Autor Subiect: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)  (Citit de 265524 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,195
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2903
  • Likes Given: 2000
Re: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)
« Răspuns #855 : 16 Februarie 2019, 11:15:06 »
Nu aluneca în mlaștina mahalalei, prietene.
Igitur cogito

Offline august

• Junior
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2
  • Likes Given: 0
« Răspuns #856 : 17 Februarie 2019, 05:15:56 »
Nu prea urmaresc indeaproape tot la ordinea zilei nici forumul, nici cursivitatea unui anume subiect, insa pe tine,  fiulploii mi-a placut mereu cand am avut timp sa te citesc, tu avand o mare capacitate de a concentra multe intr-o simpla formulare.
Si ma intreb de unde si pana unde esti atat de sigur ca userul Grifon este femeie, de vreme ce in profilul lui vad ca s-a etalat de gen masculin.
Oare ce te face sa ataci userul intr-un mod care nu te caracterizeaza, ba, dimpotriva.

Eu am observat la tine mereu, un mare echilibru, o echidistanta fata de vorbitor.
Ce anume te-a determinat sa fii asa dezlantuit?

Coincide poate atitudinea ta cu lipsa de pe forum a lui Xanadron?
« Ultima Modificare: 17 Februarie 2019, 05:18:32 de august »

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 996
    • Vezi Profilul
  • Liked: 713
  • Likes Given: 1737
« Răspuns #857 : 18 Februarie 2019, 23:10:28 »
« Ultima Modificare: 18 Februarie 2019, 23:14:38 de xperyens »

Offline Grifon

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,195
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2903
  • Likes Given: 2000
« Răspuns #858 : 19 Februarie 2019, 09:58:25 »
De regulă, nu iau în seamă aberațiile.
De data aceasta însă, a trebuit să fac un efort semnificativ de a mă abține, mulțumindu-mă a solicita echipei administrative măsurile necesare.
Fără îndoială, ne puteam lipsi de aşa ceva.
Igitur cogito

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,990
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2315
  • Likes Given: 5410
« Răspuns #859 : 19 Februarie 2019, 11:25:23 »
Reveniți la subiect va rog.

Pe tema evadării din matrix ... am urmarit saptamanile trecute serialul Colony. Si chiar ma gandeam insistent la ipoteza colegului Xanadron, aceea in care traim intr un soi de lagăr de muncă cu stăpâni veniți "de mai sus"... Serialul a fost oprit dupa 3 sezoane... cam dubios. Cumva mi a  placut, ridica multe semne de întrebare.

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #860 : 20 Februarie 2019, 23:32:34 »
Reteta? https://www.youtube.com/watch?v=w69y4Ks05nE

As fi curios sa aflu mai multe pareri despre acest caz, sau sa-i zicem "Fenomenul Marius Ghidel" - ca tot este in trend. Eu personal gasesc acolo o persoana cu afectiuni ce tin de psihiatrie, am mai multe argumente, insa nu este un gest absolut imoral de a folosi acesti indivizi pentru a promova fenomenul OZN si paranormal in Romania?
Sa nu fiu inteles gresit, inteleg "necesitatea" de a tine fenomenul treaz in mintile oamenilor, insa pana unde putem merge?
Am fost efectiv dezamagit in momentul vizionarii acestei conferinte... care pretinde ca promoveaza un om cu har, si care este tapetat cu incredere din partea domnului Farcas.

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #861 : 21 Februarie 2019, 23:14:19 »
Am pomenit de cateva argumente pe care le pot aduce in privinta parerii mele expuse mai sus, si de data aceasta o sa ma refer strict la ce vorbeste domnul Marius Ghidel.

Spune el ca stie ca poate sa calatoreasca in timp, dar cu limita de 1 an de zile inainte si inapoi - face aceasta referire cand povesteste de experienta pe care a avut-o la Mostar, in Bosnia. Acesta afirma ca a fost in zona Mostar si a vazut niste evenimente care aveau sa se petreaca dupa un an. Stim ca in acea zona, Medjugorie, au fost multe relatari cu aparitia Maicii Domnului. Deci vorbim despre o posibila zona foarte bogata in evenimente de tip necunoscut.

O alta persoana imi povestise cu cateva luni inainte ca si el fusese acolo si ca impreuna cu un prieten au fost transpusi amandoi in trecut si vedeau evenimentele sangeroase care s-au intamplat acolo. Fundalul informational trebuia sa aiba un efect de credibilizare in ceea ce priveste perceptia mea, insa rezultatul a fost unul diferit. In primul rand am cautat printre site-urile din Bosnia referiri la fenomenele ciudate temporale de la Mostar si am remarcat cu stupoare ca nu exista acestea, ori eu nu le-am gasit. Deci vectorul informational pleaca de la noi aparent.

Concluzia mea a este ca cineva lanseaza teorii fanteziste despre anumite locuri si cauta sa se identifice inchipuiti, oameni dornici de afirmare dar si sarlatani; imi permit sa intuiesc ca si anumite aparate care te vindeca au acelasi scop.

De ce "fenomenul Marius Ghidel" este promovat ca fiind adevarat? Pentru ca se doreste ca pista sa continue sa produca victime colaterale (oameni care pot fi acuzati la un moment dat de prostie) si sa prinda alti inchipuiti/sarlatani. Posibil sa fie si alte interese la mijloc - este clar ca domnul Ghidel este foarte influentabil si manipulabil. Vedem povestea din film cu experienta lui de pe alta planeta si cand a vazut ET de fix 1.52m, probabil fusese absorbit in eter si proiectat iarasi in plan fizic cu tot cu o ruleta la purtator; este clar ca informatia a fost preluata din materialele pe care acesta le citeste sau ii sunt date pentru citire. El insusi poate sa devina un vector de dezinformare/manipulare fiind atat de usor influentabil. De ce a fost el ales si nu altii? Datorita docilitatii si a supunerii de care da dovada.

Argumentele pot continua insa ce parere aveti?
« Ultima Modificare: 21 Februarie 2019, 23:19:45 de xperyens »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #862 : 22 Februarie 2019, 22:20:05 »
Sincer... nu am avut puterea sa urmaresc povestea. Un rezumat exista?

Offline kandaon

• Cool
  • Mesaje postate: 472
    • Vezi Profilul
  • Liked: 581
  • Likes Given: 778
« Răspuns #863 : 22 Februarie 2019, 23:34:15 »
Nu am putut vedea decat pe sarite discutia, am sarit peste unele parti. Insa nu as respinge totul din start chiar daca ce zice omul poate parea ciudat ori tralala. E posibil ca omul sa fi avut niste experiente deosebite si el sa le fi interpretat intr-un mod propriu, asa cum le-a perceput el, cu mintea lui setata intr-un anumit fel. Nu inseamna ca nu le-a avut, ca asa ceva nu exista samd ci doar ca el le-a perceput ori si le aminteste intr-un anume fel, indus sau nu de altcineva, si incearca sa le prezinte intr-un anumit mod, ori cu un anumit mesaj.

Calatoriile extra-corporale, astrale etc sunt mentionate inca din antichitate, chiar si I.P. Culianu de care s-a mai pomenit pe aici vorbeste despre exemple din astea in unele scrieri ale lui. Ca omul respectiv (din videoclip) bate sau nu campii o fi discutabil dar eu n-as respinge in nici un caz ideea ca exista si "altceva" sau ceva "dupa" sau "dincolo" de percepetia de baza a omului

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #864 : 22 Februarie 2019, 23:57:47 »
Pe mine m-a bulversat faptul ca o persoana - cu sau fara calitati mai harice sau nu - este atat de usor promovata publicului si recomandata cu anumite valente. Ce ma pune mai mult pe ganduri este faptul ca efectiv se observa de la o posta ca vorbim despre o inselare a perceptiei, o tradare a sensului de adevar sau de cercetare - defapt eu cred ca omul in cauza a fost foarte bine analizat - deci se cunosc fabulatiile dansului dar si rateurile gandirii. Cu toate acestea a fost adus in atentia publicului. Nu contest ca exista cu adevarat anumite fenomene care mie cel putin imi depasesc puterea de intelegere.

Personajul in cauza nu vorbeste decat despre ceea ce se tot perpetueaza peste tot, adica aberatii si banalitati. Daca el ar fi avut experiente reale ar fi vorbit despre altceva, si nu ar fi sarit repede sa scrie carti despre experientele lui, desi a fost incurajat - poate ar trebui fi trebuit sa stea si sa se gandeasca, inainte de a iesi in public, la ce se petrece cu el insusi.

Omul acela sufera de afectiuni psihiatrice si totusi se profita de el. Asta ma deranjeaza!
« Ultima Modificare: 23 Februarie 2019, 00:00:25 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #865 : 23 Februarie 2019, 01:01:34 »
abyss, daca urmaresti 7 minute incepand de aici, gasesti si o parte din argumentele pe care le-am adus pe subiect: https://youtu.be/w69y4Ks05nE?t=3120

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #866 : 23 Februarie 2019, 09:02:38 »
Nu cred ca fabuleaza total omul ... insa granița dintre imaginație si real pe linia asta de experiențe e foarte fină. Greutatea survine in a o descoperi individual, prin verificări profunde si permanente, prin intelegerea fenomenului care declanșează genul acela de experiențe.
  Omul pare un caleidoscop de lucruri, naiv si pozitiv,  insa.... cand am auzit-o pe tanti zicand ca acele carti trebuie citite si practicate.... mi s-au zburlit antenele. Ce sa practic? Adica ... sa ajung asemeni autorului? Nu zic ca omul e nebun sau fake, ci e asemenea unui copil ... cu tot ce deriva din asta.
Dar interesante relatarile, foarte bine ca le spune, mai departe fiecare trage propriile sale concluzii. Eu prefer cărțile de la secțiunea "ireale". Parerea mea, normal. 
« Ultima Modificare: 23 Februarie 2019, 09:04:13 de abyss »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #867 : 24 Februarie 2019, 00:58:22 »
Cred ca linia nu este deloc fina, asta este o alta idee care se tot promoveaza peste tot. Defapt, promovand subiecte exact ca cel despre care vorbim, inunzi lumea cu informatie falsa. Multi o preiau din media si asa se ajunge la statistici - gen rapiri. Partea amuzanta dar si trista este ca acele statistici masoara defapt efectul manipularii, nu cazurile reale. Deci linia nu e deloc fina, defapt e foarte abrupta - ori se intampla ori nu, nu e nimic delicat sau finut aici, insa capacitatea omului de a abera este infinita.

Offline Rayden

• Senior
  • Mesaje postate: 677
  • If I'm older than TIME and everlasting, who am I?
    • Vezi Profilul
  • Liked: 281
  • Likes Given: 289
« Răspuns #868 : 24 Februarie 2019, 20:33:09 »
nu prea am avut rabdarea de a urmari videoclipul ...dar, sunt de acord cu colegul abyss. ..granița dintre imaginație si real pe linia asta de experiențe e foarte fină..

as vrea sa inteleg totusi, determinarea absoluta a colegului @xperyens, care parca ar vorbi ca un...expert absolut. adica, nu ma intereseaza poza la caciula sau alte asemenea, dar, as vrea sa stiu de unde crede domnia sa ca linia cu pricina nu-i asa fina, ca informatia e falsa, ca trebuie sa credem experientele domniei sale ( ale lui @xperyens, ca doar a descris destule pe forum) si nu, repet nu, ale tipului din videoclip?!

adica...nu ma intelegeti gresit, nu zic deloc ca sunt adeptul tipului din videoclip, (Marius Ghidel), dar as vrea sa stiu de unde determinarea cu "ala e fake...".  atata tot.
"I am the light that is over all things. I am all: from me all came forth, and to me all attained. Split a piece of wood; I am there. Lift up the stone, and you will find me there."

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #869 : 24 Februarie 2019, 21:18:28 »
Nu ma consider deloc expert, si nu asta am dorit sa las sa se inteleaga, tocmai ca am spus deja ca fenomenele, alea pe care le consider eu reale sau pe care le-am experimentat, imi depasesc pragul de intelegere. Determinarea mea in schimb este una fundamentata si argumentata, combustibilul este generat de experienta pe care am acumulat-o analizand diverse "cazuri"... si nu este greu ca sa-ti poti da seama cand o poveste ramane la gradul de poveste sau nu. Eu chiar m-am chinuit cu subiectul si am incercat, si cred eu ca am reusit, sa aduc si cateva dovezi cat de cat palpabile precum filme sau fotografii. Recunosc ca de cateva ori, dupa ce vazusesem ceva care m-a intrigat - m-a scos total din realitate - aveam impresia ca nu mai puteam sa am incredere in propria judecata, si de cateva ori am crezut ca vad ceva si unde nu era. Insa in majoritatea cazurilor, am revenit si am corectat erorile generate de gandirea mea. Recunosc deci ca anumite fenomene reale pot genera un conflict rational interior, insa cred eu ca am reusit sa depasesc acel prag, care te zdruncina puternic.

De ce nu e linia fina? Pai este clar si cred ca toata lumea e de acord, ca exista manipulare (dezinformare) la greu cand vorbim despre OZN-uri. Acum il privesc ca pe oricare alt subiect si remarc ca aceasta manipulare se petrece peste tot, deci este foarte important sa constientizam asta. Cand se intampla ceva real, nu mai mai exista dubii pentru cel care experimenteaza - mai ales daca dovedeste ca are o minte rationala. Poate linia ramane fina pentru un "outsider" insa nu pentru cei care chiar au trait ceva ori au analizat o serie de cazuri - si asta se datoreaza dezinformarii masive, combinatii de elemente reale amestecate cu unele fictive samd. Mai este vorba despre ce anume este descris de catre subiect, si cu suficienta experienta gasesti chiar si sursa (cat se poata de terestra) de unde si-a hranit gandirea dezirativa.

Deci ar trebui sa vorbim despre doua perspective:
1. Perceptia celui care experimenteaza - iar aici este clar ca pentru cel in cauza poate fi vorba despre "mi s-a parut", si daca asa a fost trebuie sa fie suficient de sincer incat sa admita asta. Sau cand se intampla ceva cu adevarat deosebit atunci nu mai exista in mintea celui care experimenteaza posibilitatea raspunsului "mi s-a parut", devine o realitate.
2. Perceptia celui care cerceteaza - in cazul asta este mai greu sa faci deosebirea daca nu ai suficienta experienta in a analiza sau chiar trairi pe propria piele.

Pentru a trage o concluzie ar trebui analizat omul in cauza si observat cum isi formeaza gandirea si perceptiile in anumite conjuncturi. Faptul ca am adus argumente despre cazul de fata mi-a raspuns, cel putin mie, la intrebari.
« Ultima Modificare: 24 Februarie 2019, 21:25:24 de xperyens »