Autor Subiect: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)  (Citit de 252339 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 925
  • Gen: Bărbat
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 587
  • Likes Given: 3237
Re: Evadarea din Matrix - Liniuța și Secunda !
« Răspuns #840 : 24 August 2018, 23:30:12 »
   Dacă treci vreodată (app. de mirositul florilor de jos în sus) prin locul celor ,,evadați,, din matrix, adică prin cimitir și arunci aiurea o privire peste cruci, vei citi la întâmplare  ,, Ion Popa 1850 - 1925 ,,   ... ei bine, Liniuța aceia dintre ani reprezintă toată viața de trei sferturi de secol a lui Ion. Cum și-a trăit Ion Liniuța  e acum o chestia care îl privește doar pe el și pe Creator, cel pe care Îl va întâlni peste o Secundă după moarte, exact atât durează de când mori până când îl întâlnești pe Cel care te-a creat indiferent că ești Ion și ai murit în 1925 sau Ramses II și ai murit acum 3200 de ani.

De la Creatorul acestui matrix:

Căci cu mult înainte ca aceste lucruri să devină vizibile , Eu Mă mişcam singur prin invizibil.
Eu nu am avut sfetnici, Eu sunt veşnic, necreat de mâini şi fără de schimbare.
Gândul Meu este sfetnicul Meu, înţelepciunea Mea şi Cuvântul Meu sunt manifestate.

Eu privesc pamantul si stiu imediat totul despre el de la inceput si pana la sfarsit.

Deci Divinitatea aruncă o privire asupra pământului şi ne evaluează pentru mii de ani instantaneu!!

Omul poate fi un pericol pentru matrix, doar în măsura în care a fost creat ca singura variabilă a matrixului.

A mai încercat unul, .. Lucifer...       
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,659
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2483
  • Likes Given: 5430
Re: Evadarea din Matrix - intrebari conexe
« Răspuns #841 : 25 August 2018, 00:13:40 »
 Zice-se ca Omul ar fi singura ființă cu liber arbitru. Ingerii nu poseda asa ceva. Fac ceea ce li se spune, nu gandesc , nu planifica , doar executa indicatiile primite si se misca intre anumite limite impuse.
  In conditiile astea, cine este liber si cine nu? Cine a fost cel care s-a luptat pt libertate si a obtinut-o ?
   Cine a evadat din matrix insa nu i-a reusit decat partial dupa parerea mea?

P.S. aceasta tema a evadarii vine inca din zorii omenirii actuale, poate chiar dinainte si este un episod important ce defineste umanitatea.

Offline kenjiro

• Cool
  • Mesaje postate: 176
  • Îndoieşte-te de toate. Găseşte-ţi propria lumină.
    • Vezi Profilul
  • Liked: 387
  • Likes Given: 937
Re: Evadarea din Matrix - ipoteze post-mortem
« Răspuns #842 : 25 August 2018, 01:49:18 »
Nu mai zic că mă bătea deunăzi gîndul că-n timpul (aparent) pierdut cu postarile d-aici aș fi făcut destui €, din traduceri de ex. (la o scară mai mică,

https://www.upwork.com/mobile/jobs/category/translation

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 925
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 587
  • Likes Given: 3237
Re: Evadarea din Matrix - intrebari conexe
« Răspuns #843 : 25 August 2018, 16:26:53 »
Zice-se ca Omul ar fi singura ființă cu liber arbitru. Ingerii nu poseda asa ceva. Fac ceea ce li se spune, nu gandesc , nu planifica , doar executa indicatiile primite si se misca intre anumite limite impuse.
  In conditiile astea, cine este liber si cine nu? Cine a fost cel care s-a luptat pt libertate si a obtinut-o ?
   Cine a evadat din matrix insa nu i-a reusit decat partial dupa parerea mea?

P.S. aceasta tema a evadarii vine inca din zorii omenirii actuale, poate chiar dinainte si este un episod important ce defineste umanitatea.

Strașnic  avocat al Diavolului ești fiulploii, .. dacă ,, Zice-se '' că îngerii fac ce li se spune, nu gândesc nu planifică etc , .. cum se face că o treime au devenit îngeri decăzuți și l-au urmat pe Lucifer ?
   Teribilă și perfidă fenta asta cum, că Lucifer luptă pentru libertate, și evadare din matrix. Nu spun ce zice-se , aduc aminte doar ce Stă scris:

Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de cel al lui Dumnezeu, Mă voi sui pe vârful norilor, voi  fi ca Cel Preaînalt.

Lupta creaturii (celei mai strălucite în fond) pentru al uzurpa pe Creatorul său este luptă pentru libertate?
Pledoaria asta să o ții la Completul ăla de Judecată care chiar contează pentru un loc în eternitate!

Părerea mea e că nu poți părăsi acest matrix decât maxim ca nonființă sau nonmaterie, și de acolo mișcându-te prin invizibil, să creezi un univers/matrix în care tu să fii șeful și să funcționeze după legile tale.

Și Xanadron făcea zilele astea niște speculații malițioase și conspiranoice, cum că, Creatorul ar fi frate cu Satana și că ar avea și o soră genetician. În această cheie fandarea logică este :

Cine a creat-o pe mama lor?

... doar socrate ar avea un răspuns!

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 961
    • Vezi Profilul
  • Liked: 670
  • Likes Given: 1721
Re: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)
« Răspuns #844 : 25 August 2018, 16:55:21 »
Fiulploii nu cred ca este avocatul Diavolului. Din cate am remarcat el foloseste anumite constructii logice de tip matematica/programare pe care le aplica mesajelor scrise de el uneori. De exemplu daca analizam ceea ce a scris in mesajul de mai sus, observam asa:

Datele problemei. Ce cunoastem. Ce presupunem*.
  Conditionare.
    Raspuns partial.

*a se observa ca dupa anumite cuvinte caracterul virgula (,) este asezat dupa un spatiu fata de cuvantul precedent. Din ceea ce cunosc, a pune spatiul sau nu, are legatura cu automatism in scriere, deci este pus fortat/voluntar (in cazul de mai sus o presupunere in care colegul nu crede). Observam si in alte texte analizate ca apar inconsistente care nu pot fi puse pe seama unor greseli neintentionate.

Evident ca poate ma insel, insa este parerea mea.
« Ultima Modificare: 25 August 2018, 16:58:31 de xperyens »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
@xperyens
         :lol: felicitari ! O asemenea capacitate de analiza rar mi-a fost dat sa intalnesc. Sper ca ai un servici unde sa faci din plin dovada abilitatilor tale, ar fi pacat sa le lasi nefolosite . Multumesc de asemenea si pt ca esti un cititor fidel al acestui forum la care ai contributii interesante. In rest, fara suparare, no comment.

Clear waves again sau lamuriri lamuritoare din nou.
   Reiterez: Satana, Diavolul si Lucifer sunt trei concepte distincte. Ca religiile actuale le-au comasat si multi nu vad asta, nu e treaba mea.
                 Ca Zeii cei vechi nu au murit ci exista bine-mersi si in zilele noastre sub alte nume si in toate religiile, iarasi nu e treaba mea sa dovedesc. Dovezile se gasesc pe tot globul ( sau discul ) si le poate gasi oricine astfel incat concluzia sa se impuna singura cautatorului.
                 Ca frica pazeste strugurii si teama conduce lumea este un fapt recunoscut de toata lumea insa aceasta ( de frica, zic ) are doar puterea pe care i-o dam iar eu consider ca sunt dincolo de amenintari mai directe sau mai voalate  :lol: in ceea ce priveste asa-zisa judecata . Sa depasim deci momentul jenant si sa revenim la subiectele esentiale.
                 Din mitologia romana recomand sectiunea Fartatul si Nefartatul, pt inceput. Si apoi treptat se poate ajunge la conceptele duale de lumina si intuneric, plin si gol. Traim intr-o lume duala si asta o face sa existe.
                 Inainte vreme, Lucifer se numea ...Prometeu - asta asa, ca un fir calauzitor spre o anume intelegere.
                 Inaltarea si mantuirea sunt doua concepte diferite, ca sa ma pastrez in referintele religiilor contemporane si numai una reprezinta iesirea din matrix. Aceasta iesire se poate produce numai prin intermediul laturii energetice. Ca orice regula are si exceptii ce pot fi asemuite cu efectul tunel din fizica nucleara sau din electronica si anume prin intermediul intregului fizic-energetic.
Am tradus pe intelesul tuturor aspecte consemnate in Biblie  :wink: 
                              Iesirea din matrix nu este tot una cu evadarea din matrix. Aceasta din urma presupune( evident ca teoretic ) un grad de libertate in plus - vorbesc tot prin prisma matematicii  :lol: ceea ce ne duce catre n-dimensionalitate unde n>3.

P.S. oare ce ar zice lumea daca ar stii ca sora geneticiana era adorata sub forma de vaca  :roll: Poate unii ar vedea legaturi cu vaca sfanta din India sau poate cu Minotaurul sau samd.
              Sa nu vorbim de Dante fiindca nu e ortodox  :lol: El sustine triada iad-purgatoriu-rai ce vine in contradictie cu mitologia crestina rasariteana. Desi si-a impartit opera in trei parti , fiecare parte avand 33 de canturi ( iar cu cantul de introducere fac fix 100  :-D  )  urmeaza aceeasi regula a lui 3 intalnita la constructiile inca, maya, Egipt, Indus, Sumer, catedralele si bisericile occidentale sau rasaritene. Interesant de specificat ca crestinismul ortodox pare a fi dupa regula numarului 2 in timp ce crestinismul catolic pare a fi dupa regula lui 3. Astfel cred ca se pot intelege anumite ritualuri, proceduri, concepte.

Si peste toate, pe forumul acesta nu se expune de obicei credinta personala in mod autoritar si nici nu se face tam-tam de vreo religie ori nu se incearca diverse forme de intimidare. Se schimba pareri , se cauta concluzii si nu se da cu creionul dupa oponent intr-o discutie. :lol:  Cel putin asa ar trebui  :lol:

Gata, eu am terminat cu offtopicul.  

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
Re: Evadarea din Matrix - citiri preliminare
« Răspuns #846 : 02 Septembrie 2018, 11:07:07 »
Cartea care li s-a dat spre citire actorilor din Matrix inainte de a cunoaste scenariul :
"Simulacra and Simulation "
« Ultima Modificare: 02 Septembrie 2018, 11:21:12 de fiulploii »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
Re: Evadarea din Matrix - o cale falsa?
« Răspuns #847 : 06 Februarie 2019, 01:02:24 »
  Se contureaza tot mai mult zvonul ca a evada din matrix ar fi o cale inchisa. Ideea de baza ar fi sa treci dincolo de matrix .
   Intelege cineva ideea asta astfel incat sa o explice pe intelesul tuturor?

Offline socrate

• Cool
  • Mesaje postate: 170
  • Dreptatea, Nu a fost, Nu este si NU va fi religie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 43
  • Likes Given: 503
« Răspuns #848 : 08 Februarie 2019, 19:49:31 »
  Se contureaza tot mai mult zvonul ca a evada din matrix ar fi o cale inchisa. Ideea de baza ar fi sa treci dincolo de matrix .
   Intelege cineva ideea asta astfel incat sa o explice pe intelesul tuturor?

Hmmm ... ideea de baza ar fi,vorba ta,"sora geneticiana"...  :wink:

Intelege cineva ideea asta astfel incat sa o explice pe intelesul tuturor?    :|                                                                                                                                           

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #849 : 10 Februarie 2019, 21:23:44 »
" Problema cursei de şoareci este că chiar dacă o câştigi, tot şoarece rămâi. "

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 961
    • Vezi Profilul
  • Liked: 670
  • Likes Given: 1721
« Răspuns #850 : 13 Februarie 2019, 23:03:13 »

Da, insa un soarece sau orice alt animal nu-si doreste sa castige o cursa din alte motive decat sa capete de mancare sau adapost/protectie (a lui si/sau familiei - progenituri) sau sa bata alti soareci ca sa capete o dominatie sexuala. Daca un soarece are alte ganduri, acesta nu mai este soarece, iar atunci pragul nu mai este prag ci motiv de a sari in sus de bucurie, din greseala, peste prag.   :-D
« Ultima Modificare: 13 Februarie 2019, 23:06:21 de xperyens »

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,130
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2793
  • Likes Given: 1876
« Răspuns #851 : 14 Februarie 2019, 01:27:35 »

Câştigă mai întâi domnia ta cursa, si abia apoi să dezbatem status-ul de "şoarec" sau "non-şoarec".
Căci şi Spartacus (simbol etern) a rupt cuşca...abia după ce a..câştigat cursa (Colosseum, adicătelea).
 Sofisme...sofisme...ori doar eufemisme, her @fiulploii ??

Dar ca să ieşim din filo (sofisme)...ochii la Franța.
Acolo se zămisleşte lumea de mâine, nu în abstracțiuni fără vestă...
Igitur cogito

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
Re: Evadarea din Matrix - doar can-can
« Răspuns #852 : 15 Februarie 2019, 03:14:33 »
" E usor a scrie versuri, Când nimic nu ai a spune..."  :lol:

Folosind cuvinte pretentioase fara a le cunoaste sensul  :lol:
si uzitând de tehnica heringului roşu - pt a treia oara daca nu ma insel - nu faci stimate colega decât sa te descalifici in opinia mea , evident  :lol:
   Nu te obliga nimeni sa dezbați subiectele, mai ales daca nu ai sau nu doresti sa spui ceva . Aa, daca simti o nevoie de nestavilit in a deturna discuția , in a incerca sa conduci discutiile , destul de fragile de altfel, spre zone de blocaj atunci da, te inteleg perfect, ai o datorie de indeplinit, constient sau nu  :lol:
  Recomand totusi pt intelegere a se citi cartea amintita in postarile anterioare, altfel e pierdere de timp orice dezbatere .

Sper ca m-am facut inteles .
   Restul e can-can.

Offline Grifon

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,130
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2793
  • Likes Given: 1876
« Răspuns #853 : 15 Februarie 2019, 15:31:40 »
Dragă domnule @fiulploii, te observ nițel urzicat. De ce ?
Eu nu perturb / deturnez nimic. Dacă d-ta te consideri vreun "trend-setter", te anunț că o " discuție" înseamnă mai mulți interlocutori, preț de mai multe replici pe aceeași idee. Până una-alta, d-ta ai propus o idee nebuloasă, iar eu am opinat că mai bine am vorbi (tot pe topic) de ceva mai puțin abstract (iar în cazul de față, mai puțin plictisitor).
Complementar, te-aș ruga să nu-mi pui la îndoială proprietatea termenilor. Cam devii jignitor.
Să lăsăm aceste accente de lezé - majesté. Nu suntem autoritàți în ceva, doar simpli useri.

Au revoir !
Igitur cogito

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
Re: Evadarea din Matrix - strunguri, freze, raboteze :)))
« Răspuns #854 : 16 Februarie 2019, 09:24:29 »
Dragă domnule , te observ nițel urzicat.
:lol: tipic feminin , si nu e prima data , doamnă.
Citat
Eu nu perturb / deturnez nimic.
   Vaaai, nici usturoi nu ati mancat, nici gura nu miroase.  :lol:
Esti buna la mimat indignarea , nimic de zis.
Citat
Dacă d-ta te consideri vreun "trend-setter",
    Deja o dai prin ceapă  :lol:
Citat
te anunț că o " discuție" înseamnă mai mulți interlocutori, preț de mai multe replici pe aceeași idee. Până una-alta, d-ta ai propus o idee nebuloasă, iar eu am opinat că mai bine am vorbi (tot pe topic) de ceva mai puțin abstract (iar în cazul de față, mai puțin plictisitor).
      :lol: vaai tu dragă, ce oripilată eşti! Si ai de fapt, perfectă dreptate, asa e cum zici...... pt tine, evident. Dar nu esti aici sa pui etichete dăcât dacă ai vreo misie de la o anume stăpânire  :lol:
Citat
Complementar, te-aș ruga să nu-mi pui la îndoială proprietatea termenilor. Cam devii jignitor.
    Cum ziceam mai sus, tipic feminin  :lol: Ma bucur ca ai conştiența deplină a termenilor ce îi folosesti, inseamna ca raspunsurile tale sunt de un nivel superior.
Citat
Să lăsăm aceste accente de lezé - majesté. Nu suntem autoritàți în ceva, doar simpli useri.
   Exact ceea ce practici matale de când ai aparut trimisa pe aici - ee, iti place ce teorie a conspiratiei ai declansat?  :lol: :lol:  Păi, daca nu e autoritati pe aikea, si ie doar simplii uzeri, de ke faki u pe jmec-hera si iti permi-ți săi cataloghez-i pă alții ca fi-ind plictisitorii? Spune draga, de ke? Si ma-i si zîci că se vorb-este prea abstrakt păntru tine când , dă fact şi dă dreptu, io zâc aikea doar pintru mata-le , care le ai dân belşug cu al vorbelo-r meşteşug.
Citat
Au revoir !
  Oh nu, e chiar adevărat? Mă intristurezi puțin dar o sa âmi treakă.  :lol:

Una peste alta nu ai negat nimic din ce am sustinut in postarea anterioara, ci din contra, acel Eu orgolios a ținut sa precizeze ca detii notiunea termenilor folositi in mod constient , lucru imbucurator de altfel fiind tot mai rari astfel de interlocutori culți si inteligenti. Felicitari!
    Si daca tot ai zis "au revoir" iti doresc si eu in aceeasi notă calduroasa , " la revedere, drum bun!" .
    Restul e cum spuneam, doar can-can.

Weekend placut!