Autor Subiect: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)  (Citit de 263588 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Aseneth

• Cool
  • Mesaje postate: 420
    • Vezi Profilul
  • Liked: 674
  • Likes Given: 2474
Re: Evadarea din lacul Matrix si sarirea in putul Fratiei
« Răspuns #780 : 27 Aprilie 2016, 16:54:48 »
Din cultura mea generala, tin minte ca presupusii, asa zisii eliberati sau pretendenti la eliberare, erau singurei. Ca, din cand in cand, unul/una din ei mai ia cate un ucenic sau o ucenica, sau ca organizatii mondiale le cer/ le-au cerut sa le foloseasca numele in scopuri umanitare, ca mai coboara de la munte in oras ca sa isi mai dezmorteasca mintile... asta e altceva.
Ce e clar, e ca la final, aleg si se pare ca le place singuratatea. Renunta la ea uneori pentru ca inteleg nevoia celor mai putin eliberati de a socializa de dragul numarului de postari  :lol: dar cum gasesc un prilej, cum o zbughesc.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,620
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2513
  • Likes Given: 5323
Re: Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple) vechi
« Răspuns #781 : 28 Aprilie 2016, 13:40:35 »
Pun o întrebare. ....
Care este cea mai veche informație referitoare la evadarea/mântuirea din Matrix?

Pentru ca traduttore traditore pasajul de mai jos il redau in engleza  :lol:

Hermetica , Libellus II:1-6b , dialog intre Hermes si discipolul sau Asclepius in traducerea lui Walter Scott, vol 1, pag. 135-137

Herm. - Of what magnitude must be that space in which the Kosmos is moved? And of what nature? Must not that Space be far greater, that it may be able to contain the continous
                      motion of the Kosmos, and that the thing moved may not be cramped for want of room, and cease to move?
Ascl. - Great indeed must be that Space, Trimegistus.
Herm. - And of what nature must it be, Asclepius? Must it not be of opposite nature to Kosmos? And of opposite nature to the body is the incorporeal...
                      Space is an object of thought, but not in the same sense that God is, for God is an object of thought primarily to Himself, but Space is an object of thought to us, not to itself .

Avem pe aici o triada sau trinitate - iarasi cei trei  :wink: - Theos, Topos si Kosmos sau mai pe intelesul tuturor, DumneZeul, Spatiul si Kosmosul.
Si legatura catre actuala Indie :
      Dumnezeu - Vishnu creatorul - cunoastere, nemiscare, necorporal - creatie
      Kosmos     - Shiva distrugatorul - ignoranta, miscare, corporal       - distrugere
      Spatiu        - Brahma pastratorul - ignoranta, nemiscare, necorporal - pastrare sau salvare

O sa revin pe tema asta ceva mai amplu,  incep sa fiu convins ca intr-adevar textele mistice si religioase contin metafore topologice si notiuni-concepte ale fizicii . In aceeasi cheie ar trebui sa privim si constructiile antice gen stupa . De cele spuse mai sus m-am convins lecturandu-i pe J Farrell si Bruce Cathie printre altii.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
Re: Evadarea heliocentrică, egocentrică sau geocentrică ?
« Răspuns #782 : 29 Aprilie 2016, 18:00:01 »
@Xanadron a zis intr-o situație asemănătoare : " Dragii moșului, băieți si fetițe , acum să vă văd! "  :lol:
    Ce credeți voi ca este in centrul Matrix -ului ăla mare si aproape etern : omul, Pamântul - planeta sau Soarele - Steaua centrală a sistemului solar ?
    Mare importanță fiindca metodologia si managementul evadării diferă in fiecare din cazurile enumerate .
    Are cineva vreo părere ?

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,179
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2883
  • Likes Given: 1974
Re: Evadarea din Matrix - conditii/solutii preliminare (si simple)
« Răspuns #783 : 29 Aprilie 2016, 18:43:53 »
Ha ! Strașnică întrebare...mai ales când fiecare e cu matrixu' lui ! De vreme ce n-am definit fără echivoc "problema", și acord nu e decât pe dorința evadării (ba incă și aici sunt reticențe), câte răspunsuri ești pregâtit să primești, iscusitule @fiulploii ?

Uite, eu o să incerc un răspuns - să nu zici că-s pus numa' pe chicotit retoric.

De vreme ce (pentru mine) intreaga Creație are drept centru Punctul (cel prin care pot trece o infinitate de drepte), și care are șmechera proprietate de "a fi" și (nu sau) "a nu fi"...care se găsește pretutindeni...și simultan nicăieri...intrebării dumitale nu-i pot răspunde alegând din variantele pe care le-ai propus.

Dacă, insă, accepți ideea că "matrix"-ul este fiecare din compartimentările dimensionale - iar a noastră, ca și caz particular, e continuum-ul spațio (3d) - temporal (einsteinian), atunci pot răspunde că fiecare din noi este Centrul...oricât de bizar sună asta.

Pentru că și eu sunt Punctul, și d-ta...și fiecare din cei ce participã la acest abisal dialog. Trebuie doar să ne conștientizăm ca atare - ceea ce, cred eu, e prima condiție preliminară pentru exit (din păcate, insă, deloc simplă).

De ce nu-i simplă ? Păi...parcă am zis...din păcate.
Igitur cogito

Offline hanzo

• Cool
  • Mesaje postate: 147
  • as putea indrazni sa am curajul de-a cuteza...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 211
  • Likes Given: 286
« Răspuns #784 : 29 Aprilie 2016, 19:46:41 »
mintea invata, inima cunoaste tot. ( sau explicat altfel exista o alta .. minte/functie?)

la cat duce mintea pe plin, e ca nou nascutul in piata obor incarcand sa negocieze taraba cu oamenii lui ontanu. mintea este labirintul ca si principiu.

mergeti voi la o hipnoza regresiva si apoi reveniti aici cu idei proaspete.

altfel oricat de complex si de fascinat ar parea, explicatiile si etichetele mintii ii trebuie. mintea "explica" si gaseste formule, teorii, toate venite din afara, carti sau spuse.

daca vine Iisus si intreaba pe oameni ce au facut azi si aude ca au trecut pe sub masa.... cred ca moare de inima..

de admirat teoriile, explicatiile de tot felul totusi. minti stralucite cu capacitate mare de explicatii. 
faptele sunt ca aripele pasarilor. lipsesc cu desavarsire.  :mrgreen:

mustarul este rar rar..  :rainbow:

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,727
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3800
  • Likes Given: 12312
(1) Dialogul dintre abyss si Xanadron  - sau de la A la X , o fi si asta vreo coincidență  :roll: - arată după mine in mod clar necesitatea existentei de frății, ordine sau alte tipuri de grupuri ce dețin un anume gen de cunoaștere pe care publicul larg nu o poate recunoaște ca atare sau nu o poate asimila .
[...]
   (2) Lumea e amestecată , nivelurile sunt bulversate, mișcarea browniană este legea de bază prin al nostru univers  :lol: insa poate fi găsit un fir călăuzitor - asta e varianta pozitivă  :lol: :lol:
   (a) Firul călăuzitor e rupt in bucăți , uneori găsești legate intre ele bucăți fără continuitate - asta e varianta perversă  :evil:
   (b) Nu exista nici un fir călăuzitor - asta e varianta negativă  :evil: :wink: :evil:
   (c)  Lumea e așa cum e , pt unii exista o speranța de recompensa prin intermediul unei divinitati , pt altii Cerul e gol , pt mulți oamenii reprezintă in esența doar niste sisteme excretoare ce se mișca haotic - sau alt tip de sisteme - asta este Realitatea  :martiansmile:  :-) ce te lovește in față dur si nemilos .
   Toate astea până intr-o zi când ... Eternitatea se întoarce pe dos și ...  :lol:
1. De acord - numai pina la un punct evolutiv insa (destul de avansat ce-i drept), dupa care fiecare ramine pe cont propriu intr-un labirint caruia tot ar fi bine sa i se fi descoperit macar intrarea (scapa... egal iese/evadeaza cine poate). Mai clar, desi pe scurt, fiecare "cu aia a ma-sii" - notiune care ar include de fapt dotarile genomic-native esentiale si strict personale.

Dotari variabile cu rare versiuni full options, dar care nu-s definite doar de cunoscutul dublu-helix adenina-guanina etc., ci de toate experientele (re)traite-vazute-simtite-intzelese ciclic-reciclant, insa nu doar aici si acum... de catre unii. Si-ar fi in orice caz toate [f. probabil] incluse in si trasmise prin asa-zisul Junk-DNA, ca altfel n-ar avea zic io sens per se influentza recent demonstrata ca fiind clar modelatoare a ADN-ului pina si a cuvintelor = NLP, care ajunge si ea sa fie cunoastere in definitiv - doar daca-i trecuta prin anumite filtre.
Nu m-apuc sa le enumar insa, ca lista-i mai lunga decit cele 64-72 pagini cuprinzind dotatile optionale ale unei amarite cutii de tabla pe 4 roti, fie ea numita Mercedes-Benz (E-Klasse, S-Klasse, KK-Klasse etc.) :-D
(n.b.) Ca sa nu mai vb. de modelarea post-traume - ca si post-alte-infinite situatii, dar fiindca cele post-extazuri sint mai rarutze nu merita puse-n capul listei.

2. Mai tot ce-i considerat "pozitiv" - inclusiv prima varianta expusa de tine - e derulat (ca orice fir narativ basmos :lol:) cu maxima parcimonie - cel putin in mediul viermuirii noastre trecatoare de aici si acum.
a) Pare cea mai frecventa situatie - doar traim in cea mai perversa lume din cvadrantul asta galactic, nu?
b) Raul Absolut nu pare sa serveasca cuiva - nici macar Railor Absoluti. :evil: L-au incercat de fapt si n-a mers deloc. Nicaieri.
c) E de fapt versiunea "a" , chiar daca explicitata-n manifestarile ei vizibile - similar unei autopsii care spune la miligram otrava folosita si la minut ora intoxicarii mortale, fara sa poata zice o iota despre manutza (cu solzi? :-)) care [ne-]a varsat-o in pahar.
[...]
mustarul este rar rar... :rainbow:
Da, fiindca-i transportat cu avioane de hartie (sintagma preferata de stiti voi cine). :lol: Iar cei mai multi vor sa demonteze din prima Jumbo-Jet-uri. :rocket:
« Ultima Modificare: 09 Mai 2016, 11:12:56 de Xanadron »
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline Tamerlan

• Cool
  • Mesaje postate: 237
    • Vezi Profilul
  • Liked: 387
  • Likes Given: 488
Da, fiindca-i transportat cu avioane de hartie (sintagma preferata de stiti voi cine). :lol: Iar cei mai multi vor sa demonteze din prima Jumbo-Jet-uri. :rocket:
Chapeau, Maître!  8-)
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
Dar si prea multe avioane de hârtie ....
Plus ca hârtia se udă si se dizolva la ploaie , merg pe distanțe mici  :lol: apropo, cine iubește hârtia si distanțele mici ?  :lol:
   Acuma no, fiecare își gestionează cu parcimonie ceea ce are aruncând priviri furișe in jur  :lol:

Si eu cand am susținut ca competiția matrixului a inceput in Sumer s-a lăsat așa o tâcereeee.... de aprobare .

Fiecare cu dotările lui așa ca informația ar trebui sa fie la liber si fiecare ia de pe raft ce i se potrivește sau ce vede si cum vede- părerea mea doar .
  Si tocmai ca nu e nimeni full option zic ca ar trebui sa ne pună pe gânduri vizavi de cooperare , altfel Țarcul rămâne tot țarc indiferent cât de mare e si indiferent câte alte animale mai sunt prin el in afara de oi si capre.
  Zic si eu ca a venit vara  8-)

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #788 : 09 Mai 2016, 20:01:54 »
Cu inceputul "matrixului" in Sumer n-aș prea fi de acord, d-le @fiulploii. Doar dacă prin "matrix" ințelegi primele sisteme inteligibile, retroactiv, de către civilizația noastră. Personal, sunt convins că plasa iluziilor materiale a inceput mai inainte...fie că acel mai "inainte" s-a numit "țara Mu", "Lemuria", sau "Atlantida".
Dar, in sfârșit...să reușim noi să pricepem măcar evoluția "matrixului" din epoca akkadiană..căci și asta ar fi o extraordinară performanță !
Igitur cogito

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
Re: Evadarea din Matrix - desene-n creion preliminare (si simple)
« Răspuns #789 : 09 Mai 2016, 20:14:23 »
...Si totusi, tot in hartie am mai multa incredere ca-n pixeli, fiualploii (musonice?). D-aia e probabil si pe duca hartia - ca-mi place mie. :lol:
(n.b. Scrisesem o intreaga poliloghie offtopic pe tema asta, dar mi-a facut-o pierduta computerul - clar ma uraste din maduva siliciului, asa ca n-o mai reiau dupa restartare sa nu-l supar iar; era vb in orice caz despre [prea] multe, de la perspectiva trunchierii informatiilor "incomode" in 2-3 generatii pe masura avansului digitalizarii, dar si despre disparitia banilor fizici=hartiosi si ei, ca sa-ncasam cu japca dobanzi negative din pixelii Big-Brother-ului etc. etc.)

Ontopic insa, reiau in rezumat parerea ca n-as subscrie la respingerea probabilitatii unor experimente... carpatine ale sumerienilor, cu mult inainte de ocuparea arealului clasic cunoscut/documentat. Clar ca lipsa dovezilor arheopterixologice e hiba majora, dar am un gut feeling ca interesul extrem al Ahnenerbe in anii 1933-38 pentru intreaga zona carpatica inseamna ceva in sensul asta.
Sint deci convins ca unii semi-zeisori [pseudo]sumerieni au facut p-aici screeninguri, forari, hibridizari, ba si orgii XXX :lol: cu noile lor creaturi cosanzene sau doar osanzene. :lol:
Dac-as avea mai mult timp - poate cind dispar d-aici - :-D as scrie insa cu totul altfel povestioara asta cumva ontopic:
http://revistanautilus.ro/povestiri/citius-altius-subterius-fortius-florin-nae/

Oricum, s-ar putea scrie carti (sau monitoare intregi... delete-abile) pe teme sumerane "incomode" - si s-au scris destule de la Sitchin incoace - dar axul principal in jurul caruia mai toti se-nvirt ca chiorii ramine dupa mine activitatea frenetica a nemtzalimii intru studiul despre si IN Sumer. Ce-i drept, Bush Jr (IQ verificat <90) & Co au avut grija sa-i luxeze la fatza locului din anii '90.
Germanii-s insa convinsi in continuare (printre multe altele) ca sumerana ar fi proto-limba lor = germana, dar n-o spun decit pe la coltzuri ca alfel seamana a Ubermensch-uiala :wink: si-s inca un pic cocosati sub vina lor "istorica".

Sa nu uit [L.E.: o ziceam inainte de zicerea... grifonica pe care acum o citii): nici cu inceperea "competitiei matrixului" in Sumer n-as prea fi de acord, dupa mine startul fiind dat odata cu tractarea Lunii pe orbita actuala. :moon: Pre-akkadiana deci. Dovezile-mi lipsesc, evident, si-n domeniul "lunatic", dar argumente-s destule pt explicarea non-rezbeluirilor tip Predator si cu Selena pe orbita. Densitatea f. redusa a populatiilor tip tartarianezian e unul (in arealul vast din afara celui propriu) plus izolarea cel mai adesea naturala a nucleelor uman[oid]e, pe care ai pomenit-o si tu de altfel.

« Ultima Modificare: 09 Mai 2016, 20:27:38 de Xanadron »

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #790 : 09 Mai 2016, 20:35:39 »
Da, cei de la Ahnenerbe erau incredințați de rădăcinile lor ariene (cu variantele gen: hiperboreene), iar asta îi făcea să intreprindă expediții prin toată lumea, incercând să reconstituie - zic eu - traiectele migraționiste ale celor pe care-i considerau străbuni.

Nu inseamnă insă că toate locurile pe unde a săpat această societate mistico-oficială merită luate in considerație ca repere viabile. In Ahnenerbe activau o sumedenie de personaje - unele mai pragmatice, altele mai..."cu vaca"! De la arheologi prestigioși...până la diverși "medium"...recomandați de SS sau  neamuri de-ale lui Himmler...

Prin asta vreau să zic cã cercetările Ahnenerbe erau empirice...tip "incercare și eroare". In unele locuri au găsit indicii solide, in altele nu. Simplul fapt că au fost reperați intr-un loc nu trebuie să ne facà și pe noi a lua acel loc drept relevant. Din păcate, nu putem ști care le-au fost expedițiile utile și care nu...așa că...tot cu "ghici"-ul trebuie să dăm....bazându-ne pe traduceri gen "Iran =Țara Arienilor".

Ca și curiozitate, insă, d-le @Xanadron....aveți idee ce zone au colindat "drumeții" Ahnenerbe in România interbelică ?
Igitur cogito

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
Re: Evadarea din Matrix - sapaturi preliminare (si deloc simple)
« Răspuns #791 : 09 Mai 2016, 21:09:19 »
[...]
Ca și curiozitate, insă, d-le @Xanadron....aveți idee ce zone au colindat "drumeții" Ahnenerbe in România interbelică ?
Idee as avea, d-le @Grifon, da' probe = liste/inscrisuri/trasee/concluzii/artefacte, nexam. Si crede-ma ca ma pricep la cautat acu', ba si acarianu-n carul acarului Paun. :lol: Undeva ele-hartiile Rumaenish-Papiere exista insa - macar pe la rusi in arhivele carate post-WW-II, care zic eu ca-ncep sa dea ricosheuri subtile de-o vreme (v. noua teorie a migratiei din timpuri imemoriale a slavilor-proto-rusi din... Carpati.)
Nu apar insa deocamdata dire macar semi-oficiale utile noua romanilor, ca-n cazul cu Caucazul (atins p-aici  - v. craniile cornutzilor :evil: aia din gentile de piele ahnenerbice, care dupa mine cel putin nu-s doar glume proaste.)

Posibil ce-i drept ca nemtii-n escapadele lor carpatice sa fi dat-o in vilegiatura, da' n-as prea crede. Cinci ani de cautari sint prea multi, fie si imprastiati in mai toate zonele "sensibile" (si-s cel putin 7-8 arii de interes major, de la Cazane-n Bucovina.)

Fiindca ceva-ceva stiu sigur: au fost peste tot, inclusiv prin zona unde se zvonise de catre un anume calator genovez - si ei stiau, normal - ca ET-puradelul "capcaun" aterizase fortzat prin sec. XV si fusese recuperat de ai sai dupa multi ani si negocieri penibile cu "Spiritul Locului". 8-)

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #792 : 09 Mai 2016, 21:25:53 »
Înțeleg...și trebuie s-o spun, maester Xanadron, aș fi fost uluit de-a dreptul dacă domnia ta ai fi posedat un oarecare probatoriu (fie și minuscul) privitor la ex/in-cursiunile Ahnenrbe prin munții noștri (asta ca să nu mai zic că m-aș fi și speriat nițel...hahahaa!).

Mi-e să nu facem confuzie...căci in acea epocă f.multe echipe nemțești colindau România...dar majoritatea n-avea nimic in comun cu Ahnenerbe sau "matrixul" - căutând lucruri mai lumești. De ex., la "cazanele" Dunării au mers mulți "turiști" alemani, căci Abwehr-ul prinsese un fir greu. Se știa că britanicii, după ce s-au chinuit mult (și inutil) să convingă Bucureștiul a nu mai da petrol nemților, au plănuit o blocare a Dunării, prin dinamitarea "cazanelor", astfel ca ruta fluvială de alimentare să fie anihilată (asta prin 1939, cred, la scurt timp după inceperea oficială a războiului).

Alte echipe impânzeau zona petroliferă Ploiești, iar in munți cercetau ulterioare amplasamente strategice (știindu-se deja că vor da Ardealul Ungariei).

Deci...slabe șanse a avea vreo confirmare...și oricum...am deraiat puțin de la ideea "matrix". Putem insă continua această discuție pe subiectul cu "OZN"-uri naziste, inițiat tot de dumneata.
Igitur cogito

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
Re: Evadarea din Matrix - divagatii multe (dar simple) :)
« Răspuns #793 : 09 Mai 2016, 22:03:49 »
De speriat ar fi fost nu sa stiu, ci sa SCRIU aici ce as fi stiut despre dovezi. :lol: Cu... dovezi, clar - si nu doar in zona ahnenerbica. Ce zic insa - cam aiuristic - ca "stiu sigur" e doar din surse hai sa le zic orale, de incredere insa.
(L.E.: Doar pt mine poate de incredere, criteriile fiecaruia fiind f. cracanate :-D ca marja. La fel si filtrele intelegerii - ex., o anecdota... real traita: pe vremea cind mai postam ca sarcina de servici pe forumuri auto-moto, l-am bestelit pe unu' de scria "obtiuni" in loc de optiuni; raspunsul - "Pai bre fraiere, e vorba de chestii care [sic] le platesc in plus ca sa le oBtin, nu sa le oPtin") :lol:

La fel de offtopic, probabil ca unele documente Ahnenerbe / Kar(t)otechia (alea care n-au luat drumul Antarcticii, ca dac-as zice Aldebaran :star: imi topesc si bruma de credibilitate) s-au impartit postbelic intre SUA si URSS - dar tot Is.ra.hellu' ajunge sa pastreze, pe cai nimanui cunoscute, mai tot ce-i interesant aka esentzial pe lumea asta. Spre deosebire de sifonarile ex-kaghebistilor, nu prea-s sanse totusi sa le vanda cuiva vreun moss.adist fomist (alta notiune SF).

...Si-un milimicron ontopic, sa nu faulteze alx: bagati mare cu Evadarea din Tzarck, Quarck sau ce-o mai fi p-acolo !!! - am auzit ca au o pana de curent prelungita la gard, dupa ce un annunakian brotacian :-) s-a p.shat pe el de ras (adica pe gard) citindu-ne. :-D
« Ultima Modificare: 09 Mai 2016, 22:08:12 de Xanadron »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
Re: Evadarea din Matrix - divagatii multe (dar simple) :)
« Răspuns #794 : 10 Mai 2016, 00:56:34 »
...... bagati mare cu Evadarea din Tzarck, Quarck sau ce-o mai fi p-acolo !!! - am auzit ca au o pana de curent prelungita la gard, dupa ce un annunakian brotacian :-) s-a p.shat pe el de ras (adica pe gard) citindu-ne. :-D

:lol: parca actionezidupa manualul agentului dublu ( spiralat  :wink: ) anunnachio-terran .
  Zicând asta iti dai seama ca si eu cunosc manualul respectiv  :lol: :lol: