Autor Subiect: Analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale  (Citit de 97311 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,214
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2920
  • Likes Given: 2021
Re: Analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale
« Răspuns #195 : 05 Mai 2018, 00:47:13 »
Lăsând însă la o parte, deocamdată, aspectele pe care mi le pot explica, aș puncta (unul dintre) elementele care îmi scapă - și mă si enervează că-mi scapă, hahaha !
La mijloc -jos, chiar sub mâna aia centrală (la fel de misterioasă, de altfel) se deosebește clar un...bumb ? O protuberanță rotunjită ? Ce poate fi trăsnaia, că oricât am încercat să mă luminez, n-am reușit...(atașament 1).

Iar ca problema să mă "zgârie" și mai tare, m-am uitat si pe fresca cu care Rockefeller a înlocuit lucrarea lui Rivera. Aparținând unui ansamblu mai vast al lui Jose Maria Sert, lucrarea "American Progress" (atașament 2), dincolo că ar suscita si ea curiozități, are tot pe mijloc /jos o protuberanță similară  - chiar dacă nu identică (atașament 3).
Foarte kinky ! Succesorul s-o fi inspirat de la Rivera, sau chestiile alea erau vreun fetiș rockefeller-ian ? (că tot au așa, o trimitere mai falică...).
Dar, în sfărsit...înainte de conexiuni, râmâne întrebarea : ce-s astea, dom'le ?
Igitur cogito

Offline zamotrak

• Cool
  • Mesaje postate: 222
    • Vezi Profilul
  • Liked: 10
  • Likes Given: 126
« Răspuns #196 : 07 Mai 2018, 11:34:43 »
  Protuberanta rotunjita,ar putea fi fi,avand in vedere "peisajul" aviatic,partea de intrare a aerului(difuzor,parca)  in motorul unui avion,de tip turbopropulsor sau ceva de felul acesta.

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,010
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2331
  • Likes Given: 5460
« Răspuns #197 : 07 Mai 2018, 15:17:50 »
Sau un omphalos.

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3804
  • Likes Given: 12313
Da, așa cum și amicul @zamotrak bine presupune, (par)e de natură aeronautică protuberanța catalanului Sert, mai ales în contextul cvadrimotoarelor zburînd prin cadru - mai precis, pare a fi un spinner, chiar dacă detaliile nacelei de motor respective lipsesc (elicea mai ales, dar și pistoanele motorului - sigur în stea de-ar fi fost, că-n anii 30 nu se inventaseră încă turbopropulsoarele.)

Gîlma lu Rivera ar fi însă (după mine, nu bag deci mîna-n foc) o țeavă/conductă îndoită la 90 de grade, dar privită dintr-o perspectivă frontală, înfigîndu-se în... mașinațiunile din perete. :-D
...Aparent nimic ocultissim deci în detaliile astea, necesare doar completării atmosferei lucrărilor (btw, din pdv al calităților strict plastic-artistice, fresca din 37 a spaniolului îmi pare cu mult peste cea jupuită a mexicanului, chiar dacă mai bogată-n semnificații *discrete* - și mai colorată, dar un pic naiv-stilizată și fără raccourci-urile și alte schepsisuri dinamizante ale catalanului.)

Aș fi tentat oricum să pălăvrăgesc pe 2-3 monitoare despre mai toți muraliștii celebri (tema m-a pasionat dintotdeauna), dar nu cred că-i locul aici. Și nici timpul - ce-ar fi de ex. să aprofundăm prezența pe extremă stîngă a frescei (acceptată de Rockefeller, spre deosebire de cea a lui Lenin-Bronștain) a lui Lev Davidovici Troțki - viitor amant al Fridei Kahlo, nevasta mexicanului??
Care EA ar fi trebuit să stea sub vasul ăla Petri cu spirochete, din moment ce-a fost tratată nu doar o dată de... sisi :-D (hmm, i l-o fi dat și Josephinei Baker, cu care-a fost combinată?)

În fine, ocultate-s pînă și viciile revoluționarilor *de profesie* (inclusiv luesul terțiar care l-a terminat p-un Lenin și homo, și dement... :evil:)
...Iar dacă m-apuc să-l puric și pe vărul lu Rothschild  - nea Moses Mordechai Levi botezat și Marx (wow, omagiat de UE recent :-o) îmi mai irosesc aiurea înc-o zi din viață.
« Ultima Modificare: 07 Mai 2018, 15:27:36 de Xanadron »
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #199 : 07 Mai 2018, 15:33:51 »
Da, maestre @Xanadron, benoclându-mă si eu mai bine (mărind proporțiile), am remarcat că "gâlma" lui Rivera e o conductă îndoită, cu racord la mama Gaia si la mașinărie. Asta cred că e sigur, deci - bravo !
Cealaltă, poate fi o turbină...de nu i-ar lipsi rotorul. Dar, cu avioanele în fundal - se poate.

Cât despre prezența lui Trotzky / Bronstein (si a lui Marx) explicația e mai simplă. Rockefeller nu i-ar fi acceptat nici pe ăstia, dar varianta ce o disecăm e a doua (din Mexic), unde Rivera a pus, de-a naibii, tot ce-a poftit mușchiul său...marxist.
Igitur cogito

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #200 : 01 Septembrie 2018, 13:18:07 »
Lăsându-l deocamdată pe Rivera (și fiindcă am vorbit pe subiecte paralele de Dali sau despre multi-dimensionalitate), ce părere aveți de această lucrare (atașament) ?
Se numește "În căutarea celei de-a patra dimensiuni", și e realizată în 1979 (remarcându-se recurența tezelor extra-D în concepțiile lui Dali).
Nu e ocultă în sensul conspiratologic, e ocultă în sens inițiatic.
Se încumetă cineva la o analiză - chiar și fragmentară / fragmentată ?
Igitur cogito

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,010
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2331
  • Likes Given: 5460
« Răspuns #201 : 03 Septembrie 2018, 09:57:24 »
Desi nu am o reproducere bună,  acolo jos pare a fi Cristosul impreuna cu cineva, intr un soi de bulă, arătând spre pentagrama emergenta de pe acel perete litic.
  Ce legătură ar putea avea pentagrama cu intrarea în peștera 3D si iesirea aparent 2D si evident cu Iisus Cristos?

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
    • Vezi Profilul
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
« Răspuns #202 : 03 Septembrie 2018, 12:20:24 »
Cum ce legatura are? Pentagrama, cele cinci elemente(apa, foc...etc.). Cand parasesti taramul/dimensiunea din aceasta lume, cele 5 elemente dispar, totul este transformat intr-o energie inalta, nu poti transcende apartinand inca celor 5 elemente. Transformarea se face asimilandu-te naturii universului(la un nivel superior). Energia ia forma fiecarei particule, deci nu mai faci parte din cadrul celor cinci elemente. Legatura cu Iisus? Pai nu spunea Iisus ca regatul lui nu e din lumea aceasta? probabil se intrupase aici, din propia dimensiune unitara, propiul paradis. Din pacate nu prea disting nimic in poza, pacat ca n-avem una mai buna, poate fi o viziune crestina.
Acum vad un steag alb-negru, dualitatea, lupta intre bine si rau. Albul te duce cu gandul la dha(virtute), negrul la karma, enegia neagra ce inconjoara corpul uman.
« Ultima Modificare: 03 Septembrie 2018, 12:29:49 de uforever »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,618
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2519
  • Likes Given: 5318
Re: in cautarea celei de-a patra dimensiuni..
« Răspuns #203 : 03 Septembrie 2018, 16:46:34 »
Este o aluzie la diverse metode sau căi de a căpăta sau accede la universul 4D , in reprezentare 3D  :-D
  Am avea deci Alchimistul la lucru pt realizarea acestui scop si gandind poate , la diverse combinari intre figuri geometrice poliedrale recte hipercub, mitul pesterii lui Platon, tehnici religioase,  proiecții ( chiar si astrale :))) precum si teoria relativitatii a lui Einstein.
   Se zice ca Dali a fost un admirator al lui Einstein.

Trebuie reținut ca unii pictori foloseau tablourile exact cum folosim noi forumul: pictând raspunsul lor la subiectul respectiv. Si in cazul de față zice-se că ar fi o completare la
"The school of Athens" de Raphael .

Alchimistul , a nu se uita , este omul de stiinta ce nu are vreo reținere in a diseca tehnici sau elemente religioase pt a le folosi principiul in cautarea pietrei filosofale: transmutarea alchimistului insuşi.

PS. @uforever, te legi de pentagrama care e primul strat dar ce zici de cele 10 lumini ale pentagramei , aprinse intr-o parte si stinse in cealalta.  :lol:  Crezi ca e bine sa judecam figurile separat? E ca si cum dintr-o propozitie bagi in seama doar cateva cuvinte ce s-ar potrivi cu ideea ta, a mea, sau a altuia.
   Vreau sa zic ca nu putem judeca separat fiecare simbol, mai ales cele cu semnificatii diferite in diverse credinte.

Energia neagra ce inconjoara corpul uman ??? Da-mi voie sa fiu sceptic in privinta eficienței acestei metode de vizualizare. Nu esti cumva pe partea intunecata , necesara de altfel la "rotirea" lumii?  Intuneric si lumina sunt doar notiuni necesare orientarii umane, ele  nu exprima realitatea si deci nu trebuie luate prea in serios.
   Parerea mea...
« Ultima Modificare: 03 Septembrie 2018, 17:06:25 de fiulploii »

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
    • Vezi Profilul
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
« Răspuns #204 : 03 Septembrie 2018, 17:36:26 »
A fost un raspuns de moment si oricum nu pot decat specula ce-i in imagine. Cat despre cele 10 lumini, cred ca-i vorba de Lumea celor 10 directii, adica cosmosul. Cand o persoana alege calea cultivarii, se spune ca zguduie "Lumea celor 10 directii". Cat despre alb-negru si partea inunecata,  de la un anumit nivel, in anumite practici,  asa pot fi vazute aceste forme de energie. Era interesant totusi sa fi avut o imagine de-o calitatea mai buna.  Sincer nu cred ca stau bine cu "benoaclele", dar uite ca voi observati niste lucruri, asa ca am sa comentez si eu ce va sare in ochi.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,618
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2519
  • Likes Given: 5318
Re: Mesaje pictate..
« Răspuns #205 : 03 Septembrie 2018, 17:54:13 »
In continuarea ideii cu mesajele pictate incluzand Cautarea celei de-a patra ..forțe  :wink:

Avem : Leda Atomica , Corpus Hypercubicus si The Great Masturbator.

PS. Cum bine zicea @prodcomb, rusii au chestii interesante . Uite si o imagine mai clara a dimensiunii 4. In atasament.

Dali se pare ca a utilizat on picturile sale si tehnica imaginii ascunse.

PS. In acea sfera trans-lucida nu este Christ ci un atenian.  :-D
« Ultima Modificare: 03 Septembrie 2018, 17:55:44 de fiulploii »

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #206 : 03 Septembrie 2018, 17:57:40 »
Toate interpretările date sunt bune.
Depinde însă fundamental de înțelegerea a ce înseamnă 4D.
Inversuri...întrepătrunderi...umbre...
simultaneitate.
Pictura trebuie "ruptă" in anumite corespondențe logice ptr. a fi înțeleasă (logica de contrarii...coincidentia oppositorum, precum am mai zis.
Voi reveni cu "partajările" ce le intuiesc. Până atunci, vă ofer un decupaj mai clar (fragment)
Igitur cogito

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #207 : 03 Septembrie 2018, 23:15:50 »
Ce cred eu :
1) Dl.@fiulploii are dreptate amintind "mitul peșterii". Exact asta e - clar desenat. Cu mențiunea că peștera e, simultan, interioară și exterioară (specific 4D, de unde se poate vedea concomitent inside-out).
2) Are dreptate si că omul cu togă din " bulă" e Aristotel. Doar că, evident, merge invers (urcă scări, fiind cu spatele, nu coboară cu fața). E inversiunea efect-cauză, și cred că cel din "spatele" său e chiar Platon (ce i-a fost dascăl) și care arată spre peștera "lui".
3) Are dreptate și dl.@abyss cu Christ. Nu e cel din bulă, adevărat, ci silueta " crucificată" ce susține ceasul fluid (relativitatea timpului în 4D). E desenată diafan, la prima vedere insesizabil (plan eteric)
(în treacăt fie spus, dl.@abyss a simțit-o, nu a văzut-o).
Știu, poate fi și Atlas susținând eșafodajul 3D - dar aleg să cred că e Christos.
4) Copacul din dreapta(gros-plan) e același cu cel din stânga (inversat, firește).
5) Negru-Alb înseamnă cheia de bază (inversiunea). Poate fi orice pereche (bine/rău, frumos/urât, +/-, etc). E indiciu bazal de interpretare duală a tuturor detaliilor.

Deocamdată, de astea sunt convins. Restul...și eu le bâjbâi.
Igitur cogito

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3804
  • Likes Given: 12313
Re: Re-analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale - Denver Airport
« Răspuns #208 : 04 Septembrie 2018, 12:02:52 »
F. interesante agerele voastre observații/deducții. Toate-s vechi și nouă toate de la Platon la Dali și, cum nu pot bunghi mai multe apropouri ocultate decît voi în 2D-urile discutate, vin cu oareșce date despre o nouă (sau veche, dar intensificată?) strategie PR a sforărimii globaliste :evil: de a neutraliza varii teorii ale conspirației. 

Mușcîndu-ne deci coada (ori capul) topicului, merită o revenire la Denver Airport, continuu renovat/extins de peste un deceniu:
https://imgur.com/gallery/ELGPdxR
+
https://www.flydenver.com/great_hall/denfiles

...Psihologie inversă & ascunderea *la vedere* a adevărului?! - Mai mult ca sigur, dar imposibil de probat... tangibil. Deocamdată.

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline kenjiro

• Cool
  • Mesaje postate: 178
  • Îndoieşte-te de toate. Găseşte-ţi propria lumină.
    • Vezi Profilul
  • Liked: 390
  • Likes Given: 989
« Răspuns #209 : 05 Septembrie 2018, 16:34:51 »
Corrado Malanga - Simbologie si ritualuri
https://m.youtube.com/watch?v=3i-DZuLTyhA