Autor Subiect: Shambhalla - destinații interzise?  (Citit de 49580 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,151
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2829
  • Likes Given: 1910
Re: Shambhalla - destinații interzise?
« Răspuns #255 : 02 Martie 2019, 15:46:45 »
Bune întrebări, mă tot frământ și eu cu ele.
Depinde de ce e...dincolo. Raportul față-verso poate fi identic ca relief, decor - dar nu știu cum e cu ființele.
Dar această linie ipotetică poate converge cu cea a așa-zisului "pământ concav", ades asociată cu Shamballa sau cu alte tămâmuri. Doar că nu e " dedesubt" , ci pur și simplu....extra 3D.
În aplicația cu ciclistul, pare că se intră într-o gaură ca cea invocată în expediția amiralului Byrd - dar de fapt întreaga construcție e o unică suprafață, fără volum.
Personal cred că  "dosul" realității noastre e o zonă de interfață cu celelalte dimensiuni. De aceea, f.mulți experimentatori EEC zic că percep o lume identică....dar oarecum diferită. (ceea ce Robert Bruce a definit ca real time zone - preludiul desprinderilor înspre dimensiunea "astrală").

Ne mai gândim...e un teritoriu speculativ, mai cu seamă că e vorba de o părăsire a continuum-ului einsteinian.
Igitur cogito

Offline abyss

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,955
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2245
  • Likes Given: 5344
« Răspuns #256 : 03 Martie 2019, 19:51:01 »
S-ar putea sa fie infra 3D. Sa scape sub sau supra simțurilor noastre dar sa ocupe acelasi spațiu in alt timp cumva, la o secunda ( eventual) distanță in plus sau in minus.... adica depinzand de unde privesti biciclistul...
« Ultima Modificare: 03 Martie 2019, 19:52:14 de abyss »

Offline Grifon

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,151
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2829
  • Likes Given: 1910
« Răspuns #257 : 04 Martie 2019, 20:01:29 »
.... dar sa ocupe acelasi spațiu in alt timp cumva, la o secunda ( eventual) distanță in plus sau in minus...

Da, poate fi o variantà. Un plasament într-o decalare / defazare temporală, oferind astfel impenetrabilitate dinspre curgerea vers-ului nostru.
Varianta aceasta a și fost luată în calcul de pasionații Moebius / Klein. Iată un gif (atașament) de pe Wiki, folosit ca teorie pentru înțelegerea faptului că "sticla" Klein, în realitate, nu se întrepătrunde.
Întrucât o altă (următoare) dimensiune e aproape cu neputință de reprezentat, autorii animației au folosit variabilitatea dimensiunii "timp" pentru reprezentare (sau poate nici n-au crezut că mai poate fi un D...fizic).

Oricum, fie un D de timp ori spațiu, deocamdată conceptul / principiul e important - căci înclin a crede că doar prin asemenea plieri ale minții poate fi intuită calea spre...Shamballa.
Igitur cogito