Declinare responsabilitate
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.
Mai multe despre politicile de confidențialitate, aici...

Autor Subiect: Ploiesti - observatii OZN (1969 si 1977)  (Citit de 2963 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,148
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar dar usor sa minti
  • Liked: 751
  • Likes Given: 1743
Re: Ploiesti - observatii OZN (1969 si 1977)
« Răspuns #15 : 22 Iunie 2020, 01:21:40 »
...
Frunzele din planul 2 nici nu se disting.
Camera foto se afla sub un copac ale carui frunze se disting clar , fiind intunecate aflandu-se in contre-jour.
...

Ai raspuns singur la intrebare. Frunzele au luciu iar cele aflate in bataia Soarelui sunt estompate.

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 891
  • Liked: 399
  • Likes Given: 143
« Răspuns #16 : 22 Iunie 2020, 07:22:06 »
Deja dati semne de boala. Imi cer scuze insa nu voi mai raspunde intrebarilor dvs. Multumesc pentru efort...

Sunt chiar "bolnav", am "boala" observatorului instruit si cu experienta. Multumesc pentru "diagnostic"!
Dece este greu de inteles ca informatia utila de pe un cadru de film este limitata la 0,05mm cat este dimensiunea unei granule de pe el?
Stiu ca intrebarile mele sunt incomode si raman fara raspuns. Dar dialogul ramane in continuare util.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #17 : 22 Iunie 2020, 14:19:11 »
Aveti atasate imaginile dupa scanarile negativelor.
Inteleg ca sunteti pretentios, inteleg ca dvs. aveti echipamente profesionale de top si va ocupati de asemenea probleme, poate data viitoare ma ajutati cu niste scanari de filme.

Ceea ce nu intelegeti este ca informatia este aceeasi, chiar daca granulatia este si ea implicit, marita. Oricum nu aveti ce detalii sa extrageti de acolo, mai mult decat ati vazut deja nu aveti ce vedea, credeti ca daca pata respectiva ar avea prin absurd alta forma, ati intelege ceva din ea? Singurele analize care se pot face sunt de context, de observat ca acel obiect pare ca intr-adevar s-a deplasat nu doar ca azimut dar si ca altitudine si adancime. Alte cadre nu sunt concludente, in afara de ceea ce am atasat deja aici nu am ce sa mai atasez.

V-am explicat contextul, v-am explicat ce s-a intamplat cu perceptia martorului. V-am atasat o alta marturie a unui alt martor care pare ca a observat acelasi fenomen. Din pacate nu am fotografiile facute de el, poate voi face rost candva de ele.

Mi-ati tot scris ca fotografiile nu au legatura cu descrierea cazului ignorand tot ce v-am scris deja dar si ce scrie CLAR in RUFOR:

"Obiectul avea forma unei sfere cu o proeminenta circulara (?) care o inconjura". Daca dimensiunea era punctiforma, evident ca nu se putea observa nimic, chiar daca era stralucitoare nu s-ar fi putut vedea ziua. In mod logic rezulta clar ca era mai mare decat dimensiunile unei stele.
Descrierea pare sa corespunda cu forma petelor, asta declara martorul, nu stiu daca a observat cu ochii lui aceasta forma sau dupa developare. De asemenea martorul a inmanat fotografiile celor de la RUFOR, prima pagina a numarului contine 3 cerculete cu fotografiile obiectului surprins de martor (puteti compara formele lor din RUFOR cu ce am atasat - echipa RUFOR a avut la dispozitie pozitive, deci ceea ce doreati). Tot el cu mana lui a scris ca avea aspect metalic si stralucea in lumina Soarelui.

Au trecut 51 de ani de eveniment, si nu exista decat un singur martor intervievat.
Eu ce pot sa mai lamuresc aici?
V-am oferit o posibila explicatie, ca poate obiectul avea fatete cu colorit diferit, poate si materialul era diferit.

abyss, daca te uiti la fotografia cu avionul, o sa observi aceleasi detalii la vegetatie.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #18 : 22 Iunie 2020, 21:39:31 »
Ionut mi-a trimis capturi ale cazului lui Vladimir Stoicescu, 25 August 1969 - Ploiesti, din cartea "Les OVNI en URSS".

Ce putem desprinde de aici:
-Obiectul a evoluat intre orele 11:30 si 15:30.
-Obiectul si-a micsorat dimensiunile, initial, la orele 11:30, avand dimensiunea unghiulara aproximativ cat 1/2 din cea a Lunii.
-La orele 13:30 acesta si-a redus dimensiunea unghiulara la aproximativ 1/3 din cea a Lunii. Tot la aceasta ora, obiectul si-a modificat aparenta metalica lucioasa ca de mercur intr-o aparenta gri metalica terna in timp ce dimensiunile acestuia deveneau mai mici. Obiectul s-a divizat in 3 sfere care s-au recompus iarasi intr-o forma diferita.
-La orele 15:30 dimensiunile aparente ale obiectului erau mult mai mici precum se poate observa din desenele facute de dansul.

De ce la pagina 332 sub fotografie apare scris ca a fost in Cluj, ma depaseste, posibil o eroare. Observam ca obiectul din fotografia de la aceasta pagina este tot unul inchis la culoare.

Sansa sa fie doua cazuri diferite este minuscula. Interesant de coroborat cele 2 relatari chiar daca pe alocuri apar inadvertente, de exemplul orele evolutiei. Posibil datorita perspectivelor diferite din Ploiesti, domnu Teodosiu sa fi avut in continuare vizibilitate asupra obiectului si dupa orele 15:30. Insa pare intr-adevar ca fenomenul a avut loc deasupra Ploiestiului, si a suferit modificari ale proprietatilor fizice (cel putin aparente) in evolutia acestuia.
« Ultima Modificare: 22 Iunie 2020, 21:47:20 de xperyens »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,102
  • Liked: 2436
  • Likes Given: 5613
« Răspuns #19 : 22 Iunie 2020, 23:34:27 »
Ai raspuns singur la intrebare. Frunzele au luciu iar cele aflate in bataia Soarelui sunt estompate.
Tu esti cam neatent sau scrii in fuga sau ...
Am zis sa pui pozele sau seria pe care o ai fiindcă punctul ala negru nu corespunde cu descrierea din declarație. Lucru observat corect de @prodcomb. Nu le ai, ok. End of story.

Pozele astea scanate sunt egale cu 0 (ZERO).

Daca nu vezi o frunza la 20 m clar... cum sa vezi un obiect punctiform de marimea unei stele?? ?? ??. Colegul prodcomb are dreptate sa iti sugereze studierea filmului foto. Dar se pare ca tu nu ai habar despre cum se fotografia acum 15-20-30-etc de ani. Pe film pot aparea chestii... mai ales daca-si developa singur filmele.

In fine. O discutie inutila pe niște poze in care nu vezi nimic, focalizate prost, etc. fără sa poti studia filmele.
Daca a vazut ceva ... in poze a dat de fix pix!

Forum RUFOn

« Răspuns #19 : 22 Iunie 2020, 23:34:27 »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #20 : 22 Iunie 2020, 23:52:40 »
Ok abyss, ti-ai focalizat atentia pe raspunsurile colegului prodcomb si ai ignorat si tu raspunsurile si clarificarile care au venit din partea mea. Este vorba de subiectivism in felul in care ai ales sa raspunzi. Insa... ce pot sa spun mai departe... cei care vor sa se uite la detalii o sa inteleaga mai multe.

Ignori aceste fotografii... ok.
Ignori si cea dea doua marturie... ok.
Ignori sa observi ceea ce am spus cu vegetatia in cazul fotografiei cu avionul... ok.
Ignori sa intelegi faptul ca obiectul nu era deloc punctiform... ok.
Ignori sa intelegi coroborand cele doua marturii ca obiectul a fost si luminos dar si opac... ok.
Ignori sa intelegi ca alte cadre in afara celor expuse nu releva nimic concludent... ok.

Dar tragi concluzii categorice bazate pe imaginatie, ingorand datele si reducandu-le la ZERO.

Eu te-as intreba acum pe tine, de cate ori ai fost in teren sa vorbesti cu martorii, sa vezi cum circula informatia, sau sa iei pulsul martorilor, vorba vine. Bag seama ca nu prea ai facut acest lucru, altfel nu ai dezmintii si ai reduce (reductionism) la ZERO cele expuse.

Insa este doar opinia ta, fara greutate faptica in acest caz, adica ai parerea ta si ramane o parere nu doar neargumentata dar si ignoranta, fara suparare.

« Ultima Modificare: 22 Iunie 2020, 23:53:55 de xperyens »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
« Răspuns #21 : 24 Iunie 2020, 20:06:21 »
Ha-ha-ha-ha
Am zis sa pui toate pozele. Ce te califica sa hotărăști tu, marele investigator de pești prăjiți, ca doar 3 poze sunt bune?
Pune-le pe toate. Si asa sunt puține... având in vedere intervalul mare de timp avut la dispoziție pentru foto.

Tu nu ai prezentat bine cazul, in special pozele. Cronologia lor e importanta. Contează si cu ce ai scanat etc. Pari cam comod. Sa nu zic cam trândav dar cu siguranță poate ma înșel.

Pe poze unde a pus pixu martoru ca ar fi fost obiectul? Asta ai obținut măcar?

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #22 : 24 Iunie 2020, 20:40:51 »
Ha-ha-ha-ha
Am zis sa pui toate pozele. Ce te califica sa hotărăști tu, marele investigator de pești prăjiți, ca doar 3 poze sunt bune?
Pune-le pe toate. Si asa sunt puține... având in vedere intervalul mare de timp avut la dispoziție pentru foto.

Tu nu ai prezentat bine cazul, in special pozele. Cronologia lor e importanta. Contează si cu ce ai scanat etc. Pari cam comod. Sa nu zic cam trândav dar cu siguranță poate ma înșel.

Pe poze unde a pus pixu martoru ca ar fi fost obiectul? Asta ai obținut măcar?

Bai da cine te crezi sa-mi spui ce sa fac sau cum sa-mi gestionez timpul?  Ma platesti tu, ma intretii tu cumva, ai pus tu bani si ai investit timp in vreo investigatie pe teren? Cel putin in asta sigur nu.
Daca ai parcurs ce s-a scris aici ai si raspunsuri la intrebari, dar trebuie sa si pricepi ceea citesti!

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #23 : 25 Iunie 2020, 00:01:18 »
Nu, nu iti permit niciun fel de intimitate in exprimare (sa imi spui ca eu sunt TAMPIT), insa asta demonstreaza caracterul tau de om... matur. Stii cum ma cheama, stiu cum te cheama, putem sa ne intalnim sa ne pocnim reciproc cu cate berule vrei tu.

Pai nu ai scris asa?
Citat
Si apoi nu ai zis asa?
Citat

Deci imi spui pe un ton IMPERATIV ce sa fac, si apoi spui ca eu sunt comod si trandav. Deci imi spui si ce sa fac si cum ar trebui sa-mi gestionez timpul! Pai nici nu o sa le pun, va trebui sa iei tu legatura cu martorul, sa iei negativele, sa le scanezi/preiei ca la carte si sa le publici singur. Evident ca efortul tau va fi inutil, dar daca te intereseaza asa de mult va trebui sa-ti faci timp sa te ocupi de asta. Si apoi sa spui public, da domne, nu era nimic concludent in acele cadre. Adica in loc sa ma faci investigator de pesti prajiti, pune mana si vezi cum poti obtine datele si din alta sursa sau chiar de la sursa originala. Adica daca eu zic, frate nu le voi oferi niciodata, tu ce faci, inchizi ochii si dai un raspuns referitor la caz? :)

Ce bani am facut eu mai mincinosule? Atmosfera asta de cacat e sustinuta de tine, nu de mine.
Tu ai comentat pe cazul asta niste ineptii fara sa stai sa citesti ce s-a scris... altfel nu ai pune intrebari tampite.

Ai si cronologia specificata.

Intrebarea despre martorul care ar fi trebuit sa puna pixul pe obiecte este tampita de-a dreptul. Martorul a oferit investigatorului Augustin Moraru cele 3 fotografii in 1981. Ai citit macar ce scrie in revista RUFOR?

Cat despre scanner, eu am specificat ca nu am fost intrebat in dialogul cu prodcomb, ca mi se parea o informatie utila daca era cineva interesat. Scannerul este https://www.vatera.hu/uj-nemet-silvercrest-snd3600-ion-slides-forever-dia-film-digitalizalo-filmscanner-filmszkenner-1ev-2900040398.html

PS: vad ca ti-ai sters comentariul... de ce?
« Ultima Modificare: 25 Iunie 2020, 00:16:06 de xperyens »

Offline horia2008

• Senior
  • Mesaje postate: 908
  • Liked: 304
  • Likes Given: 5184
« Răspuns #24 : 25 Iunie 2020, 16:25:35 »
investigatorule si dectectivule din spatele tastaturii, vezi totusi ca forumul asta nu-i haznaua ta in care te zbati; si daca te zbati, vezi ca faci valuri si o sa te ineci

« Ultima Modificare: 25 Iunie 2020, 16:29:58 de horia2008 »

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
« Răspuns #25 : 25 Iunie 2020, 16:31:51 »
Nu se poate avea o coerenta asa.
Timp pierdut

Fara poze = topic blocat.

LE - timp pierdut pentru cine vrea aici pe forum sa faca o analiză personală. Lipsesc date, lipsesc imagini. In rest f. bine. Bravo si mai usor cu nervii. Devine iar foarte plictisitor.   
« Ultima Modificare: 25 Iunie 2020, 18:51:29 de abyss »

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #26 : 01 Iulie 2020, 00:01:20 »
Alte detalii... inscrisurile martorului facute in 1981, la recomandarea lui Augustin Moraru.

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 891
  • Liked: 399
  • Likes Given: 143
« Răspuns #27 : 01 Iulie 2020, 01:08:15 »
Asta este o „găselniță” nouă.
Oricum „investigațiile” nu vor duce la nimic.
A fost ceeace se știa de atunci că a fost.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #28 : 01 Iulie 2020, 11:03:28 »
Asta este o „găselniță” nouă.
Oricum „investigațiile” nu vor duce la nimic.
A fost ceeace se știa de atunci că a fost.

Adica am pus descrierea martorului, facuta atunci, in 1981, si dvs. spuneti ca asta e gaselnita... am inteles.
Nici nu am afirmat ca va duce undeva, am adus informatii despre acel caz.

Offline xperyens

• Veteran
« Răspuns #29 : 03 Iulie 2020, 20:51:52 »
Se pare ca magarul ala de Ionut isi face treaba asa cum este invatat si obisnuit sa o faca:

https://terramirabilis.ro/2020/07/03/uriasi-si-extraterestrii-doua-articole-daruite-de-n-o-t/

Citat
N.B. Cele două cazuri OZN la care dl. Nicolae Octavian Teodosiu (N.O.T.) a fost martor ocular au fost reprezentate pe repede-nainte și aproape fără nicio analiză preliminară, aici. Ca un copil răzgâiat, ”investigatorul” – deși era conștient de tipul de ”răspuns” al forumiștilor de pe RUFON, răspuns motivat și de anumite ranchiune personale – a preferat să sacrifice reputația martorului pentru a ieși în evidență și  pentru a da ”lecții” unor (foști) apropiați. Aviz celor care-i mai deschid dlui. Cezar Dărac ușa și-i mai dau ”Bună ziua”…

Nu cred ca am lezat eu reputatia martorului, ba chiar am adus informatii suplimentare care sa arate ca acolo a avut loc cu adevarat un eveniment cu mai multi martori, dintre care doi au reusit sa faca fotografii. Singura afirmatie din partea mea a fost ca domnul Teodosiu a interpretat gresit doua evenimente, punandu-le laolalta. Adica fenomenul de la zenitul Bucurestiului a fost in mod gresit asociat cu fenomenul din Ploiesti. Asta s-a datorat unor asocieri gresite, iar asta i-am spus domnului Teodosiu personal, fara ca acesta sa se supere.

Analiza cazului este foarte bine ca este pusa in dezbatere si pe acest forum, Ionut oricum nu are ce sa analizeze caci este praf la asa ceva, nu se pricepe si pot aduce dovezi in privinta asta.

Si acum sa va spun care a fost contextul si ce a facut neonorabilul Vlad-Ionut Musceleanu.

Am platit, personal, suma 77 de milioane lei (vechi) pana acum, din suma de 150 de milioane, pentru traducerea in engleza a cartilor (doua volume) lui Calin Turcu, Extraterestrii in Romania.
Scopurile acestor traduceri erau doua la numar: publicarea unei/unor carti in strainatate si publicarea acestor cazuri pe o platforma la care lucrez. Este vorba despre o aplicatie web complexa in care doresc sa pun pe harta toate cazurile din Romania, cu filtre de selectie dupa ani, regiuni, tipuri de cazuri si asa mai departe. Platforma va avea ca scop final atragerea si altor asociatii din alte tari pentru a-si prezenta cazurile, cu linkuri catre acele asociatii evident etc. Idee care imi apartine si in care investesc.

Ce a facut Ionut. A mers sa ia drepturile de autor, sa aiba drept de publicare de la doamna Lucica Turcu, sotia lui Calin Turcu. Voi da detalii si despre asta in viitor. Insa cel mai important este aspectul cronologic:

Pe data de 17 Iunie, Ionut semneaza contract pentru publicarea cartilor traduse in engleza (ulterior afland ca doreste sa scoata editii noi si in limba romana), intre asociatia lui si doamna Turcu, pe banii mei si pe munca surorii mele, caci ea traduce cartile.
Pe data de 18 Iunie, Ionut vazandu-se pe cai mari, incepe sa vina cu idei cretine, si incepe sa ma conditioneze in privinta altor cazuri (din cauza ca el avea contractul si credea ca ma poate constrange). Fiind beat mort si din cauza alcoolului dar si din cauza freneziei reusitei sale, publica pe pagina lui personala textul cum ca eu ma fac vinovat ca as fi blocat sau as fi amanat publicarea cazului Chirales sau al domnului Teodosiu (desi nu trecusera decat 5 zile de la filmarea cu domnul Teodosiu). A se vedea data publicarii, 18.06.2020: https://terramirabilis.ro/2020/06/18/precizare-ozenistica-cazul-chirales-lechinta/

Amintesc faptul ca in dimineata zilei de 17 Iunie 2020, pe la orele 1-2 dimineata, Ionut vorbea cu mine despre cazul Chirales si cum ar trebui alcatuita cartea. In 24 de ore (timp in care a semnat contractul), perfidul nu doar ca a mintit, dar si-a batut joc de un caz interesant si care a presupus multa munca, cel putin din partea mea. Tin sa specific inca o data ca magarul nici nu terminase de sintetizat marturiile trimise de mine cu luni bune in urma.

Ionut daca citesti asta, stai relaxat magarule, ca nu mai apuci sa ai sansa sa incerci macar sa dai "Buna ziua".

Tot ceea ce am scris poate fi dovedit, daca cineva crede ca eu mint.
« Ultima Modificare: 03 Iulie 2020, 21:06:25 de xperyens »

Forum RUFOn

« Răspuns #29 : 03 Iulie 2020, 20:51:52 »
Părerile exprimate pe acest forum aparțin utilizatorilor acestora și nu pot fi considerate ca fiind informații oficiale sau promovate de acest site/forum.
În conformitate cu prevederile politicii de confidențialitate acceptate la înregistrare, fiecare utilizator este răspunzător de informațiile publicate pe acest site și nu sunt asumate de administratori sau proprietarul acestui forum.