Autor Subiect: OZN Romania, 1996, zig-zag  (Citit de 14895 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 817
    • Vezi Profilul
  • Liked: 374
  • Likes Given: 123
Re: OZN Romania, 1996, zig-zag
« Răspuns #30 : 25 Octombrie 2018, 19:35:23 »
In coltul din dreapta sus este Soarele ?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 996
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 713
  • Likes Given: 1737
« Răspuns #31 : 25 Octombrie 2018, 19:54:28 »
Cunosc teoria cu haloul solar ca posibila explicatie. Insa in mod sigur atunci pe la 1500 nu descriau o reflexie a cristalelor de gheata in atmosfera ca aparand ca o cometa. Nu stiu daca acolo era Soarele reprezentat, cred ca Soarele era reprezentat diferit in acele vremuri - putem verifica acestea.

PS: In imagine se vad stele, deci eventual putea fi vorba cel mult de un halou lunar.
« Ultima Modificare: 25 Octombrie 2018, 20:02:18 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #32 : 25 Octombrie 2018, 20:27:54 »
Mai revin cu o clarificare, a fost introdusa o soparlita in acest articol citat de pe acel site, soparlita preluata de mai multe site-uri. Conform istoriei, am citit acum, Mihai Viteazul a recastigat Targoviste in lupta din 6-8 Octombrie 1595. Asta ne arata ca batalia a avut loc timp de trei zile si doua nopti.

PS: Conform Stellarium, in anul 1595, in noaptea dintre 6 si 7 Octombrie Luna avea o luminatie de 63% iar in noaptea dintre 7 si 8 Octombrie avea o luminatie de 52%. Posibilitatea formarii unui halou este destul de mica - in special a unui halou foarte intens.

PS: Nu stiu daca datele sunt gresite datorita faptului ca intre timp s-a trecut la alt calendar, asta mai trebuie verificat... insa daca era pe data de 15 Octombrie, Luna nu era vizibila pe cer.
« Ultima Modificare: 25 Octombrie 2018, 20:44:11 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #33 : 25 Octombrie 2018, 22:39:55 »
Revin cu specificatii si corecturi: exista 3 variante asupra identificarii datei exacte a bataliei:

1. Datele sunt specificate dupa calendarul Iulian, dar neadaptate calendarului Gregorian, atunci trebuie adaugate 13 zile in plus acelor date.
    6-8 Octombrie devine 19-21 Octombrie:
          - 19-20 Octombrie noaptea a avut Luna vizibila pe cer toata noaptea, si avea o luminatie de 98%, la orele apogeului - ca altitudine - fiind la 63 grade pe cer.
          - 20-21 Octombrie noaptea a avut Luna vizibila pe cer toata noaptea, si avea o luminatie de 94%, la orele apogeului - ca altitudine - fiind la 66 grade pe cer.

2. Datele sunt specificate dupa calendarul Gregorian, dar neadaptate calendarului Iulian ceea ce inseamna ca trebuie scazute cele 13 zile.
    6-8 Octombrie devine 23-25 Septembrie:
          - 23-24 Septembrie noaptea a avut Luna vizibila pe cer toata noaptea, si avea o luminatie de 68%, la orele apogeului - ca altitudine - fiind la 75 grade pe cer.
          - 24-25 Septembrie noaptea a avut Luna vizibila pe cer toata noaptea, si avea o luminatie de 67%, la orele apogeului - ca altitudine - fiind la 71 grade pe cer.

3. Daca datele au fost modificate dupa trecerea la noul calendar si au fost corect interpretate in manualele de istorie:
    6-8 Octombrie ramane 6-8 Octombrie:
          - 6-7 Octombrie noaptea nu a avut Luna vizibila pe cer toata noaptea.
          - 7-8 Octombrie noaptea nu a avut Luna vizibila pe cer toata noaptea.

Ramane de aflat daca datele din manualele de istorie au fost corectate, dupa trecerea la calendarul Gregorian; pentru asta trebuie sa ma ajute cineva care detine cunoastere istorica.

PS: si pentru data asumata de anumite site-uri care fac referire la eveniment din prisma observatiei OZN, 15 Octombrie, se pot face aceleasi analize, ceea ce am estimat anterior cu luminatia Lunii - dar am facut-o doar intr-un sens - al datei Gregoriene valide.
« Ultima Modificare: 25 Octombrie 2018, 22:47:29 de xperyens »

Offline prodcomb

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #34 : 25 Octombrie 2018, 22:52:57 »
In coltul din dreapta sus este Soarele ?

Posibil sa nu fie Soarele; cometele au cozile indreptate in sens opus fata de Soare.

Offline prodcomb

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #35 : 25 Octombrie 2018, 23:12:40 »
Sunt si alte imagini ale bataliei in care apare si Soarele in coltul din stanga sus sau in care apare numai cometa singura.
Le-ai vazut?

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #36 : 26 Octombrie 2018, 02:26:40 »
Cautand date istorice am constatat ca Letopisetul Tarii Moldovei dupa Grigore Ureche acopera anii 1359-1594, lipsind anul 1595. Ramane intrebarea: de unde provine acea imagine, si care sunt sursele care fac referire la acel eveniment. Totusi aceasta constatare, nu arunca la cos observatia mea si nici constructia de piatra de la Sarmizegetusa Regia.
Am atasat un pdf.

Aici este materialul intreg: https://goo.gl/8ywqVi

PS: Poate totusi articolul se refera la lucrarea lui Grigore Ureche privind doar prima parte a relatarii, cea de la 1517, lipsind sursa materialului catre observatia de la 1595. Trebuie gasita sursa in primul rand. Data de 15 Octombrie pare oricum o minciuna indiferent de sursa.
« Ultima Modificare: 26 Octombrie 2018, 02:40:44 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #37 : 26 Octombrie 2018, 03:10:12 »
In Letopisetul Tarii Moldovei scris de Grigore Ureche, spune asa:

"Vă leato 7025 (1516) noiemvrie 8, semnu mare s-au arătatu pre ceru, că au strălucit dispre miiazănoapte ca un chip de om, de au stătut multă vreme şi iară s-au ascunsu în văzduh.
Aşijdirea, curundu după acelaşi semnu, într-aceiaş lună, au fostu cutremur mare de pământu, într-o luni."

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_earthquakes_in_Romania

"24 November 1516 - Vrancea County - Several houses destroyed and significant damage to surrounding wall of Brașov. Also felt in Suceava."

Deci 8 Noiembrie 1516. Cei care au scris articolul, nu au gresit doar luna si ziua, ci si anul.   :-(
« Ultima Modificare: 26 Octombrie 2018, 03:24:34 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #38 : 26 Octombrie 2018, 04:03:11 »
Grigore Ureche:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Grigore_Ureche

"Grigore Ureche (n. cca. 1590 – d. 1647) a fost primul cronicar moldovean de seamă a cărui operă s-a păstrat."

Este interesant faptul ca el a documentat istoria cu aproape 200 de ani inaintea sa, dar brusc nu a mai documentat istoria (si evenimentele contemporane lui) pe care acesta o traia din anul nasterii sale. Poate acesta a fost scopul inadvertentelor din presa, pentru a realiza ca o parte din materialul scris de Grigore Ureche a fost sters/furat/suntit de anumiti...  :-( Dar daca acesta era scopul, de ce nu au scris negru pe alb?

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,195
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2903
  • Likes Given: 2000
« Răspuns #39 : 26 Octombrie 2018, 19:44:48 »
Ramane de aflat daca datele din manualele de istorie au fost corectate, dupa trecerea la calendarul Gregorian; pentru asta trebuie sa ma ajute cineva care detine cunoastere istorica.

De principiu, corecții de ajustare a datelor nu se fac în lucrări / manuale decât (majoritar) ptr. sec.XIX. Unele tratate (chiar și variante de manuale) mai operează, secvențial, ajustările - dar ìn acest caz se indică ambele variante de cronologie.
Altfel spus, dacă ptr.o perioadă precum cea discutată (sec.XVI) apare o singură dată, aceasta e de "stil vechi".

Cât despre ce menționează Ureche...e bine să păstrăm rezerve. Mentalul colectiv medieval (de care nici cronicarul nu se putea disocia) era plin de superstiții și fantezii rocambolești - mai cu seamă la momente de cumpănă. Ceea ce e descris ca având " chip ca de om" putea fi orice - de la fenomen astronomic până la un nor mai straniu, care a aprins imaginația (și așa destul de exaltată) a contemporanilor.
Dacă "Letopisețul" ar fi fost o lucrare de tip inițiatic (precum manuscrisele rosicruciene, de pildă) aș fi zis că metafora acoperă un anume tâlc. Așa însă, fiind doar o cronică evenimențială, n-are rost.

Știu că adepții paleoastronauticii adună cu spor astfel de referiri ptr.a-și "întări" tezele, dar cred că păcătuiesc prin exces de zel. Dacă ne-am potrivi cronicilor medievale, nu era an în Europa să nu fie pe undeva "semne", " ploi cu șerpi", "monștri marini /telurici", etc.(vezi atașament)

Dar, în sfârșit...nu țin să stric cheful nimănui. Doar puțină prudență la premise, totuși - mai ales că mi-a scăpat, recunosc, care-s coincidențele cu discul solar de la Sarmisegetuza...
Igitur cogito

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #40 : 26 Octombrie 2018, 21:12:35 »
Am gasit un model de interpretare a datelor care pare corect:

"Corespondenţa dintre datele în stil vechi şi cele în stil nou
Pentru a obţine data corespunzătoare stilului nou, la data în stilul vechi se adaugă astfel:

10 zile pentru intervalul 4 octombrie 1582 - 28 februarie 1700;
11 zile pentru intervalul 1 martie 1700 - 28 februarie 1800;
12 zile pentru intervalul 1 martie 1800 - 28 februarie 1900;
13 zile pentru intervalul 1 martie 1900 - 1 octombrie 1924"

sursa: https://goo.gl/dbEagR

Ceea ce inseamna ca data de 8 (+9) Noiembrie 1516 = 17 Noiembrie 1516 (in calendar Gregorian).
De asemenea inseamna ca data 6-8 (+10) Octombrie 1595 = 16-18 Octombrie 1595 (in calendar Gregorian).

Nu am gasit sursa pentru cele descrise in 1595, aveti vreo idee unde sa cautam?

Acum putem afla din Stellarium, sau alt program de astronomie, destul de exact cum arata cerul in momentele respective. Stellarium poate afisa nativ si data in calendarul Iulian insa voi face un test de comparatie intre ce am aflat si raspunsurile date de Stellarium.

Eu nu pot sa nu cred relatarea celor de la 1516 deoarece nu am niciun argument sa o fac, si totusi si atunci cred ca era vorba de mai multi martori, si probabil a fost o aparitie inconfundabila care a meritat a se nota in scrieri istorice. Tot ce pot face este sa iau informatia disponibila, si sa o analizez cat mai corect considerand mai multi factori simultan.

Asemuirea intre observatia mea (reconstituirea cu acel cerc cu o coada ca un ac) seamana izbitor cu Soarele de andezit ca forma geometrica. Stiu ca nu i s-a gasit clar un scop, au fost acele teorii cu ceasul solar, altar de jerta insa poate nu era niciuna nici alta. Spuneam ca poate si ei remarcasera aceasta aparitie pe cer si o reconstituisera din piatra. Asta e parerea mea cel putin, sau din punctul meu de vedere este o ipoteza valida.

Cat despre acea imagine atasata cu acele broaste, putem afla mai multe de aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Rain_of_animals

PS: Pana una alta, am aflat ca acel articol contine erori ale datelor prezentate, voit sau din neatentie.
« Ultima Modificare: 26 Octombrie 2018, 21:28:06 de xperyens »

Offline Grifon

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,195
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2903
  • Likes Given: 2000
« Răspuns #41 : 26 Octombrie 2018, 21:40:16 »
Te-ar putea interesa, pe linia ciudățeniilor medievale, lucrarea lui Ken Kurihara "Minuni celeste în Germania din epoca Reformei" - așa numitele wunderzeichen.
Nu-i chiar cea mai elevată lucrare în domeniu, dar poate da unele lămuriri. Vei găsi în ea numeroase relatări care "bat" cu mult pe a lui Ureche, și foarte multe sunt plasate în intervalul 1550-1600 (inclusiv eclipse, comete, s.a.m.d).
Chiar dacă d-ta vei trage, probabil, alte concluzii decât mine, recomand oricum lucrarea, ca demers cognitiv.
https://books.google.ro/books?id=rXpECgAAQBAJ&pg=PT21&lpg=PT21&dq=1595+strange+phenomenon+sky&source=bl&ots=nRPPwcWXIH&sig=XhUf5ESvQcksXU0wW_Sf-bHoWEg&hl=ro&sa=X&ved=2ahUKEwiB2MKA3qTeAhVGsqQKHXv6DaYQ6AEwFHoECAAQAQ#v=onepage&q=1595%20strange%20phenomenon%20sky&f=false
« Ultima Modificare: 26 Octombrie 2018, 21:43:43 de Grifon »
Igitur cogito

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #42 : 27 Octombrie 2018, 14:41:08 »
Citind mai multe despre acest caz si in cartea lui Calin Turcu - Extraterestrii in Romania - am cautat mai multe si in sursele mentionate acolo.

"În 15 octomvrie de dimineaţă, un semn ceresc veni a mai îmbărbata pe creştini şi a mări nădejdile lor de biruinţă. Pe un cer senin şi cu toate că soarele răsărise, ei văzură în vreme de un ceas, dasupra taberei lor, o cometă strălucitoare. Această stea fu privită de dânşii ca un înger vestitor de biruintă."
...
"În aceeaşi zi (6/16 octomvrie), la răsăritul soarelui, Bathori, neştiind că Sinan se trage acum spre Bucureşti şi aşteptându­se la o bătălie generală, puse să zică din trâmbiţe ca fiecare ostaş să se rânduiască supt steagul său."
...
"Îndată armia creştină merse, chiar în acea zi (7/17 octomvrie), de ocupă, fără nici o împotrivire, tabăra părăsită a lui Sinan, 323 unde găsiră numai vro 5 sau 6 turci, care, ieşiţi fiind de mai nainte din tabără, d­abia se întorseseră acum, când picară în mâinile creştinilor şi fură îndată înjunghiaţi."

Nicolae Balcescu - Romanii supt Mihai-Voievod Viteazul

Se pare ca sursa din care Nicolae Balcescu a preluat informatia este din cartea "Historia della Transilvania" scrisa de cavalerul Ciro Spontoni la 1638.
https://goo.gl/HXvHp1 (inca nu am gasit fragmentul).

sursa: https://goo.gl/r3Xih4

Calendarul Gregorian era deja folosit de sursa mentionata mai sus, de aceea citatul este corect.
Citat
The Gregorian calendar is the most widely used civil calendar in the world.[1][2][Note 1] It is named after Pope Gregory XIII, who introduced it in October 1582.

Observam mai jos, ca datele sunt specificate in formatul - calendar Iulian/Calendar Gregorian. Probabil au avut surse romanesti, sau care inca foloseau calendarul Iulian la momentul scrierii.

Detine cineva articolul "Cometa necunoscuta" de Dinu A. Dumitrescu din revista "Magazin" nr. 880 din 17 August 1974?
« Ultima Modificare: 27 Octombrie 2018, 14:56:19 de xperyens »