Autor Subiect: Cazul Valea Plopului - o minciuna?  (Citit de 6117 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Nox

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,882
  • Gen: Bărbat
  • Explore. Observe. Be here now.
    • Vezi Profilul
    • openUFOs.ro
  • Liked: 60
  • Likes Given: 354
Re: Cazul Valea Plopului
« Răspuns #15 : 16 Septembrie 2019, 22:53:07 »
Salutare @prodcomb,

Aspectele menționate sunt corecte (lipsa mirei gradate sau al unui obiect pentru referință, etc.), dar eu nu înțeleg ce reprezintă pozele încărcate de tine, de unde le-ai luat și de ce nu au nicio descriere.

Care este legătura între prima poză (Schița - 1.jpg - scan din Dosarul Valea Popului din arhiva documentară a lui Călin N. Turcu) și restul (dom gaura.jpg, interior gaura 1.jpg, interior gaura 2.jpg)?

« Ultima Modificare: 16 Septembrie 2019, 23:01:41 de Nox »
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 996
    • Vezi Profilul
  • Liked: 713
  • Likes Given: 1737
Re: Cazul Valea Plopului - o minciuna?
« Răspuns #16 : 18 Septembrie 2019, 00:10:32 »
Colegul prodcomb a dat niste exemple despre cum ar fi trebuit sa se fi procedat in analiza cazului, asta deduc cel putin din mesajul lui. Si da, era bine sa se fi colectat mai multe dovezi inclusiv prin prisma experientei unor asa zisi "investigatori".

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,689
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1390
  • Likes Given: 4046
« Răspuns #17 : 18 Septembrie 2019, 20:04:26 »
interesant subiectul - pacat ca se denigreaza amintirea unor oameni  care au fost pionierii cercetarii OZN in Romania. Le iau si le pun amestecate - pt ca amestecata a fost si postarea initiala :

- gaze de sist in 1972 ?? interesul pt gaze de sist a aparut mult dupa 1972, forajele se fac oblic sau orizontal iar aducerea instalatiei de foraj-teste pentru carotarea unei zone ...cu elicopterul e utopie pentru anul 1972.
 - Cineva intreba daca nu cumva era echipa de foraj de la Barca ...  Barca este peste sosea in directia cealalta , cam departe  de Valea Plopului. DAR N-auzi bre ca le-au adus cu elicopterul - deci puteau fi si de la Cioro-garla, cu elicoptere de pe Clinceni. iar taranii nostri prosti - da prosti rau , nu stiau sa deosebeasca un elicopter de un OZN. Ca a fost si un profesor in zona ... nu conteaza, tot prost este si asta pt ca n-a vazut ca era vb de o  "echipa de geologi" care a descarcat utilaju' din elicopter pe timp de noapte si pana dimineata l-a montat pe  trepied , a dat drumu' la motor si pana dimineata au forat carote foraand dupa "gaze de sist".

- tot "prostii" astia - Hobana, Turcu, Capra, Cahal- au inventat povestea cu radiatii marite, cu pamantul ars dar nu cu flacara ci doar cu temperatura mare, urme de presare atat de bine facute incat se vedeau bine si dupa 3 luni ...de toamna relativ ploioasa (da ce drk stiau "prostii" aia despre sondele de prospectiuni , de greutatea lor infinita si de urmele pe care le lasa pe sol )

= unul din colegi isi aduce aminte de conferinta "geologilor" de la casa de cultura unde au fost prezentata tipul de sonda care lasa astfel de urme pe sol si este carata noaptea cu elicoptere care nu fac zgomot  si-si da cu parerea despre proasta analiza la fata locului pe care au facut-o pionierii nostrii in ozn la acea vreme. Ii respect parerea pt ca n-am fost la conferinta
Dar imi aduc cu siguranta aminte ca in acea vreme nu plecai cand voiai si unde voiai ca sa faci "anchete" (Tovarasu' Director lipsesc si eu cateva zile ca ma duc sa fac o ancheta OZN), ca erai socotit bogat daca aveai un amarat de aparat foto cu film de celuloid pe care il  developai acasa cu substante azomures, ca informatiile despre "aterizari si obiecte ciudate" nu apareau pe net sau telefon ci erai norocos daca aparea vre-un crampei de informatie prin Scanteia la fapt divers sau iti soptea vre-o ruda cate ceva cand te intalneai cu ea o data la 3 luni (ca la telefon nu se vorbeau aceste aspecte... de, frica, asa era atunci) , ca cercetarea o faceai pe fuga/ascuns cu metode rudimentare (era de ajuns sa spuna "un taran" ca interogai lumea cu bazaconii ca sa ai viata profesionala compromisa - cum tovarase, in timp ce toata lumea se chinuie sa faca cincinalul in 4 ani si jumatate dumneata deranjezi oamenii de la lucru cu bazaconii ?)

Deocamdata doar atat despre atza alba cu care este cusut acest topic. Dar accept ca poate eu nu am dreptate si ca pionierii activitatii/cercetarii OZN din Romania - Calin Turcu, Ion Hobana, Iustin Capra = erau niste prosti care trebuie mushtruluitzi de cei din generatia IT de azi pentru povestile insailate pe atunci.

P.S. Toata colectia Calin Turcu - cateva sute/mii de poze, documente , declaratii a disparut. Dar oricum nu conteaza - Calin Turcu era un amator si cei care s-au chinuit atat sa-i fure colectia s-au pacalit. N-avea valoare.
« Ultima Modificare: 18 Septembrie 2019, 20:08:11 de Ganditorul »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #18 : 18 Septembrie 2019, 21:04:54 »
Nu stiu la ce va referiti cand spuneti ca postarea initiala "a fost amestecata" atata timp cat ea nu a facut decat sa ridice niste probleme in privinta acestui caz? Puteti sa dati exemple concrete?

Faptul ca ati dezvoltat o aversiune fata de "generatia IT" este ok, insa sa ma bagati in aceeasi oala "de dispret" fara sa ma cunoasteti arata clar ca ati dorit sa aratati cum ma priviti, ceea ce nu ma deranjeza... dar dvs. ati facut acum doar o predica aici fara sa aveti argumente ori date - sau poate le aveti dar nu le-ati expus.

Nimeni nu a facut prost pe nimeni, insa vad ca v-ati concentrat gandirea pe ducere in derizoriu a eforturilor unora de a descifra sau a intelege. Eu cel putin am spus si sustin ca acei oameni nu erau investigatori, puteti sa le spuneti cum doriti, arhivisti, pasionati, oportunisti sau servili, insa in niciun caz nu am spus si nimeni nu a spus pana la dvs. ca ei erau prosti, dar este mai usor sa punem cuvinte in gura unora sau a altora fara a citi macar cu atentie subiectul de fata.

Daca aveti rabdare sa cautati veti observa ca au aparut in public niste detalii interesante despre caz care contravin inclusiv declaratiilor mediatizate a cazului... poate au fost scoase din context, asta urmeaza sa se releveze, insa ar trebui sa aveti rabdare inainte de a va obfusca pe aici.

Pana una alta cazul a suferit si sufera dezinformari.

Unii poate se multumesc cu informatia disponibila public si viseaza in continuare la OZN-uri care isi baga trompa pe unde nu trebuie. Vedeti ca mai este un subiect interesant pe forum in care am incercat sa arat unde se opreste ufologia si unde incepe prostia, sau prostirea mai bine zis.
« Ultima Modificare: 18 Septembrie 2019, 21:21:06 de xperyens »

Offline Ganditorul

• Consacrat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : 19 Septembrie 2019, 19:28:51 »
Nu mi-a placut abordarea subiectului. sunt obisnuit sa respect ce au facut inaintasii mei si, daca pot, sa fac ceva mai bine care sa fie adaugat la efortul lor.Asa ca s-o luam metodic :

Suntem in 1972 . Totul e proprietate de stat iar o ancheta OZN nu este cea mai buna metoda de a intra in gratiile partidului. Totul trebuia facut discret - cu atat mai mult cu cat razboiul rece face ca primii "anchetatori" la fata locului sa fie autoritatile de stat. ca nu s-a pastrat nimic din aceasta ancheta e alta poveste.
Dotarea unui anchetator amator putea sa fie la nivelul maxim : o rigla de calcul (personala sau imprumutata cu mare discretie de la locul de munca) un aparat foto rusesc sau chinezesc, un |"metru" de tamplarie sau croitorie (ruleta a aparut parca mai tarziu...), shubler, hartie, caiet de notite si mult talent la desen tehnic.
F. probabil de aceea sunt dimensiuni diferite la desenele existente - instrumentele de masura pe teren erau ...rudimentare.

Un coleg spune ca a asistat l ao conferinta in care s-a aruncat varianta "geologilor". Asta inseamna ca  se apropie de 70 de ani si il intreb respectuos, prin prisma experientei de o viata : ii mai pare varianta "geologilor" o chestie viabila sau o vede acum ca pe o perdea de fum, ca pe o poveste de acoperire ?
Pt ca :
1. E putin probabil ca in satul unde martorul era paznic si unde la nivelul lui 1972 erau maxim 4 televizoare - deci liniste aproape totala - sa nu auda zgomotul palelor de elicopter si sa vada doar lumina unui obiect pe cerul noptii
2. eram in 1972 - totul era planificat si aprobat la nivel de economie centralizata. Nimeni nu cheltuia un leu in plus daca nu era in planul cincinal. O deplasare cu elicopterul pentru prospectiuni geologice era raportata la "secretarul de partid zonal" care trebuia sa asigure prin oamenii muncii, tarani, muncitori, intelectuali, tot sprijinul echipei venite cu "ordin de la centru". deci e exclus ca sa nu se stie inca din momentul "curiozitatii la fata locului" ca acolo a fost o actiune pentru indeplinirea planului cincinal.
3. e utopie, poveste,  faptul ca elicopterul a venit noaptea si pana dimineata - cand paznicul martor a veniit la fata locului - forarile erau terminate si locul curatat, ramanand doar urmele impregnate in pamant ...urme care au rezistat in anotimpul ploios (sept = nov) timp de 3 luni.
Deocamdata atat...

Offline Rayden

• Senior
  • Mesaje postate: 677
  • If I'm older than TIME and everlasting, who am I?
    • Vezi Profilul
  • Liked: 281
  • Likes Given: 289
« Răspuns #20 : 20 Septembrie 2019, 21:42:41 »
in primul rand, ma bucur ca subiectul asta a prins avant si au iesit la iveala informatii noi. e un caz mai special pentru mine, l-am citit din cartile lui CNT (cu care am si corespondat) si chiar am fost sa vad locul ipoteticei aterizari, ma rog, am incercat ca nu am reusit sa dau exact de locul respectiv. asta nu m-a deranjat, am facut o plimbare prin natura, departe de stresul cotidian, am mai cunoscut si oameni noi... :mrgreen:

sunt complet de acord cu colegul @Ganditorul, cu ce spune dumnealui in ultimele mesaje. pe partea cealalta, colegul @prodcomb are stilul de a arunca o info si apoi ramane in vant..nu prea mai doreste sa vina cu explicatii suplimentare. asta e stilul domniei sale..ce sa mai zic?! no comment.

@xperyens, crezi ce vrei oricum nu ai inteles nimic, nu vreau sa iti raspund, voi ignora mesajele tale...
"I am the light that is over all things. I am all: from me all came forth, and to me all attained. Split a piece of wood; I am there. Lift up the stone, and you will find me there."

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #21 : 21 Septembrie 2019, 00:28:46 »
@xperyens, crezi ce vrei oricum nu ai inteles nimic, nu vreau sa iti raspund, voi ignora mesajele tale...

Nu te-am intrebat nimic ca sa astepti un raspuns, vrei sa te bagi in seama aiurea? Vad ca te bagi, sfatul meu e sa-ti vezi de ale tale, ai demonstrat ce era de demonstrat...
 adica nimic acum... Succes insa la plimbarile in natura, aparent te cuprind si te incita dupa cum spui... ontopic pe subiect. Dar ai mai spus de vreo doua ori ca nu mai intri in dialog cu mine, te-ai sucit intre timp? Penibil.

« Ultima Modificare: 21 Septembrie 2019, 00:40:28 de xperyens »

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 817
    • Vezi Profilul
  • Liked: 374
  • Likes Given: 123
Re: Cazul Valea Plopului
« Răspuns #22 : 21 Septembrie 2019, 09:42:32 »
Salutare @prodcomb,

Aspectele menționate sunt corecte (lipsa mirei gradate sau al unui obiect pentru referință, etc.), dar eu nu înțeleg ce reprezintă pozele încărcate de tine, de unde le-ai luat și de ce nu au nicio descriere.

Care este legătura între prima poză (Schița - 1.jpg - scan din Dosarul Valea Popului din arhiva documentară a lui Călin N. Turcu) și restul (dom gaura.jpg, interior gaura 1.jpg, interior gaura 2.jpg)?

Pozele puse de mine sunt de la foraje superficiale identice cu forajul „ozenistic”.
Schița cu corecții arată „priceperea” la desen tehnic a investigatorilor, dar și o informație suplimentară: locurile, marcate cu galben, unde au fost presiuni generate de carotare.
Această informație poate fi o explicație pentru diferențele dintre măsurători.
Nu detaliez deocamdată, VIM de la terrabilis (băiatul cu limbaj suburban) a promis o explicație pentru aceste diferențe.
Să sperăm că o va face într-un limbaj urban.   ;)

Bănuiesc că și aici, în continuare, se va folosi un limbaj urban.
 :roll:

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline prodcomb

• Senior
    • Vezi Profilul
Re: Cazul Valea Plopului - cat pe ce sa afle ca a fost un foraj
« Răspuns #23 : 24 Septembrie 2019, 20:20:06 »
A fost publicat și buletinul „științific” ozenistic care relatează și investighează cazul.
Mă țineam bine în fotoliu, la lecturare, dar nu a fost să fie: cât pe ce să realizeze că a fost vorba de un foraj, care a prelevat o carotă. Fraze întregi spun acest lucru implicit.
Din păcate nu au reușit să expliciteze.

Vă invit la lectură la aceeași adresă „teribilă”.

Offline prodcomb

• Senior
    • Vezi Profilul
Re: Cazul Valea Plopului - un foraj de prospectare geologică
« Răspuns #24 : 25 Septembrie 2019, 15:06:40 »
Se practică și forajul subacvatic tot din elicopter.

Offline Ganditorul

• Consacrat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #25 : 29 Septembrie 2019, 07:13:08 »
Foraj SUBMARIN cu elicopterul...

Adica traducerea ar fi : au plecat de la Satu Mare sa faca foraje in Marea Neagra dar s-au gandit sa faca niste foraje de proba in Buzau... pana ajung la Constanta. Asa, din plictiseala. Am spus Satu Mare ca sa fie pe directia de zbor ...

Cum ramane insa cu urmele care au persistat peste 3 luni ? cate zeci de to trebuia sa aiba utilajul si cate to putea sa care un elicopter la vremea aceea ??

Cum ramane cu zgomotul infernal pe care il face acest utilaj pneumatic + zgomotul palelor de elicopter ... zgomot pe care nu l=a auzit nimeni pt altfel nu pot crede ca au fost sate intregi cu tampiti care sa vina sa vada ce groapa a facut elicopterul noaptea ... si sa se dea loviti in creier ca nu stiu ce-i ala elicopter si se minuneaza de OZN=ul vazut. Aaa, venirea unui elicopter in satul lor era un eveniment ... ca au venit rusii, ca vin americanii ...dar in nici un caz elicopterul care "indeplinea planul cincinal" nu ar fi sugestionat cateva sate ca a venit OZN-ul.

E prea cusuta cu ata alba justificarea oficiala

« Ultima Modificare: 29 Septembrie 2019, 07:27:40 de Ganditorul »

Offline Ganditorul

• Consacrat
    • Vezi Profilul
« Răspuns #26 : 29 Septembrie 2019, 08:04:02 »
Cel putin, dupa desenul tehnic pe care-l mai stiu eu de pe vremea bunicii, urmele lasate de "utilaj" nu erau rotunde, ca in exemplul cu elicopterul de foraj dat de colegul prodcomb ci erau urme dreptunghiulare, ca plan, cu L= 1,5m la suprafata, cu L= interior, pe fundul gropii de 1.2 m, cu o latime de 35 cm, cu o structura trapezoidala in adancime etc etc ... asa cum se vede in schitele din atasament.

Cand Iustin Capra & Co s-au exprimat ca greutatea utilajului ar fi trebuit sa fie f mare s-au referit la aceste 3 urme de cate 1.5m, cu o adancime de 30 cm (0,3m) cu profil cu unghiuri inclinate la 25 gr, etc etc. Itr-adevar ca sa faci 3 adancituri de 1.5 m in sol trebuie o imensa forta de apasare.
 Ca acea apasare sa fie atat de mare incat 3 LUNI sa nu se degradeze forma in sol si sa dea impresia de lut ars (pamant ars) iar e o problema de interpretare *cat , cum , cine ??? .

cat despre radiatiile masurate ...aici explicatiile cu elicopterul nu-si au rostul > ce elicopter emite radiatii ??? ce utilaj emite radiatii incat si la 3 LUNI sa poata fi masurate ?
Cat credeti voi ca erau de tampiti conducatorii de atunci si "organili" statului (armata , militie etc ) incat sa lase sa se plimbe pe cerul Romaniei o sursa de radiatii fara ca ei sa cunoasca bine originea ei ? Unde s-au mai intalnit astfel de radiatii si astfel de urme la forajele facute in Romania ?? Vreu un singur exemplu dat de un geolog batran, care stie meserie. (foraje d'aste am vazut si eu pe munte destule, am luat si carote care mi se pareau mai frumoase - dar urme de 1,5 m n-am vazut, si nici aparatele ce le aveam la mine nu indicau radiatii in jurul gaurii de carotaj . Aaa, ca unele carote emiteau cate ceva - asta-i alta treaba. Exact astfel de zacaminte se cautau...  Dar zona in care sa se fi facut carotajul sa EMITA ceva din cauza UTILAJULUI nu am intalnit.
Cam atat deocamdata ...

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,195
  • Adaequatio rei et intellectus
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2903
  • Likes Given: 2000
« Răspuns #27 : 29 Septembrie 2019, 14:41:01 »
Da, problema cu presupusul elicopter e cea mai...problematică.
Aceste aparate huruie în asemenea hal, că nu pot trece neobservate. În satul respectiv (mai cu seamă pe timp de noapte) rotorul ar fi vuit zdravăn, sculând toți...megieșii, hahaha !
N-or fi fost nea Cărăbuș (primul observator) un geniu, dar nici să ignore vuietul palelor...totuși.

Elicoptere total silențioase nici nu există. De-a lungul timpului s-au străduit unii să le facă așa (de regulă armata, desigur), dar au reușit numai parțial, cu modificări de excepție (prea scumpe ptr. producție de serie). Americanii au un Sikorsky UH60 Black Hawk, rușii au un prototip Kamov, iar europenii muncesc în prezent la un Eurocopter cu tehnologie Blue Edge (atașament) cu modificarea palelor tip "aripă de pasăre".

De unde oare asemenea șmecherii în România anilor '70?

Să fii serioși, dle.@prodcomb. Gaura o fi fost de la vreun foraj, nu zic nu, dar "zburătoarea" observată de paznic sigur nu era elicopter.
Să mai căutăm...
Igitur cogito

Offline prodcomb

• Senior
    • Vezi Profilul
Re: Cazul Valea Plopului - rezolvat in 1972
« Răspuns #28 : 29 Septembrie 2019, 22:08:33 »
„Cazul” a fost rezolvat în 1972 la prezentarea care a avut loc la „Grigore Preoteasa”.
Faptul că cerculozenistic l-a păstrat a fost ca să ne dea nouă de lucru acum.  ;)

Este curios că nimeni care a fost atunci în sală nu poate să mai dea un semn de viață, iar procesul verbal al ședinței nu mai este.

Cel mai intereant lucru este că ipoteza forajului nu a fost luată în calcul de „cercetători”. Este adevărat că materialul prezentat este anterior rezolvării cazului și așa a rămas.

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #29 : 01 Octombrie 2019, 22:11:02 »
Partea interesanta dpmdv a acestui caz nu este dafapt modalitatea prin care s-a facut acea forare/tentativa de forare/carotaj etc, caci pentru orice om cu o gandire rationala intelege ca situatia trebuie abordata cat se poate de stiintific si contextual.

Daca dezbracam cazul de toate aceste invelisuri "ufologice" raman cateva cuvinte cheie care mie imi ridica cateva puncte de intrebare: radiatii, forare/carotare si aliens (straini). Mesajul cu adevarat important era defapt comunicarea acestui fapt. Interesant de asemenea ca observam ca raportul a avut cel putin cuprinsul tradus in engleza.

Revenind acum la faptul ca este posibil ca anumite cazuri sa fi avut scopul de a transmite intr-o forma criptata, de paravan, a unor informatii mult mai importante ce priveau inclusiv siguranta mondiala - si de aici traducerea in engleza. Partea care urma sa primeasca acest raport ar fi avut capacitatea de a intelege mesajul - deci scopul ar fi fost atins, si poate nici macar locul de la VP nu era interesant si era doar o atela pentru subiect, fara a face referiri precise la mine de zacamant radioactiv.

Daca ne uitam putin la cum stateau lucrurile in acele momente observam asa:
-Existenta Sovrom-urilor. Din 1952 pana in 1961 Sovrom kvartit sau Sovrom Ura.
-Se pare ca peste 20.000 de tone de material radioactiv au luat drumul catre URSS in aceasta perioada.
-Din 1961 pana in 1973 aparent nu s-a mai exportat (daca o fi un cuvant potrivit?) material radioactiv catre URSS.
-In 1973, Sectia de Cercetare Tehnologica pentru Metale Radioactive din cadrul Asociatiei de Metale Rare din Bucuresti a intrat sub controlul Intreprinderii de Metale Rare, intreprindere controlata de Securitate.
-Securitatea era in stransa legatura cu URSS, chiar daca Ceausescu era constient sau nu, si exista posibilitatea ca acum avand sub control total activitatile de cercetare si prelucrare a materialelor radioactive sa trimita prin Vadu material radioactiv URSS fara ca nimeni sa cunoasca acest lucru, public.
-Tot in 1973 apare un acord intre SUA si URSS privind stabilitatea si prevenirea unui razboi nuclear.

Care ar fi legatura cu cazul Valea Plopului? Daca ne gandim la cele trei cuvinte cheie: radiatii, forare/carotare si straini, intelegem ca poate acesta era mesajul de importanta maxima care trebuia comunicat in occident.
De ce nu s-a comunicat oficial sau nu s-au luat masuri impotriva acestui fapt, este usor de inteles: Securitatea. De ce a fost nevoie de impachetarea informatiei intr-un caz veritabil ozn, pentru a putea vedea lumina Soarelui fara ca mesajul sa fie blocat.
Cineva, probabil stia despre aceste intentii si chiar de faptul ca se trimiteau materiale radioactive catre URSS chiar in 1972, de aici si anul cazului.
Locul VP a fost ales din simplul motiv ca acolo era un nivel putin mai ridicat de radiatii si puteau sa planteze acele urme probabil destul de usor. Cine a creeat acest caz a dorit sa transmita aceste informatii, asta e parerea mea momentan.

VIM, cel care a publicat recent date importante din caz, m-a rugat sa-i adresez cateva intrebari colegului prodcomb, si o voi face cu citat:

Citat
1. Ședința menționată, de la Preoteasa, era cu public sau nu? Dacă nu era cu public, ce cautati Dvs. acolo?
2. S-au proiectat filme în acea ședință?
3. Dintre persoanele ”high profile” care au participat atunci, ce nume vă amintiți?

Restul opiniilor din mesaj imi apartin.
« Ultima Modificare: 01 Octombrie 2019, 22:24:48 de xperyens »