Autor Subiect: Alte observatii OZN  (Citit de 45104 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,012
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 721
  • Likes Given: 1737
Re: Alte observatii OZN
« Răspuns #120 : 28 Decembrie 2013, 14:59:50 »
Salut,

Multumax pentru raspuns, dar partea frumoasa este ca "atasament".
Avem referinta :)

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #121 : 30 Decembrie 2013, 05:31:53 »
Salut,

Iarasi ma intreb de ce nimeni nu are o parere, subiectiva, evident.

O intrebare pentru cei care au luat de pe transfer filmul meu, ati vazut sfera verde ce apare in secunda 00:16 langa cladirea pro teve, colt dreapta sus? Este acelasi film din care sunt luate cadrele publicate de mine. (seamana putin cu traiectoria observata de StarDust aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4516.msg86961.html#msg86961 )

Multumesc anticipat,
« Ultima Modificare: 30 Decembrie 2013, 05:43:25 de xperyens »

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • Vezi Profilul
    • DFI Recreativ
  • Liked: 368
  • Likes Given: 210
« Răspuns #122 : 30 Decembrie 2013, 10:09:29 »
O observatie legata de imaginea postata mai sus cu denumirea ,,manevre ciudate". Eu nu observ nicio manevra ciudata acolo......Toate imaginile sunt inclinate la acelasi unghi fata de cadrul pozei, doar luminile colorate au intensitati diferite. Observ ca, predomina rosul si verde, asemanator cu luminile de semnalizare de la avioane combinat cu lumina care se vede de la motor sau flash de la semnalizare.
Dar, ar putea fi si un buchet de baloane colorate care se deplaseaza purtate de curentii de aer si care probabil se invart lent in jurul centrului. Luminile fotografiate fiind date de culoarea balonului si reflexia luminilor orasului. Eu am vazut asemenea buchete de baloane colorate dimineata, cazute printre blocuri si pe jumatate umflate, lansate seara cu diferite ocazii.
Adevarul este dincolo de noi

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #123 : 30 Decembrie 2013, 17:38:49 »
Salut jean,

Multumesc pentru raspuns. Problema e ca aceste cadre fac parte dintr-un film pe care l-am filmat pe 15 Noiembrie 2013, film pe care l-am pus brut pe transfer.ro, in data de 16 Noiembrie 2013 (si a fost descarcat de 16 ori - linkul nu mai este activ).
Manevrele ciudate mentionate de mine (in numele imaginii), se refera la faptul ca obiectul isi schimba traiectoria (initital merge catre dreapta, si pe urma se intoarce catre stanga).
Filmul este filmat la 60fps, deci fiecare cadru are o durata de 0.016 secunde. Nicio lumina din cele suprinse in imagine nu dureaza mai mult de 0.016 secunde. Cadrele astea apar in momentul in care lumina pare sa se stabilizeze (schimbarea directiei).

Culorile observate in afara de rosu si verde, sunt albastru, galben si alb, dar ordonarea culorilor nu se explica nici prin rotatie, isi schimba pozitiile intre ele.

Intersectia culorilor, termeni generali:

Albastru apare la intersectia violet si verde
Galben apare la intersectia alb si rosu
Verde apare la intersectia albastru si galben
Rosu apare la intersectia galben si violet
Alb este alb.

Ca si concluzie nu este vorba de un balon, dar astept cu nerabdare raspunsul tau, si al colegilor nostri.
Tot in acest film apare acea sfera verde la minutele 00:16 secunde in coltul din dreapta sus al cladirii pro teve.

Va multumesc,

Offline Aliosa

• Cool
  • Mesaje postate: 379
    • Vezi Profilul
  • Liked: 182
  • Likes Given: 567
« Răspuns #124 : 30 Decembrie 2013, 19:28:20 »
Ca si concluzie nu este vorba de un balon, dar astept cu nerabdare raspunsul tau, si al colegilor nostri.

De unde ai certitudinea ca nu este balon sau baloane ?
Din raspusurile tale de pana acum , urmarite cu atentie , trag concluzia ca tu stii despre ce este vorba in filmuletul facut in seara respective si ne supui unui test .

Parerea mea este ca in acel film nu am vazut nimic iesit din comun , nici o manevrea dubioasa , iar de lumini e plin cerul in ultima vreme avand in vedere cate chinezarii sunt la vanzare . Pana la noi probe eu nu-l pot numi OZN pentru ca nu am certitudinea ca este obiect , cel putin din filmare nu rezulta asta .
Daca e de origine extraterestra/paranormala sau nu, nu cred , am vazut dubioshenii care intradevar se incadrau la "am ramas cu gura cascata" , iar ce ai filmat tu se poate reproduce simplu cu tehnologia prezenta la noi .

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #125 : 30 Decembrie 2013, 19:46:01 »
Salut,

Ne referim la filmul de MVI_5510.MOV, cel de 02:32 minute, da?
Tare faza cu testul, dar...  te inseli. Dar poate nu-ti place ca ti-am pus un film la dispozitie si ca am cerut sa ma dumiresc, zici ca nu mai fac asta?

Noi probe poti sa aduci si tu daca te uiti la el si-ti consumi din timp asa cum fac si eu, numai ca incepe sa nu-mi mai placa situatia asta, eu fac filmu, va impartasesc tot ce gasesc in el, consum timp sa va indic probe, si apoi imi spui tu ca fac teste pe forum, si ca eu stiu sigur ce am vazut; nu era mai usor sa ma intrebi decat sa tragi tu concluzii bazate pe nimic?

Daca ai filmul la care ma refer, ai vazut si sfera cea verde indicata de mine, sau aia e tot chinezarie?

In alta ordine de idei draga Aliosa, arata-mi un balon/chinezarie care se comporta ca in acel film si te cred pe cuvant. Daca eu vin cu probe dar sunt contrazis cu ipoteze teoretice... e destul de clar ceea ce cred eu despre asta.

Multumesc ca apreciezi timpul meu dedicat fenomenului si analizei lui.

Cu bine,
« Ultima Modificare: 30 Decembrie 2013, 19:49:36 de xperyens »

Offline Aliosa

• Cool
    • Vezi Profilul
« Răspuns #126 : 30 Decembrie 2013, 20:22:01 »
Salut,

Ne referim la filmul de MVI_5510.MOV, cel de 02:32 minute, da?
Tare faza cu testul, dar...  te inseli. Dar poate nu-ti place ca ti-am pus un film la dispozitie si ca am cerut sa ma dumiresc, zici ca nu mai fac asta?

Noi probe poti sa aduci si tu daca te uiti la el si-ti consumi din timp asa cum fac si eu, numai ca incepe sa nu-mi mai placa situatia asta, eu fac filmu, va impartasesc tot ce gasesc in el, consum timp sa va indic probe, si apoi imi spui tu ca fac teste pe forum, si ca eu stiu sigur ce am vazut; nu era mai usor sa ma intrebi decat sa tragi tu concluzii bazate pe nimic?

Daca ai filmul la care ma refer, ai vazut si sfera cea verde indicata de mine, sau aia e tot chinezarie?

In alta ordine de idei draga Aliosa, arata-mi un balon/chinezarie care se comporta ca in acel film si te cred pe cuvant. Daca eu vin cu probe dar sunt contrazis cu ipoteze teoretice... e destul de clar ceea ce cred eu despre asta.

Multumesc ca apreciezi timpul meu dedicat fenomenului si analizelei lui.

Cu bine,

Imi pare rau ca nutzi place parerea mea dar asta e si nu am alta inca .

Probele aduse de tine sunt : o filmare pe timpul noptii(cum sunt majoritatea) care prezinta niste lumini de diferite culori , unele se deplaseaza altele nu .

Concluzia logica si nu teoretica e , ai filmat niste lumini neidentificate, nu pot contura un obiect oricat as incerca sa strofoc oricare frame din acel filmulet , conditiile in care ai facut filmul ma impiedica, nu ca ai fi facut-o intentionat, e logic , e noapte si o distanta maricica pana la sursa.

Nu inteleg ce inseamna din punctual tau de vedere , manevre ciudate , nu am vazut miscari bruste cu viteze incredibile pentru tehnologia pamanteana  . Trecerea de la o culoare la alta e ceva banal , vezi instalatia pomului de craciun ca un simplu exemplu .
Cu o drona potzi face tot ce apare in film, ca sa ma fac inteles , exemple potzi cauta pe youtube , gasesti o gramada .

Ca acele lumini (posibile obiecte) raman neidentificate, nu contest .

Probe noi nu pot aduce(nu am vazut/filmat nimic in acea seara/noapte) , tu detii singura proba, eu pot satzi atrag atentia la ceva ce ai filmat si nu ai observant inca .

Multumesc si eu pentru intelegere .

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #127 : 30 Decembrie 2013, 20:39:16 »
Salut,

Nu am specificat nicaieri in descriere ca face manevre ciudate, asta e titlul fotografiei, si asa am dat-o cand am facut analiza in care am observat acele cadre in momentul schimbarii de directie.

Daca nu ai proba atunci nu inteleg de ce ai spus ca ai vazut filmul?
Miscari bruste/nepamantene are acea lumina verde pe care am mentionat-o.

Ai spus singur ca distanta e maricica, cata-i drona sau chinezaria sa fie de mare?
Isi schimba comportamentul luminilor in decursul filmului.

Explicatia cu chinezariile/dronele prezente pe tot spatiul aerian este cea mai la indemana (nu logica - apare numai in urma unei analize profune) explicatie care sincer poate fi adusa ca argument oricaror lumini observate noaptea.

Cu bine,

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,618
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2519
  • Likes Given: 5318
« Răspuns #128 : 30 Decembrie 2013, 21:13:59 »

Pe ce te bazezi cand afirmi cele de mai sus? Proverbul care zice ca ''noaptea toate pisicile sunt negre'' se aplica si aici in sensul ca noaptea iluziile optice in privinta miscarilor bruste aparente sunt mari . Chiar si distanta estimata zic eu ca este eronata .
Citat
Ai spus singur ca distanta e maricica, cata-i drona sau chinezaria sa fie de mare?
Presupunand ca ar fi o drona- doar ca ipoteza , evident- la cat estimezi marimea ei , tu fiind cel mai in masura sa faci asta ca martor ocular ?

Presupunand bineinteles ca distanta pana la lumini e cea estimata pana acum.

Ai vazut baloane colorate cu lumina interioara asigurata de leduri , noaptea?
 Zic si eu..

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #129 : 30 Decembrie 2013, 21:32:48 »
Salut,

Citat
Pe ce te bazezi cand afirmi cele de mai sus? Proverbul care zice ca ''noaptea toate pisicile sunt negre'' se aplica si aici in sensul ca noaptea iluziile optice in privinta miscarilor bruste aparente sunt mari . Chiar si distanta estimata zic eu ca este eronata .

Plecand de la ideea ca ai vazut filmul, ca-l ai si in acest moment in fata si te uiti la el, nu pot decat sa-ti mentionez acele secunde in care vezi miscarea 00:16.
Nu trebuie sa redesenez miscarea pe care o face acea lumina, te uiti la ea si o vezi. Nu sunt fumator, nu fumam pe cladire (ca sa inlatur si ipoteza asta), si eram singur in momentul filmarii.

Nu am estimat nicio distanta, dar te rog sa-mi indici unde anume am facut-o, poate am uitat.
In filmul la care ma refer apare o singura lumina principala pe cer; si la un moment dat se vede acea sfera verde.

Ca sa estimez acum o distanta, as zice ca erau cel putin 4-5 km de la mine pana la obiect. Marimea, hmm, peste 5 metri.

Sincer nu am vazut pe cer baloane cu leduri in ele, dar am cautat pe youtube sa le pot compara: CLASS A LED BALLOONS 1ST IN THE PHILIPINES!

Multicolored LED balloon cluster launch

Nu cred ca am vazut baloane!
Probabil "baloanele mele" aveau si o elice atasata din moment ce schimba sensul de mers.

PS: Mai am un film cu "alte baloane" care intra in nori dar doar cand vor ele.

Cu bine,
« Ultima Modificare: 30 Decembrie 2013, 21:46:27 de xperyens »

Offline Aliosa

• Cool
    • Vezi Profilul
« Răspuns #130 : 30 Decembrie 2013, 21:33:48 »
Salut,

Nu am specificat nicaieri in descriere ca face manevre ciudate, asta e titlul fotografiei, si asa am dat-o cand am facut analiza in care am observat acele cadre in momentul schimbarii de directie.

Daca nu ai proba atunci nu inteleg de ce ai spus ca ai vazut filmul?

Isi schimba comportamentul luminilor in decursul filmului.

Explicatia cu chinezariile/dronele prezente pe tot spatiul aerian este cea mai la indemana (nu logica - apare numai in urma unei analize profune) explicatie care sincer poate fi adusa ca argument oricaror lumini observate noaptea.

Cu bine,
Asa cum am spus si mai sus,
Concluzia logica si nu teoretica e , ai filmat niste lumini neidentificate
si da , o simpla explicatie in incercarea de a identifica aceste lumini , sunt chinezariile .
Nu inteleg ce proba trebuie sa aduc ca sa confirm ca am vazut filmul ?

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #131 : 30 Decembrie 2013, 21:38:25 »
Salut,

Poate nu am inteles eu bine, dar ai spus asa:

Citat
Probe noi nu pot aduce(nu am vazut/filmat nimic in acea seara/noapte) , tu detii singura proba, eu pot satzi atrag atentia la ceva ce ai filmat si nu ai observant inca .

Am crezut ca tu nu o detii.

Pai nu ai spus nimic despre sfera verde, ai observat-o? Nu ai facut nicio referire la ea. Apoi daca vedeai filmu, e cam greu sa mai crezi ca erau baloane asa cum ai spus in primul raspuns.

Citat

Multumesc,

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,618
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2519
  • Likes Given: 5318
« Răspuns #132 : 30 Decembrie 2013, 22:09:20 »

Probabil "baloanele mele" aveau si o elice atasata din moment ce schimba sensul de mers.

Eu zic ca aparent se schimba sensul de zbor.
 Dar e doar parerea mea..

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #133 : 30 Decembrie 2013, 22:20:03 »
Si eu m-am intrebat daca nu cumva, acel obiect face o rasucire in aer intorcandu-se, asa ar parea... dar tot se intoarce inapoi, pe celalalt sens doar ca are alta ruta.

PS: Daca te gandesti la un simplu avion, revenim la acele cadre publicate de mine, daca ai o explicatie cu privire la ele, te rog sa mi-o spui, invat.

PS1: Daca ai analizat filmul si acele cadre la care m-am referit, ce parere ai despre cadenta lor raportata la numarul de cadre dintre observarea acelor culori.

Multumesc,
« Ultima Modificare: 30 Decembrie 2013, 22:37:30 de xperyens »

Offline Aliosa

• Cool
    • Vezi Profilul
« Răspuns #134 : 30 Decembrie 2013, 23:26:46 »
Salut,

Poate nu am inteles eu bine, dar ai spus asa:

Am crezut ca tu nu o detii.

Pai nu ai spus nimic despre sfera verde, ai observat-o? Nu ai facut nicio referire la ea. Apoi daca vedeai filmu, e cam greu sa mai crezi ca erau baloane asa cum ai spus in primul raspuns.

Multumesc,

Mai jos ai primul meu raspuns .
Citat
Din raspusurile tale de pana acum , urmarite cu atentie , trag concluzia ca tu stii despre ce este vorba in filmuletul facut in seara respective si ne supui unui test .
Parerea mea este ca in acel film nu am vazut nimic iesit din comun , nici o manevrea dubioasa , iar de lumini e plin cerul in ultima vreme avand in vedere cate chinezarii sunt la vanzare . Pana la noi probe eu nu-l pot numi OZN pentru ca nu am certitudinea ca este obiect , cel putin din filmare nu rezulta asta .
Daca e de origine extraterestra/paranormala sau nu, nu cred , am vazut dubioshenii care intradevar se incadrau la "am ramas cu gura cascata" , iar ce ai filmat tu se poate reproduce simplu cu tehnologia prezenta la noi .
Sa-mi spui unde am spus eu ca e balon, nu de alta dar se pare ca ne intelegem in paralel si sincer e ultimul meu raspuns pe acest subiect pentru simplu fapt ca nu sunt aici sa demontez probele si nici sa alimentez convingerea ca poate identificam un OZN intr-o lumina pe cer in toiul nopti .

Succes la vanatoarea de lumini multicolore .