Autor Subiect: Alte observatii OZN  (Citit de 45274 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,026
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 724
  • Likes Given: 1740
Re: Alte observatii OZN
« Răspuns #135 : 30 Decembrie 2013, 23:39:57 »
@Aliosa

Nu fac intrecere pe tema de cearta, si nici pe alte rute ocolitoare :)
Daca nu credeai ca e balon, de ce ma intrebai pe mine asta? Sa fie asta ruta ocolitoare? Intreb!

Ca sa ma intelegi, am spus asa "e cam greu sa mai crezi ca erau baloane asa cum ai spus in primul raspuns". Nu am spus ca "ai spus".
Intrebarea ta era retorica, deci credeai in raspunul ei, cel putin asta am dedus.

M-am saturat sa ma contrazic pe cuvinte

Citat
Succes la vanatoarea de lumini multicolore .
Cat despre asta, ma abtin in a-mi spune parerea.

Am taiat o sectiune din film ce ne arata acea lumina verde.

Nu pot atasa filmul, desi l-am redus la 2.25 mb, extensie *.avi
« Ultima Modificare: 30 Decembrie 2013, 23:45:33 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #136 : 31 Decembrie 2013, 00:15:31 »
Pana se remediaza problema atasamentului, puteti sa vedeti acea sfera verde in clipul de pe youtube, dar lumina fiind mai firava, nu se observa cum ar trebui aici fiind comprimata de catre youtube:

Lumina apare in coltul din dreapta sus al cladirii pro teve. Musai HD si fullscreen!

sfera verde

O sa atasez si fisierul aici dupa ce se rezolva problema.

Vizionare placuta,
« Ultima Modificare: 31 Decembrie 2013, 00:24:17 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #137 : 31 Decembrie 2013, 02:03:40 »
Am atasat sectiunea din film, comprimata si ea, dar se vede mai bine acea sfera verde decat pe youtube.

Citat
Ataşamentul nu a putut fi salvat. Aceasta se poate întâmpla când încărcarea durează foarte mult sau fişierul este mai mare decât dimensiunea maximă admisă.

Consultaţi administratorul serverului pentru mai multe informaţii.

Am incercat iarasi atasarea filmului, cu acelasi rezultat. Ma poate ajuta cineva de pe forum?

Multumesc,
« Ultima Modificare: 31 Decembrie 2013, 02:05:48 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #138 : 12 Ianuarie 2014, 01:34:41 »
Am o intrebare, o lumina a unui proiector de pe pamant catre cer/nori, poate sa-si schimbe forma (de la pata la linie) sau sa se fragmenteze (in 2, 3). Intensitatea ei poate oscila de la a disparea in totalitate usor si prin a reaparea tot usor (fade)?

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #139 : 12 Ianuarie 2014, 04:33:41 »
Ieri seara, 11 01 2014, am avut iarasi parte de o lumina mai ciudata pe cer. Mentionez ca ar putea sa fie o lumina proiectata de pe sol, cerul fiind acoperit in acea zona cu nori, dar ceva ciudat pare sa se petreaca.
Lumina fada, slaba, fara un contur deslusit, schimba forma de la rotund la rigla, uneori schimba traiectoria (aceasta avand o miscare de baleiere pe directia N-S, poate N-SE, intr-un unghi de aproximativ de 10-15 de grade? - o sa revin dupa masuratori), alteori pare se sa fragmenteze in mai multe lumini. Se observa aparitii si disparitii, sarite (ba mai sus, ba mai jos, ba mai in lateral) de pe traiectoria acelei miscari repetate. Eu l-am observat vreme de 30 de minute impreuna cu 2 martori. Cunosc zona si nu am mai observat un proiector pe cer. Nu se vedea nicio sursa a razei plecand de pe sol.

Observat din zona Militari uitandu-ma catre NEE.

Dupa observatie si filmare (s-a umplut cardul), si putin inghet, am intrat in casa. M-am intors dupa 20 de minute, deci pe la 11:50, si am observat 2 dare chemtrails foarte drepte, foarte clare (perpendiculare intre ele, ambele intersectandu-se exact deasupra mea - una era orientata pe EV iar cealalta pe NS). Norii disparusera intre timp (cerul 100% senin) si atunci le-am vazut. Dupa inca vreo 10 minute cat am intrat in casa, am iesit iarasi si m-am uitat spre ele; cea de deasupra mea se miscase in dreapta (catre Est), iar cealalta avansase spre Nord.

Atasez niste cadre ca sa nu produc asteptari prea mari. Se pare ca nu mai functioneaza deloc modulul de atasare, nu pot sa public cadrele dar le puteti vedea aici:

Cu bine,
« Ultima Modificare: 12 Ianuarie 2014, 04:48:42 de xperyens »

Offline lylyt_ice

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,654
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 17
  • Likes Given: 1035
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #141 : 12 Ianuarie 2014, 21:28:58 »
Poate fi o asemanare...(?!?)
http://www.efemeride.ro/imagini-socante-cu-un-ozn-care-zboara-la-joasa-altitudine-printr-un-oras-din-australia

Multumesc pentru raspuns,

Nu stiu ce sa spun, eu nu am vazut ceva atat de intens aseara; ar putea semana la acele raze de sub, si eu asta sa fi surprins(?). Culoarea nu era nicidecum albastra, cu avea o usoara tenta de verde, noi, cei 3 martori am vazut cu ochiul liber, nu numai in inregistrare in care se vede mai greu putin. Fenomenul a continuat sa baleieze pe aceeasi traiectorie peste 30 de minute, practic pana s-au restras toti norii cerul ramand perfect senin. Ciudat mi s-a parut ca doar acolo erau nori, in rest parea sa fie senin.

In filmarea din acel link, am vazut si masini, si obiecte zburatoare (putea sa fie elicopter desi avea o lumina albastra, poata drona), dar nu ma pot pronunta din cauza lipsei unor informatii precum timp de expunere, sensibilitate etc. Nu pot sa compar cu ce am vazut eu. Parea sa lumineze din interiorul norilor, dar dupa cum am precizat destul de fad; uneori fiind mai intens putin, alteori disparand de tot.

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,155
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 541
  • Likes Given: 663
« Răspuns #142 : 12 Ianuarie 2014, 22:40:06 »
Se pare ca nu mai functioneaza deloc modulul de atasare, nu pot sa public cadrele dar le puteti vedea aici:
Eu zic ca merge...am atasat 2 imagini de test.Si nu m-am atins de setarile forumului.Verifica ca nu cumva tipul de fisier sa nu apara in lista celor acceptate de sistemul de atasamente.Sau sa nu fie prea mare...
« Ultima Modificare: 12 Ianuarie 2014, 22:41:29 de alx »
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #143 : 13 Ianuarie 2014, 00:39:21 »
Eu zic ca merge...am atasat 2 imagini de test.Si nu m-am atins de setarile forumului.Verifica ca nu cumva tipul de fisier sa nu apara in lista celor acceptate de sistemul de atasamente.Sau sa nu fie prea mare...

Am vazut testele mai devreme, dar abia acum am terminat si cu filmul. Am atasat o parte de 4 minute din film pe transfer.ro.

https://d.transfer.ro/cloud_lights-transfer_ro-13jan-3b07eb.avi

Invat,
Vizionare placuta!

PS: Fullscreen, si lumina stinsa! Va recomand sa imbunatatiti contrastul si luminozitatea!
« Ultima Modificare: 13 Ianuarie 2014, 00:51:15 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #144 : 13 Ianuarie 2014, 01:08:34 »
Am vazut testele mai devreme, dar abia acum am terminat si cu filmul. Am atasat o parte de 4 minute din film pe transfer.ro.

https://d.transfer.ro/cloud_lights-transfer_ro-13jan-3b07eb.avi

Invat,
Vizionare placuta!

PS: Fullscreen, si lumina stinsa! Va recomand sa imbunatatiti contrastul si luminozitatea!

Secunda 17

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #145 : 13 Ianuarie 2014, 01:46:04 »
Nu regasesc fenomenul "Secunda 17" in filmul original. Doar in compresie apare.

Fara sa fiu deplasat, am regasit o forma din original!

PS: Multumesc alx, merge!
« Ultima Modificare: 13 Ianuarie 2014, 01:58:36 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #146 : 14 Ianuarie 2014, 23:55:11 »
Observatie facuta astazi, 14.01.2014, orele 19:00 din zona Tei, Bucuresti, uitandu-ma catre N, cred(? o sa revin cu detalii). Disc slab iluminat de culori ce variau intre albatru, verde si alb. Se deplasa usor la altitudine mare, peste 2000 de metri din estimarile mele, drept, pe traiectoria SE-NV, pana nu s-a mai vazut, timpul observatiei, aproximativ 1 minut. Pe sub el, la aproximativ 5 cm (mana indreptata in fata, deschidem degetele 5 cm), a trecut un avion. Discul avea un diametru de aproximativ 0.5-0.7cm cu acelasi tip de masurare.

Nu am filmat cu nimic, eram la etajul 10. Cer senin.

A mai observat cineva asta? Repet, lumina fada.

Cu bine,

« Ultima Modificare: 15 Ianuarie 2014, 00:07:53 de xperyens »

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • Vezi Profilul
    • DFI Recreativ
  • Liked: 368
  • Likes Given: 211
« Răspuns #147 : 15 Ianuarie 2014, 09:18:07 »
In nordul cartierului Tei se afla aeroportul Baneasa. Activitatile aeriene desfasurate aici pot duce la observatii aeriene eronate. Mare atentie!
Citat
A mai observat cineva asta? Repet, lumina fada.
Nu am observat lumina pe directia indicata de tine, dar, am facut o alta observatie din cartierul Colentintina, vecin cu Tei, de aceasta data in directia sud. Spre cartierul Pantelimon.
Este facuta tot pe 14.01.2014 in jurul orei 18.41. Putin deasupra blocurilor din dreapta (SV), a aparut o lumina de culoare portocalie, magnitudine aparenta putin mai mica ca planeta Jupiter care se afla pe cer la acea ora. S-a deplasat spre E sau mai bine zis SE (in stanga) din cauza scaderi luminozitati pana la disparitie. Traectoria a fost liniara si aproape paralela cu linia de la blocuri. Directia de observatie, spre S. Cerul era senin si nu batea vantul. Interesant este ca, viteza de deplasare parea mult mai mare ca a lanternelor chinezesti. Observatia a durat mai putin de un minut cred. Asta afost tot. Daca este nevoie de amanunte revin....
Adevarul este dincolo de noi

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #148 : 15 Ianuarie 2014, 11:52:07 »
In nordul cartierului Tei se afla aeroportul Baneasa. Activitatile aeriene desfasurate aici pot duce la observatii aeriene eronate.

Inseamna ca de aceea cat timp am stat in acel loc de observare (aprox. 10 minute) am vazut 2 lumini albe/galbene foarte stralucitoare ce se deplasau orizontal, una pe directia Vest Nord (lumina constanta, puternica, observat pana s-a ascuns dupa o cladire), alta pe directia Nord Vest (initial foarte straluctitoare, apoi s-a stins usor fara sa observ alte lumini de semnalizare, probabil era foarte departe si nu se vedea decat lumina de aterizare). Totusi, pareau avioane. Pe sub obiectul rotund observat de mine a trecut un alt avion orientat pe directia Est Vest (se vedeau toate luminile necesare) - dar din cauza lor, ca mi-au atras atentia pe cer, am reusit sa observ celalalt obiect :ufo:.

Am verificat cu persoana la care am fost in vizita si confirm orientarile precizate in primul comentariu. Discul se deplasa pe directia SE - NV.
« Ultima Modificare: 15 Ianuarie 2014, 12:02:39 de xperyens »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #149 : 18 Ianuarie 2014, 20:47:43 »
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3929.msg87351.html#msg87351

Boomerangul se intoarce :-o

Dragi colegi, voi ati observat in cele 4 cadre atasate de mine anterior, urmatoarele forme?
Sa fie erori digitale? Eu nu am modificat decat contraste, balans intre culori si cam atat.
Nu stiu daca le-am redesenat corect, s-ar putea ca anumite linii sa fie gresite (de exemplul la primul "zeppelin", ar parea sa aiba un fel de coada ridicata).

Cu bine,
« Ultima Modificare: 18 Ianuarie 2014, 20:48:59 de xperyens »