Autor Subiect: Gura de Rai  (Citit de 11331 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,195
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2903
  • Likes Given: 2001
Re: Gura de Rai
« Răspuns #30 : 01 August 2019, 20:37:08 »
Mulțumesc ptr. precizări, dle. @xperyens.
Nici nu insist pe dezvàluirea locurilor, sau trăirilor. Cu atât mai mult cu cât acestea din urmă par a fi intime / lăuntrice, fapt ce te îndeamnă spre discreție.
Rețin repetabilitatea, aspect ce conferă greutate impresiilor. Posibil ca eu să nu fi ajuns ín punctul potrivit - dubiu ce m-a fràmântat și la fața locului, de m-am tot învârtit prin zonă. Dar dacă e așa, înseamnă că aria de percepție e f.îngustă (dacă nu chiar variabilă), și în niciun caz nu e vorba de..."un km.pătrat", cum tot rostogolesc sursele Net.

Iar dacă fenomenul, acceptat ca real, e în același timp și variabil, treaba se complică. Ce naște variațiile ? O anumită ciclicitate / secvențialitate regulată, sau capriciile unei/ unor...forțe ?
Întrebări, întrebări...
Poate voi mai da și eu un alt ochi pe acolo - dar abia pe la anu', în alt concediu. Până atunci, dacà și alții au mai avut trăiri / experiențe similare, ar fi util să le aflăm - căci coroborarea cazuisticii ar putea contura mai bine ipotezele.
Igitur cogito

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 996
    • Vezi Profilul
  • Liked: 713
  • Likes Given: 1737
« Răspuns #31 : 01 August 2019, 21:03:49 »
Nu este vorba in aceste cazuri despre trairi deosebite launtrice, dar la cati nebuni, inchipuiti si profitori exista, daca am detalia in public locurile sau starile, ar putea la fel de simplu sa se duca acolo si sa-si asume trairi. Ar fi interesant sa bagam o minciuna si sa vedem cum se naste o generatie noua de paranormali.  :evil:
Cand am spus manifestare de tip contact, ma refeream la faptul ca este de intampinare - nu comunicare propriu zisa desi este posibil sa fie o comunicare mai subtila - si probabil cele de tipul asta raman acolo.
Deci este posibil sa discutam de mai multe tipuri de astfel de manifestari. Am mai intalnit una ciudata tare dar foarte diferita fata de cele deja relatate, cred ca cei care erau cu mine au zis ca sunt sarit de pe fix cand ma vedeau cum palpam cu mainile ceva ceea ce parea o coloana care iesea din pamant si se inalta spre cer dar fara sa se vada nimic.  :lol: Culmea este ca asta se intampla pe marginea unei poteci. Nu am reverificat daca se manifesta tot acolo, este posibil ca unele sa nu fie legate de un reper fix, insa este doar o speculatie pentru mine cel putin.

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #32 : 01 August 2019, 21:17:55 »
Interesant, fără doar și poate.
Asta îmi reamintește o postare mai veche a colegului @Gânditorul, din 24 .04.2017:
" Muntele Alb, Muntele Ascuns din povestirile cinamareze... le-am vazut o singura data deasupra unui palc de copaci dupa un drum istovitor pe munte. Dupa ce am trecut de copaci ...zero, nimic. Iluzie, oboseala, nu stiu nici acum desi au trecut peste 10 ani de atunci si am refacut traseul de cateva ori."

Pare ceva similar - la nivel de percepție subiectivă. L-am rugat pe colegul @Gânditorul să aprofundeze, dar se pare că...n-a văzut postarea.

Și mai cunosc câteva povești ale unor amici, cărora le acord aceeași premisă de sinceritate E clar cà ei au perceput "ceva", dar la fel de nebulos și inexplicabil.

P.S. - 100% de acord despre (prea) mulții aiuriți care ar profita de indicii să...mânjească zona. E o problemă...ca și cu ăla/ăia de se împroprietăresc pe lângă Obârșie.
« Ultima Modificare: 01 August 2019, 21:23:51 de Grifon »
Igitur cogito

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #33 : 02 August 2019, 16:26:17 »
Pe mine m-ar interesa ce sunt aparatele tip Partington daca stie cineva. Am citit si in cartea domnului Musceleanu, rasfoind pe linkul de mai sus.
Din păcate, această noțiune nu-mi spune nimic. Nu am auzit niciodată despre asemenea aparate, și nici la căutarea Google nu am găsit ceva relevant.
Poate sunt ceva de pionierat, neomologate sau neacceptate, până în prezent, în "oficialul științific". Așa au mai fost multe invenții (ex: " detectoare de ectoplasmă"), însă nu s-au probat valide / eficiente în timp.
Ca părere proprie, zic că dacă e nevoie de măsurători prea subtile (sau îndoielnice / discutabile), fenomenul își diluează semnificația la nivel general. Cu scule specifice, specialiștii pot demonstra multe...pretutindeni, fără ca revelațiile lor să spună ceva palpabil oamenilor obișnuiți.
Cu alte cuvinte, dacă eu nu simt nimic (direct sau subtil), la ce m-ar ajuta citirea grilei / scalei unui aparat misterios (atașament) ? Ar fi, vorba 'ceea, doar "știință de dragul științei"...
Igitur cogito