Autor Subiect: Detectivi din spatele tastaturii  (Citit de 169875 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1390
  • Likes Given: 4043
Re: Detectivi din spatele tastaturii
« Răspuns #405 : 24 Septembrie 2019, 14:51:54 »

Totuși...revenind la postarea d-tale, nu ăștia au făcut "revoluția" noastră - aceasta fiind coordonată și operaționalizată 90% de ruși.

Aici nu cred ca ai dreptate - daca ar fi fost asa ar fi reusit. Tocmai faptul ca s-au certat pe ciolan si s-au sfasiat intre ei ne-a salvat.
 in schimb sunt total de acord cu "
"Ceva însă, cumva, Culianu aflase. Iar mai grav, bănuiesc că cineva...îl aflase că aflase" ... numai ca e greu, chiar si dupa atatia ani, sa ghicesti ce anume aflase...

Offline Grifon

• Adaequatio rei et intellectus
  • Veteran
  • Mesaje postate: 1,213
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2919
  • Likes Given: 2021
« Răspuns #406 : 27 Septembrie 2019, 17:16:14 »
E greu să mai ghicim după aproape 30 de ani,  desigur...
Dar unele presupuneri au mai fost. Năstrușnicul Claudio Gatti, în lucrarea sa "Prevestirea" zice că profesorul aflase de o "urâtă afacere cu antrax", pe ruta "Rusia-Serbia" și fiindcă i-ar fi zis-o lui Mihai, ar fi pățit-o.

Hmm...pute a "corect politică" ideea, nu ?

E drept, cartea lui Gatti e un așa-zis "thriller esoteric" (hahahahha, sic!), unde omu' înghesuie tot felul de idei. De unde substanța, ptr. ce sau cine...nu știm (deh, esoteric, doar a zis omu').

Înghite cineva povestea asta ? Sau sunt eu cam prea...năzuros ?
Igitur cogito

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1390
  • Likes Given: 4043
« Răspuns #407 : 29 Septembrie 2019, 08:08:48 »
Interesanta ideea lansata de tine colega Grifon dar n-am citit cartea si nu ma pronunt.

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #408 : 29 Septembrie 2019, 14:54:27 »
Ideea (cu antrax-ul) nu-mi aparține, și nici lui Gatti nu cred să-i fi venit...singură.
O fi împrumutat-o de la ăia ce-i plătesc ocazional articolele...el fiind așa, un jurnalist free-lancer.

Oricum n-are vreo noimă. Chiar de o fi aflat Culianu așa ceva (improbabil, dar, hai...să nu excludem), de ce să fi fost ucis ? Ce, putea proba ceva ? Gatti zice că aflase...întâmplător, așa că...putea fi doar zvon.
Mai degrabă ar fi meritat împușcat(i) cel/cei de-au "scăpat" secretul, până să ajungă la urechea bietului IPC.

În fine, n-are sens... Iar dacă n-ai citit "thriller"-ul "esoteric", n-ai pierdut nimic, dle.@Gânditorul. E un soi de Dan Brown second hand, căci prea se potrivea profilul IPC (profesor în ocultism) cu eroul ăla îndoielnic din "Codul lui Da Vinci".

Făcu și Gatti ăsta un bănuț, se băgă și el în seamă...
Igitur cogito

Offline Grifon

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #409 : 11 Octombrie 2019, 18:47:05 »
Una peste alta, misterul nu învăluie doar asasinarea profesorului, ci și contextul în care el ajunsese în vâltoarea jocurilor obscure.
Un profesor - fie el oricât de erudit - nu are, de regulă, ce oferi potentaților, sau mai ales celor ce doar năzuiesc să ajungă în postura de potentați.
Atunci, de ce să fi fost el vizat de vizita ex-regelui în SUA ? Ca discipol (și succesor neoficial al lui Eliade), avea o anume statură, nu neg...dar asta era departe de a-l aduce între cei mai influenți români de peste ocean.
Mai degrabă cred că el "dădea din coate", încercând să se auto-promoveze. Mai mulți factori indică asta (reperabili încă din corespondența târzie cu Eliade), și ar putea lămuri și intrarea sa, astfel, în zone în care arivismul atinge cote...primejdioase.
Voia să "ajungă cineva", ca din postura de "cineva" să revină triumfător în țară (voi căuta exact citatul, într-o scrisoare către maestrul său). Asta presupunea (dincolo de, logic, un oarecare plan) și o anume postură vizată (fie în zona cultural-științifică, fie...în sfârșit...undeva "la butoane").

Cred că odată cu aceste planuri, Culianu a început să facă pași iuți către dezastru. Căci era citit, profund...dar n-avea (îmi permit a crede) "șacalismul" necesar unor asemenea jocuri.
Dacă (ipotetic) dintr-o coterie românească i s-a tras moartea, atunci aici (zic eu) ar putea fi zona ce s-ar cuveni investigată.
« Ultima Modificare: 11 Octombrie 2019, 18:51:23 de Grifon »
Igitur cogito