Autor Subiect: Infinitul finit  (Citit de 780 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Senior
  • Mesaje postate: 845
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 584
  • Likes Given: 1703
Infinitul finit
« : 07 Mai 2018, 22:48:11 »
Propun un test. A se deschide o pagina si a se cauta in Gugal un termen la care ne asteptam sa gasim mai putine rezultate, un exemplu este cuvantul OZN. Eu vad 3 milioane 120k de rezultate. Acum sariti paginile sa ajungeti la ultima pagina de rezultate. Acelasi lucru se intampla si in compania detinuta de fratele artificial care se ocupa de videoclipuri. De ce oare?

LE: Acest lucru se intampla cel putin de vreo 2-3 ani de cand a fost remarcata anomalia.
« Ultima Modificare: 07 Mai 2018, 22:56:04 de xperyens »

Online sunnyboy

• Cool
  • Mesaje postate: 124
    • Vezi Profilul
  • Liked: 48
  • Likes Given: 305
Re: Infinitul finit
« Răspuns #1 : 08 Mai 2018, 01:45:09 »
scuze xperyens, dar nu inteleg! lumineaza-ma!

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 08 Mai 2018, 10:13:53 »
La cautarea cuvantului OZN obtinem un numar de rezultate afisat pe prima pagina; spre exemplu eu primesc asa: About 3,120,000 results (0.36 seconds). Avand in vedere faptul ca pe fiecare pagina sunt afisate 10 linkuri, te astepti sa gasesti aproximativ 312,000 de pagini... Daca navighez pe paginile urmatoare, in aceeasi zona a paginii vad afisat acelasi lucru si anume:

Page 2 of about 3,120,000 results (0.38 seconds)
Page 3 of about 3,120,000 results (0.38 seconds)
...
Page 10 of about 3,120,000 results (0.48 seconds)
...
Page 14 of about 3,120,000 results (0.52 seconds)
...
Page 18 of about 3,120,000 results (0.48 seconds)
...
Page 20 of about 199 results (0.54 seconds) - ultima pagina - CUM?!

Avand in vedere ca, asa cum am afirmat deja, sunt 10 rezultate de pagina, este corecta afirmatia de pe ultima pagina unde gasim 199 de rezultate in 20 de pagini, adica 19 pagini cu 10 rezultate iar pe ultima pagina avem 9 rezultate => 199 (corect) - deci nu este o problema de semantica iar termenul "rezults" se refera la numarul de linkuri afisate pe pagini (in total).
Daca repetati cautarea, din cand in cand, veti remarca ca nu veti vedea un numar constant de rezultate si nicidecum nu exista acel numar la care face referire motorul de cautare.
Uneori algoritmul lor poate sa arate spre sfarsit pagini inexistente (adica sa fie link cu pagina 21 de exemplu, dar ea sa nu existe).

Trebuie sa tinem cont ca nu este o problema tehnica (nu este vorba despre o limitare a capacitatii fratelui virtual si a servelelor pe care lucreaza) pentru variaza in functie de termenul cautat. Acelasi lucru se intampla si la videoclipuri.
Parerea mea este ca scopul (voit de inselare) este psihologic si economic.
« Ultima Modificare: 08 Mai 2018, 10:19:56 de xperyens »

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 08 Mai 2018, 10:34:35 »
LE: In order to show you the most relevant results, we have omitted some entries very similar to the 211 already displayed.
If you like, you can repeat the search with the omitted results included.

Am repetat cautarea si intr-adevar numarul de rezultate este aproximativ egal cu cel mentionat insa tot exista pagini care dispar din lista cu cat inaintam in navigarea printre pagini.

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 08 Mai 2018, 11:44:06 »

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 686
    • Vezi Profilul
  • Liked: 327
  • Likes Given: 87
« Răspuns #5 : 08 Mai 2018, 21:03:49 »
Caută „efectul Kabanov”. N-o să afli nimic despre el, dar îți dă vreo 545 legături; nu știu dacă sunt și d-alea muzical-coregrafice. ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 09 Mai 2018, 22:24:32 »
Aparent am gasit ca efectul se refera la reflexia in ionosfera a unor unde, oarecum coregrafic  :-D

Offline xperyens

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : 09 Mai 2018, 23:24:25 »
Urmand sfatul unui prieten m-am adresat direct catre "fratele virtual" intreband ce inseamna aceasta anomalie. Am primit raspuns oficial, politic corect. Mi s-a multumit pentru ca le-am adus la cunostinta aceasta problema dar ca ei nu pot sa-mi ofere un raspuns. Mi-a fost sugerat sa ma adresez echipei care se ocupa de algoritmii de cautare insa mi s-a transmis ca informatia mea va fi de tip feedback si ca nu o sa primesc si un raspuns - deci un sac fara fund.

Din raspunsul acestora bag seama ca nu se doreste clarificarea problemei, adica este o eroare voita. Cu ce scop? Am scris deja mai sus ca scopul este unul psihologic si economic, cine vede "n" milioane de rezultate in mod normal va fi demotivat sa caute pana la ultima pagina si subtil intelege sa rafineze cautarea folosind alte cuvinte cheie. Din punct de vedere economic asta inaspreste lupta comerciala pentru a fi afisat pe primele pagini ceea ce duce la modificarea (in sus) pretului cerut.
Pentru exemplificare: Maine sunteti invitati la o alergare de 100 de km vs. maine sunteti invitati la o alergare de 1 km.

Cunoscand oarecum metodele de indexare imi dau totusi seama ca rezultatele nu reprezinta un raspuns in timp real al unor interogari de tip 3rd party. Interogarea la cautare se face pe baza informatiei deja indexate, informatie existenta in bazele lor de date. Chiar daca interogarea s-ar face folosind surse de tip 3rd party, in acest caz, observand eroarea mentionata, folosind criterii etice s-ar renunta la folosirea acelor surse externe companiei; insa nu este cazul.

Nu ma pricep la matematica insa mi-am pus urmatoarea problema: motorul de cautare se foloseste de algoritmi ce includ si combinatii de cuvinte, alipiri de cuvinte samd. Sa spunem ipotetic ca acele rezultate FICTIVE sunt generate de aceste combinatii nerafinate... si atunci de ce sunt afisate? Rapunsul este cel de mai sus! Parerea mea.

PS: Algoritmii de cautare sunt creati pentru a aduce avantaj economic companiei.
« Ultima Modificare: 09 Mai 2018, 23:38:01 de xperyens »

Offline prodcomb

• Senior
  • Mesaje postate: 686
    • Vezi Profilul
  • Liked: 327
  • Likes Given: 87
« Răspuns #8 : 17 Mai 2018, 20:00:33 »
Aparent am gasit ca efectul se refera la reflexia in ionosfera a unor unde, oarecum coregrafic  :-D

Atât! Deci nimic.

Vezi că algoritmii lor de căutare se „auto-educă, auto-învață”.
Trage-i pe linie moartă sau „amețește-i”.

Crezi că poți?
Vezi că nu mai ține cu „coregrafia”.

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit