Autor Subiect: Re: Evadarea din Matrix, cu gunoi la gunoi...  (Citit de 6059 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline xperyens

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,012
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 721
  • Likes Given: 1737
Re: Evadarea din Matrix, cu gunoi la gunoi...
« : 04 Aprilie 2015, 00:51:16 »
Las' ca aflam dupa ce-l spanzuram in public, ca sa aiba efect  :mrgreen: Cumva regulile sunt cele morale native sau cele rescrise? Care editie? Eu unu nu am citit... sunt sarac din punct de vedere al culturii generale dar mai citesc si ma mai intereserez din cand in cand pe directia care ma intereseazea, cat sa-mi fac o idee asupra celor scrise. In rest incerc sa traiesc si pe urma sa vorbesc despre asta, daca am despre ce... . Scop?  :x

PS: Eu nu ma cenzurez si de-aia zic ca mai sunt persoane pe forum care au experiente dar nu impart... o fi ceva cu Karma lor? Pentru ca eu unu am pus si am povestit ceea ce am vazut si stiu... dar unii sunt egoisti si nu impart ceea ce stiu... asta e de cacat!
« Ultima Modificare: 04 Aprilie 2015, 00:54:20 de xperyens »
alx stie ceva despre mine rusinos

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,618
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2519
  • Likes Given: 5318
Re: Re: Evadarea din Matrix, cu gunoi la gunoi...
« Răspuns #1 : 04 Aprilie 2015, 13:23:49 »
Las' ca aflam dupa ce-l spanzuram in public, ca sa aiba efect  :mrgreen: Cumva regulile sunt cele morale native sau cele rescrise? Care editie? Eu unu nu am citit... sunt sarac din punct de vedere al culturii generale dar mai citesc si ma mai intereserez din cand in cand pe directia care ma intereseazea, cat sa-mi fac o idee asupra celor scrise. In rest incerc sa traiesc si pe urma sa vorbesc despre asta, daca am despre ce... . Scop?  :x

PS: Eu nu ma cenzurez si de-aia zic ca mai sunt persoane pe forum care au experiente dar nu impart... o fi ceva cu Karma lor? Pentru ca eu unu am pus si am povestit ceea ce am vazut si stiu... dar unii sunt egoisti si nu impart ceea ce stiu... asta e de cacat!

Unui discipol care se plangea intotdeauna de ceilalti, Maestrul i-a spus:
– Daca ceea ce cauti tu este pacea, urmareste sa te transformi pe tine insuti, nu pe cei din jurul tau. Este mai usor sa porti papuci, decat sa pui covor in intreaga lume.

Un maestru isi ducea un ucenic in jungla. Chiar daca era in varsta, isi facea drum cu agilitate, in timp ce discipolul tot aluneca si cadea de multe ori. Tanarul se ridica si mormaia manios de fiecare data dar continua sa-si urmeze maestrul. Dupa o buna bucata de drum, au ajuns intr-un loc sacru. Fara sa se opreasca o clipa, maestrul sa intors spre drumul pe care venisera.
– Nu m-ai invatat nimic astazi, spune novicele, dupa ce cazuse a mia oara.
– Te-am invatat un lucru, dar nu ai reusit sa-l intelegi, spuse maestrul. Incerc sa te invat cum sa infrunti greselile in viata.
– Si cum ar trebui sa le infrunt?
– In acelasi fel in care ar fi trebuit sa infrunti fiecare cazatura, raspunde vraciul. In loc sa blestemi locul unde ai cazut, trebuia sa incerci sa intelegi mai intai ce te-a facut sa aluneci.

Nan-in, un maestru din epoca Meiji, a fost vizitat de un profesor universitar, care dorea sa cunoasca ce inseamna filozofia Zen.
Nan-in il servi cu ceai. A umplut ceasca oaspetelui, dar a continuat sa toarne.
Profesorul il privi mirat si-i spuse:
– Ceasca s-a umplut, nu mai incape nimic !
– Tu, ca si aceasta ceasca, esti plin de parerile tale si de prejudecati. Cum sa-ti explic ce inseamna Zen, daca nu are unde sa intre ? Goleste-ti intai ceasca…

Era odata un barbat care sedea la marginea unei oaze la intrarea unei cetati din Orientul Mijlociu. Un tanar se apropie intr-o buna zi si il intreba:
– Nu am mai fost niciodata pe aici. Cum sunt locuitorii acestei cetati?
Batranul ii raspunse printr-o intrebare:
– Cum erau locuitorii cetatii de unde vii?
– Egoisti si rai. De aceea ma bucur ca am putut pleca de acolo.
– Asa sunt si locuitorii acestei cetati, raspunse batranul.
Putin dupa aceea, un alt tanar se apropie de omul nostru si ii puse aceeasi intrebare:
– Abia am sosit in acest tinut. Cum sunt locuitorii acestei cetati?
Omul nostru raspunse cu aceeasi intrebare:
– Cum erau locuitorii cetatii de unde vii?
– Erau buni, marinimosi, primitori, cinstiti. Aveam multi prieteni acolo si cu greu i-am parasit.
– Asa sunt si locuitorii acestei cetati, raspunse batranul.
Un negutator care isi aducea pe acolo camilele la adapat auzise aceste convorbiri si pe cand cel de-al doilea tanar se indeparta, se intoarse spre batran si ii zise cu repros:
– Cum poti sa dai doua raspunsuri cu totul diferite la una si aceeasi intrebare pe care ti-o adreseaza doua persoane?
– Fiule, fiecare poarta lumea sa in propria-i inima. Acela care nu a gasit nimic bun in trecut nu va gasi nici aici nimic bun. Dimpotriva, acela care a avut si in alt oras prieteni va gasi si aici tovarasi credinciosi si de incredere. Pentru ca, vezi tu, oamenii nu sunt altceva decat ceea ce stim noi sa gasim in ei.

Si mai direct , @xperyens, randul ingrosat de mai sus te ajuta sa vezi ce te-a facut sa exclami :
.. asta e de cacat!

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : 04 Aprilie 2015, 14:13:38 »
Multumesc pentru aceste morale.

"fiecare poarta lumea sa in propria-i inima. Acela care nu a gasit nimic bun in trecut nu va gasi nici aici nimic bun" Partial adevarat, ca si raspunsurile date de batran.
Pe mine altceva m-a facut sa spun ca "asta e cacat" si cred ca se poate deduce mult mai clar si mai direct ce anume m-a facut sa spun asta, si ca sa aduc adevarul la lumina zilei as spune ca multi colegi sunt aici doar pentru a lua informatia fara a da inapoi nimic, si cand spun nimic - absolut nimic dar la capitolul glume sau analize de tip psihologic sunt experti. Eu ma refeream la Karma, tu la ce te referi? Am si eu o parere... formata nu chiar de ieri.
E adevarat sau ba ce am spus mai sus?

Let there be light!

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : 04 Aprilie 2015, 14:38:45 »
  Totusi, indraznesc sa-ti spun ca nu ai inteles nimic mai adanc de suprafata si tot ceea ce doresti se afla deja rasfirat in arhiva acestui forum .
   Inca nu a sosit momentul sa vezi lumina desi esti inconjurat de ea - ai cerut fara cenzura si asta este acest mesaj.

Ca sunt multi care iau informatii fara a da nimic inapoi ? De unde stii ca e asa? Cine a zis ca respectivii trebuie sa dea ceva inapoi tot aici ? Tu dai cu gandul sa primesti ceva la schimb? Cine e pielea rosie si cine e albul cuceritor in cazul asta? :lol: :lol:

Nu imi permit sa iti recomand ceva. nici tie si nici altcuiva, ai liber arbitru si se presupune ca ai si discernamant  :lol:  totusi, cred ca ar trebui sa citesti mai  cu atentie povestirile de mai inainte .
  Si cu asta, din partea mea, aceasta paranteza cu nemultumirea s-a terminat. Am dezvoltat totusi putin fiindca imi demonstreaza teoria expusa cu cateva mesaje mai inainte  :lol:

P.S.'' Traiasca 1 Mai, ziua internationala a oamenilor muncii !''
                                     - logo sau lozinca la moda candva  :lol: :lol: :lol: :lol: :martiansmile: :-)

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : 04 Aprilie 2015, 15:20:00 »
Iar ne dam cu parerea la ce s-ar putea sa stie sau nu interlocutorul tau in loc sa intrebam. Asta este un mers normal intr-o directie gresita, parerea mea fara discernamant. Ma distreaza chestia asta cu lumina, in special cand vorbim de-o gaura neagra.  Nu este vorba ca eu dau cu gandul de a lua inapoi, dar daca eu nu povesteam de anumite intamplari, tu mai stiai de ele, daca da spune-mi te rog pe ce canal? Asa si eu, este vorba despre intamplari care seamana si care pot fi puse cap la cap sau tu atunci ce cauti pe forum? Sau nu cauti nimic?!
Ma inclin in fata detinatorilor de lumina si de adevar suprem!  :-)

Bun PS-ul  :-D dar nu-i vreo noutate.

PS: Nu caut raca am vrut sa-mi spun of-ul si poate unii de pe aici o sa inteleaga cate ceva. Sper!
« Ultima Modificare: 04 Aprilie 2015, 15:25:08 de xperyens »

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : 05 Aprilie 2015, 00:05:41 »
Este fascinant cum apar câte unii pe aici si fără sa citească prea multe din arhiva , arunca vreo câteva întâmplări pe care însă vor sa le studieze in echipa  :evil: si își permit apoi sa arunce cu invective ca vezi dragă, e nașpa rău că el împărtășeste si alții nu  :lol: :lol:

Lipsa asta de înțelepciune ori măcar răbdare de a citi ce au scris alții e dublata de un tupeu pe măsură de agresiv.
Noi muncim, noi nu gândim ...prea mult .

:lol:
Părerea mea, evident si se cadrează perfect cu agenții sistemului matricial  :martiansmile:

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : 05 Aprilie 2015, 11:32:49 »
Colega fiulploii eu am aparut prin zona de prin 2012 desi am mai rasfoit forumul si inainte; cati ani trebuie sa treaca ca sa lasam partea cu "aparitia pe aici", tu ai cont din 2011 vad. Eu nu am "aruncat" subiectele pe forum ci am incercat sa le prezint cat sa fie intelese cat mai clar, evident, ca sa pot primi raspunsuri pe masura sau asemuiri cu altele. E mare crima ca doresc sa le pun cap la cap, nu?
Acum am stat sa vad de ce nu simti frustarea mea si cred ca am gasit motivul. Tu nu ai publicat niciun caz pe forum, caz personal, ca sa poti intelege ce simt eu sau altii in aceeasi situatie.
Faptul ca tu iti permiti sa ambalezi omul intr-o cutie si s-o stampilezi cu specificatii, nu cred ca este ceva moral, nici macar normal, dar da bine la contre.

S-ar putea sa semanam totusi pe undeva, desi tu intrebai de activitatea pe forum, eu intrebam de conexiuni intre cazuri.

Observ ca suntem 925 membrii la ora actuala . Frumos . Si mai frumos ar fi ca macar jumatate din membrii sa fie activi pe forum .
Oare de ce se inscrie lumea pe forum daca nu zice nimic ? Eu am zis in alt post de ce m-am inscris .
Apartenenta la un grup cu care empatizezi ? Pai , o poti face si fara sa te inregistrezi .
Am incercat la un moment dat sa vad care e participarea la un sondaj fara sa fie nevoie sa zici cine esti . Veni, vidi ...vax !  :lol:
Lipsa implicarii - actiunea de capatai .
 Si atunci , vin si spun tuturor care promoveaza o egalitate prost inteleasa cum considera ei ca va fi posibila trezirea    simultana si egala a tuturor astfel incat toti sa facem un pas la unison spre ..altceva .
  Una e egalitatea de sanse la a accede la/spre ceva si alta e egalitatea efectelor , a rezultantelor unor actiuni inegale 
Deci ,  de ce esti membru al forumului daca nu zici nimic ?
Pariu ca o sa raspunda 521 de membrii ?  :wink:

Deci cum e colega pana la urma, e naspa sau nu lipsa implicarii si prezenta tacerii?  :-D

Offline mm

• Senior
  • Mesaje postate: 616
    • Vezi Profilul
  • Liked: 608
  • Likes Given: 294
« Răspuns #7 : 05 Aprilie 2015, 12:15:39 »
  Parerea mea in disputa prezenta aici, poate nu conteaza, o voi rosti totusi:

Avem de-a face cu atacul clonelor impotriva userului @fiulploii.
« Ultima Modificare: 05 Aprilie 2015, 12:16:44 de mm »
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : 05 Aprilie 2015, 12:21:39 »
@xperyens

E nașpa sa nu evoluezi si e nașpa sa-ți permiți sa vii pe aici sau oriunde si sa zici " e de cacat "
  Pt așa ceva exista birturile si bodegile sau poate ca sunt si forumuri specializate :))

Susțin in continuare ca nu ai înțeles nimic încă ...

@mm,

Ce este este, ce nu este va apare :))
« Ultima Modificare: 05 Aprilie 2015, 12:23:12 de fiulploii »

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : 05 Aprilie 2015, 13:05:26 »
Bravo mm! Buna treaba. Consideram rezolvata problema? Nu era un atac impotriva fiuluiploii (defapt nu a fost un atac ci o constatare), ia citeste cu atentie ce am scris mai sus - si daca tot constati ca era unidirectional mesajul meu... no comment. Nici la tine nu vad in subiectele create de tine vreun aport personal in domeniu - nu cumva ai clonat materialele? In rest foarte bine, dar cred ca-l desconsideri putin pe fiulploii daca ai simtit nevoia sa-l aperi.

fiulploii ma bucur ca sunt totusi oameni care imi urmaresc evolutia indeaproape si imi pot da feedback in urma cuantificarii acestora. Multumesc pentru evaluare si pentru interesul aratat dar as vrea sa te fac atent totusi la urmatoarele, daca imi permiti:

Limbajul meu pe acest forum a fost unul destul de linistit, zic, dar nu zic defapt, ia sa citim sa ne lamurim, daca vrea careva. A spune ca eu vin pe aici si fac uz de cuvantul "caca" ignorand contextul si inclusiv sutele de mesaje postate atunci nu mai pot sa fiu de acord cu prima deductie, cum ca evolutia imi este urmarita indeaproape.

Dex-ul zice asa despre cuvantul "caca" si sunt sigur ca nu sunt singurul care l-a folosit pe forum.
CÁCA s. m. (În limbajul copiilor) 1. Excrement. 2. Lucru murdar, respingător. ◊ (Adjectival) Prețuri caca. – Din fr. caca.

Daca am lezat pe cineva cu aceasta exprimare imi cer scuze, dar este parerea mea pe care mi-am permis sa o fac publica dupa multa rabdare. Cine se simte, se simte.
« Ultima Modificare: 05 Aprilie 2015, 13:09:00 de xperyens »

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,146
  • Archaean soul
    • Vezi Profilul
  • Liked: 529
  • Likes Given: 1170
« Răspuns #10 : 05 Aprilie 2015, 22:25:11 »
@xperyens

E nașpa sa nu evoluezi si e nașpa sa-ți permiți sa vii pe aici sau oriunde si sa zici " e de cacat "
...

Mie asta mi-a scapat... nu pot fi omniprezent pe aici... ce ma deranjeaza si mai tare, e faptul ca o asemenea afirmatie a deranjat realmente doar cand colegul nu a avut neaparat aceleasi opinii... exista un buton de raport, care nu a fost folosit, deci? Hai sa nu mai facem pe "ofticatii".
Fara suparare, dar eu asta vad...

...  Avem de-a face cu atacul clonelor impotriva userului @fiulploii.

O afirmatie care ar trebui dovedita, deoarece ataca credibilitatea unui user... sau, a fost doar o vorba "trantita" la plesneala? Daca da, pe moment nu vreau sa comentez mai mult...

Puteti continua "frumoasele" discutii off-topic aici...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline mm

• Senior
  • Mesaje postate: 616
    • Vezi Profilul
  • Liked: 608
  • Likes Given: 294
Re: Evadarea din Matrix, cu principii sau cu lipsa lor?
« Răspuns #11 : 05 Aprilie 2015, 23:37:23 »
O afirmatie care ar trebui dovedita, deoarece ataca credibilitatea unui user... sau, a fost doar o vorba "trantita" la plesneala? Daca da, pe moment nu vreau sa comentez mai mult...

Evident ca am avut dovada atunci cand, in trecutul apropiat, am avut o disputa cu clonele si am "trantit-o" si atunci. Dar a trecut ceva vreme...
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Offline Aseneth

• Cool
  • Mesaje postate: 420
    • Vezi Profilul
  • Liked: 675
  • Likes Given: 2473
« Răspuns #12 : 06 Aprilie 2015, 09:06:38 »
@ xperyens,

Exista foarte multe metode de curatare a colonului. Postarea pe forum nu este una dintre ele.
Dar pentru ca am o gandire preponderent pozitiva, voi extrage si ceva bun din afirmatia ta, si anume o oarecare legatura cu filosofia Shit Happens care e putin legata de evadarea din Matrix.

Offline xperyens

• Veteran
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : 06 Aprilie 2015, 09:59:21 »
@mm
Si anume care era dovada ca eu sunt clona? CloneBuster?

@Aseneth
Desi nu am facut atingere niciunui coleg in mod direct si am fost cel jignit in mai multe forme in ultimele mesaje, vad ca nu te poti abtine asadar ti-o tai din start. Stii mai multe metode te invit sa le aplici singura si sa-ti pastrezi sfaturile data viitoare.  Te-ai bagat ca musca in lapte si aproape sunt sigur ca nu ai citit ca este o parere personala. Nu-ti convine move on si lasa supararile si frustarile... cel mai misto lucru a fost ca am reusit sa observ cum sunt cate unii (din ce sunt facuti) de pe forum in situatii de stres, si vad ca tare mai sunt stresati cate unii. Repet, nu-ti convine, nu citesti; si fara jigniri alta data pentru ca nu ma cunosti si nici eu pe tine. Dar poate o sa ne cunoastem si o sa-ti regreti ca ai vorbit asa cu un om...

Sigur la Caracal s-a rasturnat caruta cu ....?

Pentru viitori interlocutori, daca mai insista careva care nu prea a inteles ce a citit. Nu a fost niciun atatc, a fost o constatare, si nu pentru fiulploii in mod special.

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,154
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 538
  • Likes Given: 662
« Răspuns #14 : 06 Aprilie 2015, 11:52:23 »
Vad ca lucrurile degenearaza,asa ca: TOPIC BLOCAT!

Si daca continuati discutia asta altundeva pe forum,umblu si la alte...unelte pe care le am la dispozitie.
O zi buna tuturor!
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”