Autor Subiect: Agora  (Citit de 1213615 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
  • Gen: Bărbat
    • Vezi Profilul
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
Re: Agora
« Răspuns #1980 : 30 Octombrie 2013, 15:03:04 »
Un film despre consumism, corporatisti, guvern si distrugerea mediului...etc. Titlul este total neinspirat, dar tre' sa recunosc ca filmul e interesant, merita atentie, asa ca.... Vizionare Placuta!  :-D

https://www.youtube.com/watch?v=V1UthDh8hkM#t=757

Offline acme

• Cool
  • Mesaje postate: 399
    • Vezi Profilul
  • Liked: 99
  • Likes Given: 259
« Răspuns #1981 : 05 Noiembrie 2013, 22:51:40 »
Sa auzi si sa nu crezi ce mai asculta tineretul in ziua de azi:
http://soundcloud.com/future-nuggets/sets/forever-unreleased-vol-1/

Anahoreții - Pădurile foșneau
Steaua de Mare - După ce au plecat pescărușii
Australopitecus Oltensis - Toamna
Steaua de Mare - Steaua de Mare\
Anatol - Darbuka for the deaf
Ing. Coman - 5 dimineața
Concentration Band - Redundanță acum
Departamentul Zero - The Bucegi under-tunnel
Australopitecus Oltensis - Nu psihanaliza
Concentration Band - New Tune

Daca m-as chinui cred ca as putea pune cite un link din Rufon la fiecare piesa  :mrgreen:
We're born alone, we live alone, we die alone.

Offline horia2008

• Senior
  • Mesaje postate: 889
    • Vezi Profilul
  • Liked: 297
  • Likes Given: 5158
« Răspuns #1982 : 10 Noiembrie 2013, 02:38:40 »
Se intampla la Caracal, Romania, tzara membra UE, desigur; nu oriunde in lume cum zice inaptul ministru al sanatatii, fmm de cr3tin!!

Offline jean

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,776
    • Vezi Profilul
    • DFI Recreativ
  • Liked: 368
  • Likes Given: 211
« Răspuns #1983 : 10 Noiembrie 2013, 16:34:17 »
Am citit scrierile voastre legate de acest subiect si in minte imi vine urmatoarea schema:
incalzirea globala a atmosferei provoaca incalzirea miezului pamantului. Cum placile tectonice plutesc pe stratul de magma care in cazul incalziri suplimentare devine mult mai fluid, rezulta ca, placile tectonice se pot deplasa, ciocni, mult mai usor. Aceasta poate provoca cutremure mai frecvente.
Aceasta o fi cauza?......Cine poate stii......Ca o sustinere a acestei ipoteze ar putea fi, vulcanii care s-au trezit in ultima vreme.
 Poate si Soarele are partea lui de vina. pentru ca, dupa cate stiam transformarea hidrogenului in heliu, printe alte efecte, duce si la cresterea volumului acestei stele. Aproape de finalul vieti sale va ajunge dincolo de orbita pamantului. Deci radiatiile emise de el sunt din ce in ce mai puternice.
Sau acestea cumulate cu alte cauze pot duce la accelerarea efectului. Sunt multe variabile in sistem. Sigur presiunile datorate exploziilor in subteran pot provoca destabilizarea sistemului. Aceasta este o alta variabila.
Adevarul este dincolo de noi

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3808
  • Likes Given: 12313
« Răspuns #1984 : 10 Noiembrie 2013, 16:50:40 »
Eu cel putin as merge p-o directie cam... radical altfel, adica:

Soare "gadilat" --> Incingere miez Pamint (neutrinica?) --> Incalzire atmosfera.

Totul, asezonat :-D cu multiple meta-, para- si hiperunde venite doar aparent de niciunde. :martiansmile: (ca tot vaz treptat mai multe panorame noroase "haarp-istice").

Scopul? Probabil re-terraformarea Terrei.
Posibil in paralel cu bulibasirea subtila a ADN-ului nostru propriu si personal.

...Pentru cine anume? - Nu ma-ntrebati, ca n-am avut deocamdata placerea sa le string manutzele (nici macar la usha). :lol:
Pare sa fie vorba de niste hibrizi livizi :-) totusi.
« Ultima Modificare: 10 Noiembrie 2013, 17:07:23 de Xanadron »
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,632
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #1985 : 10 Noiembrie 2013, 23:09:45 »
Eu cel putin as merge p-o directie cam... radical altfel, adica:

Soare "gadilat" --> Incingere miez Pamint (neutrinica?) --> Incalzire atmosfera.

Totul, asezonat :-D cu multiple meta-, para- si hiperunde venite doar aparent de niciunde. :martiansmile: (ca tot vaz treptat mai multe panorame noroase "haarp-istice").

Scopul? Probabil re-terraformarea Terrei.
Posibil in paralel cu bulibasirea subtila a ADN-ului nostru propriu si personal.

...Pentru cine anume? - Nu ma-ntrebati, ca n-am avut deocamdata placerea sa le string manutzele (nici macar la usha). :lol:
Pare sa fie vorba de niste hibrizi livizi :-) totusi.
  Dupa atata timp banuiesc ca ti-ai tras rasuflarea adica respiri normal si poti detalia , ce spui ?  :lol:
  Si poate pui si ceva panorame din alea , sa ne clatim si noi ochii la harpa.  :wink:
  Nu de alta dar sa stiu daca ce am eu ar fi tot partituri la harpa .

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,156
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 544
  • Likes Given: 663
« Răspuns #1986 : 10 Noiembrie 2013, 23:14:21 »
  Nu de alta dar sa stiu daca ce am eu ar fi tot partituri la harpa .
Mai sunt si altii,care canta la cu totul alte instrumente...sau,cu alte cuvinte: Mai dirijez si alti interpreti,care nu sunt din orchestra aceasta!
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1987 : 10 Noiembrie 2013, 23:46:27 »
Mai sunt si altii,care canta la cu totul alte instrumente...sau,cu alte cuvinte: Mai dirijez si alti interpreti,care nu sunt din orchestra aceasta!
  Ceva detalii?
  Uite, de exemplu am observat cam saptamana trecuta timp de vreo 3 zile cum norii lasau spatii patrate mai goale pe cer. Acum nu va imaginati ca tot cerul era un caroiaj de patrate. Erau cam 3-4 patrate mari , la inaltimi pe care nu le pot aprecia . Formele alea au tinut destul de mult , norii se deplasau cu oarece viteza si cu tot cu patrate care pana la urma s-au umplut   de nori. Patratele nu erau perfecte si posibil sa fi fost dreptunghiuri insa din pozitia mea aduceau mai mult cu un patrat cu latura aparenta de cca 10cm -
  Pentru faptul ca erau patrate observate cam 3 zile la rand mi s-a parut ciudat iar faptul ca pana la urma s-au pierdut in masa de nori am zis ca deh, poate asa circula curentii cateodata.
  Deci?

Offline mm

• Senior
  • Mesaje postate: 616
    • Vezi Profilul
  • Liked: 608
  • Likes Given: 294
« Răspuns #1988 : 10 Noiembrie 2013, 23:57:31 »
Citat
saptamana trecuta timp de vreo 3 zile cum norii lasau spatii patrate mai goale pe cer

Confirm, aceeasi observatie involuntara am facut-o si eu in urma cu doua-trei zile. Nu am vazut niciodata unghiuri drepte la nori si de aceea am retinut banala observatie. Da, era o decupare in nor.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1989 : 11 Noiembrie 2013, 00:35:14 »

Confirm, aceeasi observatie involuntara am facut-o si eu in urma cu doua-trei zile. Nu am vazut niciodata unghiuri drepte la nori si de aceea am retinut banala observatie. Da, era o decupare in nor.
  Ce chestie, cand ma pregateam sa iti raspund mi-o cazut dom'le netu de mi-o trebuit 5 minute sa-l gasesc  :-D

Voiam sa scriu ca la mine directia grupului aluia de anti-nori patrati era aproximativ NV-V spre E-SE
  La tine ce directie aveau?

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
    • Vezi Profilul
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
« Răspuns #1990 : 11 Noiembrie 2013, 00:52:14 »
Bre, sunteti "loviti la scufitza"? :lol: Nu ma bagati in filme d'alea nasoale  :-)...In drumul meu dinspre Sushava spre Bucale, am vazut pentru prima oara in viata mea, nori pe cer ca niste "suvitze" paralele. Pur si simplu tot cerul era "fashii de nori", recunosc ca am avut o senzatie stranie, mai ales ca am citit articolul in care Dom' Jeneral Emil Streinu abera pe tema cu..."semne inainte de cutremur"....Mi-a tras o "panica" Dom' Jeneral, oricum cerul parea "pictat", nicidecum o chestie naturala, dar ce sa-i faci, colegii de drum, mi-au luat repede avantul: "iar incepi? Lasa-ne, lasa-ne! :lol:

Offline mm

• Senior
  • Mesaje postate: 616
    • Vezi Profilul
  • Liked: 608
  • Likes Given: 294
« Răspuns #1991 : 11 Noiembrie 2013, 01:58:41 »
Citat
  la mine directia grupului aluia de anti-nori patrati era aproximativ NV-V spre E-SE
  La tine ce directie aveau? 

N-as putea preciza exact deoarece nu am dat importanta speciala faptului. Insa stiu sigur ca era circulatie "de dreapta". Asta inseamna ca veneau dinspre zona de V. Nu pot preciza daca era VNV caci nu am masurat (cum fac de regula) insa e o directia probabila (din care veneau veneau norii). Deci, probabil norii aveau aceeasi circulatie pe deasupra Romaniei, ca si la Brasov, erau nori dinspre ~V, asa era vremea. 
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3808
  • Likes Given: 12313
« Răspuns #1992 : 11 Noiembrie 2013, 11:24:12 »
Dupa atata timp banuiesc ca ti-ai tras rasuflarea adica respiri normal si poti detalia , ce spui ?  :lol:
  Si poate pui si ceva panorame din alea , sa ne clatim si noi ochii la harpa.  :wink:
  Nu de alta dar sa stiu daca ce am eu ar fi tot partituri la harpa.
E plin netul de poze cu nori striaţi / coafaţi / decupaţi şi n-are cred rost să vin şi eu cu alţii.
Cu alte dezvoltări ale ideilor de mai sus musai trebuie venit insă, chiar dacă mă văd nevoit să mărturisesc nişte reacţii recente cam paradoxale - mai clar: cînd vreau să m-apuc de comentarea-n detaliu a I.A., ori apare altceva urgent de făcut, ori m-apucă o moleşeală… de-a dreptul cioraniană. :-D
Încep deci să cred relatările unui cunoscut UFOlog despre amnezia indusă insidios “de undeva” post-discuţii pe aceeaşi temă (Artificial Intelligence) cu un expert în domeniu.

P.S.1: A nu se uita că azi e 11.11 - ceva apocalipse numerologic prezise-n vizor deci? ;)
P.S.2: Şi mecanismul logic din cauza căruia l-am întrebat pe alx de eventualul “dans” al trabucului ozenoid observat alaltăieri de-al său tată necesită explicaţii destul de complexe - de care n-am acum timp, dar o să-mi fac în curînd.
…Doar dacă mă lasă coană I.A. …neextenuat, clar. :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline rontzo

• Cool
  • Mesaje postate: 165
    • Vezi Profilul
  • Liked: 23
  • Likes Given: 85
« Răspuns #1993 : 11 Noiembrie 2013, 16:03:41 »
eu sunt de parere ca de fapt voi vorbiti de chemtrails dar inca nu v-ati dat seama ! :evil:
...parerea mea ! :rainbow:

Offline horia2008

• Senior
  • Mesaje postate: 889
    • Vezi Profilul
  • Liked: 297
  • Likes Given: 5158
« Răspuns #1994 : 15 Noiembrie 2013, 14:54:38 »
Un articol interesant pe descopera.ro despre somn, caci se pare ca nici somnul nu mai e ce-a fost  :|  :lol:

http://www.descopera.ro/dnews/11274212-mitul-celor-8-ore-de-somn-cum-dormeau-stramosii-nostri