Autor Subiect: Agora  (Citit de 1213618 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,157
  • Gen: Bărbat
  • Archaean soul
    • Vezi Profilul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1188
Re: Agora
« Răspuns #1635 : 29 Martie 2013, 13:29:06 »
Acolo le e locul, pentru o vreme.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,632
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #1636 : 29 Martie 2013, 13:43:56 »
Acolo le e locul, pentru o vreme.
Evident , stimate coleg . Insa nu pot sa nu ma intreb, aruncand o ocheada prin istorie , ce se intampla de fapt de s-a aprins aceasta flacara din nou .  :roll: Si continua sa fie intretinuta cu sarg. Si de unii si de altii de zici ca toti jucatorii au de fapt acelasi interes. Excludem masa de manevra din aceasta ecuatie.
  Sunt curios cum va arata harta Europei peste vreo 15 ani . O varianta ar fi o centura de mici statuletze pe post de no-man's-land intre Russia si asa zis Europa iar forumul asta va deveni un forum international  :evil: unde se va scrie in familia de limbi romanesti .
 E doar un veritabil SF ca sa poata culegatorii de suflete ai lui TVM sa recolteze mai cu sarg?
Zic si eu ... :-D

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,157
  • Archaean soul
    • Vezi Profilul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1188
« Răspuns #1637 : 29 Martie 2013, 13:54:02 »
Evident , stimate coleg . Insa nu pot sa nu ma intreb, aruncand o ocheada prin istorie , ce se intampla de fapt de s-a aprins aceasta flacara din nou . .......

Stimate coleg, din pacate motivele pentru cele scrise mai sus nu fac obiect de studiu pe acest forum. Poate doar daca au legatura cu ET, UFO, NWO, sau ...S.F. Cand intram in detalii referitoare la cele expuse mai sus inseamna ca facem politica. Eu zic sa prezentam tabloul general, conexiuni, etc, aflate dincolo de ambitii si orgolii personale. Cred (sper) ca m-am facut bine inteles. :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,156
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 544
  • Likes Given: 663
« Răspuns #1638 : 29 Martie 2013, 13:58:03 »
Cine a vazut asa ceva ? ; Zanele, mit si realitate ...; Umbra cui ? ; Motoare in noapte ...  :planet: Am vrea sa stim mai multe insa multe sunt tainute .
Mai...fiu al ploii...stii tu ca nemultumitului i se ia...darul?
   Ai cumva senzatia ca daca as fi stiut sau,dupa caz,as fi putut,nu as fi spus mai multe?  Am mai spus-o...uneori ceea ce nu stii,nu te omoara! ;D Nici nu te face mai puternic,ce-i drept,dar cui ii pasa?
  Adevarul e,si aici nu ma refer numai la mine sau la subiectele mai sus mentionate,ca unele chestii nu sunt facute sa fie...mentionate pe net,si nici discutate aici...se trag mult mai multe concluzii/invataminte daca respectivele cestiuni se discuta cu un pahar de vin/bere in fata(even si palinca),la umbra focului(de tabara),si in intimatatea Padurii Baciu,sa zicem... :D daca ma intelegi unde bat... :P
   In rest,un subiect foarte bun pentru Chat...tine=o tot asa!  :D
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1639 : 29 Martie 2013, 14:03:55 »
@StarDust
n-ai facut nimic daca nu si stergi postarile . Este doar o modalitate de a zice ca se respecta regulamentul  >:D
Evident , parerea mea ..europeana  :D
done
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,632
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #1640 : 29 Martie 2013, 14:20:45 »
   Ai cumva senzatia ca daca as fi stiut sau,dupa caz,as fi putut,nu as fi spus mai multe?
.....
  Adevarul e,si aici nu ma refer numai la mine sau la subiectele mai sus mentionate,ca unele chestii nu sunt facute sa fie...mentionate pe net,si nici discutate aici...

se trag mult mai multe concluzii/invataminte daca respectivele cestiuni se discuta cu un pahar de vin/bere in fata(even si palinca),la umbra focului(de tabara),si in intimatatea Padurii Baciu,sa zicem... :D daca ma intelegi unde bat... :P
   In rest,un subiect foarte bun pentru Chat...tine=o tot asa!  :D

Mai...mai ... sa fie !  :lol:
Da, nu am senzatia ci certitudinea , de exemplu la chestia cu facalwetzul .  Si nu mai caut acum raspunsurile tale ca nu are rost. Insa nu e bai, m-am temut doar ca ai vrea sa mai spui ceva si ai uitat.

Daca unele chestii sau subiecte nu sunt facute sa fie mentionate pe net atunci cum se face ca ele apar totusi pe net ? Si nu ma refer doar la cei 4 stalpi ai destinului mentionati . Dupa principiul asta , cum am mai spus pe altundeva nu mai ramane sa discutam decat despre filme , fetele bune din flota stelara  , baietii rai din oculta mondiala si florile si vegetatia ascunsa de nasa din fotografiile de pe Marte.  8-)

Uite , te invit in zona asta daca iti convine
http://www.european-pyramids.eu/wb/pages/european-pyramids/great-britain/malvern-hills.php?lang=DE

:wink:
« Ultima Modificare: 29 Martie 2013, 14:24:01 de fiulploii »

Offline Arhanghelul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,955
  • η τελευταία σταματάει το φως
    • Vezi Profilul
  • Liked: 921
  • Likes Given: 5442
« Răspuns #1641 : 29 Martie 2013, 14:41:25 »
Sunt de acord cu decizia (corecta conform regulamentului si "domeniului/liniei " general/e ... abordat/a pe forum ) ... moderatorilor ... doar suntem pe rUFOn ...

Recunosc ca inima mea zice altceva ... dar neuronul "blond" im' spune clar ca ...
CE ESTE CORECT ... ESTEm corect

Moderatori au dreptate ... daca nu ne convine ... vorbim ... d-astea pe alte bloguri si forumuri ...

P.S. Am fost luat de valul "cald" ...  trimis din inima MEA ... promit (miau ... angajamentul ca o pisica   :mrgreen: ) ca o sa fiu rece ca ...  "o inima impietrita" ...

"9.    Atunci vă vor da pe voi spre asuprire şi vă vor ucide şi veţi fi urâţi de toate neamurile pentru numele Meu.
10.    Atunci mulţi se vor sminti şi se vor vinde unii pe alţii; şi se vor urî unii pe alţii.
11.    Şi mulţi prooroci mincinoşi se vor scula şi vor amăgi pe mulţi.
12.    Iar din pricina înmulţirii fărădelegii, iubirea multora se va răci.
13.    Dar cel ce va răbda până sfârşit, acela se va mântui. "

Matei: 24. 9-13

Am zis.

« Ultima Modificare: 29 Martie 2013, 14:47:57 de Arhanghelul »
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline Ilie de la scularie

• Junior
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
  • Liked: 25
  • Likes Given: 0
« Răspuns #1642 : 29 Martie 2013, 17:10:29 »
Cine a vazut asa ceva ? ; Zanele, mit si realitate ...; Umbra cui ? ; Motoare in noapte ...  :planet: Am vrea sa stim mai multe insa multe sunt tainute .
Catre colegul @Ilie de la scularie
  Am o rugaminte . Daca ai putea sa ne spui parerea ta despre ce se vede aici?
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4163.0.html

Multumesc anticipat. Respecte pentru raspunsul de la  Tinta neidentificata de approachul otopeniului

Buna ziua,
Parerea mea personala e ca martorul a vazut un avion. Inainte sa vad ca nu s-a mai scris nimic pe subiect din August 2012, si inainte de a citi in intregime thread-ul, am scris mai pe larg pe tema asta (poate prea pe larg), dar nu stiu daca isi are rostul sa postez "analiza cazului" acolo. Daca se doreste, o sa o fac cu placere.
Multumesc de aprecieri.

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1643 : 29 Martie 2013, 19:12:16 »
Parerea mea personala e ca martorul a vazut un avion.
Salve.Inainte de a publica analiza cazului respectiv,arunca o privire si aici> http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1639.105.html unde am pus careva fotografii facute de mine,cu tot cu descrierea situatiei,si cum eu cred ca intr-un fel sau altul observatiile au elemente in comun,poate imi raspunzi si mie...
  Multam anticipat!

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1644 : 29 Martie 2013, 19:33:22 »
Urmatorul clip e din ciclul: "Ce pot face 2 maini dibace!"
www.youtube.com/watch?v=QrgTtZXuj4w

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
    • Vezi Profilul
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
« Răspuns #1645 : 11 Aprilie 2013, 17:51:25 »
Citat
Să te rogi sau să comunici cu divinitatea nu costă nimic. Locul şi modul închinării nu au nici o importanţă.

Prietene SLEAH, prin aceste rugaciuni, nu cumva "deranjam Divinitatea" cu gandurile noastre emise, absolut egoiste, ca si cum Dumnezeu ne-ar fi "bodyguard" si ar trebui sa ne pazeasca peste tot. Poate locul si modul rugaciunii sau inchinarii nu au importanta, in schimb(vorba lu' Corut), cum ne permitem sa ne adresam Divinitatii: "Doamne te rog ajuta-ma", atata timp cat ne adresam unui necunoscut cu dvs.(domnia voastra)?
Nu caut vreo confruntare stiinta-religie sau mai stiu eu ce, ma intereseaza rolul rugaciunii, efectele si urmarile. Personal, consider ca rugaciunea este o "mantra"(oarecum), Divinitatea ne-a inzestrat cu un mecanism neuro-hormonal pentru a "ne descurca" singuri in aceasta privinta, de ce trebuie sa ma adresez neaparat lui Dumnezeu pentru a-mi corecta anumite defecte sau pentru a-mi indeplini anumite dorinte absolut superficiale in acest camp cuantic. In loc sa ne rugam, nu mai bine practicam autosugestia, probabil efectele sunt similare, de ce m-as adresa Divinitatii, eu terran "sclav al propiilor simturi"?
Nu te agita cu raspunsul, nu caut vreo confruntare, sti ca "fratilii tau liber cugetator" te simpatizeaza :-D

Offline horia2008

• Senior
  • Mesaje postate: 889
    • Vezi Profilul
  • Liked: 297
  • Likes Given: 5158
« Răspuns #1646 : 11 Aprilie 2013, 20:16:40 »
Apropo de rugaciune
Citat
Nu te ruga de Mine să le dau pacea, roagă-te de oameni să-şi schimbe purtările, dacă vor să mai vadă pacea pe pământ

Da bre, vol.2(am trisat cu gogu, p'asta n-o stiam), dar tot nu-s lamurit, loveste-ma in chat :lol:
Adica degeaba te rogi doar cu gura in biserica; Dumnezeu (ca sa-i spunem asa; altii poate-i spun/definesc altfel) este in tine si daca vrei sa-L gasesti trebuie sa faci curat (sa nu fii sclavul simturilor cum spui) sa-ti schimbi purtarea cum spune parintele, sa-L cauti, desigur, (cu o rugaciune poate) si-L vei gasi.
Daca te rogi doar cu gura si egoist cum spui, deranjezi multe...Dumnezeu nu-i "bodyguard" sa te pazeasca (desi eu cred in ingerii pazitori de ex) si nici Morosanu (cum zicea Bendeac) ca sa te bata, si nici Caritas. Tu esti sursa si cauza a absolut tot ce ti se intampla, prin gandurile, vorbele, faptele si actiunile tale; parerea mea, desigur...

« Ultima Modificare: 11 Aprilie 2013, 20:18:53 de horia2008 »

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
    • Vezi Profilul
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
« Răspuns #1647 : 11 Aprilie 2013, 22:54:36 »

Da bre, vol.2(am trisat cu gogu, p'asta n-o stiam), dar tot nu-s lamurit, loveste-ma in chat :lol:

Adica degeaba te rogi doar cu gura in biserica; Dumnezeu (ca sa-i spunem asa; altii poate-i spun/definesc altfel) este in tine si daca vrei sa-L gasesti trebuie sa faci curat (sa nu fii sclavul simturilor cum spui) sa-ti schimbi purtarea cum spune parintele, sa-L cauti, desigur, (cu o rugaciune poate) si-L vei gasi.
Daca te rogi doar cu gura si egoist cum spui, deranjezi multe...Dumnezeu nu-i "bodyguard" sa te pazeasca (desi eu cred in ingerii pazitori de ex) si nici Morosanu (cum zicea Bendeac) ca sa te bata, si nici Caritas. Tu esti sursa si cauza a absolut tot ce ti se intampla, prin gandurile, vorbele, faptele si actiunile tale; parerea mea, desigur...
:lol:Mama ce agitatie pe forum, va rog eu mult opriti-va din scris, se pregateste vreo plecare in spatiu si nu stiu eu? :lol:
Bre Horica, eu am inteles ca tre' sa tin cont de "nenea parintele"(popa) si am inteles ca e bine "sa faci ce zice popa, nu ce face popa". Ideea e in felul urmator: nu cumva prin emisiile gandurilor noastre in timp ce ne "plangem" , deranjam ceva entitati subordonate desigur SURSEI( Dumnezeu, Hiperconstiinta Universala...etc.). In afara de asta, consider ca-i oarecum lipsa de respect sa te adresezi Divinitatii cu "TU", atat timp cat "parintelui"(popa) ii spui :"sfintia ta, prea-fericitule, prea-securistule :lol: Nu generalizez, desigur exista si preoti(nu parinti, parinte e tata :-D) ce nu si-au pierdut harul, daca exista asa ceva(eu nu am intalnit, vorbesc din auzite).
« Ultima Modificare: 11 Aprilie 2013, 23:09:52 de uforever »

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 884
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 599
  • Likes Given: 3045
« Răspuns #1648 : 11 Aprilie 2013, 23:08:45 »
Nici vorbă de polemici , mai ales religioase  prietene uforever atâta timp cât ...,, nu sunt aici să am dreptate,,.

Cred totuşi că rugăciunea e mai mult decât autosugestie  şi nu  deranjăm Divinitatea atât timp cât  în ceruri e mare bucurie pentru orice suflet câştigat iar Iisus s-a materializat şi a coborât până în iad .. ,,ca pe Adam să-l mântuie,,

Faptul că reproduc pe unele subiecte un punct de vedere propriu văzut prin prisma religiei nu mă face frun misionar . Nici vorbă , fiecare cu crezul lui deşi păcătos cum sunt m-aş bucura dacă l-aş întoarce la credinţă pe colegul socrate, să văd dacă are umorul pus la punct.

Şi pentru că veni vorba :

Socrate  a surprins elita grecească a vremii lui spunând  ca el este cel mai inteligent din Atena,

- Nu pentru că ştiu totul  ci pentru că sunt singurul care mă îndoiesc că ştiu totul!

Pe subiectul ăsta al puterii rugăciunii s-a mai discutat pe topic dedicat . Se poate continua acolo ...

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4098.msg71545.html#msg71545

.....Pentru Puterea rugaciunii s-ar parea că nu este neapărat nevoie de preoţii cu har , satabileşti singur o legătură cu divinitatea , te rogi şi simti în sufletul tau rezultatele.

Dar se pare că există încărcături psihice pe care le poţi echivala ca fiind păcate grele pe care nu le poţi rezolva singur şi aici e nevoie de duhovnic şi mărturisire.
Un psiholog este un om pregătit din toate punctele de vedere în ce priveşte laturile naturii umane . Ei bine cunosc psiholog care la anumite intervale de timp simte că nu mai poate continua munca lui, că nu mai poate duce încărcătura psihică şi lucrurile teribile pe care le acumulează şi atunci merge la duhovnic şi îşi descarcă sufletul.

Există ceva în noi care ne îndeamnă şi găseşte satisfacţie în actul sau cel puţin în atitudinea de veneraţie.
Dar, de vreme ce nimic în creaţia vizibilă nu are vreun statut care să corespundă acestei atitudini, am putea fi foarte siguri că există ceva în jurul nostru care conţine mai mult decât ceea ce putem vedea.

Roland Know
« Ultima Modificare: 11 Aprilie 2013, 23:10:47 de SLEAH19 »
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline Nepo

• Puhoi
  • Junior
  • *
  • Mesaje postate: 25
  • Jericho
    • Vezi Profilul
  • Liked: 23
  • Likes Given: 14
« Răspuns #1649 : 12 Aprilie 2013, 00:04:59 »
In primul rand, urmaresc acest forum de foarte mult timp... chit ca am contul facut recent si nu am postat deloc...
Este un forum foarte bine informat, cu multe discutii care dezbat probleme interesante.
Desi mai sunt si pe alte forumuri de acelasi profil, intotdeauna am gasit aici o echipa de useri si articole foarte bine documentate.
Tot asa si la mai multe...

Doar ca am si eu o mica rugaminte.
Un anume Calator Stelar, care se pare ca origineaza de aici, a inceput sa faca prapad pe diferite forumuri. Din cate am observat, toata pricina a inceput de aici prin banarea sa.
Stiu ca poate va cer un lucru dificil si poate chiar imposibil, dar... il primiti inapoi ca sa nu mai avem de-a face cu el ?
Va multumesc pentru intelegere, si daca vre-o' unul din voi stie adresa lui, bagati un cutit in el. :-D
Stima, un cititor fidel