Autor Subiect: Agora  (Citit de 1213895 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline padme

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,117
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 58
  • Likes Given: 474
Re: Agora
« Răspuns #1620 : 19 Martie 2013, 11:34:49 »
noul papa le-a zis cardinalilor : Dumnezeu sa va ierte !
  Interesant , in acelasi context de iezuitism.

La fel a zis si ca vrea o biserica saraca si de cand a fost ales tot aud pe la tv ca face si drege si cum ca a iesit din canoane. Dragii mosului, astea nu sunt decat schimbari de imagine!

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Gen: Bărbat
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3808
  • Likes Given: 12313
« Răspuns #1621 : 19 Martie 2013, 17:48:21 »
La fel a zis si ca vrea o biserica saraca si de cand a fost ales tot aud pe la tv ca face si drege si cum ca a iesit din canoane. Dragii mosului, astea nu sunt decat schimbari de imagine!
Cred totusi ca noul papa :evil: e si PR-managerul (purtatorul de cuvint) al "noii austeritati" - nu si pentru aia putrezi de bogati insa, clar.

Asa ca declaratiile lui de tipul "Vreau o biserica saraca pentru saraci" :roll: trebuie traduse cumva:

"Intai va saracim pe toti si-abia apoi putem spune ca Biserica e a tuturor". :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,028
  • Adevărul poate fi văzut cu ochii inimii
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2363
  • Likes Given: 5516
« Răspuns #1622 : 19 Martie 2013, 20:09:59 »
Azi imi spuse o amica  prietenă cu jumătate din familia mea (adică doar cu mine) :) ca a auzit 3 popici tinerei discutând pe peronul metroului despre faptul ca patriarhul nostru ortodox de aceea strange bani si construieste tot felu si pe aici cat si peste hotare...pentru ca vrea sa candideze sa devina si patriarh al ierusalimului...ce-o mai fi insemnand si asta?

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 884
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 599
  • Likes Given: 3045
« Răspuns #1623 : 19 Martie 2013, 22:12:46 »
Cred totusi ca noul papa :evil: e si PR-managerul (purtatorul de cuvint) al "noii austeritati" - nu si pentru aia putrezi de bogati insa, clar.

Asa ca declaratiile lui de tipul "Vreau o biserica saraca pentru saraci" :roll: trebuie traduse cumva:

"Intai va saracim pe toti si-abia apoi putem spune ca Biserica e a tuturor". :-D

Sau avem o papalitate bicefală în care J.R. (Joseph Ratzinger) e un Pope post scaenam,  care se ocupă cu managementul afacerilor statului Vatican iar Francisc ieziutul o arde pe sărăcie dar va face ce au făcut ieziuţii de-a lungul istoriei lor, adică se va supune orbeşte Papei. Poate de aceia refuză să încalţe pantofii roşii , o fi ca la higlanderi, nu-i poate purta decât unul singur .

Azi imi spuse o amica  prietenă cu jumătate din familia mea (adică doar cu mine) :) ca a auzit 3 popici tinerei discutând pe peronul metroului despre faptul ca patriarhul nostru ortodox de aceea strange bani si construieste tot felu si pe aici cat si peste hotare...pentru ca vrea sa candideze sa devina si patriarh al ierusalimului...ce-o mai fi insemnand si asta?

Pentru prima dată in istorie BOR a trimis o delegaţie la înscăunarea papei , iar papa a declarat că doreşte să se apropie de musulmani şi ortodocsi !!
Patriarhatul la Ierusalim poate fi o etapă a ecumenismului şi globalizării religiei care tre să ţină pasul cumva cu globalizare geopolitică/economică iar Daniel e un mare militant al ecumenismului.

Profetul neînscăunat al românilor Arsenie Boca zicea despre:

"Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apuslui. "

Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunta la confesionalitate… Tendinta Papei de a atrage in acelasi staul pe toti crestinii nu se va realiza niciodata. Papa nu va ajunge niciodata la o turma si un Pastor in staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Pastor: Iisus Hristos.

« Ultima Modificare: 19 Martie 2013, 22:15:12 de SLEAH19 »
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,633
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #1624 : 20 Martie 2013, 01:02:07 »
To five o'clock tea vecinele mele ziceau asa :
 Patriarhul Daniel a carui CV poate fi citit in link si vazut niste chestii interesante  :wink: fiind mason dupa cum circula vorba in mediul bisericesc inca inainte de '89 trebuie sa faca loc favoritului Teofan . Pentru asta si din multe alte motive trebuie sa ajunga la rangul de papa ortodox ceea ce se traduce prin Patriarh al Ierusalimului unde poate sa candideze oricine . Putere, glorie si legatura directa - loco am putea spune- cu Seful-cel-Mare.
  In acest context , vecinele mele ziceau ca este si participarea BOR la spectacolul de la Roma.
Tot aici mai trebuie amintit ca la schizma renumita s-a ales denumirea de ortodoxie a credintei din motive pur geografice , adica fiind in partea dreapta a fostului Imperiu Roman. Alte conotatii mai filozofice au aparut mai tarziu .
  Cat despre incrancenarea cu care unele persoane isi striga neputinta vizavi de alte ''erezii'' care ''darama'' pilonii vietii lor personale, precum si impotriva noii ordini mondiale trebuie spus ca aceasta noua ordine mondiala a fost implementata acum circa 2.000 de ani prin impunerea conceptului de crist iar astazi se trece doar la nivelul urmator. Cineva are mare rabdare si mai ales isi permite sa fie Stapanul Timpului. Nu mai amintesc de mijloacele absolut moderne prin care s-a impus incepand de atunci noua ordine mondiala: crime, razboaie, masacre, sabie si foc , agresiuni psi cu tot cortegiul lor de efecte conexe si victime colaterale, exact ca si in ziua de azi . Nici o diferenta atat doar ca memoria omului e scurta - mai ales daca ai grija sa distrugi documente sau artefacte compromitatoare. Sau sa le ascunzi. Dupa un timp, totul devine sfant si divin. Asta e primul nivel al Matrixului . Si nu are nevoie de soldati mercenari sa-l apere fiindca este aparat de victimele de azi .
  Revenind la tema principala practic acum se face loby pentru generalissimul Ierusalimului. Apoi, cele doua aripi se vor uni in final ''descoperindu-si '' - pentru turma originile comune si facand pace . Astfel, turma va fi mai mare si va putea face figura frumoasa in jihad. Adica, te asiguri ca vor exista maxim 3-4 tabere ''sfinte'' spre deplina decimare a lor .
 Cam asa ziceau vecinele mele cu un ceai negru in fatza si tricotand doua pe fatza si trei pe dos.  8-)

P.S, Una din ele mi-a aruncat asa in treacat ca se stia de mult in mediul bisericesc ca Dani vrea sa ajunga prea-fericit . 

Offline Arhanghelul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,955
  • η τελευταία σταματάει το φως
    • Vezi Profilul
  • Liked: 921
  • Likes Given: 5442
« Răspuns #1625 : 21 Martie 2013, 16:35:44 »
 :mrgreen:
"PAPICA noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi"

Matei 6:11

"34.    Luaţi seama la voi înşivă, să nu se îngreuieze inimile voastre de mâncare şi de băutură şi de grijile vieţii, şi ziua aceea să vine peste voi fără de veste,
35.    Ca o cursă; căci va veni peste toţi cei ce locuiesc pe faţa întregului pământ.
36.    Privegheaţi dar în toată vremea rugându-vă, ca să vă întăriţi să scăpaţi de toate acestea care au să vină şi să staţi înaintea Fiului Omului. "

Luca 21:34-36

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7tlVKSpmChk#!

http://pomulvietii.abcr.ro/imbuibarea-si-sfarsitul-lumii/
« Ultima Modificare: 21 Martie 2013, 16:40:06 de Arhanghelul »
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline andrei

• Cool
  • Mesaje postate: 348
    • Vezi Profilul
  • Liked: 9
  • Likes Given: 1272
« Răspuns #1626 : 24 Martie 2013, 00:04:59 »
  PE CUVANTUL MEU, stau si ma minunez de ce citesc.Pai nu va este clar oameni buni ca nimeni nu da doi bani pe bietul amarat?Ca nimeni, mare prelat,catolic,ortodox,musulman sau ce dracu' religie o fi avand el,odata proptit in prima linie nu mai da doi bani pe cei care au crezut in el? Ca nici ei nu mai cred in conceptele pe care le propovaduiesc?Poate ca ultimul amarat mai crede in povestile Bliblice sau ale Coranului ...sau mai stiu eu in ce Carti Sfinte,dar toata mascarada asta prezentata la T.V.este doar o spoiala?Ca totul se invarte in jurul banilor,sau ale avantajelor si intereselor de tot felul?Hai sa dam ochiii peste cap ca noul Papa a mers pe jos doua sute de metrii si a mancat la cantina,sau si-a calcat singur camasile. :-DParca astea nu le fac zilnic milioane de oameni si nu mai mor televiziunile de dragul lor.Ce panarame de doi lei!...Sa vad si eu ca da Biserica Catolica jumatate din averea ei pentru eradicarea foametei in lume.Sa vad ca da Biserica Ortodoxa Romana,jumatate din averea ei pentru ajutorarea saracilor din Romania si atunci poate cred nu trancaneala lor,ci in buna lor intentie.Dar cand vad la T.V. popi peste popi, cu crucifixuri de aur de un kg la gat tinand predici despre saracie si la zece minute oameni care se sinucid pentru ca nu isi pot hranii copii...Cand vad ca se face atata caz ca Papa merge pe jos,ca si cand mersul pe jos ar fi o obligatie pentru cei care nu sunt inalti prelati...cand vad capi ai religiilor de toate felurile,cum isi indeamna credinciosii sa se ucida intre ei,atunci dati-mi voie sa ma declar adept al propriei religii,asa cum cred eu ca ar trebuii sa fie, si al unei  filozofii dreapta ...sau strambe...nu stiu... dar personala si parca mai dreapta decat ce vad cu propriii mei ochi.Nu stiu cate pacate am la viata mea,dar sigur mai putine decat liota asta de popi,episcopi,cardinali,patriarhi,imami,preafericiti si sfinti cucernici si fericiti pe vecie... care sunt ei,pe persoane fizice ,ca sa spun asa. :-D
  Ca de obicei parerea mea proprie si personala ...si atat:-D
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Offline uforever

• Senior
  • Mesaje postate: 759
    • Vezi Profilul
  • Liked: 207
  • Likes Given: 3246
« Răspuns #1627 : 24 Martie 2013, 00:57:09 »
Faza asta cu "da la saraci tot ce ai" le apartine, asa ca mai bine o lasi balta, sau te astepti sa se tina de cuvant :lol: :-D Este ca "saracia e o virtute"? Da, asa cred si eu :lol:  Andrei, rezonez cu tine si pe bune daca vreau sa-ti iau din "ura/pasiunea" asta "anti-alesi", dar mi-am dat seama de o treaba, exista mereu "reversul medaliei" :-D

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1628 : 24 Martie 2013, 04:31:18 »
Schimband nivelul "natural" ... la ceva superior ... hai sa vedem cat de mici suntem ...
'Om fi mici insa  asta nu ne impiedica sa ajungem la ''stele'' . Pentru ca putem.  8-) Si fiindca putem, suntem obligati sa o facem.

Parerea mea personala..
dar mi-am dat seama de o treaba, exista mereu "reversul medaliei" :-D

Sa nu uitam, exista tot  timpul si ''cantul medaliei''  8-)

Offline Aseneth

• Cool
  • Mesaje postate: 420
    • Vezi Profilul
  • Liked: 675
  • Likes Given: 2487
« Răspuns #1629 : 24 Martie 2013, 12:21:50 »
Buna ziua tuturor!
Avem si cafea, pe langa ozeneuri?
Simpla , fara frisca  :roll:

Offline panta_rh_ei

• Cool
  • Mesaje postate: 400
    • Vezi Profilul
  • Liked: 395
  • Likes Given: 1381
« Răspuns #1630 : 24 Martie 2013, 13:25:48 »
@andrei: Ca nu le pasa de bietul amarat e clar de mult si-i mai sanatos sa-si vada fiecare de religia lui(daca o are).
 N-ai sa vezi niciodata 'minunea' aia pentru simplul motiv ca popii in loc de predica le spun enoriasilor ca trebuie sa plateasca ceva mai mult pentru citit pomelnice, slujbe de pomenire si mai stiu eu ce ritualuri se practica la biserica deoarece...s-a scumpit benzina :-o :-D . Ritualuri pentru care plata este simbolica(ceva gen 'ortul popii', nu?) si nu in functie de pretul benzinei la pompa.  Sa mai vorbim de cele discoteci, carciumi amplasate la poarta bisericii si care au drept actionari majoritari popii?
 Gresesc si eu ca orice muritor. N-am idee daca ingros ori ba randul pacatosilor pentru simplul motiv ca nu stiu cum anume le defineste 'Al de Sus’,  nu m-am spovedit niciodata, nu stiu daca exista ori ba Rai/Iad dar precis nu ajung in Iad ca n-am loc de slujitorii Domnului. Nu inseamna c-ajung in Rai. Sau poate da. De  fapt traim in Iadul care are un nume: R si O si M si… si … si  IA.
 In perioada cand Cardinalii inca nu-si alesesera Onorabilul Papa la o emisiune pe ‘Romania Actualitati’, ceva gen ‘Religia are microfonul’,  un popa zicea: Tendinta actuala este aceea de unificare a religiilor si atunci cand asta se va realize va veni Anticristul care ne va Conduce. Liderul cunoscut si asteptat de biserica.  In toata politichia asta ce rol/loc mai are Savaot? Sau care este teama Bisericii? Nu stie cum sa ne aduca la cunostinta o eventuala echivalentza sau rasturnare de roluri?

@fiulploii : Medalia are avers, revers, cant si pe cant exhibitionistul  Uciga-l Toaca?
 Grea sarcina)

P.S.
Citat
'Om fi mici insa  asta nu ne impiedica sa ajungem la ''stele'' . Pentru ca putem.   Si fiindca putem, suntem obligati sa o facem.

Nu cred ca esti obligat sa faci nimic din ceea ce poti, inclusive ajungerea la stele. Poti doar sa vrei sau sa nu vrei. Iata o situatie, daca nu chiar singura, in care functioneaza liberal arbitru: sa vrei ori sa nu vrei sa faci ceva ce stii ca poti face.
 Parerea mea, evident, respectand celelalte pareri.

LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Offline panta_rh_ei

• Cool
  • Mesaje postate: 400
    • Vezi Profilul
  • Liked: 395
  • Likes Given: 1381
« Răspuns #1631 : 24 Martie 2013, 14:36:29 »
Scuze pentru dubla postare dar recitind acum am vazut cateva greseli care ar trebui corectate. Nu stiu de ce nu le-am vazut inainte de-a posta postarea :-D. Erata deci : inclusiv si nu 'inclusive', liberul arbitru si nu 'liberal arbitru' si daca o mai fi vreuna...imi cer iertare. Multumesc pentru intelegere.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Offline Aseneth

• Cool
  • Mesaje postate: 420
    • Vezi Profilul
  • Liked: 675
  • Likes Given: 2487
« Răspuns #1632 : 28 Martie 2013, 10:42:27 »
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/26mar_marscomet/

Cica sunt sanse sa vina apocalipsa la martieni inainte de a veni la noi.  :-D

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1633 : 29 Martie 2013, 00:14:00 »
Cine a vazut asa ceva ? ; Zanele, mit si realitate ...; Umbra cui ? ; Motoare in noapte ...  :planet: Am vrea sa stim mai multe insa multe sunt tainute .
Iar unul ca P. Tutea zicea ceva de genul asta:
Un mister care se leagă şi se dezleagă devine o problemă şi nu mai e mister. Misterele sînt supranaturale şi sînt singurele mijloace de ieşire din înlănţuirea cosmică, din limitele comunităţii şi din mărginirea personală. În orice caz, dacă un mister este comentat şi i se găseşte un răspuns, atunci misterul se cheamă problemă şi răspunsul, soluţie.

Catre colegul @Ilie de la scularie
  Am o rugaminte . Daca ai putea sa ne spui parerea ta despre ce se vede aici?
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4163.0.html

Multumesc anticipat. Respecte pentru raspunsul de la  Tinta neidentificata de approachul otopeniului

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1634 : 29 Martie 2013, 13:21:21 »
@StarDust
n-ai facut nimic daca nu si stergi postarile . Este doar o modalitate de a zice ca se respecta regulamentul  :evil:
Evident , parerea mea ..europeana  :lol: