Autor Subiect: Agora  (Citit de 1213817 ori)

0 Membri şi 28 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1392
  • Likes Given: 4043
Re: Agora
« Răspuns #1260 : 11 Octombrie 2012, 17:20:40 »
A postat cineva, candva un clip foarte fain pus in scena de o formatie din Rusia. Ceva cu lupii ...
Ma poate ajuta cineva sa-l regasesc in forum ?

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,156
  • Gen: Bărbat
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 544
  • Likes Given: 663
« Răspuns #1261 : 11 Octombrie 2012, 19:21:36 »
asta?
cum poti sa nu o cunosti pe Ruslana...a castigat Eurovision-ul 2004 cu aceasta melodie...vorba unui coleg de pe forum,clipul asta ar merita un topic al lui...mie imi place tare tare mult...cine poate sa-mi spuna de ce?  :?
Ruslana - Dance With The Wolves official video clip HQ

cu placere... ;D
« Ultima Modificare: 11 Octombrie 2012, 19:36:16 de alx »
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 884
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 599
  • Likes Given: 3045
« Răspuns #1262 : 11 Octombrie 2012, 19:47:56 »
Une petite erreur, alx

Ruslana - Wild Dances (Official video) (English version)

Sper ca iti place hora ,nu revolutia portocalie!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1263 : 11 Octombrie 2012, 19:56:03 »
Une petite erreur, alx
Nu-i nici o eroare,unde vezi in clipul tau LUPII?

Sper ca iti place hora ,nu revolutia portocalie!
       Imi place sa dansez cu lupii,atata tot...nu mi-e frica de FRATII mei...
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 884
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 599
  • Likes Given: 3045
« Răspuns #1264 : 11 Octombrie 2012, 19:59:27 »
Nu-i nici o eroare,unde vezi in clipul tau LUPII?

Eroarea este ca melodia cu care a castigat Eurovision 2004 este cea pusa de mine.

Mi-a stat in varful degetelor sa scriu hora cu lupii ... din clipul pus de tine.
« Ultima Modificare: 11 Octombrie 2012, 20:01:58 de SLEAH19 »
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1265 : 11 Octombrie 2012, 20:05:14 »
Eroarea este ca melodia cu care a castigat Eurovision 2004 este cea pusa de mine.

Absolut corect...mea culpa! Eu voiam sa zic ca Ruslana e cunoscuta datorita eurovizionului,si de acolo pana la a confunda piesele a fost doar un pas mic...de lup! Oboseala,bat-o vina...

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1392
  • Likes Given: 4043
« Răspuns #1266 : 11 Octombrie 2012, 21:13:59 »
Multumesc frumos la toti. Clipul pus de Alx il cautam, si DA, clipul asta merita un topic separat.

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,028
  • Adevărul poate fi văzut cu ochii inimii
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2363
  • Likes Given: 5516
« Răspuns #1267 : 12 Octombrie 2012, 01:00:44 »

Offline horia2008

• Senior
  • Mesaje postate: 889
    • Vezi Profilul
  • Liked: 297
  • Likes Given: 5158
« Răspuns #1268 : 12 Octombrie 2012, 10:57:19 »
Am pus si eu mana sa citesc Din tainele vietii si ale universului de Scarlat Demetrescu, dintr-un .pdf de pe internet, si m-a intrigat un pic o nota de subsol (pe la pag.10 in ce am eu) in care apare o explicatie de genu, citez: "Dacă în urmă cu câteva sute de ani i s-ar fi prezentat omului imaginea unui televizor, el ar fi spus că este vorba de ceva paranormal şi cu toate acestea televizorul este azi foarte normal chiar şi pentru cei mai neştiutori copii."
Afirmatie ce mi se pare un pic nelalocul ei (la propriu) in sensul ca lucrarea a aparut in anul de gratie 1939, an in care, dupa parerea mea, e putin probabil ca televizorul sa fi fost foarte normal chiar şi pentru cei mai neştiutori copii.
Ma intreb oare cat de adnotata si revizuita, ca sa ma exprim asa, este aceasta editie? apare aceasta nota si intr-o editie mai originala:? :|
Poate ma lamureste cineva cu un raspuns...
Multumesc

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3808
  • Likes Given: 12313
« Răspuns #1269 : 12 Octombrie 2012, 11:09:23 »
Desi TV-ul era relativ cunoscut in 1939 (primele transmisii experimentale avind loc in Germania nazista, cu ocazia J.O. 1936) si mie-mi pare oarecum deplasata afirmatia atribuita lui Scarlat Demetrescu.
Posibil insa ca si elitelor intelectuale romanesti sa le fi fost totusi familiara pe atunci noua tehnologie. :roll:

In orice caz, nu cred ca-n detalii de genul astuia ar trebui sa ne impiedicam, lectura numitei carti raminind interesanta dincolo de micile inadvertentze si  - mai ales - de controversele nascute inevitabil de orice teorie lipsita de dovezi "solide". :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

elena78

• Vizitator
« Răspuns #1270 : 12 Octombrie 2012, 18:52:54 »
Am pus si eu mana sa citesc Din tainele vietii si ale universului de Scarlat Demetrescu, dintr-un .pdf de pe internet, si m-a intrigat un pic o nota de subsol (pe la pag.10 in ce am eu) in care apare o explicatie de genu, citez: "Dacă în urmă cu câteva sute de ani i s-ar fi prezentat omului imaginea unui televizor, el ar fi spus că este vorba de ceva paranormal şi cu toate acestea televizorul este azi foarte normal chiar şi pentru cei mai neştiutori copii."
Afirmatie ce mi se pare un pic nelalocul ei (la propriu) in sensul ca lucrarea a aparut in anul de gratie 1939, an in care, dupa parerea mea, e putin probabil ca televizorul sa fi fost foarte normal chiar şi pentru cei mai neştiutori copii.
Ma intreb oare cat de adnotata si revizuita, ca sa ma exprim asa, este aceasta editie? apare aceasta nota si intr-o editie mai originala:? :|
Poate ma lamureste cineva cu un raspuns...
Multumesc

am citit  si am re-citit si eu minunata carte a lui Scarlat Demetrescu ,sunt  3 volume ,le-am cumparat din Bucuresti  in anul 1993-1994  , (editura Emet ),ultimul  volum evident  este cel mai greu de inteles, trebuie sa ai  foarte mult moralul ridicat  si sa fii detasat  la orice ca sa intelegi toate  3 volume !!!!daca nu  intelegi primul volum  opreste-te   si lasa sa mai treaca putin timp pana  vei  fi  pregatit  din punct de vedere psihic ... altfel risti sa inrautatesti situatia ... (iti vorbesc din propria experienta)....cat despre fraza expusa  de tine :,,Dacă în urmă cu câteva sute de ani i s-ar fi prezentat omului imaginea unui televizor, el ar fi spus că este vorba de ceva paranormal şi cu toate acestea televizorul este azi foarte normal chiar şi pentru cei mai neştiutori copii."  aceasta fraza nu exista in acea carte , , fraza a fost introdusa  doar  in pdf.....

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,633
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #1271 : 14 Octombrie 2012, 00:15:54 »
@biss a zis :
Citat
Si cartea aceea "Zeita fara chip" voi de ce credeti ca a fost scrisa?
Chiar asa, de ce o fi fost scrisa?  :roll:
Si Creanga de aur de ce a fost scrisa ?
Un raspuns duce la alt raspuns.

Parerea mea..

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,633
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #1272 : 15 Octombrie 2012, 02:10:11 »
http://noosphere.princeton.edu/fristwall2.html

Stie cineva daca exista vreun site unde se poate urmari in timp real generatoarele de numere din linkul de mai sus ?

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,028
  • Adevărul poate fi văzut cu ochii inimii
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2363
  • Likes Given: 5516
« Răspuns #1273 : 15 Octombrie 2012, 11:12:17 »
Nu stiu dar ar fi util de stiut! insa chestia asta cu mintea care influenteaza generatoarele de numere si astfel poate fi localizata nu mai e o gluma. Pe cine cauta stimabilii? si de-l gasesc ce-i pot face? daca e o tara intreaga cum o pot anestezia ori zombifica?... raspunsul ar putea fi: o-ho!... :)

Offline sunnyboy

• Cool
  • Mesaje postate: 126
    • Vezi Profilul
  • Liked: 52
  • Likes Given: 310
« Răspuns #1274 : 15 Octombrie 2012, 12:45:41 »
@fiulploii: La Cluj e un "ou" din acela (in cadrul UBB cred)  - poti lua legatura cu dl. Adrian Patrut.

Latitude: 46.76
Longitude: 23.591
State: Cluj-Napoca, Romania
Number: 72
Identifier: 1025-ETH
Device: ORION Linux
Start: 2003-06-29