Autor Subiect: Agora  (Citit de 1213764 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Fr0styan

• ǝʇɐʇıuɹǝʇǝ uı ɐʇɐ1ıxǝ ǝɹɐoɹǝ o ǝʇsǝ 1nɹɐʌǝpɐ
  • Cool
  • Mesaje postate: 278
  • Gen: Bărbat
  • Can I axe you a question?
    • Vezi Profilul
  • Liked: 17
  • Likes Given: 76
Re: Agora
« Răspuns #1230 : 21 Septembrie 2012, 12:03:37 »
oare asa se fac caile ferate si la noi?

Railroad thermite welding

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,633
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #1231 : 21 Septembrie 2012, 13:30:14 »
Poate ca asa arata Arka low-cost  :-D

Offline zamotrak

• Cool
  • Mesaje postate: 222
    • Vezi Profilul
  • Liked: 10
  • Likes Given: 126
« Răspuns #1232 : 21 Septembrie 2012, 16:16:39 »
Poate ca asa arata Arka low-cost  :-D

Iar in a doua poza se observa si cealalta,de la clasa VIP.

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1233 : 23 Septembrie 2012, 01:57:57 »
Salutare Tayka !

Ce mai faci ? Nimic nou pe cerul Banatului?
Ce parere ai de stirile alea cum ca 'meriganii si cu chinejii se lupta cot la cot impotriva unei civilizatii ostile pe undeva prin Pacific? Sau despre altele , scrise pe aici pe forum .
Alea bune , cate mai sunt disponibile, ca auzi , le iau aia de pleaca cu arka salvarii low-cost  :-D

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 884
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 599
  • Likes Given: 3045
« Răspuns #1234 : 23 Septembrie 2012, 09:12:13 »
    Daca esti user/jucător pe platforma PokerStars, cînd te bagi în joc eşti aşezat aleatoriu  la masa de poker cu jucători din toate ţările. Ai ocazia să stai la aceeaşi masă cu japonezi, brazilieni, ruşi, americani , români din Italia etc. Când pui mausul pe numele colegilor de masă, platforma redă automat ţara din care sunt  conectaţi.  Nimic ieşit din comun.
 Doar că zilele trecute am avut surpriza de a sta la masă cu un jucător conectat din ....Antarctica!  Cum masa de joc este prevăzută cu posibilitatea de chat online , unde jucătorii se salută, discută , se felicită, se persiflează după o cacealma , am profitat de chat când eram pe fold , l-am salutat şi în buna tradiţie românească l-am întrebat cum mai e vremea la Polul Sud.  A spus că e neschimbată . Eu i-am spus că glumeşte , că eu am simţul afacerilor de nişă şi am în România o firmă care se pregăteşte să vândă frigidere la eschimoşi , datorită încălzirii globale.
 A spus că sfatul lui este să nu mă bazez pe Antarctica , pentru că acolo populaţia este contorizată la maxim 1800 de persoane şi doar în lunile de ,,vară,,  sunt mai mulţi datorită turiştilor, şi la final a recunoscut fără alte detalii modificarea climei în zona lui în ultimii 15 ani. Nu a spus ce naţionalitate are , am scris în franceză , dar am simţit că nu era francez.

Atasez un print screen cu masa de joc (pe bani virtuali , a se observa) Si acolo am numele de user sleah19 .
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1235 : 24 Septembrie 2012, 13:40:31 »
Pentru doritori , coordonatele bazei romane din Antarctica:
 69*22'15.79 S
 76*22'06.28 E
 :-D  Nu e nimeni acolo asa ca se poate folosi .

Offline Arhanghelul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,955
  • η τελευταία σταματάει το φως
    • Vezi Profilul
  • Liked: 921
  • Likes Given: 5442
« Răspuns #1236 : 24 Septembrie 2012, 19:24:44 »
 69*22'15.79 S
 76*22'06.28 E

Ca ... sa fim mai exacti ... fost baza australiana donata rumanilor ...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sta%C8%9Bia_Law-Racovi%C8%9B%C4%83

http://www.polar-institute.ro/polar/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=26

« Ultima Modificare: 24 Septembrie 2012, 19:35:59 de Arhanghelul »
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Offline StarDust

• Moderator Global
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,157
  • Archaean soul
    • Vezi Profilul
  • Liked: 559
  • Likes Given: 1188
« Răspuns #1237 : 24 Septembrie 2012, 19:49:43 »
 69*22'15.79 S
 76*22'06.28 E

Un excelent loc de a-ti petrece un concediu! :D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16.
http://themillenniumreport.com/2016/03/the-flat-earthers-

Offline Fr0styan

• ǝʇɐʇıuɹǝʇǝ uı ɐʇɐ1ıxǝ ǝɹɐoɹǝ o ǝʇsǝ 1nɹɐʌǝpɐ
  • Cool
  • Mesaje postate: 278
  • Can I axe you a question?
    • Vezi Profilul
  • Liked: 17
  • Likes Given: 76
« Răspuns #1238 : 24 Septembrie 2012, 20:15:49 »
O zi lunga de 6 luni, dupa aceea alte 6 luni de noapte incontinuu

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1392
  • Likes Given: 4043
« Răspuns #1239 : 25 Septembrie 2012, 17:54:11 »
Fain sa fi angajat la un sef roman Antartica ! "Sefuu, imi iau si eu 1 zi libera. Ne vedem maine...la rasaritul Soarelui !"  :evil:

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1240 : 25 Septembrie 2012, 18:20:10 »
Un excelent loc de a-ti petrece un concediu! :D
De mult ma bate un gand  :-D insa deocamdata zic pas .
Astept sa se mai topeasca din ghetari, sa se schimbe polii - nu aia de 2 lei, evident  :lol: - si poate va fi si o miscare tectonica sa aduca Antarctica mai aproape , low-cost .
  Sau , poate gasesc o intrare in tunelurile antedeluviene din Carpati si o sa ies direct in Antarctica pe una din caile de acces ce se vad pe Google.  :-)

Offline padme

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,117
  • Gen: Femeie
    • Vezi Profilul
  • Liked: 58
  • Likes Given: 474
« Răspuns #1241 : 25 Septembrie 2012, 19:07:40 »
Cu google view ajungi mai repede! :))))

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3808
  • Likes Given: 12313
« Răspuns #1242 : 25 Septembrie 2012, 22:59:41 »
@fiulploii: Poate ca si hartzile astea te ajuta  8-) - da' vezi c-ajungi direct pe Tarimul Celalalt (Shamballah, Agartha etc).
Singura conditie: sa ai ceva mai mult decit o saltea pneumatica.
Preferabil un U-Boot cu propulsie tahionica si coca producatoare de curgere 100% laminara (offtopic, desi oricum ne chatuim doar: sint date certe ca 'meriganii au manglit si ideile astea de la savantii germani paperclipati dupa WW-II - aplicate nu doar la submarine, ci si la coca portavioanelor U.S. Navy, capabile se pare de viteze incredibile, deloc declarate).

Aber achtung: die Anweisungen sind strikt zu folgen! :-D (mai exact: sa saluti regulamentar si sa nu zici nik-nik despre busturile topite ale Maresalului Antonescu cind iti apare Martin Bormann la hublou sa-ti ceara actele :lol:).

http://hollowplanet.blogspot.ro/2011/07/wwii-german-maps-of-antarctic-entrance.html

La modul serios acum: tema-i mult mai complexa decit apare pe siturile astea  - pe care nu le acuz neaparat c-ar cauta senzationalul, dar comprima totul la maximum, din motive lesne de inteles in epoca asta "pe fuga".
Tactica la care uite ca apelez si eu.
Am fugit deci - noapte buna tutulor! :rocket:
« Ultima Modificare: 25 Septembrie 2012, 23:06:19 de Xanadron »
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1392
  • Likes Given: 4043
« Răspuns #1243 : 26 Septembrie 2012, 08:57:43 »
Citat
...si coca producatoare de curgere 100% laminara

Cum arata inventia asta ?

Offline Xanadron

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 4,726
  • Ozenaut precaut
    • Vezi Profilul
    • Povestoteca SF
  • Liked: 3808
  • Likes Given: 12313
« Răspuns #1244 : 26 Septembrie 2012, 11:26:43 »
Cum arata inventia asta ?
Un raspuns concis ar suna "nu stiu, poti hackui insa documentele secrete ale U.S. Navy" :lol: - sau mai bine cele ale Bundeswehr-ului.
Serios acum si avind ceva timp de "sporovaiala" p-aici, trecind rapid peste truismul afirmatiei ca absolut toata tehnologia realmente avansata a fost si e in continuare din pacate rezervata domeniului militar: sint doua directii de reducere a turbulentei in hidrodinamica actuala - prima-i "structurala" si, cum era de asteptat, se inspira din Mama-Natura (pielea delfinilor de ex.). Cercetarile japonezului Hagiwara-s cele mai cunoscute public, dar evident ca alea militare nu-s.
Rusii - sau mai precis sovieticii - erau si ei f. avansati in domeniu. Sint convins ca progreseaza insa bine-mersi si-acum.
http://biomimetic.pbworks.com/f/Dolphin%20skin%20as%20a%20naturalPavlov.pdf

Numeroase dovezi indirecte arata ca savantii nemti urmau insa cealalta carare - hai sa-i zicem energetica - de utilizare a unor cimpuri electromagnetice cu rol de reducere drastica a frecarii viscide (v. Reynolds numbers), fiindca mentinerea proprietatilor laminare ale unor coci supereficiente de inspiratie "bio" implica o mentenantza pe care doar delfinii si-o permit :-D (putini stiu ca inteligentele mamifere marine isi schimba prin "napirlire" continua stratul superficial al pielii  in ritm de 100% la 5-6 ore :-o - chestie ce-i face sa haleasca 4-5% din greutatea lor zilnic, dar are clar rostul ei; si-n domeniul aero-stealth e cam la fel de fapt - stiati ca, dupa fiecare zbor, Lockheed-urile 117 trebuie... revopsite? :roll:)
Viteza maxima a delfinilor e oricum incredibila in submersie (cca. 70 km/h sau chiar peste 80, dupa unii cercetatori), luind in calcul forta lor musculara relativ modesta.

Revenind insa la nemti si ultimele lor tipuri de submarine WW-II - care aveau si ele o viteza "anormal" de mare -, in principiu se pare ca utilizau cimpuri EM cu rol de "vaporizare" a stratului de apa "bounder-layer" aflat in frictiune directa cu coca.

P.S. 1 (completare la postarea anterioara): In anumite ocazii, TOTI militarii imbarcati pe portavioanele americane cu propulsie nucleara primesc ordinul de-a sta cuminti sub punti, sub diverse motive. Surse 100% credibile (nu doar John Lear adica) sustin ca motivul real e sa nu fie aruncati in apa de curentii de aer produsi la viteze de peste 100 knots (cca. 185 km/h). 8-)

P.S. 2: Tematica asta biodinamica e f. complexa si d-aia cred ca m-a interesat din copilarie, cind experimentam diverse tipuri de winglets, dar si tip-sails inspirate de aripile pasarilor experte-n planare, pe aeromodele facute la "comunistul", :-P dar atit de utilul Palat al Pionierilor. Chiar inainte ca Whitcomb (cca. 1974) sa le studieze - evident ca mult mai stiintific ca JE. De curind am dat insa din nou se pare-n mintea copiilor :-D si-am reluat studiul unor idei mai vechi (dar totusi... noi) in domeniul aero - care-n calcule "suna" OK, da' clar c-or sa mai trebuiasca probate practic, macar la scara (usor) redusa.

Un link util pentru cei interesati de zborul pasarilor si vortexurile perfect controlate de Designerii Divini :star: in natura (gasiti pe net destule si pe tema delfinilor):
http://people.eku.edu/ritchisong/554notes2.html

Si-un scurt video in slow-motion despre... decolarea gashtelor :-D (nu rideti - putini stiu ca-s cele mai eficiente zburatoare de pe Terra la modul absolut - cu "plafon" peste Himalaya la +8.000 m, aproape fara oxigen, plus 6-7.000 km "autonomie" fara vreo oprire):

Geese take off in UltraSlo motion
« Ultima Modificare: 26 Septembrie 2012, 11:39:23 de Xanadron »
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/