Autor Subiect: Agora  (Citit de 1213879 ori)

0 Membri şi 21 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,028
  • Gen: Bărbat
  • Adevărul poate fi văzut cu ochii inimii
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2363
  • Likes Given: 5516
Re: Agora
« Răspuns #420 : 06 Februarie 2012, 13:22:56 »
   Eu unul nu cred in teza erorii de cartografiere expusa de colegul biss, sint convins ca aceasta harta corespunde perfect localizarii antice a Atlantidei, exact "dincolo de Gibraltar, spre sud, nu foarte departe de coasta Africana".
http://scrippsnews.ucsd.edu/Releases/?releaseID=1247
Noua harta corecteaza acele asa zise "grid-like artifact on the seafloor".

Harta prezentata de Siberia e prezenta doar pe siteuri-blog grecesti care dau ca sursa http://hellasleaks.blogspot.com/2012/02/9500-geografphical-reconstruction-of.html

Acum, cred ca fundul oceanului Atlantic era mai bombat catre suprafata datorita presiunii exercitate de ctre calotele glaciare si apele erau mai putin adanci si din cauza ca apa era evaporata si cristalizata spre poli.

Totusi Atlantida si Mu pot fi unele din "orasele zeilor" ce au existat inainte de potop si care au fost pur si simplu rase de pe fata pamantului ori ale caror teritorii au fost inundate de catre ridicarea nivelului oceanului planetar. Grecii aveau informatii de la egipteni care la randul lor le aveau  de la mesopotamieni si care au lasat marturie scrisa cum ca unele din constructiile vechi de dinainte de potop au fost cumva restaurate ori reconstruite si tratate ca locuri foarte sfinte si era chiar considerata o datorie sfanta a regilor de a le reconstrui pe vechile fundatii in conformitate cu planurile originale.
Iata cum suna un asemenea text:

Planul etern al fundatiilor
Care pentru viitor inseamna,
Cladirea acestui templu
Este cel ce poarta
Desenele din timpurile de demult
Si inscriptiile venite di Cerul cel de Sus. 
(sursa "A 12-a planeta de Zecharia Sitchin")

Priviti aceasta harta (Piri Reis) si la insula rosie din centrul ei, aflata intre gurile amazonului si coasta africii.

Atasez o harta ""Atlantis"" a carei provenienta nu a fost verificata de mine. Verificarea ar putea fi facuta doar prin prelevarea de probe sedimentare de pe fundul oceanului. Mi se pare ca exista un departament in sua care se ocupa cu asa ceva.

si ceva in engleza http://www.grahamhancock.com/archive/underworld/
Un alt oras din seria celor mai multe atlantis-uri (7500 B.C.?) http://www.hermetics.org/cambay.html

Si un film usurel si introductiv marca youtube despre Mu
http://www.youtube.com/watch?v=DgFCq14oWGA&feature=player_embedded#!

« Ultima Modificare: 06 Februarie 2012, 14:13:57 de @biss »

Offline Siberia

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,297
  • Gen: Femeie
  • The same old Song...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 94
  • Likes Given: 2009
« Răspuns #421 : 06 Februarie 2012, 17:50:41 »
   Multumesc colegilor pentru sapaturi.
   Scuze ca n-am apucat sa-ti raspund inainte mr; harta este preluata de la GHREES. Banuiesc ca si site-ul/blog al carui link l-a pus colegul biss a preluat-o tot de la ei.
   N-am pus vreo harta referitoare la Lemuria fiindca:
1 - Lemuria era situata in cealalta parte a globului (si nu intra in cercetarile mele)
2 - Nu stiu daca exista o harta cat de cat conforma cu vreo realitate, la fel cum nu stiu prea bine nici care e realitatea despre acel continent. Tot ce stiu, stiu din mituri, iar parerea mea este ca atlantii au aterizat pe acest Pamant atunci cand a disparut Lemuria. Cred ca au purtat eventuale lupte cu supravietuitorii Lemuriei, dar nu pot aduce nici o dovada (stiintifica) in acest sens.
   Eu nu eram atat de curioasa sa aflu detalii despre Atlantida, cat mai degraba ma interesa intinderea pelasgilor pe teritoriul Europei si a Asiei Mici si posibilitatea ca stiinta, miturile si variatiunile lingvistice sumeriene sau vedice sa fie preluate de la acesti pelasgi (prin popoarele proto-europene aparute dupa potop si formate probabil din supravietuitori ai pelasgilor).
   Totodata, m-ar fi interesat sa gasesc niste detalii asupra conformatiei acestor pelasgi si posibilitatea ca titanii/uriasii/gigantii sa fi existat in aceeasi perioada de timp sau in acelasi areal.

In rest, fiecare cu Atlantida lui :-D
« Ultima Modificare: 06 Februarie 2012, 17:52:11 de Siberia »
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Offline zana@M

• Cool
  • Mesaje postate: 427
    • Vezi Profilul
  • Liked: 11
  • Likes Given: 1679
« Răspuns #422 : 06 Februarie 2012, 20:29:09 »
Unii cercetatori afirma ca  stravechea Atlantida  ar fi localizata in Marea Neagra
Din străvechea Atlantida, se zice, că a rămas doar Insula Şerpilor.Insula Şerpilor a fost un teren mistic, un loc de trecere între două lumi.Aici, pe colţurile de stâncă acum pustii, se ridica pe vremuri un superb templu care a fost închinat solarului Apollo.
Marele Diodor amintea în scrierile sale Insula Şerpilor, cunoscută ca Insula Leuky adica Alba  unde s a nascut Latona ,mama lui Apollo .Această insulă era numită şi Helixea (Felicia) sau “nesos makaron”, Insula Preafericiţilor. Nu departe de acolo erau munţii Riphei (Carpaţi)…”
Preafericiţii sau Blajinii erau urmaşii atlanţilor, cunoscuţi şi sub numele de rămăni.
 Susţinătorii plasării Atlantidei în Marea Neagră cred mai departe că adevăratele dovezi sunt îngropate în apropierea coastelor României, iar Insula Şerpilor e o rămăşişă a înfloritoarei civilizaţii de acum 10.000 de ani.
Etnograful Adrian Bucurescu arată că Atlantida s-a scufundat în marea denumită de egipteni Siriath, adică Marea Neagră.Urmaşii atlantilor  direcţi, tracii, egiptenii au ridicat acum mai mult de 5.000 de ani, la Giseh, enigmaticul Sfinx.
În 1913, în „Dacia preistorică“, Nicolae Denşuşianu localiza Atlantida între Porţile de Fier şi Sfinxul din Bucegi. „Atlantis“ este tradus de unii lingvişti prin „Fericire“, iar grecii antici denumeau actuala Insula a Şerpilor din Marea Neagră, (Nesos) Makaron, adică „A fericiţilor“.
Arheologii ruşi au descoperit impresionante ruine subacvatice atribuite, dupa unii, atlanţilor. În apropiere, la Hamangia, au fost găsite uimitoarele figurine din lut, intitulate generic „Gânditorul“ şi datate 5000-3000 î.Hr.,.
Însaşi cetatea Histria conţine o ciudaţenie: pare a fi construită pe role. Este vorba despre un sistem de coloane orizontale peste care a fost construit zidul propriu-zis . Astfel de construcţii folosesc, la ora actuală, arhitecţii japonezi pentru a atenua şocul cutremurelor.
Charles Berlitz a publicat într-una din carţile sale, „Atlantis, al optulea continent“, o hartă modernă a planşeului Oceanului Atlantic. În zona Insulelor Canare, el arată că exista şi azi, acoperit de ape, un masiv muntos numit Dacia. De aici, presupunerea că atlanţii au plecat către zona Carpato-Danubiană, iar tracii ar fi urmaşii atlanţilor. Poate au ajuns în Insula Şerpilor (Alba) unde există acel templu al Zeului Soare (atlanţii aveau o religie bazată pe cultul Soarelui)
Legendele romane spuneau că templul alb nu a fost construit de mâna oamenilor, ci era de origine divină. Motiv pentru care întreaga insulă a fost numită Insula Sfântă. Atlanţii e posibil sa fi ajuns şi prin parţile Braşovului, dacă ar fi să dăm crezare ipotezei care susţine că enigmaticul Templu al Ursiţelor de la Sinca Veche a fost întemeiat de aceeaşi civilizaţie care a ridicat şi Templul Alb din Insula Şerpilor.
Sursa...http://enciclopediagetodacilor.blogspot.com/2011/02/civilizatia-de-sub-marea-neagra.html

Muntii Carpati sunt plini de vestigii preistorice, pe care unii visatori le numesc “atlante”, altii “pelasgice”
Cele mai spectaculoase astfel de monumente sunt, desigur, Sfinxul Romanesc si Babele.
« Ultima Modificare: 06 Februarie 2012, 20:30:14 de zana@M »
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Offline Ganditorul

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,687
    • Vezi Profilul
  • Liked: 1392
  • Likes Given: 4043
« Răspuns #423 : 06 Februarie 2012, 22:50:59 »
Nu stiu daca mai corect n-ar fi sa spunem ca suntem in cautarea unor civilizatii antice, aflate pe intreg pamantul, si a caror urme au mai ramas conservate doar pe fundul marii si oceanelor. Poate ca asa ar avea o oarecare logica descoperirile tot mai dese de vestigii antice conservate sub apa... in timp ce la suprafata totul s-a "remodelat".

Offline Tayka

• Senior
  • Mesaje postate: 928
    • Vezi Profilul
  • Liked: 43
  • Likes Given: 310
« Răspuns #424 : 07 Februarie 2012, 02:09:30 »
Nu stiu daca mai corect n-ar fi sa spunem ca suntem in cautarea unor civilizatii antice, aflate pe intreg pamantul, si a caror urme au mai ramas conservate doar pe fundul marii si oceanelor.
Este greu să mai găseseşti urme ale civilizaţiilor premergătoare căci aşa cum un fermier îşi ară înainte ogorul apoi aruncă altă sămânţă,tot aşa probabil şi Marii Arhitecţi de Lumi şi Oameni au avut grijă să şteargă ori ce urmă a vechilor,, culturi''.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,633
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #425 : 07 Februarie 2012, 15:03:08 »
Citat

mai copii mai...lipsii si io o zi intreagă,si se umflară sarmalele in voi...poi stati binisor că vă lecuieste tata amu nită de nu vă videti...
Si incep cu inceputul...adica cu Calator ASTRAL.VAD CA SE AJUNGE,INEVITABIL,IN ACELASI PUNCT DIN CARE AM PLECAT.adica la certuri,scandaluri,injurii,nervi,etcaetera...si cum io m-am cam saturat,si cum io am zis ca fac anumite lucruri,apoi IO IL TREC.DEOCAMDATA,LA MODERAT,pe amicul Calator Astral,pana la alte hotarari.
Amicul Urban isi ia si el 10%.
tre sa mai recitesc o data topicul,si apoi completez cui mai impart "cadouri" astazi,ca ma enervara-ti rau de tăt...

si pana peste tri zîle,topicul aista ÎI BLOCAT!
AM ZIS

« Ultima Modificare: 28 Decembrie 2011, 23:10:40 de alx »

Mda, relativitatea e .. adevarata si mai ales relativa  :lol:
... ca un motor in noapte  8-)
« Ultima Modificare: 07 Februarie 2012, 15:12:13 de fiulploii »

Offline Tayka

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #426 : 07 Februarie 2012, 17:53:29 »
...Unii cercetatori afirma ca  stravechea Atlantida  ar fi localizata in Marea Neagra
Iar eu dacă afirm că Atlantida a fost localizază în cartierul..Cotroceni  :-D...poţi dovedii că  nu-i aşa ?  :?  :evil:Pot aduce şi niscai dovezi în acest sens..şi anume mi sa părut mie că unii locuitori din zonă au o înfăţişare mai..ciudată;cred că au urechile aplicate..invers.Şi de aceia şi înţeleg totul..invers.Un argument că pot fi urmaşi ai..atlanţilor de la periferia Atlantidei.Adică de-la Marea cea Neagră :roll: :ufo:
« Ultima Modificare: 07 Februarie 2012, 18:08:52 de Tayka »
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,156
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 544
  • Likes Given: 663
« Răspuns #427 : 07 Februarie 2012, 18:13:51 »
Mda, relativitatea e .. adevarata si mai ales relativa  :lol:
... ca un motor in noapte  8-)
Asa,si...? What's your point?
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline fiulploii

• MARE MAESTRU
  • Mesaje postate: 3,633
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2538
  • Likes Given: 5335
« Răspuns #428 : 07 Februarie 2012, 18:50:49 »
Mno, citatul era din subiectul Ucideti Sistemul , subiect in continuare blocat  :-D
Cu o mica referire la subiectul Motoare in noapte unde au ramas in asteptare niscai amanunte de povestit .
No offence , Mister alx !
« Ultima Modificare: 07 Februarie 2012, 18:52:20 de fiulploii »

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,156
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 544
  • Likes Given: 663
« Răspuns #429 : 07 Februarie 2012, 19:12:10 »
@fiulploii
Am priceput,in sfarsit,la ce te refereai,si o sa raspund punctual.

1. Topicul Ucideti Sistemul cred ca va ramane in continuare blocat,asta daca nu doreste colegul @biss sa il deblocheze.Din punctul meu de vedere,nu a generat decat galceava pe forum,asa ca soarta lui e pecetluita!(daca ar fi numai dupa mine...n-ar mai fi!) si spun asta dupa ce l-am recitit in intregime,si mi-am stricat sarbatorile. Iar cele 3 zile le-a cerut @biss,din motive usor de dedus din topic.

2. La Motoare in noapte am ramas intr-adevar dator cu anumite...completari.Din pacate,aceste completari nu le pot posta aici decat cu acordul persoanei,respective,acord pe care nu il am...inca.Asa ca,pentru moment,totul e in stand-by. 8-)

3. Nu e nici o suparare,doar ca nu am inteles din prima la ce faceai referire... :-D
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline zana@M

• Cool
  • Mesaje postate: 427
    • Vezi Profilul
  • Liked: 11
  • Likes Given: 1679
« Răspuns #430 : 09 Februarie 2012, 14:14:22 »
Iar eu dacă afirm că Atlantida a fost localizază în cartierul..Cotroceni  :-D...poţi dovedii că  nu-i aşa ?  :?  :evil:Pot aduce şi niscai dovezi în acest sens..şi anume mi sa părut mie că unii locuitori din zonă au o înfăţişare mai..ciudată;cred că au urechile aplicate..invers.Şi de aceia şi înţeleg totul..invers.Un argument că pot fi urmaşi ai..atlanţilor de la periferia Atlantidei.Adică de-la Marea cea Neagră :roll: :ufo:

Poate ai dreptate cu ''atlanti'' de la Cotroceni ,dar vreau sa-ti spun ceva despre Marea Neagra nu ''cea'' Neagra.....Ea ,Marea este ALBASTRA .
O intrebare 'ipotetica''

Oare cum ne-am simti daca printr-o interventie Divina sau facuta de Extraterestri la ordinul Divinitatii, Atlantida cu oamenii si Stiintele sale ar reveni dintre Cuantele de Timp, devenind Stat contemporan ? Ar rezista oare ordinea Lumii ?
O zi buna!
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Offline Tayka

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #431 : 09 Februarie 2012, 14:32:03 »
Oare cum ne-am simti daca printr-o interventie Divina sau facuta de Extraterestri la ordinul Divinitatii, Atlantida cu oamenii si Stiintele sale ar reveni dintre Cuantele de Timp, devenind Stat contemporan ? Ar rezista oare ordinea Lumii ?
O zi buna!
Eu cred că dacă-ipotetic vorbind-printr-un miracol ar ieşii din ocean Atlantida cu oamenii,cultura şi ştiinţele lor,noi cam toţi ceilalţi(poate mai puţin Japonia) am fugii să ne angajăm la ei,să le furăm ştiinţele,după care să-i punem pe ei să ne ..slujească.Cam asta cred eu că va face omul adamic chiar şi cu Zeii,dacă i s-ar da ....posibilitatea.. :-D :evil:

Offline Siberia

• Veteran
  • The same old Song...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #432 : 09 Februarie 2012, 15:01:29 »
   Aveti cunostinta de vreun loc - forum sau site - pe internetul asta  care sa cuprinda tot felul de solutii putin costisitoare, la indemana oricui, pentru tot felul de situatii cu care ne putem confrunta in viata reala ?
   Ma refer aici la un site (un fel de Barefoot College virtual) care sa adune solutii, remedii, sfaturi incapand de la cresterea si folosirea plantelor, la modul de a incropi mancare cu bani putini si cu orice gasim la indemana, la solutii de economisire, la modalitati de a face fata caldurii sau gerului, la modalitati de organizare a oamenilor pentru a se intr-ajutora sau pentru a se autoeduca (ceva gen cursuri in aer liber / parcuri tinute de profesori pensionari sau activi dar care au timpul necesar si dorinta de a-si ajuta semenii), la solutii pentru inlocuirea internetului actual cu retele "libere" in cazul in care va fi vreodata nevoie, cu solutii pentru supravietuire sau cu sfaturi pentru a trai simplu si cu demnitate.
   Exista asa ceva ? Sau exista doar multe site-uri cu cate o bucatica de informatie ?
   Si daca nu exista, nu ar fi cazul sa existe ? Nu ar fi mai bine sa gasim o modalitate prin care sa transmitem sau sa gasim la indemana toate aceste lucruri ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Offline Tayka

• Senior
    • Vezi Profilul
« Răspuns #433 : 09 Februarie 2012, 15:28:20 »
   Aveti cunostinta de vreun loc - forum sau site - pe internetul asta  care sa cuprinda tot felul de solutii putin costisitoare, la indemana oricui, pentru tot felul de situatii cu care ne putem confrunta in viata reala ?

Ca să găseşti ce cauţi tu nu cred că e nevoie nici de ştiinţe şi tehnologii deosebite specializate în supravieţuire ci doar să-i întrebi pe cei mai ,,de demult'' care au trăit ...supravieţuind.  :wink: Problema cea mare constă doar în faptul că va trebuii să crezi ce-ţi vor spune ei,iar mai apoi să-ţi poţi şi schimba definitiv stilul de viaţă cu cel propus de ei.Altfel totul e doar un moft,un joc de copii de-a mama şi de-a tata în coliba din pădure... :-D
Dacă totuşi mai vrei site-uri cu supravieţuitori..na-ţi;
http://intamplarisavante.wordpress.com/2010/10/03/tehnici-de-salvare-2012-siteul-supravietuitorului-istet/
http://intamplarisavante.wordpress.com/2012/01/30/rataciti-la-minus-20-de-grade/
« Ultima Modificare: 09 Februarie 2012, 15:43:22 de Tayka »

Offline Siberia

• Veteran
  • The same old Song...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #434 : 09 Februarie 2012, 15:45:31 »
   Ma refeream la a supravietui in lumea asta zi de zi, nu la situatii catastrofice si tehnici de salvare.
Dar multumesc oricum pentru linkuri.
   Ca sa intelegi mai bine ideea, nu caut ceva pentru mine ci doar vreau sa stiu daca exista un site la care sa contribuie fiecare cu idei, cunostinte, sfaturi in domeniile in care pot ajuta.