Autor Subiect: Agora  (Citit de 1197092 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 884
  • Gen: Bărbat
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 595
  • Likes Given: 3044
Re: Agora
« Răspuns #75 : 25 Noiembrie 2011, 19:03:21 »

Doar  un pic de nostalgie : muzica  a fost... neglijată, părerea a fost ..ucisă, iar iubirea va fi dusă mâine la eşafod.

Ce mai urmează ?  Zâmbetul şi vorba.

Nu protestez . Am salvat de pe topicul  Iubirea , câteva idei care nu meritau cenuşa uitării.

Citim şi ne informăm  din multe locuri, dar poate din comoditatea vremurilor pe care le trăim , dorim să intrăm şi să discutăm pe  forum, ca într-un Mall , să avem toate posibilităţile .

Dar în vremuri de criză spaţiile se mai închid, se mai reamenajează.... .  Doar o părere de weekend.

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 2,155
  • E greu sa vorbesti despre adevar...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 541
  • Likes Given: 663
« Răspuns #76 : 25 Noiembrie 2011, 19:31:24 »
  Doar  un pic de nostalgie : muzica  a fost... neglijată, părerea a fost ..ucisă, iar iubirea va fi dusă mâine la eşafod.

Ce mai urmează ?  Zâmbetul şi vorba.

Nostalgici suntem cu totii...din punctul meu de vedere,scepticismul a fost neglijat,logica a fost ucisa,iar CALITATEA a fost dusa demult la spanzuratoare...
Ce mai urmeaza? sa discutam despre retete de bucatarie,despre IKEA si asamblarea mobilelor,despre diete,motoferastraie,eventual si despre cresterea copiilor...cine stie,poate in trecere atingem si subiectul despre rochiile de seara...

Citim şi ne informăm  din multe locuri, dar poate din comoditatea vremurilor pe care le trăim , dorim să intrăm şi să discutăm pe  forum, ca într-un Mall , să avem toate posibilităţile .

mie nu imi plac mall-urile,ci magazinele specializate...pe domenii...

Dar în vremuri de criză spaţiile se mai închid, se mai reamenajează.... .  Doar o părere de weekend.
Stii ce e culmea? Ca in aceasta vreme de criza,eu nu imi doresc sa se inchida ceva,nici sa se reamenajeze,ci doar sa redevina ceea ce a fost la inceput...atata tot.Din pacate,acum sunt prea putini pe aici cei care isi amintesc cum era odata...

bineinteles,asta e o parere personala...a mea...   alx
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

Offline Nox

• Consacrat
  • Mesaje postate: 1,880
  • Explore. Observe. Be here now.
    • Vezi Profilul
    • openUFOs.ro
  • Liked: 61
  • Likes Given: 353
« Răspuns #77 : 25 Noiembrie 2011, 19:53:29 »
Back to Basics!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Offline SLEAH19

• Senior
  • Mesaje postate: 884
  • cine n-are sabie, să vândă haina şi să-şi cumpere
    • Vezi Profilul
  • Liked: 595
  • Likes Given: 3044
« Răspuns #78 : 25 Noiembrie 2011, 20:00:55 »
Dacă eu am un pic de nostalgie , tu ai un ocean.

Ce a fost la început , e la două click-uri distanţă, citim şi ne amintim cum a fost odată, nimic nu e pierdut. Eu citesc mult şi văd cum lucrurile frumoase sunt însoţite de multă inteligenţă , entuziasm dar şi de naivitate şi  idei luate de-a gata cu copy/paste,.. cam ca în zilele noastre.
Mall-urile , sunt pline de magazine specializate.. pe domenii. Voi alegeţi strategia.
 Eu ca şi consumator , ţin să felicit pe toţi care de-a lungul timpului au ridicat cu adevărat nivelul forumului .

Like din toată inima, pour tout le monde!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #79 : 25 Noiembrie 2011, 20:16:03 »
Cumpar delfini,lasati ofertele pe PM!

Ce a fost la început , e la două click-uri distanţă, citim şi ne amintim cum a fost odată, nimic nu e pierdut.
Ca sa iti AMINTESTI ceva,trebuie sa fi TRAIT acel ceva...

Mall-urile , sunt pline de magazine specializate.. pe domenii.
Asa e...tot acolo gasesti si pitipoance,si cocalari...

Eu ca şi consumator , ţin să felicit pe toţi care de-a lungul timpului au ridicat cu adevărat nivelul forumului .
   subscriu
”O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit.”

calator astral

• Vizitator
« Răspuns #80 : 25 Noiembrie 2011, 20:31:01 »

Ce a fost la început , e la două click-uri distanţă, citim şi ne amintim cum a fost odată, nimic nu e pierdut. Eu citesc mult şi văd cum lucrurile frumoase sunt însoţite de multă inteligenţă , entuziasm dar şi de naivitate şi  idei luate de-a gata cu copy/paste,.. cam ca în zilele noastre.
Mall-urile , sunt pline de magazine specializate.. pe domenii. Voi alegeţi strategia.

Like din toată inima, pour tout le monde!

multam fain SLEAH! Fraza ta in franceza spune multe, normal ca sint magulit de o asemenea apreciere indirecta din partea unui user de calibrul tau.
 Incerc in conditii nu tocmai ideale sa contribui si eu la ridicarea nivelului...desi catalizez animozitatea unora pe aici care incearca sa hipnotizeze colegii sau vizitatorii neavertizati si sa-i adoarma cu formule tip " Abbrrraaccaddabbrrra! "  :wink:

Au dreptate alx & nox : trebuie sa revenim la SCEPTICISM.
Dar si tu ai dreptate la rindul tau, erau simpatice acele topicuri si,ca sa continui dialogul in oglinda, inchei cu o fraza explicativa in limba franceza, ea singura reprezinta un Ocean de filosofie :

IL FAUT DU TOUT POUR FAIRE UN M O N D E!

calator
                               :rocket:

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #81 : 25 Noiembrie 2011, 20:37:56 »
multam fain SLEAH! Fraza ta in franceza spune multe, normal ca sint magulit de o asemenea apreciere indirecta din partea unui user de calibrul tau.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-P :-P :-P :-P :-P :-D :-D :-D :-D :-D :-D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-D :-D :-D :-D :-D :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-P :-P :-P :-P :-P :-P :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 
 de unde draci baltati ai dedus tu ca ti-a adus cineva elogii?  hai ca esti tare...asta e cea mai tare faza EVER !

Incerc in conditii nu tocmai ideale sa contribui si eu la ridicarea nivelului...desi catalizez animozitatea unora pe aici care incearca sa hipnotizeze colegii sau vizitatorii neavertizati si sa-i adoarma cu formule tip " Abbrrraaccaddabbrrra! "  :wink:
chiar ca esti tare...am ras la postul tau de ma dor falcile...

Au dreptate alx & nox : trebuie sa revenim la SCEPTICISM.
asa trebuie sa facem...dar pentru asta trebuie sa revii tu la status-ul MODERATED FOREVER!   :-D :-D :-D :-D :-D :-D :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
« Ultima Modificare: 25 Noiembrie 2011, 20:39:40 de alx »

calator astral

• Vizitator
« Răspuns #82 : 25 Noiembrie 2011, 20:53:37 »
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-P :-P :-P :-P :-P :-D :-D :-D :-D :-D :-D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-D :-D :-D :-D :-D :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-P :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-P :-P :-P :-P :-P :-P :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 
 de unde draci baltati ai dedus tu ca ti-a adus cineva elogii?  hai ca esti tare...asta e cea mai tare faza EVER !
chiar ca esti tare...am ras la postul tau de ma dor falcile...
asa trebuie sa facem...dar pentru asta trebuie sa revii tu la status-ul MODERATED FOREVER!   :-D :-D :-D :-D :-D :-D :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

De unde am dedus asta? Eh, am si eu un al saselea simt, unele capacitati intuitive de tip remote-viewing...daca observi cu atentie SLEAH a laikuit postul meu, ca o validare a acestei teorii...  :wink:

Mai mentionez in sprijinul acestei informatii ca topicul postat foarte recent de mine referitor la supersonicul IAR 111 canalizeaza actualmente peste 60% din vizualizari.

ps> Moderated nu voi mai fi in veci, m-am dat pe brazda,sint baiat gigea. Ti-am promis ca numai raspund la absolut nici o provocare. Deci cool alex.

Offline alx

• Administrator
  • MAESTRU
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #83 : 25 Noiembrie 2011, 21:04:33 »
  De unde am dedus asta? Eh, am si eu un al saselea simt, unele capacitati intuitive de tip remote-viewing...daca observi cu atentie SLEAH a laikuit postul meu, ca o validare a acestei teorii...  :wink:
HA HA HA...vai de falcile mele...mooooooooooooooooooooooor de ras...help me...

Mai mentionez in sprijinul acestei informatii ca topicul postat foarte recent de mine referitor la supersonicul IAR 111 canalizeaza actualmente peste 60% din vizualizari.
asa,si vrei sa-ti asumi meritul pentru asta? ha ha ha....
  poate nu ai observat ca au mai postat si altii pe acolo...si am eu asa o senzatie stii tu unde,ca titlul atrage vizitatorii...remember who put this title?  :-D :-D :-D :-D :-D

ps> Moderated nu voi mai fi in veci, m-am dat pe brazda,sint baiat gigea. Ti-am promis ca numai raspund la absolut nici o provocare. Deci cool alex.
mai,pe aici prin romanica avem o vorba: lupu-si schimba parul,dar naravul ba!
in orice caz...la cum te cunosc,nu ai nevoie de prea mult ca sa treci pe rosu...iar atunci... :evil:

Offline abyss

• Moderator Global
  • MARE MAESTRU
  • *
  • Mesaje postate: 3,017
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2340
  • Likes Given: 5478
« Răspuns #84 : 29 Noiembrie 2011, 12:16:41 »
« Ultima Modificare: 29 Noiembrie 2011, 13:38:30 de @biss »

Offline Siberia

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,297
  • Gen: Femeie
  • The same old Song...
    • Vezi Profilul
  • Liked: 94
  • Likes Given: 2009
« Răspuns #85 : 29 Noiembrie 2011, 15:14:05 »
http://www.vplay.ro/watch/h91metez

Supeeeeeeeer :-D  :rainbow:  :rainbow:  Air Prancer :-D  :rocket:
Ai de la mine 1000 de like-uri ptr. asta @biss !!!
« Ultima Modificare: 29 Noiembrie 2011, 15:15:08 de Siberia »
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Offline Siberia

• Veteran
  • The same old Song...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #86 : 30 Noiembrie 2011, 18:58:36 »
Stie cineva cand si cine i-a imaginat pe martieni ca fiind mici si verzi ? (cu sau fara antene)
Si de ce tocmai verzi ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Offline pri3st3ss

• Veteran
  • Mesaje postate: 1,287
    • Vezi Profilul
  • Liked: 2
  • Likes Given: 21
« Răspuns #87 : 30 Noiembrie 2011, 22:25:58 »
din cate imi aduc eu aminte,in unele carti - ca de ex "Cronicile martiene" de  Ray Bradbury, erau aurii.

insa cred ca prin anii 1950 a inceput aceasta sintagma sa circule,atunci cand oamenii se refereau la ET,,,desi martorii descriau un anumit tip de umanoid,se pare ca media,pt a atrage si spori vanzarile, i-au facut pe bietii ET verzi...ciudata asemanare cu gremlinii... :oops:

in fine,am citit niste articole care explicau ca aceasta sintagma e mai veche, de prin anii 18xx si a aparut intr-un ziar american din atlanta parca....
iar apoi in 1906 Edgar Rice Burroughs i-a descris pe martieni ca fiind verzi intr-un roman "printesa de pe marte"...apoi au urmat revistele tip comics si...da-i si infloreste...
dar,pctul forte e in 1938 cand cu gluma de la radio cu invazia,cand au anuntat ca un nr de omuleti verzi au aterizat si nu mai stiu ce au facut....
si exemplele pot continua
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Offline Tayka

• Senior
  • Mesaje postate: 928
    • Vezi Profilul
  • Liked: 43
  • Likes Given: 310
« Răspuns #88 : 30 Noiembrie 2011, 22:28:57 »
Stie cineva cand si cine i-a imaginat pe martieni ca fiind mici si verzi ? (cu sau fara antene)
Si de ce tocmai verzi ?
Eu NU ştiu dar o să mă interesez.Până atunci un banc;
La tribunal:
Soţul: "Intru în casă şi-mi văd femeia în pielea
goală pe pat, geamul deschis, mă uit pe geam şi văd pe
unul în chiloţi, alergând. Iau noptiera şi arunc după
el"..
Soţia: "Era cald. M-am dezbrăcat, am deschis geamul.
Văd cum intră soţul meu furios şi fără să zică ceva
aruncă cu noptiera prin geam".
Victima: "Eu sunt sportiv. Alerg în fiecare zi pe
acel traseu. Întorc capul şi vad cum zboară o noptieră
spre mine...".
Martorul: "Eu nici nu ştiu ce caut aici!!! Stăteam
liniştit într-o noptieră...."
 :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo: :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Offline Siberia

• Veteran
  • The same old Song...
    • Vezi Profilul
« Răspuns #89 : 30 Noiembrie 2011, 22:33:05 »
Mersi mult @pri3st3ss.
Si eu tot pana pe la 1899 am ajuns cu datele :)

Incerc sa inteleg de ce omuletii verzi s-au transformat in anii '50 in omuletii gri :-D
(am o teorie,  :evil: dar deocamdata mai cercetez  :wink: )