Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Raul, predestinare genetica sau "imunodeficienta dobandita" ?

Creat de teocratul, 04 Decembrie 2008, 22:11:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Dumnezeu, a creat lumea, iar noi si altii probabil ca ne invartim prin aceasta lume... cadem, ne ridicam din nou, iar cadem si ne tot "invartim" prin ea. Privind la scara creatiei, probabil ca acesta e "raul" de care noi nu ne putem "rupe", e faptul ca nu incercam sa rupem acest "lant al slabiciunilor", sau a reintoarcerilor (voite sau nu) in nivelele energetice inferioare. Cam asa vad eu "raul" din punct de vedere spiritual.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

teocratul

Citat din: StarDust din  06 Decembrie 2008, 00:00:14
Dumnezeu, a creat lumea, iar noi si altii probabil ca ne invartim prin aceasta lume... cadem, ne ridicam din nou, iar cadem si ne tot "invartim" prin ea. Privind la scara creatiei, probabil ca acesta e "raul" de care noi nu ne putem "rupe", e faptul ca nu incercam sa rupem acest "lant al slabiciunilor", sau a reintoarcerilor (voite sau nu) in nivelele energetice inferioare. Cam asa vad eu "raul" din punct de vedere spiritual.

Asta ti se intampla, daca:

1) dai pe gat;
2) tragi pe nas;
3) bagi in vena;
4) omori oameni,

la greu, pentru ca altfel, pe unul ca tine nu-l satisface

- nu-i face nicio placere, pentru ca n-o intelege, ba chiar se simte chinuit de ea -

CREATIA DIVINA !

StarDust

Citat din: teocratul din  07 Decembrie 2008, 16:35:20
Asta ti se intampla, daca:

1) dai pe gat;
2) tragi pe nas;
3) bagi in vena;
4) omori oameni,

la greu, pentru ca altfel, pe unul ca tine nu-l satisface

- nu-i face nicio placere, pentru ca n-o intelege, ba chiar se simte chinuit de ea -

CREATIA DIVINA !

De unde stii ca eu nu cunosc creatia divina? Poate ca sunt mai mult in contact cu ea decat crezi tu, si poate, o traiesc din plin. Nu ai de unde sa stii, sau se intelegi asta. Din cate mi-am dat seama, credinta ta se rezuma doar strict la vorbe, si a ameninta pe "necredinciosi" cu focul gheenei. Inca ceva, avand in vedere ca percepem total diferit divinitatea, si ca eu consider ca poluezi pe aici cu ideile tale e ultimul meu raspuns la ideile tale.
P.S.
Completare la lista ta:
5) Daca tii predici prin care tragi dupa tine pe anumite cai o "gloata" intreaga, vei raspunde pentru fiecare! Iar asta, e ce-a mai grea pedeapsa dintre toate.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

teocratul

Stardust,

Nu trag pe nimeni dupa mine, deoarece stiu ca nu este loc destul pentru ca sa poata sta toti comod pe locul meu.

Doar ii incurajez pe cei care se cred slabi, ca sa se intareasca doar in Bunul Dumnezeu, si sa-l ignore pe Satan Dreaqul cu toate iluziile=hologramele lui, despre ceea ce ar insemna "Binele".

adi_drula

Citat din: teocratul din  07 Decembrie 2008, 17:26:21
Stardust,

Nu trag pe nimeni dupa mine, deoarece stiu ca nu este loc destul pentru ca sa poata sta toti comod pe locul meu.

Doar ii incurajez pe cei care se cred slabi, ca sa se intareasca doar in Bunul Dumnezeu, si sa-l ignore pe Satan Dreaqul cu toate iluziile=hologramele lui, despre ceea ce ar insemna "Binele".

"Binele" ???? E o chestie relativa. Poate ca e undeva un nucleu in jurul careia se invarte tot ceea ce percepe fiecare ca fiind bine. Dar e totul atat de relativ incat nici macar legislatia stricta nu mai poate face fatza. Daca e sa incepem o polemika bine/rau n-o mai terminam niciodata. E bine sa iei viata unui om? NU! Si cum ramane cu legitima aparare? Si daca e legitima aparare cum ramane cu "sa intoarcem si celalalt obraz"? Si uite-asa ne putem intinde la nesfarsit...
Teocratul, fa-mi tu diferenta intre bine si rau si daca ma convingi esti tare!

teocratul

adi_drula,

daca nu te amesteci printre "fiare" - ci o sa le eviti, ca sa nu dai de dreaqu` - n-o sa fii nevoit nici macar sa intorci si obrazul celalalt, daramite sa mai si omori "in legitima aparare".

eu v-am dat o definitie a Binelui, si v-am facut si diferenta dintre Bine si Rau.

observ ca, din pacate, voua va este frica - ca de dreaqu - ca sa aveti discernamant, deoarece:

vreti sa nu regretati absolut nimic din tot ceea ce faceti, desi, majoritatea actiunilor voastre sunt regretabile.

comiteti un mare pacat, deoarece pana si unele dintre animale fac dovada ca au mai multa CONSTIINTA decat voi.

deci, ca sa nu aveti ce sa va reprosati=mustrati, ati dat dreaqului CONSTIINTA, si ati pus in locul ei principiul:

" de nimic din ceea ce este "omenesc" nu ne este rusine ".

bravo, tineti-o tot asa. sunteti cei mai "Buni".

si, mai ales: cele mai inteligente dintre "fiare"="animale" !

teocratul

adi_drula,

daca n-ai ascultat-o pana acum, ascult-o acum cu mare atentie, de cateva ori.

incearca "sa-i sorbi cuvintele":

http://www.youtube.com/watch?v=MvPQHE_qibU

matricks

offtopic: In primul rand vreau sa salut toti forumistii. Bine v-am gasit.
M-am bucurat foarte mult sa descopar existenta acestui forum.
In general am constatat cu placere ca se respecta topicurile, un lucru de apreciat. Totusi, acele topicuri care au legatura cu/despre Dumnezeu, tind sa o cam ia pe aratura si atacurile la persoana sunt cam nepotrivite.
/offtopic

Daca este sa vorbim din punct de vedere biblic, conform Geneza 3:5 - "dar Dumnezeu ºtie cã, în ziua cînd veþi mînca din el, vi se vor deschide ochii, ºi veþi fi ca Dumnezeu, cunoscînd binele ºi rãul``", nu putem nicicum concluziona daca raul a fost pus in noi si era in stare latenta, sau l-am dobandit in momentul in care Adam a mancat din fructul pomului.  Cert este am devenit constienti de diferentierea dintre bine si rau, in momentul primului pacat.

Raul - predestinare genetica? Oare raul are de-a face cu gena umana?
Conceptele de bine si rau au de-a face cu mintea. Cu perceptia fiecaruia asupra unei stari. Este interesant de observat faptul ca Adam si Eva erau goi. Si nu percepeau ca acest lucru sa fie ceva rau. Dupa pacatul originar, ei erau tot goi. Nu s-a schimbat nimic din punct de vedere fizic. Insa perceptia lor s-a schimbat. Si au vazut ca aceasta stare era rea.

Pentru a evita eventualul comentariu ca afirmatia din Geneza 3:5 este facuta de Satan, care esti un mincinos, sa vedem aceasta afirmatie facut de Dumnezeu (&CO).
A se vedea citatul din Geneza 3:22 . Domnul Dumnezeu a zis: ,,Iatã cã omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscînd binele ºi rãul. Sã -l împedecãm dar acum ca nu cumva sã-ºi întindã mîna, sã ia ºi din pomul vieþii, sã mãnînce din el, ºi sã trãiascã în veci.``

Cred ca binele si raul au de-a face mai degraba cu cunoasterea decat cu genetica.
Sunt curios sa mai aud si alte opinii.



adi_drula

teocratul
Nu ma convingi. Eu spun ca nu exista bine si rau. Nu ai Alb si Negru. E totul in nuante de gri. Nu poti sa vi sa spui "asta e bine" si "asta e rau" si sa fi si obiectiv in acelasi timp. Bine pentru cine? Rau pentru cine? Pentru tine? pentru un grup? Pentru o comunitate? Ce e bine pt tine, poate fi rau pt mine. Nu poti sa vii sa fluturi notiunile tale despre bine ca pe o doctorie si cele despre rau ca pe o otrava. Tot ce vreau sa spun este ca esti absolut subiectiv

teocratul

Matricks,

ADEVARATA CUNOASTERE este chiar cea cultivata prin Programare=Invatare, sau altfel spus acelasi lucru:

prin PRE_DESTINARE sau, chiar si mai detaliat spus:

prin PRE_LUCRAREA GENETICA.


Restul se numeste STIINTA, si se dovedeste de cele mai multe ori:

O INVATATURA - INTENTIONAT - ERONATA !

teocratul

Citat din: adi_drula din  09 Decembrie 2008, 18:31:49
teocratul
Nu ma convingi. Eu spun ca nu exista bine si rau. Nu ai Alb si Negru. E totul in nuante de gri. Nu poti sa vi sa spui "asta e bine" si "asta e rau" si sa fi si obiectiv in acelasi timp. Bine pentru cine? Rau pentru cine? Pentru tine? pentru un grup? Pentru o comunitate? Ce e bine pt tine, poate fi rau pt mine. Nu poti sa vii sa fluturi notiunile tale despre bine ca pe o doctorie si cele despre rau ca pe o otrava. Tot ce vreau sa spun este ca esti absolut subiectiv


Doamne, ce catar=berbec=vitel tanar mai esti.

Deci, dupa logica ta strivita=alterata de Satan Dreaqul:

desi absolut toata lumea stie deja ca GRIUL este chiar=doar O COMBINATIE de ALB si de NEGRU,

cu toate astea tu vii si sustii DOAR CU TUPEUL=INSISTENTA DE A BATE CAMPII=DECI, FARA NICIUN FEL DE ARGUMENTE ca:

chiar elementele definitorii=generatoare ale GRIULUI

- IN LIPSA CARORA ESTE EVIDENT SI IN_CONTESTABIL CA GRIUL NICI NU POATE APAREA SI EXISTA IN MOD REAL -

nu ar exista deloc, daramite ca cele 2 elemente definitorii sa mai poata si exista in stare PURA=FIECARE SEPARAT, ci:

ca ALBUL si NEGRUL sunt CONCEPTELE IMAGINARE=FICTIVE,

in timp ce GRIUL ar fi culoarea originara=naturala a sufletului omului !

P.S.
O sa te faci de ras, pana si fata de omuletii gri=extraterestrii,
care isi vor da seama imediat ca esti VIRUSAT si suferi de o "imunodeficienta dobandita", prezenta doar la CLONE.

adi_drula

Mi-am argumentat comentariul, spre deoseire de tine. Da-mi exemplu de bine absolut si rau absolut. Asa sunt eu mai dobitoc, crescut la coada vacii... Nu pricep daca nu explici ca pt prosti. Asa ca aratami binele absolut. Sal vaz si eu.

PS - Nu am jignit pe nimeni pe forumul asta. Am observat ca atunci cand nu ai argumente sa-ti demonstrezi teoria incepi sa jignesti.

StarDust

Nu esti singurul "de la coada vacii" eu nu inteleg bine nici titlul acestui subiect... cred ca e rau... rau.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

teocratul

adi_drula,

nici eu nu te-am jignit.

ci am facut doar unele dintre constatari, pe aceeasi masura a constatarilor facute de tine.

tu ai sugerat, ca oamenii ar fi cu totii niste "animale" bezmetice.

iar eu ti-am spus, ca cel putin dintre noi doi, "animalul" ala bezmetic esti doar tu, in tot universul asta.

teocratul

adi_drula,


pentru ca asta chiar iti place si vrei sa crezi.

nu insa si pentru ca ar fi implicit ADEVARAT.


P.S
Tu ai adus vreun ARGUMENT ?
Iti spun eu EXACT ce ai facut !
1) Ai ignorat - cu tupeu de derbedeu - argumentele mele;
2) Iar atunci cand n-ai facut doar niste afirmatii fara o acoperire logica minimala, ai formulat doar intrebari=false probleme !


Ai perfecta dreptate, atunci cand singur spui ca esti crescut sub coada vacii, deoarece:


m-ai facut sa ma simt intradevar ca un idiot, atunci cand am crezut ca descendenta oamenilor din maimute este o fictiune.