Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Raul, predestinare genetica sau "imunodeficienta dobandita" ?

Creat de teocratul, 04 Decembrie 2008, 22:11:02

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

teocratul

Ii rog pe cei interesati de clarificarea acestor 2 aspecte, sa contribuie cu cunostintele si experientele lor, la incercarea de elucidare a acestei dileme.   

Serban M

raul,cosmarul sau satanele de care tu te prea temi contemplatorule;asemeni intunericului (totuna) este inexistent;non-existent si nu COEXISTÉNT cu lumina;acesta reprezinta un firesc obstacol evolutiv in dimensiunea contemporana - deficienta / accesibila catre celelalte,insa celelalte sunt deja dezvelite.

Conceptul in sine de negativ care sta in opozitie cu pozitivul ,este un concept fals.Raul pe care noi il experimentam in lumea actuala este doar patura care acopera lumina atotcuprinzatoare asupra tuturor existentelor multidimensionale si numai lumina  exista / creatorul,iar in planul actual soarele central.

Patura actuala este doar o pata pe un bec / corp cosmic in fata unui soare - eclipsare care umbreste un privitor / cel ce simte ,experimenteaza ; suntem umbriti si traim cu impresia ca intunericul exista.Asemeni caldurii,frigul nu se poate masura pentru ca frigul nu exista.

lumina primordialá asteapta necontenit sa fie dezvelita in toate planurile pentru a omogeniza creatia,soarele central este actuala noastra cale pentru a transforma frica/absenta/frigul in iubire/lumina/dezvelire  :star:

http://www.youtube.com/watch?v=BwhXtVyhz6U

Nox

1 trol pe forum - e de rãu;
2 troli pe forum - foarte rãu;
3 troli pe forum - extrem de rãu;
etc.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

teocratul

Sirius13,

ti-ai scos pironul din cap ?

de ce faci confuzie=pui semnul egal intre intuneric si rau ?

o faci intentionat, sau, scotandu-ti pironul din cap, ai ramas pur si simplu fara pic de discernamant=logica=design inteligent, pentru ca ti s-a scurs afara toata "stiinta" ?

intunericul n-are absolut nicio legatura cu raul.

ba chiar, fiind lasat=menit tot de catre Dumnezeu, intunericul ne face chiar bine.

altfel, ne-ar arde lumina soarelui pana cand, ori ne-ar evapora pur si simplu si ne-ar transforma in cenusa cosmica, ori, daca nu, am avea totusi parte de suferinte fara sansa de alinare, adica: am fi lipsiti de odihna binemeritata dupa o zi de activitate.

deci, e clar ca raul nu este nici macar sinonim cu intunericul, da ???

deoarece raul - nefiind lasat=menit de Dumnezeu - nu-ti da pace=odihna niciodata, ci incearca permanent ca sa puna stapanire pe tine, sa te domine in fiecare clipa.

Serban M

oare nu putem judeca inca decat din prisma fricii / intunericului?te rog sa te maturizezi.

da teocratule,ambele sunt totuna;aceeasi sintagma nu o gasim insa si la alpha & omega. (Inceput si Sfarsit)

firesc era vorba de intunericul metaforic (tot ce cuprinde) ,insa dupa cum am spus,o data ce reusim sa trecem acest obstacol in dimensiunea accesibila,dezvelind actuala patura vom trece implicit la celelalte planuri unde nu exista intuneric/satane/angoasele tale;totul este o transformare catre omogenizare (vezi omida,flutur)

Intelege faptul ca raul tu il mentii langa tine prin frica,cauta sa descoperi binele.

teocratul

Ce vorbesti Frantz ?

Pana si un animal=o maimuta are mai mult discernamant decat tine

- si poate deosebi intunericul mai mult sau mai putin metaforic, de rau -

iar animalul=maimuta aia n-a trecut nici macar pe la vreo scoala, adica:

nici macar n-a avut parte de binele pe care l-ai avut tu, raule.

P.S
De cand il am pe Dumnezeu=Binele in mine, precum si in afara mea, nu-mi mai este frica de absolut nimic !
Ia spune - DACA NU TI-E FRICA SA RECUNOSTI - ca asa cum nu ar exista Raul, nu ar exista nici Dumnezeu !
Si ca tot universul - dar mai ales aceasta lume - ar fi aparut doar dintr-un accident=dintr-o intamplare=dintr-o coincidenta !

Serban M

Citat din: teocratul din  05 Decembrie 2008, 10:57:36
Ce vorbesti Frantz ?

Pana si un animal=o maimuta are mai mult discernamant decat tine

- si poate deosebi intunericul mai mult sau mai putin metaforic, de rau -

iar animalul=maimuta aia n-a trecut nici macar pe la vreo scoala, adica:

nici macar n-a avut parte de bine, asa cum ai avut tu, raule.

asemeni maimutei judeci tu,din frica te invarti in cerc fara oprire  :-D

probabil cu timpul ai sa intelegi ca exista si iubire / binele care merita descoperit.

dupa ce ai scris ceva,nu mai re-edita.ti-am demonstrat ca in tine domneste frica,degeaba te aperi.

Dumnezeu este lumina divina atotcuprinzatoare si ne asteapta sa-l descoperim.

iti repet,raul nu exista asa cum il intelegi tu,este trecator asemeni unui obstacol,ori te afunzi / cazi in el ori treci mai departe / te dezvelesti.

teocratul

Sirius13,

Nu te mai grabi tu ca sa raspunzi doar la ceea ce iti convine, ci discerne=judeca mai intai.

Oricum sunt limitat ca timp pentru scrierea unui singur mesaj, de catre administratorul siteului.

Asa ca, e inca o data clar ca tu te grabesti cu EXTINCTIA=EXTERMINAREA mesajelor care nu-ti convin, raule.

Serban M

din ura si frica dai cu pietre  :-D te las pe tine sa intelegi cum iti convine mai bine pe threadul asta.

insa daca te vrei trezit incearca sa te trezesti si nu te inchide in tine,descopera-i si pe ceilalti,incearca sa descoperi iubirea.

romulus

Citatintunericul n-are absolut nicio legatura cu raul.
Asa o fi , dar trebuie sa definesti notiunea de <rau>!
Pentru ca eu pot avea rau de mare si sa fiu in perfecta concordanta cu lumina .
Si apoi raul -  ca si binele - este relativ. Ceea ce apreciez eu azi ca este rau, in aceeasi secunda un semen al meu (ori mai multi) pot aprecia acelasi fapt ca bun/ foarte bun/ minunat !!
La fel , acelasi lucru care azi imi pare ca e rau, maine imi poate salva viata si "broderii" pe tama se pot face ....."n" .
Asa ca, hai sa definim termenii  !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

teocratul

Citat din: Sirius13 din  05 Decembrie 2008, 11:17:32
din ura si frica dai cu pietre  :-D te las pe tine sa intelegi cum iti convine mai bine pe threadul asta.

insa daca te vrei trezit incearca sa te trezesti si nu te inchide in tine,descopera-i si pe ceilalti,incearca sa descoperi iubirea.


Sirius13,

Pe care "ceilalti" imi ceri ca sa-i descopar ?

Adica, ma rogi ca sa pricep si sa accept ratiunea=logica unora, pentru subzistenta - si implicit perpetuarea - raului ?

Vrei sa ma seduci ? Mi-ai facut o declaratie de iubire ?

Ca sa ma induiosez de faptul ca si tu esti capabili de iubire, la fel ca toti ceilalti ???

Bun, dar vreau sa stiu mai inainte: de ce vreti voi ceilalti: "CA SA NE IUBIM CHIAR IN TOATE FELURILE" (fara nici cel mai mic apropos fata de "SIDA", ci, tot asa cum ai procedat si tu: STRICT METAFORIC vorbind) ???

Feluri pe care unii nu vor ca sa si le imagineze, chiar daca stiu ca ele exista, deoarece: ei stiu CA NU ESTE BINE !!!

Si, tot asa cum si voi cereti respectul celorlalti, nu credeti ca N-AR FI RAU daca: si voi ati respecta felul de "a iubi" mai putin patimas=rau - sau deloc rau - al celorlalti, si v-ati "iubi" doar pe voi insiva sau doar intre voi ????

teocratul

Romulus,

Domnu` colonel !

De ce relativizezi=bagatelizezi existenta discernamantului=raului si a binelui ?????

Raul se poate ascunde=disimula oriunde, nu doar in intuneric, dar asta nu inseamna ca daca raul prefera sa se ascunda=amestece in intuneric, cele doua entitati ajung sa se confunde cu adevarat iar confuzia asta nu este nici definitiva=ireversibila (na, ca acum m-am exprimat si ti-am dovedit chiar academic de stiintific, deosebirea dintre intuneric si rau) !

De ce te invarti mereu cartezian=in jurul cozii satanice, vorba "iluminatului" Sirius13 ?????

Chiar nu mai poate exista nimic BUN pe lumea asta ?????

Care sa merite sa nu te indoiesti niciodata de el, si pe care sa nu vrei sa-l mai schimbi, TOCMAI pentru ca:

NU POATE EXISTA NIMIC ALTCEVA MAI BUN,

SI, LA CARE DACA AI RENUNTA,

N-AI FACE DECAT CA SA RE_(IN)VII LA CE-I MAI RAU ???


Domnule colonel, mata reusesti ca sa intelegi:

CE-I ALA PROGRES SI NU REGRES ?????

Mata ma intelegi, ca "stiinta" actuala, este cea care nu te lasa ca sa scapi de ce-i mai rau, pentru a putea dobandi doar ce-i mai bun ?????

Ca te inlantuie si te inrobeste cu "iubirea" ei ?????

romulus

CitatMata ma intelegi, ca "stiinta" actuala, este cea care nu te lasa ca sa scapi de ce-i mai rau, pentru a putea dobandi doar ce-i mai bun ??

Ca te inlantuie si te inrobeste cu "iubirea" ei ??

Nu stiu daca este chiar asa !
Din cate cunosc eu in "stiinta" (daca ne referim aici la ramurile abstracte: matematica, logica, fizica) au aparut teorii care demonstreaza existenta lui Dumnezeu!

CitatRaul se poate ascunde=disimula oriunde

Foarte corect , sunt total de acord cu afirmatia!
Deci,  se poate ascunde chiar in interiorul binelui !Logic , nu ?
De altfel, daca este sa dam crezare unor filosofi ai Chinei antice, cele doua notiuni pot coexista una in cealalta de la aparitie pana la incheierea ciclului lor de manifestare ( la fel cu  viata, care contine moartea; actiunea /inactiunea; materia/antimateria/ si exemplele pot continua)

CitatChiar nu mai poate exista nimic BUN pe lumea asta ??

Ba da.
Dar  asa cum ziceam si mai sus binele pur (absolut) ca si raul pur (absolut)  nu cred ca  exista !
Poate doar in esenta lui DUMNEZEU .
Dar atunci ne putem intreba:
Daca Dumnezeu a creat tot ceea ce exista in MARELE UNIVERS , pe cale de consecinta si raul este " creatia " Sa !
Nu?
Aoleu, pai cum ? Este posibil asa ceva ?
Se vede treaba ca DA este posibil !
Problematica abordata este insa deosebit de vasta si nu cred ca este locul - si nu avem nici timpul necesar - pentru o dezbatere exhaustiva! Candva ofaceam cu placere, cu un fior de parca eu as fi descoperit lumea atunci . Odata cu trecerea anilor insa, se prefigureaza in mintea mea o concluzie destul de clara  : este suficient sa ai credinta , nu te preocupa prea mult de ce si cum ! Ai incredere in Dumnezeu! El te va calauzi , cu siguranta pe cale pe care "descoperirile" "revelatiile" vor fi atat de la indemana ta, sub nasul tau chiar, incat ai sa multumesti Lui , ca ti-a  luminat calea.
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Serban M

Citat din: teocratul din  05 Decembrie 2008, 12:27:38
Sirius13,

Pe care "ceilalti" imi ceri ca sa-i descopar ?

Adica, ma rogi ca sa pricep si sa accept ratiunea=logica unora, pentru subzistenta - si implicit perpetuarea - raului ?

Vrei sa ma seduci ? Mi-ai facut o declaratie de iubire ?

Ca sa ma induiosez de faptul ca si tu esti capabili de iubire, la fel ca toti ceilalti ???

Bun, dar vreau sa stiu mai inainte: de ce vreti voi ceilalti: "CA SA NE IUBIM CHIAR IN TOATE FELURILE" (fara nici cel mai mic apropos fata de "SIDA", ci, tot asa cum ai procedat si tu: STRICT METAFORIC vorbind) ???

Feluri pe care unii nu vor ca sa si le imagineze, chiar daca stiu ca ele exista, deoarece: ei stiu CA NU ESTE BINE !!!

Si, tot asa cum si voi cereti respectul celorlalti, nu credeti ca N-AR FI RAU daca: si voi ati respecta felul de "a iubi" mai putin patimas=rau - sau deloc rau - al celorlalti, si v-ati "iubi" doar pe voi insiva sau doar intre voi ????

exact ce banuiam eu mi-ai confirmat.

prin simplul fapt de neintelegere a termenului ''ceilalti'' si interpretarea paranoica a frazei de mai sus te-ai autocaracterizat.

M-am referit la iubirea fata de semeni ,ceilalti ,toti din jurul tau.Nu ma intereseaza preferintele tale sexuale si nu la sex m-am referit;incearca sa nu mai ii consideri pe toti masoni pentru ca devine patologic.  :-D si eu sunt impotriva masoneriei in caz de nu stiai,iar ei reprezinta patura actuala / raul pe care trebuie sa-l dezvelim / dam la o parte pentru a ne elibera ,transforma.

teocratul

Sirius13,

Daca crezi ca sunt paranoic, si cu toate astea ma iubesti, atunci fa-mi - si fa-ti si tie implicit - un Bine, si "lasa-ma in boala mea".

Sau nu poti s-o faci, pentru ca ma iubesti pana la gelozie, si nu vrei sa ma imparti cu ceilalti ?


Romulus,

Chiar daca se ascunde temporar in Bine, Raul tot isi va arata cel putin o data adevarata fata, deci:

Raul nu poate fi niciodata unul si acelasi lucru cu Binele, ci, Raul este asa doar in aparenta=iluzie.
Pentru ca daca Raul ar fi vreodata Bine, atunci ar fi asa la nesfarsit.

Raul nu este creatia lui Dumnezeu. Dumnezeu re_creeaza permanent Binele, adica: tot ceea ce distruge Raul.

Dumnezeu are discernamant, ba mai mult: este singurul cu adevarat INTELIGENT deoarece:

este COERENT SI ORDONAT=STABIL si NU ESTE HAOTIC=BEZMETIC=IN_STABIL asa cum este RAUL.

Iar Raul este "hermafrodit", adica: este atat propriul sau parinte, cat si propria sa samanta, precum si propriul sau rod, si asta chiar daca:

INITIAL=PRIM_ORDIAL NU A EXISTAT DECAT BINELE.

Din pacate, o parte a Binelui initial=prim_ordial:

S-A PERVERTIT=SCHIMBAT IN RAU CU DE LA SINE VOINTA SI PUTERE, SI RAU A RAMAS PANA IN ZIUA DE AZI !

Tocmai de aia se si spune - pe buna dreptate - ca: RAUL ESTE UN PACAT SI NU UN BINE !