Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Planeta similarã cu Terra

Creat de Anna, 25 Aprilie 2007, 12:52:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


toma

Foarte! Dupa cite tin minte asta ar fi o a doua planeta descoperita!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

adrianh

interesante stiri!as dori sa aflu si eu numele planetei cat si distanta,longitudine si latitudinea la care este asezata aceasta planeta!
Multumesc!
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

alx

Citat din: adrianh din  25 Aprilie 2007, 22:13:15
interesante stiri!as dori sa aflu si eu numele planetei cat si distanta,longitudine si latitudinea la care este asezata aceasta planeta!
Multumesc!

cine citeste,stie...
''Location: 20.5 light-years from Earth, in the Libra constellation

Size: 50 percent bigger and five times the mass of Earth

Gravity: 1.6 times as strong as Earth's

Orbit: Every 13 Earth days

Temperature: Average 32 to 104 degrees F

Star: Gliese 581, a red dwarf

Sources: Los Angeles Times, Christian Science Monitor, The Associated Press''

cat despre latitudinea si longitudinea unde este asezata...ce mai pot zice? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
ps.sau era o gluma si nu mi-am dat eu seama?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."


CHIP

Nu putem decit sa-i felicitam pe americani si sa le dorim sa-si trimita sondele spatiale in acel loc iar noua sa ne trimita fotografii cu ,,mostre de viata,,

prosecco

 :roll: :roll: :roll: :roll:

felicitari americanilor chip.....stai sai vezi cand se apuca de vandut bucati de pamant din "planeta descoperita "

intreaba daca nu ma crezi pe satelitul nostru natural....LUNA...ea stie mai bine..LOL :-D

lylyt_ice

Nu cred eu ca pun Americanii asa usor in vinzare ,poate dupa ce isi aleg ei toate parcelele cu bogatii naturale,nu cred eu ca mai au ei chef de razboaie si pe acolo.CE-I IN MINA NU-I MINCIUNA!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Oricum daca americanii vor gasi viata acolo probabil ca vor face publica descoperirea dupa vreo 100 de ani de la momentul descoperirii.

radu?muj

de ce credeti ca au descoperito americani? in spatele programului nu credeti ca au stat persoane mai capabile, foarte probabil si romani.Eu nu felicit pe nimeni, cand vor ajunge acolo ...poate.

CHIP

Nu cred ca planeta putea fi descoperita cu ajutorul vreunui telescop terestru iar la momentul actual americanii detin suprematia spatiului cosmic fie ca ne place lucrul asta sau nu.

radu?muj

discutam despre planete nu de cercuri ''''de integrare'''(ai vreun arg posteazal dar nu aici)

stargate

pana sa inceapa americanii sa vanda "pamant" din planeta descoperita mai e destul timp... mai intai trebuie sa ajunga acolo... shi cum planeta se afla la 20 de ani lumina de noi... cam greu :)
Smoke on the water, fire in the sky.

CHIP

Inca din 1993 astronomul britanic David Hughes publica in revista stiintifica New Scientist ca dupa noile estimari pe baza de modele conceptuale actualizate ar exista in jur de 60 de miliarde de planete numai in Calea Lactee.Patru miliarde dintre ele ar fi asemanatoare pamantului,respectiv umede si ar avea o temperatura acceptabila(pe patru miliarde de planete ar putea exista viata).Cu numai o suta de ani inainte,orice om de stiinta care ar fi afirmat acest lucru ar fi fost blamat.

CHIP

Si inca din aprilie 1994 revista stiintifica Science prezenta existenta a doua planete asemanatoare Pamantului,care se rotesc la o distanta relativ mica,in jur de 1200 de ani-lumina in jurul unui astru care ar avea caracteristici asemanatoare soarelui nostru.