Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

AL 3-lea ochi

Creat de mistic, 18 Aprilie 2007, 08:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

contemplatorul

#285
Citat din: antoniu din  21 Iulie 2008, 21:04:54
aligadot ,ai intrat in metamorfoza si te transformi in musca ....ai sa faci ochiul compus pana la 15000 de ochi... sarmanul ...esti bun ca sa monitorizezi 24 din 24 forumul.


Antoniule,

Remarca ta, a fost atat de rapida si de potrivita cu contextul, de parca ar fi venit din partea unui supra_om !
Deci, nu e doar o vorba in vant, ci este chiar si un fapt real, atunci cand unii spun:

" Sunt numai ochi ..... si urechi ! "

Apropos de a 3 a ureche ! Credeti ca n-ati avea nevoie ?

aligadot

mda...ceea ce am spus eu in acel mesaj a fost o gluma, pe care unii au inteles-o si pe care unii nu:deoarece...nu stiu...dar au ei o viziune mai reala, adevarata, fiind cei care ne dau noua sfaturi despre adevarul adevarat, zicand ca ei vad lucrurile asa cum de fapt sunt ele, dar ei de fapt nu reusesc sa inteleaga/vada o gluma, deci cum sa inteleaga ceea ce se intampla pe pamantul asta daca ei nu inteleg o gluma(repet)

aha si eu cica stau 24/24 pe acest forum, ei uite ca nu e asa,poate tu stai draga Antoniu, cum a zis si 'contemplatorul' ca ai venit prompt cu raspunsul.

faza cu a 3-a ureche...este continuarea la cel de-al patrulea ochi al meu...gluma adica(sau in alte conceptii...adevarul adevarat, sau clarauditie....)

sincer sa fiu, am impresia ca sunteti asa rupti de realitate, incat daca eu spun cea mai mare prostie, in cel mai ilogic fel, o sa spuneti ca am dreptate, si ca asta e purul adevar, si nu ma refer la toti ci doar la cei care nu stiu sa inteleaga o gluma, asa cum s-a crezut si de gluma mea, ca eu am zis adevarul.

si sa zic si de ce am facut acea gluma:
pentru ca multi dau de inteles,sau dau sfaturi, ca au cel de-al treilea ochi deschis dar nu vor sa demonstreze.pai care e faza? eu, cel putin, as vrea o demonstratie, nu de dragul demonstratiei, ci ca sa vad ca s-a reusit asa ceva(deschiderea), cu tehnica respectiva si in atata timp(adica vreau (ceva exact)/(ceea ce se discuta), legat de acest topic)...

cu o tehnica poate sa vina oricine, dar eu vreau demonstratii ca sa vad ca e eficienta.
si daca nu vreti sa faceti demonstratie, inseamna ca e egoism, deoarece nu vreti sa ajutati si pe altii sa isi implineasca dorinta/chemarea...intelegeti?
sper ca am fost inteles
repet: demonstratie, cel putin pt mine, nu inseamna circ!
de asta spune lumea ca vrea demonstratie. am dreptate?????

aligadot

Citat din: darieglobur din  21 Iulie 2008, 21:11:01
mai, sa fie, trecuram deja la al patrulea! carele este (dovedit!) diferit de-al treilea cu o probabilitate de 49%...felicitari, aligadot, mai ai cale de-un procent si te-nscrii in "echilibrul cuantic"! si iote ca lucrurile nu se opresc colea ci urmeaza cat de curand al cincelea º. a. m. d.
la mai mare, frate!
dar se pare ca avem totusi o problema, si-anume ca nu-l deschiseram pe cel de-al treilea, ala mai micu', naspa :x
ok, de vei putea sa treci peste introducerea umoristica si nu te vei supara prea tare pre mine, considera ca-s omu' tau si, pentru ca tot astepti intrebarile, zi-mi si mie ce-nseamna, in acceptiunea ta, a-ti deschide "cel de-al patrulea ochi". sa-nteleg ca nici tu nu esti departe de "filosofia" lui gurdjieff?


in nici un caz nu m-am suparat, dar mesaju respectiv s-a vrut o gluma, care a avut ca motiv ceea ce am scris mai sus...
o mai fi facand si gurdjieff glume de astea, sau poate nu e gluma, dar eu am zis-o ca pe o gluma...

contemplatorul

#288
Citat din: aligadot din  22 Iulie 2008, 13:10:51
mda...ceea ce am spus eu in acel mesaj a fost o gluma, pe care unii au inteles-o si pe care unii nu:deoarece...nu stiu...dar au ei o viziune mai reala, adevarata, fiind cei care ne dau noua sfaturi despre adevarul adevarat, zicand ca ei vad lucrurile asa cum de fapt sunt ele, dar ei de fapt nu reusesc sa inteleaga/vada o gluma, deci cum sa inteleaga ceea ce se intampla pe pamantul asta daca ei nu inteleg o gluma(repet)
aha si eu cica stau 24/24 pe acest forum, ei uite ca nu e asa,poate tu stai draga Antoniu, cum a zis si 'contemplatorul' ca ai venit prompt cu raspunsul.
faza cu a 3-a ureche...este continuarea la cel de-al patrulea ochi al meu...gluma adica(sau in alte conceptii...adevarul adevarat, sau clarauditie....)
sincer sa fiu, am impresia ca sunteti asa rupti de realitate, incat daca eu spun cea mai mare prostie, in cel mai ilogic fel, o sa spuneti ca am dreptate, si ca asta e purul adevar, si nu ma refer la toti ci doar la cei care nu stiu sa inteleaga o gluma, asa cum s-a crezut si de gluma mea, ca eu am zis adevarul.
si sa zic si de ce am facut acea gluma:
pentru ca multi dau de inteles,sau dau sfaturi, ca au cel de-al treilea ochi deschis dar nu vor sa demonstreze.pai care e faza? eu, cel putin, as vrea o demonstratie, nu de dragul demonstratiei, ci ca sa vad ca s-a reusit asa ceva(deschiderea), cu tehnica respectiva si in atata timp(adica vreau (ceva exact)/(ceea ce se discuta), legat de acest topic)...
cu o tehnica poate sa vina oricine, dar eu vreau demonstratii ca sa vad ca e eficienta.
si daca nu vreti sa faceti demonstratie, inseamna ca e egoism, deoarece nu vreti sa ajutati si pe altii sa isi implineasca dorinta/chemarea...intelegeti?
sper ca am fost inteles
repet: demonstratie, cel putin pt mine, nu inseamna circ!
de asta spune lumea ca vrea demonstratie. am dreptate?????


Aligadot,

Dragule. Sa nu-ti mai doresti niciodata - deci nici sa nu mai ceri - ca sa ti se faca O DEMON_STRATIE, ci sa ceri O DOVADA !
Deoarece, asa cum ii spune si numele:

DEMON_STRATIA este doar O SCAMATORIE=chiar un NUMAR DE CIRC=iuteala de mana a presti_digitatorului, si nebagarea de seama a martorilor, care ajung astfel ca sa confunde DEMON_STRATIA cu DOVADA !

DEMON_STRATIA nu reveleaza niciodata ADEVARUL=NU ESTE DOVADA IN SINE,
CI ESTE DOAR UNA DINTRE IMAGINILE=ILUZIILE DESPRE DOVADA=CU PRIVIRE LA ADEVAR !

StarDust

#289
Citat din: lylyt_ice din  22 Iulie 2008, 03:44:14
...iar ce spune CONTEMPLATORUL este purul adevar, stiu ca nu pricepeti nimic din ce spune acest om, este dinainte programat sa nu pricepeti...!!! pentru ca cineva deacolo de sus a spus;"VOR AVEA OCHI SI VOR FII ORBI SI VOR AVEA URECHI SI VOR FII SURZI" desi unii sunt convinsi ca sunt lucizi si clari, sunt ca oamenii beti, cu toate ca nu au baut nimic!!!
"contemplatorul" ne prezinta doar realitatea LUI, "realitate" care pe mine nu ma convinge cu nimic. Nimic palpabil, doar teorii, care mai sunt si prezentate intr-un mod de a scrie care pe mine unul, drept sa va spun, ma oboseste. Cu unele puncte de vedere expuse de dansul sunt de acord, dar toate sunt teorii pe care le expune pe forum intr-un mod destul de original. Eu unul nu pot sa postez pe un subiect decat pareri pur personale, si nu citite, imaginate si prezentate ca reale. Imi pare rau dar asta vad eu in postarile d-lui "contemplatorul" Nimic concret. Eu de povesti SF sunt satul... La concred d-le "contemplatorul" si mai vorbim...
Fara propozitii interminabile, despartite astfel incat sa ne "ameteasca". Doar scris il limba clara romaneasca ca sa inteleaga si "neinitiatii"
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

contemplatorul

#290
Aligadot,

(si tu Stardust, pentru ca am vazut deja ne_increderea ta fata de mine)

Apropos de clar_auditie, ca tot ai adus vorba !

De multe ori, atunci cand se intampla un lucru intr-o alta incapere decat cea in care ne aflam amandoi, nevasta-mea ma intreaba, dupa ce se duce sa vada cu ochii ei ceea ce s-a intamplat:

" Dar, de unde stiai ce s-a intamplat, asa, DOAR DIN AUZITE, fara ca sa fi si vazut ce s-a intamplat ?
Pentru ca, desi am auzit si eu odata cu tine acelasi lucru, cu toate astea nu mi-am putut IMAGINA ceea ce s-a intamplat ! "

Cum sa-i explic eu, ca inca de mic copil, mi-am format intentionat=constient: O MEMORIE AUDITIVA A LUCRURILOR PE CARE LE-AM VAZUT CA SE INTAMPLA ???

Si ca, la fel cum se formeaza=re_cunoaste o imagine pe creier, datorita vederii=ochilor, tot asa se formeaza pe creierul meu o imagine, numai ca ea se datoreaza de data asta sunetelor=urechii.

Ca sa va convingeti de DOVADA adusa de mine, va rog sa intrebati UN ORB, CUM POATE VEDEA IN JURUL SAU ???

In cazul meu, pentru ca AM SI VAZUT IN AVANS=CU ANTICIPATIE, mi-a fost mult mai usor ca sa-mi formez atat niste TIPARE AUDITIVE, cat si sa le combin, pentru a descoperi altele CHIAR NE_VAZUTE INAINTE !

Sau, urmariti filmul Zatoichi:

Eu, pe primul l-am vazut !

http://www.youtube.com/watch?v=_3WNmW5X8dI

Pe al doilea, numai trailer-ul, dar este la fel de sugestiv, cu privire la formarea unei IMAGINI CLARE in creier, doar datorita auzului !

http://www.youtube.com/watch?v=BR6MuzocY6M&feature=related

parere

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar contemplatorul imi pare ca traieste in lumea lui, o lume in care isi creaza imagini auditive si in care are puteri de super erou...dupa cate am inteles forumul in sine a fost creat cu alte scopuri, nu cu acela de a gasi oameni speciali, ci doar interesati de fenomen....

contemplatorul

#292
Citat din: parere din  22 Iulie 2008, 16:12:14
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar contemplatorul imi pare ca traieste in lumea lui, o lume in care isi creaza imagini auditive si in care are puteri de super erou...dupa cate am inteles forumul in sine a fost creat cu alte scopuri, nu cu acela de a gasi oameni speciali, ci doar interesati de fenomen....

Nici daca tii cu tot dinadinsul, nu vei reusi ca sa ma jignesti=murdaresti !

Tot asa dupa cum: nici pe Cristos n-ati putut ca sa-l ucideti !

Va inconjurati cu disperare - si o trageti pe voi intr-una, ca pe o patura protectoare - doar intre FALDURILE=VALURILE=ILUZIILE=HOLOGRAMELE SATANICE, PE CARE VOI LE NUMITI REALITATE !

Dar, asa cum v-am spus, v-a veni curand si ZIUA in care:

NU VETI MAI PUTEA EMITE NIMIC, RAMANAND ASTFEL COMPLET DEZ_GOLITI !


Va veni ziua in care: Cristos va va striga la randul lui in gura mare:


YOU LOSE !!!!!!

Pentru ca ati provocat, mult prea multa suferinta in jurul vostru in tot timpul asta !

aligadot

nu vreau sa jignesc, doar o sa spun cum consider eu logic:

contemplatoru,

am zis demonstratie, tu zici dovada.aici nu facem jocuri de cuvinte si nu interpretam cuvintele doar ca sa lungim discutia. ai inteles ce vroiam eu...asta era ideea.
faci demonstratie(nu ma refeream la scamatorie) si avem dovada... :)

daca iti dai seama dupa sunetul produs in alta camera, asta nu inseamna clarauditie...parerea mea...

daca ma claxoneaza o masina pe strada, stiu ca este o masina, asta nu inseamna ca posed capacitatea de clarauditie...sau nu la asta te refereai?
sau tu te referi ca tu retii mental sunete de acuma 10 ani, si cand le auzi, iti dai seama ce sunt?tot nu se cheama clarauditie...zic eu...


faza cu Isus... nu cred eu ca stii ce o sa zica Isus...deja o dam in s.f.-uri...
adica noua ne zice you lose si tie ce iti zice?chiar o dam in balarii...

sa mentinem discutia pe subiectu pe care a fost deschisa, si nu incerca sa ne ameninti...
deja se observa putina ura, rautate la tine,  care e generata de tine, pentru ca spui ca stii,cunosti, dar nu vii cu dovada...si totusi vrei sa fii apreciat...

acuma nu zic, poate suntem noi prea mici, si nu intelegem, dar daca tu esti mare, incearca sa te cobori tu la nivelul nostru, sa ne explici ca sa intelegem si noi...

fie fara suparare...

contemplatorul

#294
SUPERFICIALITATEA voastra fara margini,

refuzul vostru indarjit=animalic=satanic de:

A RATIONA IN AVANS=CU ANTICIPATIE=INAINTE DE A ACTIONA,

disperarea voastra de A ACTIONA crezand ca:

DOAR ACTIUNEA=LUPTA INSEAMNA VIATA,

nu va face altceva decat:

SA VA GRABEASCA SFARSITUL PE ACEASTA LUME !

In ciuda faptului ca:

desi va doriti cu orice pret NE_MURIREA,

cu toate astea aplicati gresit:

PRINCIPIUL VESNICIEI=ETERNITATII=VIETII FARA DE MOARTE !

parere

Contemplatorul...se pare ca tu te scalzi in iluzii cred ca e ceva patologic la tine...se pare ca esti  un profet. Daca da, atunci ma scuzi...n-am stiut cu cine vorbesc, insezizabilul de mine...

contemplatorul

#296
Aligadot,

Ca eu sa te cred ca asa obisnuiti voi ca sa faceti constatari, desi voi sunteti perfect constienti ca raniti oamenii cu "ipotezele"="presupunerile" voastre, atunci si tu trebuie ca sa ma crezi ca - desi m-am incarnat in om - in ciuda aparentelor=iluziilor pe care tu le vezi, eu nu mai simt in mine niciun pic de ura si/sau de rautate fata de unii dintre voi, dar nici compasiune !

Ci, pur si simplu vorbesc=scriu, doar pentru cei care "au ochi sa vada si urechi ca sa auda", si care vor sa se elibereze=sa renunte la a se mai hrani cu hologramele voastre toxice, pe care le numiti REALITATE, dar care tot asa - dupa cum DEMON_STRATIA NU ESTE IMPLICIT DOVADA - REALITATEA NU ESTE TOTUNA CU ADEVARUL !

contemplatorul

#297
Aligadot,

Spune-mi si mie, de ce trebuie neaparat - daca eu nu sunt facut "dupa chipul si asemanarea" voastra - ca sa fiu considerat de voi STRICAT LA MINTE=UN SPIRIT BOLNAV=plecat cu pluta ???

Sunteti convinsi, ca voi sunteti SANATOSI LA MINTE=SPIRIT ???

Dupa STANDARDELE=NORMELE mele cu privire la SANATATEA MINTALA,
eu sustin ceea ce voua vi se pare - iluzoriu - CONTRARIUL !

Mie mi-e clar ca lumina zilei - aia NATURALA si nu aia ARTIFICIALA - ca voi nu sunteti pregatiti ca sa va primiti cum se cuvine MUSAFIRII=RUDELE=STRAMOSII VOSTRI CALATORI PRIN UNIVERS !

O sa va luati imediat de "sufletul" lor, si o sa ziceti ca:

EI SUNT CEI CARE S-AU ALIENAT=ABERAT !

Si ca doar voi sunteti - sfintii - pastratori ai "traditiilor" pe care ei le-ar fi tradat !

Desi, se poate citi imediat pe fata voastra, umbra=amprenta dreaqului=IN_FLUENTA FIAREI=SATANICA numita IN_TOLERANTA !

Mai crezi acum, ca din rautate=ura iti spun toate lucrurile astea, sau ca ti le spun:

DOAR DINTR-UN INSTINCT DE AUTO_APARARE ?????

aligadot

corect, realitatea nu este totuna cu adevarul...


eu unu nu te-am considerat stricat la minte=un spirit bolnav...etc...ci doar ti-am zis ceea ce vad eu logic...
logici sunt multe...

si tu nu esti "dupa chipul si asemanarea" noastra? te referi la perceptii.... ca banuiesc ca nu la fizic...ca asta chiar nu o cred...

sincer mie unu nu mi-e frica de nimic, sau cel putin asa imi place sa cred...
lumea e rea, si poate fi rea din multe motive mai explicabile prin trairi trecute sau din prostie sau pentru ca daca cu anumiti oameni nu esti cat de cat rau, isi bat joc de tine sau le dai ocazia sa fie ei rai...
dar oricum, sa faci asemanararea la general a oamenilor cu dracul, e cam gresit, mai sunt si oameni buni, si nu toti sunt la fel de rai...

eu unu  nu am vrut sa te supar, vreau doar sa ne intelegem, asa cum am zis, poate nu te intelegem si poate stabilim o legatura...nu vreau sa fiu rau, nici sa fac misto...

contemplatorul

#299
Aligadot,

Repet, daca n-a fost inca astfel perceputa=dovedita - desi eu zic ca a fost suficient de frecventa si de ferma pe tot parcursul aparitiilor mele pe acest forum - "ipoteza"="presupunerea" ta, conform careia:

TOLERANTA MEA, atat NATIVA, cat si AUTO_IMPUSA

- tocmai de aceea nick-ul meu este CONTEMPLATORUL si nu altul -

MA IMPIEDICA NU DOAR CA SA COMIT PACATUL=EROAREA GENERALIZARII, CI, CHIAR MA IMPIEDICA SA SI ACTIONEZ FAPTIC IMPOTRIVA ORICAROR CONTESTATARI AI MEI !

Deoarece eu stiu clar: CA ORICUM NU-MI POT FACE NICIUN RAU I_REMEDIABIL !