Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

AL 3-lea ochi

Creat de mistic, 18 Aprilie 2007, 08:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

darieglobur

mai, sa fie, trecuram deja la al patrulea! carele este (dovedit!) diferit de-al treilea cu o probabilitate de 49%...felicitari, aligadot, mai ai cale de-un procent si te-nscrii in "echilibrul cuantic"! si iote ca lucrurile nu se opresc colea ci urmeaza cat de curand al cincelea º. a. m. d.
la mai mare, frate!
dar se pare ca avem totusi o problema, si-anume ca nu-l deschiseram pe cel de-al treilea, ala mai micu', naspa :x
ok, de vei putea sa treci peste introducerea umoristica si nu te vei supara prea tare pre mine, considera ca-s omu' tau si, pentru ca tot astepti intrebarile, zi-mi si mie ce-nseamna, in acceptiunea ta, a-ti deschide "cel de-al patrulea ochi". sa-nteleg ca nici tu nu esti departe de "filosofia" lui gurdjieff?

...und Sie fliegen doch!

parere

...tipul avea chef de misto...cred si eu...prea ne indepartam de orice subiect ce ar putea avea si o tenta de real sau care sa poata fi implementat in real

darieglobur

Citat din: contemplatorul din  21 Iulie 2008, 17:21:16
Iar aici, veti vedea cu toti cei 4 ochi ai vostri, de ce nu este CORECT, ca sa va INDOITI CARTEZIAN=LA INFINIT=PANA AMETITI !

http://www.jgbennett.net/

Random Quote:
     "When doubt is seen as the wrong kind of suffering, our attitude changes. We can see that it is not necessary to doubt. Why? Because it is not necessary to have certainty."

Conscious Labour and Intentional Suffering, – Sherborne House talk, 8 April, 1974 (11)

Un ADEVAR, dovedit cu o probabilitate de 51%,
ar trebui sa aibe pentru voi ACEEASI FORTA=SEMNIFICATIE cu cea a unui ADEVAR dovedit cu o probabilitate de 100% !

Sau, O SA LASATI CA SA VA MACINE SI RISIPEASCA IN_DOIALA, daca ADEVARUL nu este inca dovedit cu o probabilitate de 100%,
aha. nu este necesar s-avem certitudini, bine-nteles! tre' sa mergem, asa, cu capu' 'nainte (sic!) si sa-i credem pe cuvant p'alde bennett si, mai ales, pe mentorul acestuia, misticul orientalo-crestin gurdjeff, care a spus si unele chestii interesante, dar i-a si dus pre multi de cap si-nca-i mai duce!
...und Sie fliegen doch!

darieglobur

#273
Citat din: parere din  21 Iulie 2008, 21:20:28
...tipul avea chef de misto...cred si eu...prea ne indepartam de orice subiect ce ar putea avea si o tenta de real sau care sa poata fi implementat in real

aici ai dreptate când spui, citez, "prea ne indepartam de orice subiect ce ar putea avea si o tenta de real sau care sa poata fi implementat in real". aºa e.  ºi o sa vezi, dacã mai citeºti p'aici, ca asta a devenit deja o practica, ma rog, pentru unii.
despre partea ailaltã...eu nu cred, totuºi, ca "tipul" :-D avea chef de miºto. in fine, sa vedem si raspunsurile...
...und Sie fliegen doch!

parere

sincer vreau mai bine sa cred ca am de-a face cu oameni cu un simt dezvoltata al umorului... decat cu oameni cu diferite probleme

pri3st3ss

Citat din: lylyt_ice din  20 Iulie 2008, 23:43:33
             Te-oi fi autonumit tu "pri3st3ss" bine...stii tu cu ce scop!!! dar de-astia e lumea satula...nu poti demonstra...atunci nu mai face pe altii sa creada ca tu esti mai ceva ca ei ca nu te crede nimeni...! ce incerci tu sa arati...poate oricine...citeva Klicuri si toti pot scrie aici tot felul de invataturi tehnici si alte bazaconii...

mi l-am ales cu un scop,da,asa cum si tu ti-ai ales acest nick cu un scop
nu te oblig sa incerci sau sa crezi ceva...nu ma folosesc de net,caci ce se povesteste pe net e "rasuflat" si multe tehnici iti pun vederea in pericol.
...de ce te eschivezi si nu imi raspunzi la intrebari?


Citat din: lylyt_ice din  20 Iulie 2008, 23:43:33
             . Aha...am uitat ...tu vrei sa ajuti oamenii...CUM ?

deja ajut oameni
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darieglobur

Citat din: pri3st3ss din  21 Iulie 2008, 23:16:05
mi l-am ales cu un scop,da,asa cum si tu ti-ai ales acest nick cu un scop
nu te oblig sa incerci sau sa crezi ceva...nu ma folosesc de net,caci ce se povesteste pe net e "rasuflat" si multe tehnici iti pun vederea in pericol.
...de ce te eschivezi si nu imi raspunzi la intrebari?


deja ajut oameni

mey, sunteti doua flori care mai dati si voi culoare forumului astuia. nu-i de-ajuns ca ne certam noi, mujicii? :-D
pace, fetelor!...
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

 Intrebari...!!!  :? Daca tu ceri altora dovezi ptr. a fii credibil ceea ce sustine (EX.Sevastase), de ce te eschivezi tu, a dovedii ceea ce sustii? Si Contemplatorul spune ca poate calatorii in spatiu-timp si i s-au cerut dovezi, altfel a fost luat in "bascalie"...tu crezi ca faci exceptie de la regula? Numai ca zici tu? PARDON !?! DE CE TE_AS CREDE? Cit despre numele meu, este o prescurtare a numelui esential,m-a numesc liliana... :-D Si ce zisesi(?) ca nu m-a obligi sa cred sau sa incerc(?)...esti glumeata tare :-D
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

contemplatorul

#278
Lylyt_ice si ceilalti,

Din punct de vedere fizic, adica real, timpul este - evident - o dimensiune=functie=consecinta - imaginara - dependenta strict de dimensiunea=marimea spatiului (metri pe secunda, km pe ora, etc).

Fara=in lipsa spatiului, existenta timpului este chiar lipsita de sens.

In concluzie, dimensiunea timp este in exclusivitate rezultanta si/sau consecinta imaginara a pre_existentei unui spatiu, a carui dimensiune=marime a fost aleasa insa intr-un mod convenabil=subiectiv, de catre si pentru umanitate.

Deci, timpul nu este o dimensiune la fel de obiectiva=reala=independenta de vointa umana, asa cum este spatiul, ci: o dimensiune imaginara fiind, timpul este "tele_scopic", adica poate fi comprimat si extins, dupa nevoile si posibilitatile umane.

Consider chiar ca este o blasfemie, ca cineva sa sustina ca: "dupa un timp oarecare" spatiul ar putea sa se modifice, sau chiar ca sa si dispara, deoarece ............... "i-a sunat ceasul=anul 2012".

Odata ce am definit ce este timpul, nu voi continua insa expunerea inceputa cu privire la efectuarea unor "calatorii in timp", pana cand voi nu va veti declara - eventual - de acord cu veridicitatea=dovada practica a afirmatiilor logice pe care le-am facut deja in cadru acestui mesaj.

darieglobur

Citat din: lylyt_ice din  21 Iulie 2008, 23:33:31
Intrebari...!!!  :? Daca tu ceri altora dovezi ptr. a fii credibil ceea ce sustine (EX.Sevastase), de ce te eschivezi tu, a dovedii ceea ce sustii? Si Contemplatorul spune ca poate calatorii in spatiu-timp si i s-au cerut dovezi, altfel a fost luat in "bascalie"...tu crezi ca faci exceptie de la regula? Numai ca zici tu? PARDON !?! DE CE TE_AS CREDE? Cit despre numele meu, este o prescurtare a numelui esential,m-a numesc liliana... :-D Si ce zisesi(?) ca nu m-a obligi sa cred sau sa incerc(?)...esti glumeata tare :-D

lylyt, stiu ca nu-i de loc indicat sa te bagi in conflictele dintre femei (ca ti-o iei pe coaja, lol!), totusi, mizand pe faptul ca tu esti un om cu care se poate discuta, o sa risc si eu o parere.
pe de o parte tu ai dreptate, in sensul ca fiecare trebuie sa si argumentam ceea sustinem, prin probe sau macar prin rationamente, altfel...riscam ca ceea ce sustinem sa fie luat in derizoriu.
pe de alta parte, nici pe departe nu se compara ceea ce spunea pri3st3ss, indiferent ca vorbea despre cel de-al treilea ochi sau despre faptul ca-si foloseste anumite, sa spunem, "abilitati" pe care le-a dobandit in urma prosesului meditatiei, cu ceea ce sustineau contemplatorul- cu excursiile lui prin timp - si, mai demult, sevastase, cu reptilienii, si cred ca nu mai are rost sa discutam despre modul in care ei argumentau.
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

  darie, esti dragut si apreciez interventia ta. Insa daca unii tind sa creada in toate aceste indemnuri la deschiderea nu stiu carui ochi, dedublari,,,,samd, prin tehnici si meditatii, este ca un masaj pe un picior de lemn. Sa nu crezi ca daca am abordat o pozitie mai lejera si pur si simplu am fost mai mult axata pe cunoasterea oamenilor si mentalitatilor celor care se perinda pe acest forum, sunt in necunortiinta de cauza. Nu; sunt o persosna total ciudata si am capacitati pe care multi le clasifica la "nepamantene", nu-mi place sa vorbesc despre mine, insa sincer spun ca ceea ce vad in jurul meu mi se pare ca-i o comedie. iar oamenii niste marionete care se straduiesc sa danseze in ritmul unei muzici care a inceput lent, devenind din ce in ce mai complicata si ritmata. Unii cred ca daca incep din nou sa danseze dupa muzica lenta de la inceput, vor pricepe mai bine pasii urmatori, astfel fiind mult mai initiati in dans decat cei care sunt deja in iuresul dansului mai complicat. Asta e gresala celor care o dau pe proceduri si invataturi "mistice".........nu progreseaza cu absolut nimic, ci bat numai pasul pe loc, nedepasind niciodata musica scrisa in partitura!!! Numai cei care au reusit printr-o moarte clinica sau sunt intradavar veniti din alte dimensiuni mai avansate au posibilihatea de a privii iuresul horei in care se invart bietii oameni. Asa ca eu v-a spun ce stiu...ce spune pri3st3ss e o glumita omeneasca cu tiluri de evolutie spirituala....iar ce spune CONTEMPLATORUL este purul adevar, stiu ca nu pricepeti nimic din ce spune acest om, este dinainte programat sa nu pricepeti...!!! pentru ca cineva deacolo de sus a spus;"VOR AVEA OCHI SI VOR FII ORBI SI VOR AVEA URECHI SI VOR FII SURZI" desi unii sunt convinsi ca sunt lucizi si clari, sunt ca oamenii beti, cu toate ca nu au baut nimic!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

jackie28t

#281
Citat din: lylyt_ice din  22 Iulie 2008, 03:44:14
....iar ce spune CONTEMPLATORUL este purul adevar, stiu ca nu pricepeti nimic din ce spune acest om, este dinainte programat sa nu pricepeti...!!!

lylyt_ice,
dar de unde stii ca este pur adevar ce spune ''contemplatorul''?
Ai ghicit cumva in fasolele de la aprozarul din apropiere de esti asa de sigura?
Pentru a fi ''pur adevar'' ar trebuie sa fie prezentat oficial anumite dovezi clare,inteles si acceptat de toata lumea ca ceva real si adevarat dar pana in prezent inca nu s-a intamplat asa ceva.Cat despre programarea noastra de a NU pricepe,scuza-ma dar pari total penibila.Cazul lui ''contemplatorul'' este usor explicabil.
A-l voi expune cat de curand.



contemplatorul

#282
jackie28t,

Sper sa-mi intocmesti si mie un dosar de forma, precum cel al lui Ion Iliescu, sau Adrian Nastase, sau Miron Mitrea, sau Viorel Hrebenciuc, sau Dinu Patriciu, sau Puiu Hasoti, sau Norica Nicolai, sau Dan Voiculescu, sau Vadim Tudor, sau Gigi Becali, etc. etc, (e pe la toate partidele politice, fara exceptie=suparare).

Pentru ca nu vreau ca sa am destinul lui Isus Cristos, ci vreau sa ajung unul dintre "INDISPENSABILII" acestei natii, adica:

sa mor dormind in Parlament, cu portofelul de senator sau deputat sub cap, ca nu cumva sa mi-l fure colegii care nu pot dormi de "grija tarii"  !

contemplatorul

#283
De ce va trebuie al treilea ochi ???

Nu vedeti destul de bine cu ceilalti doi ???

Sau, credeti ca doar asa veti fi capabili ca sa puteti vedea ALT_CEVA=CEVA SUPRA_NATURAL in urmatoarele imagini:

http://www.youtube.com/watch?v=yLAmCE2RYgs

http://www.youtube.com/watch?v=KXOyiTg_C60&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=cTDXAmdmfOo&feature=related


contemplatorul

#284
Lylyt_ice,


Si eu sunt de aceeasi parere cu tine, si anume:

Ca "ei" - multi dintre "ei, fiind chiar de fata - doar se pre_fac ca nu vad, desi vad.

Insa, "ei" nu vor sa re_cunoasca decat ceea ce le convine, din tot ceea ce vad.

Si, daca ar vedea si ceea ce nu le convine sa vada, atunci: n-ar mai putea sa vada ceea ce le convine sa vada.

Fiinta deosebit de complexa omul-animalul asta ! Chiar, dat dracului ! Desi, el s-a nascut altfel ! Dar, daca nu vrea ca sa vada, decat ceea ce ii convine lui sa vada ....................... !