Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

AL 3-lea ochi

Creat de mistic, 18 Aprilie 2007, 08:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

darieglobur

in nici unul. da-i place, asa, sa fie criptic si sa vorbeasca numa' in triade...
...und Sie fliegen doch!

sevastase

cum vorbesti in triade ? Eu credeam ca triadele sunt societati secrete...

darieglobur

or fi si societati secrete, nu zic nu, insa ma refeream la trida ca ansamblu sau reunire de trei elemente despre care se afirma ca formeaza impreuna o unitate; cum ar fi, de ex, triada informatie-energie-materie sau triadele filosofice adevar-frumos-bine, teza-antiteza-sinteza etc. daca te uiti o sa observi ca in postarile sale, domnul antoniu, colegul nostru de forum, are deseori tendinta ca atunci cand vorbeste despre ceva anume sa se refere la grupe de cate trei elemente: senzatii, perceptii, reprezentari sau obiectelor, fenomenelor, proceselor.
revenind la cel de-al treilea ochi, nici eu n-am prea vazut ca aceasta problema sa fie dezbatuta in tratate de psihologie. in schimb ea face obiectul cartilor de parapsihologie.
...und Sie fliegen doch!

someone_creator

Pentru cei care afirma ca si-au deschis al 3-lea ochi (in special pt.Pri3st3ss si Mistic)
Cum vi s-au schimbat conduita morala si unele abitudini dupa ce v-ati deschis al 3-lea ochi?Le-ati schimbat cumva inainte de a purcede pe Cale?
Prin conduita morala ma refer la faptul de a constientiza ca totul este posibil,dar nu totul este permis!Adica de a "lucra" numai spre binele oamenilor,in mod altruist ,indiferent cate provocari primiti !Provocari la care ,poate ,sunteti tentati sa raspundeti cu "rau",acest lucru fiind posibil,DAR NU permis!
Prin termenul"abitudini",ma refer la "curatenia corpului"...adica a nu manca carne,a nu fuma,a nu bea alcool si altele.
Au aceste abitudini legatura cu anumite "energii" din corp? Sau trebuie ele "schimbate" (a renunte la "vicii") pentru a inainta pe Cale?

pri3st3ss

#154
Citat din: someone_creator din  11 Mai 2008, 20:47:07
Pentru cei care afirma ca si-au deschis al 3-lea ochi (in special pt.Pri3st3ss si Mistic)
Cum vi s-au schimbat conduita morala si unele abitudini dupa ce v-ati deschis al 3-lea ochi?Le-ati schimbat cumva inainte de a purcede pe Cale?
Prin conduita morala ma refer la faptul de a constientiza ca totul este posibil,dar nu totul este permis!Adica de a "lucra" numai spre binele oamenilor,in mod altruist ,indiferent cate provocari primiti !Provocari la care ,poate ,sunteti tentati sa raspundeti cu "rau",acest lucru fiind posibil,DAR NU permis!
Prin termenul"abitudini",ma refer la "curatenia corpului"...adica a nu manca carne,a nu fuma,a nu bea alcool si altele.
Au aceste abitudini legatura cu anumite "energii" din corp? Sau trebuie ele "schimbate" (a renunte la "vicii") pentru a inainta pe Cale?

nu cunosc termenul "abitudini",l-am cautat in dex,dar nu exista acest cuvant.... :|
sa-ti spun cum m-am schimbat eu....in urma cu 8 ani eram extrem de agitata...stii genul de oameni care nu stau o clipa locului,nu sunt organizati , fac risipa de energie etc, fara niciun scop - nici pe termen lung si nici pe termen scurt - atins,iar la sfarsitul zilei se simt  "storsi", extrem de obositi?...asa eram si eu..
acum sunt mult mai organizata,mai calculata in toate miscarile si actiunile pe care le fac, extrem de calma...nu am schimbat nimic inainte sa intru pe "cale"..."calea" m-a schimbat...
referitor la faptul ca ajungi sa constientizezi ca totul e posibil....eu nu cred ca tine de al 3-lea ochi sau alte abilitati psi.tine de educatie, de cat de open minded esti,cata incredere ai in tine,cat de mult iti doresti acel lucru....
exact ca in star wars - FORTA E IN TINE! puterea gandului uman e uriasa,nu iti trebuie - repet - nicio abilitate psi dezvoltata..
desigur, nu neg faptul ca o combinatie intre puterea gandului si abilitatile psi ar fi excelenta si ai rezolva mai multe, dar pana la urma si prin puterea gandului iti poti "deschide/accesa" abilitatile psi...
...da,nu totul e permis. inca o data: nu trebuie sa ai ab. psi ca sa iti dai seama ca totul e posibil dar  nu totul e permis!!!
lucrez de 6 ani "spre binele oamenilor,in mod altruist".e calea aleasa de mine,dar  nu esti nevoit sa o alegi,daca tu crezi ca ti s-ar potrivi altceva. ar fi mai mare "pacatul" daca tu te faci stomatolog,cand de fapt tu ai vrea sa ai alta slujba,caci iti distrugi propria armonie si te minti, deci nu vei fi in stare sa "lucrezi spre binele omenirii,in mod altruist",caci in subconstientul tau vei uri omenirea pt ca pt ea trebuie sa faci un lucru ca sa ti se ofere altul;practic tu iti pui singur barierele si pana nu rezolvi propria-ti problema, nu vei reusi.....totul e ca un bumerang si,daca nu se intoarce in viata asta,te poate lovi in viata urmatoare. daca acum iti interzici sa faci un lucru pe care tu de fapt ti-l doresti,si,in schimb faci altul in "slujba umanitatii", nu vei fi rasplatit...pt ca nu ai renuntat la visul tau cu inima deschisa, pt ca e posibil ca exact lucrul pe care l-ai refuzat sa iti deschida o anumita cale spre "ceva"...iar tu o refuzi....

renuntarea la vicii tine de vointa ta, nu de abilitatea/permisiunea de a inainta. daca tu esti constient si crezi ca acele vicii iti vor influenta negativ drumul,atunci renunta.
e mai mare pacatul sa nu iti asculti trupul si inima,vocea ratiunii si a simtirii .
e mai mare pacatul sa te supui anumitor "cazne" fizice si psihice,doar pentru a -ti accesa ab. psi.daca fizic si psihic esti pregatit, daca esti "curat" fizic si psihic ( in sensul de inlaturare a exceselor) ,atunci poti inainta linistit.

si as vrea sa iti mai spun ceva.fiecare din noi a venit pe lume cu un scop  . scopul meu e sa ajut persoanele, al tau este sa ai anumite ab. psi dezvoltate, al  lui x este sa invete sa iubeasca si sa se lase iubit, etc; depinde de karma si ceea ce ai invatat sau nu in vietile anterioare.....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

someone_creator

Imi cer scuze pt. "abitudini" (am facut confuzie cu un cuvant dintr-o alta limba,asa se intampla cand vorbesti 2 limbi in acelasi timp :roll:).Ma refeream la "obisnuinte".Mi-a placut raspunsul tau!O sa te mai intreb cate ceva ,cand am mai mult timp la dispozitie!

darieglobur

probabil ca era vorba de habitudini care, da, inseamna obisnuinte.

pri3st3ss, tu esti o draguta...fie si numai pentru faptul asta, ca ti-ai asumat scopul de a ajuta.
...und Sie fliegen doch!

sevastase

Cel de-al treilea ochi este in cazul nostru ( al rasei umane ), este EPIFIZA. Glanda PINEALA ( sau EPIFIZA ) , este mica, plina cu apa, si are forma unui con de pin sau de brad






Proiectia epifizei pe frunte reprezinta simbolic, poarta catre planul astral sau lumea sufletelor.



Nu intamplator peste tot in mitologie ( sau cum imi place mie sa ii spun, ISTORIE ), epifiza, sau constiinta sau poarta catre infinit, cunoasterea despre natura infinita a FIINTEI umane, a fost simbolic ascunsa si data numai unora privilegiati, din pacate ascunsa de marea majoritate. De asta in ziua actuala suntem infantili din pct de vedere spiritual si suntem manipulati de o rasa/ rase mai avansate prin intermediul celor iluminati . Iluminarea reprezinta simbolic stiinta despre adevarata natura a omului si a universelor inconjuratoare, fizic si spiritual vorbind.






Simbolic, conul de pin reprezinta conoasterea realmului astral si stiinta care ilguverneaza . Asta reprezinta conulde pin in toate culturile, EPIFIZA, al 3lea ochi, stiinta despre natura infinita si univarsala a fiintei umane incatusata in planul tridimensional de forte malefice cu ajutorul nostru bineinteles.



APROPO : Ghici ce troneaza in mijlocul gradinii Vaticanului ?


adipop


someone_creator

Se pare ca domnul Adi Pop mi-a luat inainte cuvantul "interesant".
Dar tot il repet si eu :Interesant mesajul tau!Marturisesc ca nu stiam ca are ca simbol conul de pin!
Ceea ce ma intriga: ce naiba de legatura are simbolul celui de al 3-lea ochi cu Vaticanul?Prin urmare cred ca acest al 3-lea ochi este prezent in toate religiile,numai ca unele (yoga) vorbesc clar si raspicat despre el iar altele (rel.catolica&Co)il tin ca pe o taina ascunsa "muritorilor de rand".Foarte urat din partea lor!
Ma intereseaza a patra poza pe care ai postat-o,respectiv cea care se aseamana cu un tablou.Ai putea sa-mi dai si mie link-ul de unde ai luat-o?Asta pt.ca poate e si ceva interesant de citit ,pe acel site,in legatura cu talentele creative ale omului si rolul acelei glande in aceste acte de creatie.

sevastase

#160
Epifiza si creativitatea...

Pe scurt , epifiza este responsabila de calatoria corpului nostru astral in lumea viselor in fiecare noapte .Hormonul secretat este melatonina.
http://www.strayreality.com/Lanis_Strayreality/thirdtyepinealgland.htm



sevastase

Stii ce altceva ascunde biserica ortodoxa, catolica etc impreuna cu asazisa cultura ?  ? Tot prin simbolistica ?








sevastase

ciumpercute cu proprietati miraculoase...cine ar fi crezut ? Apropo de intrebarea de mai devreme, ce cauta un con de pin gigant in gradina vaticanului ? Si mai important : pamantul gol pe dinauntru si un alt corp astral in interior ?




sevastase

Budda pe un sarpe cu mai multe capete....de notat simbolistica conului de pin din varful capului reprezentand iluminarea.



De notat si sarpele simbolizand.....stiti voi ce.



sevastase



Buddha a petrecut 28 de ani sub un smochin. Smochinele sunt bogate in serotonina. Serotonina e sintetizata de corp si se produce melatonina. Melatonina e secretata de epifiza. Epifiza reprezinta cel de-al 3lea ochi.


Un articol de-al meu si o reteta antica : http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=5184