Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este si unde este chivotul legii

Creat de entitate, 13 Aprilie 2007, 18:53:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

#76
Apoi astea...

Intrebarea care se pune: Care varianta a chivotului a fost prima? Cea egipteana sau cea evreiasca? Tinand cont ca vechiul si noul testament sunt compliate dupa surse mai vechi (cel putin surse egiptene) este de bun simt sa spunem ca cea egipteana este mai veche... Apoi alta intrebare: Cat de veche? Atat de veche sa nu mai existe? Nu ar trebui sa excludem si varianta asta...

Era sa uit... Smith's Bible Dictonary spune asa: ARK. A word adopted form Egyptian.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

lylyt_ice

  Pai!asta ar insemna ca se rastoarna cam total Vechiul testament si este cit se poate de clar,ca Moise nu aprimit planurile de constructie de la Dumnezeu,ci stia totul din cele invatate in Egipt pe timpul cind era mare preot si cunostea toate tainele ascunse ale faraonilor...Aceasta ar fii cea mai mare dovada ca israelitii au copiat toate puvestirile de la popoare care au trait cu mult inainte...Egipteni,Sumerieni.....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

pai e deja un fapt stiut ca miturile israelienilor sunt copiate dupa cele ale popoarelor mai vechi iar chivotul sa fie o copie al celui egiptean sau ..... de ce nu chiar chivotul egiptean. asta ar explica mai degraba inversunarea cu care Ramses a venit dupa Moise dupa ce el le-a dat drumul din robie

entitate

nimeni nu mai posteaza p-aici.ati plecat cu totii in vacanta?sper ca pe vreo planeta exotica din constelatia sirius ori betelgeuse :lol:

redbyst

am vizionat si eu documentarul de pe National geografic, insa totul este ambigu, nu inteleg cum de nu poate intra nimeni in manastirea aceea din Etiopia unde exista un simplu gard jalnic de fier si un amarat de popa!!!

Eu cred ca nu e nimic acolo! nu cred ca fbi, cia etc, nu puteau trece de gard si de popa! :evil:

loreley


       Ce documentar? Imi rezumi si mie, pls...

redbyst

Citat din: loreley din  04 Septembrie 2007, 13:35:34
       Ce documentar? Imi rezumi si mie, pls...

Documentarul se numeste ENIGMELE BIBLIEI-chivotul legamantului si a fost data cam de 4-5 ori luna trecuta, dar sigur va mai fi programata pt ca se stie ca le repeta.

Oricum, se presupune ca chivotul legamantului se poate afla in 3 locuri pe glob:
1- sub Mosheia muntelui din ierusalin (biserica musulmana) si se poate gasi doar daca aceasta ar fi daramata (exista o formatiune cu mii de membri care asteapta prima ocazie de orice natura ca sa darame moscheia) foarte interesant
2-sub o manastire ortodocsa din Etiopia
3-cavalerii templieri au ascuns chivotul odata cu comorile regelui Solomon (dupa multi ani de cercetare un arheolog spune ca a descifrat unde e ascuns, dupa un desen de pe un vitrariu foarte vechi ce intruchipa o poarta cu arcada) dar autoritatile nu dau vloie la excavatii.

eu ma asteptam ca documentarul sa vina cu noi indicii si dovezi, dar din contra mai tare ma bagat in ceata.
Concluzia este ca,  este cea mai mare enigma a bibliei, pt ca se vorbeste mult despre chivot si deodata "dispare" nu se ma pomeneste de nici o culoare! CIUDAT  :?

entitate

bravo asta e!intr-adevar cel mai tare e ca gruprarea evreilor este hotarata ca, chiar cu pretul mortii sa darame moscheea musulmana de la Ierusalim!daca cineva imi spune ca asta nu ar declansa al treilea razboi mondial acel om habar n-are de ce se intampla in lume

redbyst

Din documentar nu reiese ca acea grupare ar fi de evrei.

entitate


antoniu

chivotul legii seamana izbitor cu lada de zestre ce reprezenta  stocul de valoare in cadrul nuntii taranesti si daca este sa amplificam seamana si cu un patut de copil reprezentand nasterea ,precum si un sicriu ,reprezentand moartea .......deci putem concluziona ca chivotul legii reprezinta cele trei momente principale din viata ..nasterea ,casatoria si moartea.

Arckadii

Pai daca o luam asa prin analogii: mie imi seamana cu o cutie de creta, cu un pachet de biscuiti si cu un casetofon...asta inseamna ca reprezinta de fapt hrana invatatura si muzica???



Ark

sevastase

        Chivotul legii continea : aur monoatomic si sticla de aur monoatomic care este aur pur dar sub forma unei sticle transparente. Continand o cantitate semnificativa de aur monoatomic in stare de " high spin ", deci fiind un superconductor cu un camp " MEISNER " foarte mare, oricine se apropia de el si nu era in rezonanta putea muri sau subzista. El era ghidat nu carat pt ca anula gravitatiaoricum....cei din apropierea lui trebuiau sa poarte vesminte speciale pt a fi protejati.

        In ceea ce priveste locul in care se afla, parerea mea este ca nicidecum nu se afla in etiopia, ci este ascuns intr-un loc foarte accesibil la vedere. Numai ca nu poate fi vazuta pt ca nu oricine il poate vedea, fiind intr-o realitate paralela ca sa spun asa...o alta frecventa.

sevastase

Citat din: bluemoon8520 din  20 Iulie 2007, 00:32:47
Apoi astea...

Intrebarea care se pune: Care varianta a chivotului a fost prima? Cea egipteana sau cea evreiasca? Tinand cont ca vechiul si noul testament sunt compliate dupa surse mai vechi (cel putin surse egiptene) este de bun simt sa spunem ca cea egipteana este mai veche... Apoi alta intrebare: Cat de veche? Atat de veche sa nu mai existe? Nu ar trebui sa excludem si varianta asta...

Era sa uit... Smith's Bible Dictonary spune asa: ARK. A word adopted form Egyptian.
Cred ca exista o singura varianta, cea egipteana, dar din cauza traducerii gresite mai mult sau mai putin deliberate , a fost interpretat aproape totul bresit.

           Tufisele in flacari din spatele carora ii vorbea dzeu lui moses nu erau tufise ci sprancene ( termenul folosit se traduce ca sprancene si nu tufisuri ) iar dzeu era cel de-al 3lea ochi. Muntele nu era munte ci era un furnal metalurgic. Brutarul nu era brutar ci era mestesugar sau metalurgist...painea lui dzeu nu era paine era aur monoatomic, maana, mana cereasca.

          Asta e pe scur si simplist.