Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este si unde este chivotul legii

Creat de entitate, 13 Aprilie 2007, 18:53:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

entitate

a existat cu adevarat chivotul legii? instructiunile foarte precise pe care le-a primit Moise sugereaza ca el asculta de o entitate superioara de origine non-divina?unde este el acum si ce ar putea aduce cu sine descoperirea lui, pentru ca este oricum printre cele mai cautate artefacte poate cel mai important care a ramas de gasit?

.....

sa va aud

entitate

se pare ca nu prea sunt opinii. poate e neinteresant :lol:

dedeiu

De ce am impresia ca aceasta idee ii apartine lui Tony Victor Moldovan, ala care a scris "Programul terra" ?

Elvin

    a fost ascuns de Ieremia intr-o pestera din preajma dealului Golgotei. Scoaterea lui la lumina nu aduce nimic din ce-si imagineaza iubitorii de sf. Iar cine crede Biblia n-are nevoie sa vada fizic chivotul sau orice altceva din biblie

Shadowman

Citat din: entitate din  13 Aprilie 2007, 18:53:56
a existat cu adevarat chivotul legii? instructiunile foarte precise pe care le-a primit Moise sugereaza ca el asculta de o entitate superioara de origine non-divina?unde este el acum si ce ar putea aduce cu sine descoperirea lui, pentru ca este oricum printre cele mai cautate artefacte poate cel mai important care a ramas de gasit?

sa va aud

Poti auzi aici :
http://natgeochannel.ro/watch/program_details.aspx?id_program=26726
http://natgeochannel.ro/watch/series_details.aspx?id_series=635
Vorbesc mult si dau si-n reluare... :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

alx

nu stiu ce sa zic,am citit in urma cu ceva ani ca Vaticanul ar fi in posesia chivotului,care s-ar afla in pesterile de sub acesta,impreuna cu alte comori ''pierdute''...nu mai stiu exact unde am gasit informatia asta,dar o sa incerc sa aflu...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

entitate

habar n-am cine-i tony moldovan!

pe mine ma frapeaza instructiunile deosebit de precise care i s-au dat lui Moise pentru constructia lui: lemn de salcam acopeit cu o foita de aur carat de cate doi oameni si interdictie totala de a-l atinge./ toate lucrurile astea par mult prea "omenesti" si nu-mi par a avea legatura cu divinul

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Shadowman

Citat din: entitate din  17 Aprilie 2007, 22:35:42
pe mine ma frapeaza instructiunile deosebit de precise care i s-au dat lui Moise pentru constructia lui: lemn de salcam acopeit cu o foita de aur carat de cate doi oameni si interdictie totala de a-l atinge./ toate lucrurile astea par mult prea "omenesti" si nu-mi par a avea legatura cu divinul

" Prea omenesti ", "nu-mi par a avea legatura cu divinul"...
   O fi vreo forma mai aparte de "bio-tehnologie divina"...Mai stii... ?  :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Arckadii

Situl citat este unul adventist. AZS=Adventist de ziua a saptea. Ideile lor difera de cele catolice sau ortodoxe asa ca mare grija. Multi dintre noi apartin acestor 2 confesiuni.
Ark

calinahanna

Citatpe mine ma frapeaza instructiunile deosebit de precise care i s-au dat lui Moise pentru constructia lui: lemn de salcam acopeit cu o foita de aur carat de cate doi oameni si interdictie totala de a-l atinge./ toate lucrurile astea par mult prea "omenesti" si nu-mi par a avea legatura cu divinul

Exact.. poate ca este doar radioactiv... Aurul se stie ca neutralizeaza bacteriile... lemnul e material viu...hm...  ce sa fie oare?

alx

Citat din: Arckadii din  17 Aprilie 2007, 23:40:44
Situl citat este unul adventist. AZS=Adventist de ziua a saptea. Ideile lor difera de cele catolice sau ortodoxe asa ca mare grija. Multi dintre noi apartin acestor 2 confesiuni.
Ark
@Ark   eu nu oblig pe nimeni sa citeasca asta,apoi daca intrebi un membru al acestor culte despre cele prezentate pe respectivul site,iti va spune ca aceasta este interpretarea corecta si ca ceilalti gresesc...din nefericire BIBLIA poate da nastere si la astfel de intrepretari...de fapt TREBUIE  sa avem grija cu totii,acest subiect este unul controversat,si se pare ca nu prea e pe placul celor 2 biserici mentionate de tine...
PS  am postat acel link pt. a arata ca sunt si alte pareri,in afara celor expuse pe forum,si sunt multi cei care cred in ele...
PS2 nu apartin nici unui cult,daca cineva vrea sa stie...
PS3  ca sa nu fiu off-topic 100%,va spun parerea mea:cred ca era vorba de un sistem de transmisie,asemanator cu statiile de emisie-receptie din zilele noastre,alimentat foarte probabil cu o celula atomica,pt. a avea suficienta putere si autonomie,lucu care ar explica precautiile impuse in folosire,si ''pedepsele'' care se abateau asupra acelora care isi bagau nasul fara sa stie ce fac...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

darkness

GASITI INFORMATII SI AICI:
HELMUT HOFLING - OZN, PREISTORIE,MONSTRI,
ed vestala, buc 1996, pg  136, cap : Un megafon intre moise si nava spatiala.

lylyt_ice

Parerea mea este ca,acest "civot al legii",este un fel de generator electric,care are mai multe functiuni:1)de a pastra permanent in functiune un lep-top(tabla de piatra cu cele 10 porunci,2)de a asigura(ca o antena)legatura intre lep-top si un emitator(nava spatiala)3)de a amplifica saundul emis,4)in timpul functionarii, lep-topul trebuia anclansat la antena si curent in momentul in care se afla montat intre cei doi hieruvimi de pe capacul chivotului,5)cu ajutorul luminii emisa de candelabrul cu 7brate(lumini)se putea face vizibila imaginea de pe lep-top.Tot parerea mea este ca,"chivotul legii"se afla de mult in posesia "iluminatilor"acesta este si motivul pentru care ei nu cred in dumnezeul biblic,ci in lucifer care a adus stiinta pe pamint.In datele aflate pe acel compiuter,cred ca sint multe amanunte legate de stiinta,tehnica,economie,politica,cit sii tate despre viitorul omenirii.Aceasta este concluzia trasa de mine ,dupa lectura mai multor carti ,despre aceasta tema.Sint sigura ca toti "Capii"religiilor stiu acest lucru,dar nu mai au cum sa o intoarca in fata oamenilor,lasind lucrurile sa decurga normal pina cind oamenii se vor trezii si nu vor mai accepta sa fie luati drept "FRAIERI"
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

entitate

si totusi unde ar putea sa fie acum chivotul. mai functioneaza, mai primeste cineva instructiuni prin intermediul lui. totusi ceva atat de puternic trebuie sa fie extrem de greu de ascuns. existau la un moment dat speculatii ca ar fi fost dus in etiopia la curtea defunctei regine din saba si ca de acolo i s-a pierdut urma