Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

The WOW Signal

Creat de Necunoscutul, 30 Martie 2007, 23:34:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Este oare semnalul WOW de origine extraterestra?

Da
7 (36.8%)
Nu
3 (15.8%)
Poate
9 (47.4%)

Numărul total de membrii care au votat: 12

Necunoscutul

Semnalul WOW a fost descoperit de catre Dr. Jerry R. Ehman in 15 august 1977 in timp ce lucra pentru SETI in cadrul programului "Big Ear".

Semnalul a durat 72 de secunde fiind cel mai puternic semnal inregistrat vreodata de catre SETI si ar fi primul si unicul semnal de acest gen, expertii spun ca este in mod sigur vorba despre un semnal extraterestru autentic.

Ehman a incercuit semnalul, scriind langa el cu litera mare "Wow", astfel numele semnalului este "WOW Signal".

A fost si o emisiune pe National Geographic (Planeta la control) in care s-a vorbit  despre acest semnal, spunand ca este posibil sa fi fost vorba despre o conversatie intre doua nave extraterestre, acesta ar fi motivul pentru care nu a mai fost detectat semnalul niciodata. Daca ar fi fost vorba despre o planeta, ar fi trebuit sa mai interceptam mesajul, dar pentru ca, spre deosebire de planete, navele nu stau in acelasi loc, am pierdut semnalul.  :wink:

Mai jos gasiti niste link-uri si o copie a foii originale:

http://www.bigear.org/wow.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Wow!_signal


8-)

calinahanna

@seeker

Ok... Inca nu m-am convins, de aceea am votat (probabil) altfel decat te asteptai.
Insa imi voi face temele, am sa ma mai documentez, iar daca imi schimb parerea intre timp... revin cu alte comentarii.

Necunoscutul

Daca ai fi vazut ceea ce spuneau cercetatorii de la SETI te-ai fi convins, dar bravo tie, informeaza-te si posteaza aici ceea ce gasesti, ca nici eu nu stiu prea multe despre acest semnal si as vrea sa aflu.

8-)

@Lex

#3
pana la urma a fost de origine e.t sau nu, nu s-au mai facut cercetari mai amanuntite pe baza subiectului sau doar a fost lasat asa in ''aer'' si subiectul a murit incet incet.asta poate o fi o alta dovada clara ca nu suntem singuri 'pe aici'   :-)

aici si audio (bineinteles daca e cel adevarat)   >>     WOW Signal