Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Gauri ciudate

Creat de Arckadii, 07 Martie 2007, 14:49:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Dupa ani de zile in care s-a discutat despre deja celebra gaura de la Polul Nord, iata ca au inceput sa apara si gauri mai mici...
http://news.yahoo.com/photos/ss/events/wl/022607guatsinkhole/im:/070224/photos_sc/2007_02_23t164644_450x300_uk_guatemala_hole;_ylt=AtiND4edviL.lPWUG5.Kn2Sk4LgF


p.s.: cautati pe google earth polul nord:) SURPRIZA, rezolutie proasta si imagini practic inexistente...

dedeiu

Pai si cat de adanca este gaura? Wow, ce o fi jos acolo?:)

LupinThe3rd

Ark, pai la Pol  am auzit ca e cam multa zapada... si traiesc cam putin oameni... Padurea amazoniana e mai detaliata? sau Sahara?
In general lumea vrea sa poata sa isi vada antena de pe acoperis si cotetul pisicii pe google map... si daca piata o cere nu te apuci sa arati detaliat Shara, Polul Nord, Satul cu salcile unde ... ci NY, Tokyo, samd...

DepthOfField

Asta voiam sa spun si eu: s-a mapat in detaliu foarte foarte putin din suprafata terestra... asa ca intai indrepti satelitul catre punctele de interes, mai ales ca nu e o joaca, ci e consumator de timp si costa.... asa ca nu dai detalii de unde nu prea s-ar uita lumea... uite acum vre-un an si ceva, din Romania nici macar capitala Bucuresti nu era detaliata... anul asta este detaliat, dar Brasovul sau Braila inca nu sunt.... si tu vrei polul sud sau nord ?? Uite tocmai m-am uitat la polul sud, unde aproximarile de randare 3D sunt grosolane si pe buna dreptate... in plus la polul sud sunt puse niste poze de catre glumeti internauti ca tine si ca mine, din cu totul alte zone...deci nici macar nu s-au sinchisit sa verifice careva. Google Earth e o chestie draguta, utila, dar departe de perfecta.

In plus: majoritatea satelitilor (si deci foarte probabil si cei cativa care alimenteaza cu date Google Earth-ul), au orbite ecuatoriale sau oarecum inclinate, dar nu circumpolare..asa ca mai rar sa poti lua imagini clare din unghiuri piezise ...

Asa ca, mai e pana cand o sa avem in google earth cu claritate tot ce vrem noi....

Cat despre mini gaura aia din Guatemala, interesanta...dar nu am inteles ce e cu ea, cand si cum a aparut etc. vad doar niste poze.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Arckadii

CitatArk, pai la Pol  am auzit ca e cam multa zapada... si traiesc cam putin oameni... Padurea amazoniana e mai detaliata? sau Sahara?
In general lumea vrea sa poata sa isi vada antena de pe acoperis si cotetul pisicii pe google map... si daca piata o cere nu te apuci sa arati detaliat Shara, Polul Nord, Satul cu salcile unde ... ci NY, Tokyo, samd...

treaba sta in felul urmator.
proiectul se numeste Google Earth, ok? nu Google Europe sau Google Humans. Ar trebui sa arate o imagine clara a pamantului din satelit in orice punct. La poli sunt o multime de sateliti. S-ar fi putut face o cartografiere spatiala a zonei respective ori eu nu am decat niste pixeli pusi alandala.
Ma rog...poate sunt eu prea exigent.

Revenind la gaura respectiva. tot ce pot sa va spun momentan este ca a aparut din senin inghitind niste case. Pare destul de mare si de adanca. Mi s-a parut o chestie ciudata. Pare mai mult decat o simpla surpare.
Cine stie. Mai caut si revin cu amanunte:)
Ark

Dreamy

Fotografii relevante asupra dimensiunii gaurii din Guatemala!!!
Vorba unui prieten..ce laser a scapat de sub control de a facut "rontunjoara asta mareata"??? :|

dj_italo2001

Doar nu veti vrea a se recunoaste ca este mai stiu io ce demonstratie de fortza a armatei nu-stiu-care sau vreo "joaca" a vreunui OZN...deocamdata trebuie sa ne multumim cu portia de informatie data cu lingurita de oficiali...

Mihai_Tm

totusi peretii aceia sunt cam neteziti,si in a 3-a poza parca nu s-ar mai continua tunelul in jos ci ar lua-o intr-o directie,adica trebuiau sa se vada peretii mai mult in jos,sau poate e doar din cauza umbrei..

xennon_2000

Sa mai fim si realisti putin!
Poate sa fie vorba de o banala surpare!Cat e de adanca?
Are cineva detalii?

dj_italo2001

#9
de banala ce este se "dau" atatea informatii..cand a fost vazuta una cu ******* sa soare pe un acoperis de bloc a vuit toata presa ca (,) cu nea' gogu earth se poate vedea asa ceva din satelit iar in cazul de fatza nu s-a dat inca nimic oficial (imagini video si foto) cu "******* de verme"...hai ca pute de la o posta !


LupinThe3rd

#10
Citat din: dj_italo2001 din  21 Martie 2007, 09:34:16
de banala ce este se "dau" atatea informatii..cand a fost vazuta una cu ******* sa soare pe un acoperis de bloc a vuit toata presa ca (,) cu nea' gogu earth se poate vedea asa ceva din satelit iar in cazul de fatza nu s-a dat inca nimic oficial (imagini video si foto) cu "***** de verme"...hai ca pute de la o posta !
Mi se pare normal... ******* pe bloc sunt mai interesante decat gaurile din asfalt...alea se umplu cu prosti...

jean

Despre o asemenea gaura ciudata aparuta in Romania prin anul 1996 a fost pomenit in revista RUFOR, nr2/1996
Adevarul este dincolo de noi

lylyt_ice

 Si...totusi un astfel de crater poate fii si opera unor animale;bursuci, iepuri, cirtite sau chiar serpi...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

Citat din: lylyt_ice din  08 Septembrie 2007, 01:14:09
Si...totusi un astfel de crater poate fii si opera unor animale;bursuci, iepuri, cirtite sau chiar serpi...!

Nu cred ca un animal sapa o groapa de 10 de ori mai mare decat diametru sau. Nu vad nici o motiv care sa justifice risipa de energie.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arckadii

Ar trebui sa se puna la comun toate animalele padurii ca sa faca o astfel de groapa... Pe bune, chiar e imposibil sa fie facut de animale.
Oare cate astfel de gauri sunt pe Pamant? Mai are cineva informatii?


Ark