Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Raport al pentagonului despre 2012. Tot aici despre micsorarea timpului.

Creat de Arckadii, 26 Februarie 2007, 00:51:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Yagg

Citatexista un loc ,unde timpul viteza si spatiul,au valoarea zero.
Daþi-mi voie sã vã contrazic. Acesta este un model idealizat la 0 grade absolut. Deci, acest loc, practic, nu existã. :-D
Dacã vã referiþi la un loc, care nu este fizic, iar timpul, viteza, spaþiul ºi celelalte nu au o valoare, în sensul cã nu au importanþã, poate fi vorba, prin analogie la religie, de Rai sau iad.

Nox

Citat din: antoniu din  02 Martie 2008, 12:42:48
exista un loc ,unde timpul viteza si spatiul,au valoarea zero.

Este vorba de regiunea centralã a unei gãuri negre numitã ºi singularitate.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Yagg

CitatEste vorba de regiunea centralã a unei gãuri negre numitã ºi singularitate.

Nu ºtiam nimic despre acest subiect, dar am observat cã valorile mãsurate tind la infinit, nu au valoarea 0. La fel ca în explicaþia mea, tot un fel de presupunere este ºi acestã regiune (aproximativã). Nu avem de unde sã ºtim mãcar ce este cu adevãrat o gaurã neagrã. Dumnezeu ºtie. Pânã când vom ºti oarecum ce este într-adevãr o gaurã neagrã, în afara ipotezelor ºi a modelelor idealizate, sã îl lãsãm pe Hawking sã termine ce a început Einstein. Nu uitaþi cã ºi Hawking a fãcut câteva erori sau presupuneri eronate, deci e mai complicat sã ne pronunþãm acum.

Sã ne dea ºi Antoniu o explicaþie mai consistentã despre ceea ce a vrut sã spunã.

Nox

Am vãzut cã pe wikipedia scrie aºa:

On the other hand, in the center of the black hole, where the metric becomes infinite as well, the solutions suggest singularity exists.

Dar mã gândesc cã raþionamentul ãsta ar fi mai corect pentru cã fiind vorba de o zonã unde toatã materia este concentratã într-un singur punct cu densitate infinitã (punctul fiind adimensional, d1=0,d2=0,d3=0) nu existã miºcare. Acum corect mi s-ar pãrea, cum spui ºi tu, ca timpul sã fie infinit. Dar mã gândesc cã ar putea sã fie ºi în acelaºi timp zero. Pentru cã nu se poate mãsura.

Citat
Sã ne dea ºi Antoniu o explicaþie mai consistentã despre ceea ce a vrut sã spunã.

De acord cu tine.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Arckadii

CitatDar mã gândesc cã ar putea sã fie ºi în acelaºi timp zero. Pentru cã nu se poate mãsura.

Zero este totusi o valoare. In acel punct cred ca timpul este pur si simplu inexistent si in acelasi timp tinde spre infinit.


Ark

Nox

Pentru cei care au citit tot felul de articole ºi au impresia cã au înþeles cum stã treaba cu dimensiunile astea le recomand sã studieze urmãtorul lucru:



Cuvânt cheie: tesseract
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

antoniu

de fapt reprezentarea virtuala a transformarii continue nu este complecta  - reprezentarea ar trbui sa plece de la un punct sa treaca prin ce este expus ca faza intermediara si sa creasca pana la sfera  care de fapt este tot un punct.

askey

Parerea mea este ca timpul este doar un handicap al creierului.

PS. Fiind prima postare nu ma certati prea tare.

sevastase

Cum ne apropiem de 2012, timpul  secomprima, in sensul perceptiei noastre, se intampla din ce in ce mai multe din ce in ce mai repede si tot asa intr-un mod exponential.

lylyt_ice

  Acum... nu stiu sigur ce se comprima...pt. ca timpul nu ar avea cum, pt. ca se "zice " ca "NU EXISTA"!!! poate ce se comprima "fantezia" creeata de creer...SAU?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Unidentified

Citat din: sevastase din  26 Aprilie 2008, 22:43:07
Cum ne apropiem de 2012, timpul  secomprima, in sensul perceptiei noastre, se intampla din ce in ce mai multe din ce in ce mai repede si tot asa intr-un mod exponential.

Poti sa aduci dovezi in sensul asta? sau doar te bazezi pe intuitia ta 'concreta' ...

Serban M

Citat din: Unidentified din  27 Aprilie 2008, 07:25:22
Poti sa aduci dovezi in sensul asta? sau doar te bazezi pe intuitia ta 'concreta' ...

stiintifice : rezonanta schumman (Este confirmat,make research)

nestiintifice : intuitive state,este bioritmul vietii de pe pamant,respectiv creierul tau percepe timpul diferit

sevastase


Unidentified

Citat din: sevastase din  27 Aprilie 2008, 11:37:03
gfy

incearca sa mai lasi televizorul, internetul, biblioteci la un click distanta, forumuri,alte lucruri ce iti capteaza atentia si du-te sa traiesti in varful muntelui, in singuratate, asa cum traiau stramosii tai fara ele si o sa vezi ce greu trece timpul. Cand te intorci o sa incepi sa postezi teorii de genul 'ziua are 50 de ore si in timpul ala am invatat sa vorbesc frumos' . Iluminare placuta in continuare...

Nox

Citat din: Sirius13 din  27 Aprilie 2008, 10:23:31
stiintifice : rezonanta schumman (Este confirmat,make research)

Asta înseamnã cã dacã eu îmi overclockez procesorul ºi în loc sã meargã la 2 GHz, el merge la 2,2 GHz... timpul s-a comprimat!?

PS. Au fost date explicaþii pe paginile anterioare, dar unora le place sã reinventeze cercul pânã când devine pãtrat.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee