Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Raport al pentagonului despre 2012. Tot aici despre micsorarea timpului.

Creat de Arckadii, 26 Februarie 2007, 00:51:16

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alinutzu

ma e atat de apropiat 2012 asta si nici nu pare ca incepe ceva foarte grav adica nu sunt cine stie ce semne, poate ziceti voi ca a inceput topirea ghetarilor dar e ceva normal doar iesim din epoca de gheata.. explicatii se pot gasi la toate..cred.......

asa mai vedeam si pe la televizor prin 2000 cum ca prevestea nu stiu cine cum ca ar fi cutremure prin 2003 ba prin 2004 ba prin 2005 acum si prin 2007  si tot asa.. adevarat ca au fost si cutremure puternice in aceasta perioada dar nu trebuie sa fi prezicator pentru a spune asta ... si eu daca as fi om de stiinta as studia placile tectonice as vedea ce cutremure au loc .. cam pe la ce interval de timp..si pe unde...
Asa pot zice si eu "prin iunie-august 2009 sunt sanse mari sa fie un cutremur" ...de ce ?? pai ca e vara in perioada aia... si vara sunt de obicei cutremure si 2009 ca imi place data =))

si apropo de citat
Citat
Potrivit mayasilor, anul 2012 nu va fi sfarsitul lumii, ci momentul cand adevarul ne va fi revelat
poate fi vorba si de extraterestrii ?? ca deja m-am plictisit, vad ca nu se mai face public odata, vreo veste trebuie sa aiba cineva   pe planeta asta  :abduct:
can't stop the signal ...

MIB

Eu stiam ca suntem cu 4 ani mai inainte decat data oficiala,adica in loc de 2007 suntem deja in 2011.Dionisie cel Mic,calugarul roman(adica din Romania) care a inventat sistemul de numarare Anno Domini a calculat 525 de ani de la intruparea lui Hristos in anul 525 era noastra :-D A calculat asta in functie de domniile imparatilor romani incepand cu Augustus,dar se pare ca a uitat sa adauge 4 ani de domnie ai unui anume imparat,nu mai stiu care cu exactitate.
Asadar chestia asta cu 2012 mi se pare falsa din start,alinieri de planete etc :-),oricum adevaratul 2012 de la nasterea lui Iisus e mult mai aproape si va trece neobservat de majoritatea oamenilor,in special de crestini.

adrianh

Tot cautand pe internet am gasit si eu un articol despre aceasta micsorare a timpului!
Articolul e dat mai jos:

Dupa 2012, planeta Pamant va translata intr-o noua dimensiune
Planeta Pamant se manifesta ca un imens circuit electric. Exista un fel de cavitate electromagnetica situata intre Terra si ultimul strat al ionosferei, la aproximativ 55 km distanta de suprafata pamantului.
Proprietatile rezonante ale acestei cavitati magnetice terestre au fost descoperite de fizicianul german W. O. Schumann intre anii 1952 - 1957, si ele permit masurarea frecventei vibratorii medii a planetei noastre.
"Bataile inimii" Pamantului se accelereaza Rezonanta Schumann este prezentata de geofizicienii contemporani drept "bataia inimii" planetei noastre. Aceasta a avut o valoare constanta de 7,8 Hz timp de mii de ani. Insa incepand cu anul 1980, s-a observat o accelerare, mai intai lenta, apoi din ce in ce mai rapida (dupa 1997), pana cand a atins astazi valoarea de 12 Hz. Cresterea frecventei vibratorii a planetei noastre face ca 24 de ore de viata pe planeta noastra sa corespunda de fapt cu numai 16 ore reale, in termenii timpului terestru. Pare o explicatie destul de plauzibila pentru criza acuta de timp cu care ne confruntam la ora actuala... Iar curgerea timpului terestru se va mai accelera, pe masura ce ne apropiem de "Punctul Zero", care corespunde inversarii polilor magnetici ai Pamantului. Caci daca 24 de ore ale zilei reprezinta inca, la ora actuala, 16 ore efective, diferenta dintre acestea se va mari exponential, astfel incat la trecerea prin Punctul Zero, pe care unii il situeaza la sfarsitul anului 2012, 24 de ore din anul 1980 vor corespunde la 0 ore efective. Altfel spus, timpul terestru nu va mai exista! Consecintele acestui fenomen sunt incalculabile si sfideaza orice imaginatie: intreaga planeta si toti locuitorii ei vor trece intr-o alta dimensiune!
Cresterea frecventei de rezonanta Schumann se traduce prin scaderea progresiva a densitatii planetei, fenomen ce a fost observat si identificat de clarvazatorul brazilian Triguerinho, inca de la inceputul anilor '80. Omul este supus, ca toate creaturile Terrei, efectelor acestei schimbari: simptome fizice cum ar fi migrenele, oboseala cronica, crampele musculare, simptome ale gripei, vise intense mai degraba fanteziste decat minunate. Si mai cu seama, corpul uman devine din ce in ce mai sensibil. Modificarea cea mai spectaculoasa are loc insa la nivelul ADN-ului uman, care pare a fi reprogramat de Inteligenta Cosmica. Ca urmare, intuitia se dezvolta mai repede, ca si toate capacitatile paranormale ce deriva din ea. Al treilea ochi incepe sa se deschida si chiar ochii fizici se transforma pentru a se adapta Luminii si frecventelor ei mult mai elevate.
Voi ce spuneti despre asta?
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

alinutzu


Legenda:
Punctele A,B,C,D si 2 "cercuri" colorate
A-un eveniment istoric
B-alt eveniment istoric
C-durata unui "cerc"
D-cum avanseaza timpul
Cercurile- ciclurile cosmice


Deci sa presupunem ca timpul merge in spirala, formand odata la cativa ani un cerc complet(totusi nu poate fi numit cerc deoarece nu se inchide niciodata deci sa il numim ciclu)

Tot s-a vorbit de 2012
"La nivel planetar, avem de-a face cu o inversiune a polilor magnetici, fenomen care se petrece o data la 13.000 de ani, deci de doua ori intr-un mare ciclu cosmic de 26.000 de ani."
dupa cum cita Arckadii intr-un post anterior


Citate semnificative gasite pe net :
" Trecutul - "cheia" viitorului "
" Istoria se repeta"

Asadar sa folosim urmatoarele date:
-ciclu cosmic dureaza 26.000 de ani(pe desen ar insemna ca "cerculetul" galben are o durata de 26.000 de ani, doua cerculete 52.000 de ani s.a.m.d )
Eu am propus urmatorul lucru, ca 2012 este de fapt punctul de tranzitie dintre cele doua cicluri(?)(cel galben si cel mov/roz)
Ce efecte poate avea acest lucru, nu stiu momentan ?!?

Acum sa va spun ce sunt urmatoarele lucruri

A si B

Sa zicem ca fiecare eveniment major este influentat de pozitia planetelor, odata la 26.000 de ani aceste planete ajung in aceasi pozitie.
Un exemplu:
In puctul A a fost un mare razboi rezulta ca in punctul B exista mari sanse ca acest lucru sa se intample din nou(datorita influentei planetelor) , pare cam mare aceasta perioada pentru oameni, dar planeta noastra are aproximativ 4,5 miliarde de ani(4.500.000.000) => ~173.076 cicluri pana in momentul de fata

Am putea spune ca istoria se repeta odata la 26.000 de ani dar la un alt nivel(vedeti D)

D

Totul evolueaza, nu am reprezentat prea bine spirala dar aceasta este intr-o continua crestere


Pana acum luam timpul ca o simpla dreapta

---Trecut----------------Prezent-----------------------Viitor---
--A----------------------------------------------------B-->

Ganditi-va si la urmatorul lucru ce pare sf , poate chiar este ...
Cred ca mai stiti chestia cu foaia pe care avem doua puncte A si B , un punct este situat la un capat si celalalt punct la capatul opus ...
Daca am folosi linia dreapta de mai sus am face 26.000 de ani de la un punct la altul asa si pe foaie
Dar daca am folosi teoria cu suprapunerea punctelor am ajunge instantaneu, asa am putea face si la spirala, una este sa calatoresti de la A la B urmand traseul logic si alta e sa mergi in linie dreapta de la A la B , distanta este mult mai mica...




*******Tot ce este prezentat mai sus este o simpla teorie*******
can't stop the signal ...

alx

Citat din: adrianh din  15 Aprilie 2007, 04:12:09
Planeta Pamant se manifesta ca un imens circuit electric. Exista un fel de cavitate electromagnetica situata intre Terra si ultimul strat al ionosferei, la aproximativ 55 km distanta de suprafata pamantului.
cateva informatii despre ionosfera:
''Ionosfera este partea atmosferei in care exista ioni si electroni in stare libera, in cantitate suficient de mare pentru a afecta propagarea undelor elctromagnetice. Ionii sunt produsi in atmosfera, in parte de catre razele cosmice, dar mai ales de catre radiatia solara. Cea din urma include razele ultraviolete, razele x si particule de radiatie (in timpul furtunilor solare). Aceste radiatii sunt absorbite selectiv de catre constituientii gazosi ai atmosferei, producandu-se perechi ion-electron. In scopuri practice, ionosfera poate fi considerata ca intinzandu-se intre 50 si 2000 km deasupra suprafetei terestre. Structura ionosferei variaza semnificativ, iar acest fapt influenteaza propagarea via ionosfera. Ionosfera este impartita, pe verticala, in trei straturi: D, E si F, crescator in altitudine si ca densitate de electroni.     

Stratul D este situat intre 50 si 90 km. Densitatea de electroni are mari variatii zilnice, in functie de unghiul de inaltare (la zenit) al soarelui. Densitatea maxima de electroni este la mijlocul zilei, mai mare vara decat iarna si cu nivelul cel mai scazut noaptea. 

Stratul E acopera altitudini de 90 ? 130 km. Densitatea maxima este la 100 km, desi acesta inaltime variaza cu ora locala. Variatia densitatii de electroni diurna si de sezon este similara stratului D. Coliziunile dintre electroni si particulele neutre, importante in stratul E, nu sunt atat de frecvente in stratul D. Stratul E actioneaza in principal ca reflector al undelor scurte, indeosebi in timpul zilei.     

In cadrul stratului E, exista un strat denumit stratul E-sporadic (discontinuu in spatiu si timp). Acest strat este un strat cu ionizare curioasa, si ia diferite forme: neregulat si distribuit in lung pe anumite directii sau in forma de disc cu contur clar si, are o orientare azimutala pe directia soarelui. Cauzele ionizarii stratului E-sporadic nu sunt complet cunoscute. Proprietatile stratului E-sporadic variaza substantial cu locatia acestuia: ecuator, latitudini temperate sau inalte. Deschiderile ?short-skip?, sunt posibile chiar si pe o banda ?moarta? tocmai datorita existentei acestui strat E-sporadic. Atunci cand ionizarea E-sporadic este suficient de intinsa, este posibila si propagarea ?multi hop? (salt prin reflexii multiple).

          Stratul cel mai inalt al ionosferei este stratul F. Partea inferioara a acestuia este denumita stratul F1 (130 ? 200 km), partea superioara stratul F2 (peste 200 km).''   sursa : http://www.qsl.ro/yo9kpi/propag.htm

deci:ultimul strat al ionosferei e de pe la 130km incolo...afirmatia facuta de tine pare falsa!


Citat din: adrianh din  15 Aprilie 2007, 04:12:09
"Bataile inimii" Pamantului se accelereaza Rezonanta Schumann este prezentata de geofizicienii contemporani drept "bataia inimii" planetei noastre. Aceasta a avut o valoare constanta de 7,8 Hz timp de mii de ani. Insa incepand cu anul 1980, s-a observat o accelerare, mai intai lenta, apoi din ce in ce mai rapida (dupa 1997), pana cand a atins astazi valoarea de 12 Hz. Cresterea frecventei vibratorii a planetei noastre face ca 24 de ore de viata pe planeta noastra sa corespunda de fapt cu numai 16 ore reale, in termenii timpului terestru. Pare o explicatie destul de plauzibila pentru criza acuta de timp cu care ne confruntam la ora actuala... Iar curgerea timpului terestru se va mai accelera, pe masura ce ne apropiem de "Punctul Zero", care corespunde inversarii polilor magnetici ai Pamantului. Caci daca 24 de ore ale zilei reprezinta inca, la ora actuala, 16 ore efective, diferenta dintre acestea se va mari exponential, astfel incat la trecerea prin Punctul Zero, pe care unii il situeaza la sfarsitul anului 2012, 24 de ore din anul 1980 vor corespunde la 0 ore efective. Altfel spus, timpul terestru nu va mai exista!

''Proprietatile rezonante ale acestei cavitati magnetice terestre au fost descoperite de fizicianul german W. O. Schumann intre anii 1952 - 1957, si ele permit masurarea frecventei vibratorii medii a planetei noastre.''
    Intrebare:de unde stim noi ca aceasta frecventa(bataia de inima) a avut o frecventa constanta timp de mii de ani?Ce va face sa credeti ca aceasta accelerare va continua,si nu se va opri maine?
   Cine spune ca polii magnetici se vor inversa?Si daca afirma asta,are dovezi REALE ?Cum se va face inversarea?in 2012 se vor schimba polii intre ei?cand se schimba se intalnesc la mijlocul drumului si rup planeta in doua,sau o turtesc?
Daca timpul a luat-o razna DEJA,cum e cu datarile pe baza de carbon,cu reactiile de fuziune si fisiune,cu timpii de injumatatire...sau astea nu fac obiectul acestor studii,fiind complet irelevante?
Si cand timpul nu va mai exista,vom ramane vesnic asa cum ne-a prins:de 10,20,50 de ani?

Citat din: adrianh din  15 Aprilie 2007, 04:12:09
Cresterea frecventei de rezonanta Schumann se traduce prin scaderea progresiva a densitatii planetei, fenomen ce a fost observat si identificat de clarvazatorul brazilian Triguerinho, inca de la inceputul anilor '80.

uite ca avem si un dispozitiv ''stiintific'' :aparatul Triguerinho :evil: care masoara rezonanta...deci e stabilit!scade densitatea planetei :evil:azi-maine desfiintam avioanele,ca doar trecem prin planeta direct... e mai scurt drumul...traiasca minerii...


@Alinutzu    din nefericire,postul tau e mult prea lung si prea elaborat ca sa ma apuc de tocat :evil:da logica ta are cam 26000 de motive sa fie falsa...si apropo,unu de-l chema Einstein si Albert spunea la un moment dat ca timpul e ca o ata incurcata,cu tot felul de bucle si de forme neregulate...acu nu-i musai sa-l credem pe cuvant...da imi plac citatele folosite ca argumente:
'<Citate semnificative gasite pe net :
" Trecutul - "cheia" viitorului "
" Istoria se repeta"
>

si tot asa,fara suparare...   ''Dar daca am folosi teoria cu suprapunerea punctelor am ajunge instantaneu, asa am putea face si la spirala, una este sa calatoresti de la A la B urmand traseul logic si alta e sa mergi in linie dreapta de la A la B , distanta este mult mai mica...''
cu ce ne ajuta asta?ca dupa cum spui tu,distanta e mult mai mica,dar ramane tot mare,de cateva mii de ani,si atunci la ce foloseste spirala ta?
            no amu tre sa hiu tare...sa vezi cum sar pe mine :evil:...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alinutzu

am spus 26.000 deoarece este precizata aceasta data "ciclu cosmic dureaza 26.000 de ani" vezi primul post si spirala este folosita pentru a arata cat dureaza un ciclu cosmic si pentru a arata unde ar putea fi 2012(adica intre cele doua cicluri )

punctele A si B sunt off topic
ma gandeam la calatori in timp (calatori spirituale in timp si spatiu), Nostradamus... e cam tarziu ca sa incep sa vorbesc depre chestia asta dar incep maine sa iti povestesc la ce ma refeream :) sry
can't stop the signal ...

lylyt_ice

Daca asa o sa fie,inseamna ca in scurt timp incepem sa vedem (MAI VOALAT SI DIN CE IN CE MAI CLAR)toate sufletele(MORTII)care se afla deja in a IV- a dimensiune.poate ca la asta se refera biblia ,cind spune ca vor invia cei morti.Brrr...nu cred ca au sa iasa oasele din morminte si incep sa se tirasca pe strada. :-o
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Max C.

Omul vede\isi inchipuie totul prin prisma 3D...sa fim seriosi.."scheleti pe strada"  :lol:

alx

Citat din: max c. din  24 Mai 2007, 22:53:35
Omul vede\isi inchipuie totul prin prisma 3D...sa fim seriosi.."scheleti pe strada"  :lol:

nu ai vrea sa dezvolti putin raspunsul?ca e cam ambiguu...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

dbd

Sincer sunt curios si nerabdator sa vedem acea perioada...Doamne ajuta sa traim si sa rezistam ! Bafta all ! :-D

Ronin

Pentagonul...ca si alte institutii 'made in USA'... sunt sub 'calauzirea' unor persoane ciudate...vezi razboiul din Irak... daca stau sa ma gandesc la versiunea lor (penta) din 9/11... acolo unde atacul cu avion numai atac cu avion nu era... ceva fum, caramizi si pompieri... ma refer la credibilitate... ideea mea este ca ceva se intampla...raportul oamenilor de stiinta legat de incalzirea globala este o realitate... prioritatea presedintilor de state fiind lupta cu incalzirea globala...etc...parca cineva a dat startul...si cred ca mai marii lumii se vor folosi de aceste probleme reale pentru atingerea unor scopuri...putintel ghicite de noi... eu merg pe varianta reaparitiei intolerantei religioase...si aparitia acelei legi albastre (USA) adica pe romaneste o lege duminicala care v-a obliga oamenii sa respecte duminica in speranta ca Dumnezeu ca intervenii...poate atunci v-a fi si momentul aparitiei alienilor...veniti sa ajute... eu ma bazez pe ceva scris acum 100 de ani...si urmaresc cu interes miscarile iezuite (papalitatea ca sistem politico-religios)...si concretizarea profetiilor biblice ...special Daniel si Ioan...
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

lylyt_ice

Ronin imi place f.mult felul tau de gandire ,si vad ca esti deajuns de documentat,si stii f.bine cam cum merge treaba pe aici pe pamant,de aceea as avea o intrebare....care este parerea ta;sint aceste aparitii;extraterestrii de pe alte planete,si nt ingeri si demoni,sau sant pur si simplu oameni din viitor care stiu exact cum decurg si vor decurge lucrurile in viitor???
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Ronin

lylyt_ice...iti doresc succes in cautarea ta... eu nu sunt documentat mai mult decat iti poate oferii internetul, cartile, oamenii si logica... desi unele sunt dincolo de logica noastra...
Parca si pe acest site erau ceva info despre 9/11... dar poti cauta si te poti convinge... fascismul si comunismul au avut 'rolul' lor... ne-au speriat cat ne-au speriat cu ei... au facut si victime (suficiente)... terorismul este urmatoarea etapa la 'umbra' caruia se vor continua proiectele lor...adica ma refer la Iezuiti...nu degeaba pe la NASA este si un 'lider' cu pregatire in universitate iezuita... pregatit si pus in functie... asta ca sa facem legatura cu acest site despre aliens... asta zic...EI (aliens) exista..dar parerea mea este ca unii cu bun simt nu s-ar juca cu niste muritori...cu nervii nostri....lasand pregatirea noastra..etc... emotionala... nu mai zic ... ka vanatoarea noastra de extraterestrii...pe undeva este pierdere de timp...am mai zis de ce... pai daca EI sunt din toate pct. avansati... asta inseamna ca NU NOI controlam situatia ..ci EI... adica ne lasa sa descoperim ceea ce vor ei... si daca natura 'malefica' exista si pe la ei...atunci am motive sa ma pun in garda serios... ca doar nu ne-om pierde in fatza supranaturalului...!!!
Ca sunt si aliens 'pozitivi'... ma bucur...inseamna ca in lupta noastra nu suntem singuri,,,oricum ar fi fost o lupta inegala...
In final...chiar daca cineva poate fi ironic... eu cred in Biblie... si nu asa aiurea... am mai spus-o...si Kaka spunea ca isi conduce viatza dupa Biblie,,, !!!

Pe scurt... vor fi probleme pe planeta... ei vor intervenii...adica alienii... mai marii lumii ii vor primi cu bratele deschise ...ca si lumea ..in general... dar ei nu vor fi ceea ce asteptam... probabil de la ei am invatat manipularea maselor... interesant ca propaganda va veni pe filiera USA ...via Vatican... un nou imperiu (usa) dar acelasi aliat 'spiritual'...papalitatea cu sistemul ei ascuns de influenta... va fi o contraofensiva...la nivel informativ,,, asa ca intre serviciile de informatii...in care oamenii vor cunoaste adevarul... care este atent adevarul il va face liber... *CIA*... Langley HQ... recomand analiza unor materiale... din surse diferite...de ce diferite... este ca pe timpul lui S. Nicolau...sef la DIA... care recomanda lui Dej...un serviciu cu mai multe surse de informare dar independente unele de altele...de ce///?... daca mergi doar pe o varianta poti fi manipulat... dar din mai multe surse poti descoperii 'detalii'...in care se pot ascunde parti din adevar... si puse cap la cap... logica sau creierul...(si nu emotiile)... iti vor 'vorbi'...
Succes...recomand citit si alte surse... surse pe care unii sau ocupat sa le compromita... nu sti ca istoria a fost scrisa de cei care i-au ucis pe eroi...???!!!

Succes !
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

LP

Asta am primit de la mama pe e-mail acu 2 zile. Nu stiu sursa, dar cred ca este vreun articol de pe net. E interesant si se invarte in jurul subiectului 2012.

Rezonanta Schumann - pulsul Terrei

Elementul de sprijin pentru aceste prognoze il constituie asa-numita Rezonanta Schumann. Planeta noastra se manifesta ca un imens circuit electro-magnetic ale carui proprietati fizice au fost puse in evidenta de fizicianul german W.O. Schumann, intre anii 1952-1957. Rezonanta Schumann - sau pulsul Terrei - a fost, vreme de milenii, stabil, la valoarea de 7,83 de cicli pe secunda. Incepand cu anul 1980, aceasta valoare a crescut mereu, avand astazi 12 cicli pe secunda. Paradoxal, dar acest fapt duce la schimbarea calitatii timpului, ziua, in acest plan, nemaiavand 24 de ore, ci 16. Nu de un proces cronologic vorbim, ci de unul infra-material, din intimitatea profunda a materiei vii. Procesul continua, ajungand in decembrie 2012 la zero, practic, la un re-start temporal-energetic. Nu e un sfarsit real al Lumii, ci sunt schimbari calitative mai greu de imaginat chiar si astazi. Tocmai acest fenomen este descris de vechii mayasi in Popol Vuh, astronomii lor localizand cu precizie trecerea "de la a cincea Lume la cea de-a sasea", in 21 decembrie 2012. Din acest punct de vedere, filmul lui Mel Gibson este o creatie "preventiva".
Tot atunci, planul Sistemului nostru solar se va alinia cu planul galactic al Caii Lactee. Polii se schimba de doua ori intr-un ciclu de 26.000 de ani, fapt observat si de cunoscatorii indieni in urma cu 2500 de ani: "un Univers dureaza cat o inspiratie si o expiratie a lui Brahma".

Schimbari fundamentale ale fiintei umane

Interesant este faptul ca, o data cu cresterea Rezonantei Schumann, creste si
nivelul vibrational al oricarei fiinte vii de pe Pamant. Consecintele directe deriva din schimbari fundamentale de comportament. Mai ales tinerii nu vor mai accepta vechile institutii, care vor disparea cu timpul. Tehnologia, asa cum o cunoastem noi astazi, va disparea la randul ei. Cunostintele actuale despre Timp si Spatiu vor suferi modificari majore. Va fi depasita necesitatea Banului ca valoare de referinta. ADN-ul uman va suferi reprogramari, trecand la 12 spirale in loc de doua. Schimbarea va afecta ciclul veghe-somn, relatiile cu ceilalti si reglarea imunitara a organismelor.
Posibile simptome ar mai fi migrene, oboseala, crampe musculare, gripe, vise intense, cresterea sensibilitatii corpului supus la tot mai multe vibratii. Dar vor creste abilitatile intuitive si capacitatile de regenerare, se activeaza capacitati latente, nou-nascutii fiind mai dotati, iar ochiul uman se va transforma in functie de noua atmosfera si de cresterea luminozitatii.

Vremurile biblice din urma?

Aceste concluzii nu sunt ale unui singur om, nici ale unui mitoman clarvazator, ci ele converg dintr-o multitudine de surse grupand fizicieni, medici, astronomi, psihologi, preoti, o parte dintre ei ocupandu-se serios de ceea ce se numeste viitorologie. Informatiile disparate nu spun aproape nimic, dar ele trebuie in permanenta corelate. De exemplu, geofizicianul Gauthier Hulot a constatat ca in Atlanticul de Sud campul magnetic stabil este cu aproape 30% mai slab. Ornitologi din nordul Europei si din Canada constata tot mai des ca intregi carduri de pasari migratoare "gresesc" tintele de migratie, "radarul" lor infailibil fiind, de milenii, campul magnetic. Columbofilii din Arad au trimis la Atena, la deschiderea Jocurilor Olimpice, 850 de porumbei dintre care s-au intors doar 50, iar Ungaria a trimis 1.500 dintre care s-au intors 40. Satelitii de la limita stratosferei se defecteaza cand trec prin zone de campuri magnetice mai slabe.
Grupuri de cercetatori efectueaza in secret serii intregi de experimente legate de viitor si de studiul Timpului, un astfel de experiment recent fiind Proiectul Montauk. Putini au vorbit despre el, dar cei care au facut-o au spus ca "n-au vazut nimic dincolo de decembrie 2012". Religiile exploateaza in mod copios toate aceste informatii si semnale, de pe acum filosofii crestini numind anul esoteric 2012 "Revenirea la Glorie".
Din motive cu totul deosebite, foarte multi oameni si-au dat seama de accelerarea timpului si se plang ca ziua nu le mai ajunge sa faca tot ce au de facut. Poate ca aceste interpretari explica intreaga nebunie accelerata in care se desfasoara actualele relatii internationale, goana dupa energie, cu tot cortegiul de razboaie, tranzienta accelerata a relatiilor dintre oameni, cresterea deliranta a consumismului si excesul fara precedent al productiei de "obiecte non-necesare vietii decente", cum le numesc recentele analize ale ONU.

Yagg

Sunt multe elemente, legate de teoriile anului 2012, care nu se leagã ºi încalcã toate ideile lãsate de Einstein, omenirii. Se încalcã grav Teoria Relativitãþii prin aceste presupuneri. Sincer, eu nu pot sã îmi explic ideea asta, vag explicatã, a timpului de 23 de ore 56 de minute ºi 4 secunde (24 de ore) care se transformã în 16 ore datoritã rezonanþei electromagnetice Schumann?

Citez dintr-o explicaþie a lui Einstein despre "dilatarea timpului" care are legãturã ºi cu viteza luminii:
"Timpul necesar unui bebluº, care cãlãtoreºte cu trenul, pentru a termina un biberon cu lapte este cronometrat de doi observatori, unul din tren (O1), celãlalt (O2) aflat în afara trenului, nemiºcat. O1 va considera cã existã douã evenimente simultane (activitãþile bebluºului de a începe ºi de a termina de bãut laptele ºi deplasarea acului cronometrului de la punctul zero, respectiv la momentul în care bebeluºul terminã de bãut laptele, de exemplu 6 minute ºi 20 de secunde). Dacã (O2) mãsoarã timpul necesar bebeluºului sã termine de bãut laptele, va obþine comform calculelor lui Einstein un timp diferit, mai mare. De asemenea, dacã (O2) mãsoarã lungimea ferestrelor trenului aflat în miºcare, acestea au o lungime mai micã decât cea mãsuratã de (O1), care se aflã în trenul respectiv. Acest fenomen se numeºte "scurtarea lungimilor". Dacã cei doi observatori vor mãsurã, în schimb, înãlþimea ferestrelor aceasta va avea aceeaºi valoare în cazul ambilor observatori, deci restrângerea lungimilor nu intrvine decât în direcþia de deplasare.

Tot aici citiþi despre "Mr Tompkins in Wonderland" unde sunt câteva idei interesante.

ªi nu ar fi numai aceastã observaþie, ci ºi cea a gravitaþiei "vãzutã" de noi, astãzi, altfel datoritã lui Einstein. A patra dimensiune este timpul. Spaþiul ºi lumina sunt afectate de gravitaþie. Timpul e creat de existenþa spaþiului ºi a materiei :)

Deci, nu mi se pare plauzibilã teoria cu 24 = 16. Cristalul de cuarþ e un posibil "duºman" al acestei teorii.

Cred cã teoriile despre anul 2012 sunt false, la fel ca ºi celelalte despre sfârºituri sau începuturi ale Lumii. Nu se va întâmpla nimic special în natura omului sau a Universului. Evenimente speciale posibile în anul 2012 dupã anumite cercetãri sunt: inversarea polilor magnetici ai Pãmântului ºi inversarea polilor magnetici ai Soarelui.

Dupã Wikipedia, referinþa la 21 12 2012 - ceea ce nu se potriveºte în calcule e 20 de la 2012 restul e (Secolul 21 d.H - 21 ziua - 12 luna - 12 ani dupã 2000 (cliºeu matematic))

CitatDecember 21 — The Mesoamerican Long Count calendar, notably used by the Maya civilization among others of pre-Columbian Mesoamerica, completes its thirteenth b'ak'tun cycle since the calendar's mythical starting point (equivalent to 3114 BC August 11 in the proleptic Gregorian calendar, according to the "GMT-correlation" JDN= 584283).[1] The Long Count b'ak'tun date of this starting point (13.0.0.0.0) is repeated, for the first time in a span of approximately 5,125 solar years. The significance of this period-ending to the pre-Columbian Maya themselves is unclear, and there is an incomplete inscription (Tortuguero Stela 6) that records this date. It is also to be found carved on the walls of the Temple of Inscriptions in Palenque, where it functions as a base date from which other dates are computed.[2] However, it is conjectured that this may represent in the Maya belief system a transition from the current Creation world into the next. The December solstice for 2012 also occurs on this day.

Existã, însã, ceva suspect în privinþa acestei date, care are un efect - ca o undã - de paranoia asupra oamenilor. În politica mondialã, *posibil guvernatã de un grup mondial, existã anumiþi termeni limitã care nu se rezumã nici înainte ºi nici dupã acest an. E interesant de urmãrit fenomenul "termen limitã: 2012".

Am ratat ceva?
Vã invit sã citiþi ºi ce scrie aici despre calculele mayaºe :)