Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Rapire virtuala din studioul virtual al NationalTV

Creat de spooky, 21 Februarie 2007, 10:47:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Citat din: xennon_2000 din  16 Martie 2007, 18:21:49
asemenea componente exista ALX dar cred ca sunt mult mai scumpe decat ceea ce am spus eu!
Este vina mea...am aproximat!Si te rog sa ma scuzi!
Este vorba de placile cu "dual" procesor....care permit utilizarea mai multor procesoare simultan si se unesc 4 procesoare de 4 Ghz si rezulta 16....exista si placi de 4 G ram.....chiar nu ai gasit?
Tu vorbesti serios.....?Cu toate ca pentru persoane fizice nu trebuie astfel de componente doar pentru marile firme care sa  faca jocuri sau utilizeaza programe de statistici sau matematici superioare!Ai dreptate...nu avem ce face cu unu calc ca ala! :lol:

1   la placile cu dual procesor frecventele nu se insumeaza,ci isi impart sarcinile intre nuclee(din cate stiu eu)
2   dual procesor nu inseamna 4 procesoare
3   si da,vorbesc serios,adica ce am scris acolo am eu,fara dual 4 procesoare...si 4 gb de ram-doar un intel 3,2ghz HT,2gb ram,2x160gb raid pt.capturi,1x80 gb SO,3x200gb stocare date,video parhelia triple head utilizata dual head,sursa thermaltake 2 fan,carcasa thermaltake xaser III 7 fan,mb asus,placa captura matrox (realtime edit) ,win xp pro,adobe premiere pro1.5,after effects,(astea TOATE CU LICENTA)dvd writer,2 monitoare 21',control monitor,s-vhs video,mini-dv video,extern dvd recorder,german keyboard,laser mouse,card reader etc.
4    nu am o firma mare,ci una mica,pasiunea e mare,in schimb.
     sper sa te ajute sa iti faci o idee.    alx
   si atat despre astea,ca suntem off-topic de ceva vreme...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

cipriancre

Eu am postat filmuletul pe youtube. De altfel sunt autorul acestei productii. Cateva lamuriri:

- a fost difuzata IN DIRECT la stirile National TV in data de 1 aprilie 2004 (a fost o surpriza si pentru prezentatori, care se asteptau la altceva).
- a fost realizata in studiul virtual din National TV, cu un program numit 3D Studio VIZ (nu cu Kroma Key - observati nava care se invarte in jurul reporterului, atat in spatele cat si in fata lui)
- intreaga productie a fost realizata intr-o singura zi (mai precis in cinci ore). Am lucrat la ea trei persoane: doi graficieni (actualmente la ProTV) si eu, ca autor, realizator si producator. Au mai participat, bineinteles, regizorul, cameramanul, luministul, asistenta tehnica, sunetistul. Foarte important rolul regizorului, avand in vedere ca a fost in direct, dar si al sunetistului care a sincronizat perfect afectele audio).

Cred ca acest lucru nu s-a mai realizat niciodata si probabil ca nu se va mai realiza mult timp intr-o televiziune din Romania: o rapire virtuala IN DIRECT!

Arckadii

felicitari, a fost dragut dar ati fi putut sa il faceti mai bine:) ceva mai spectaculos. Oricum, tinand cont ca zici ca a fost prima oara, v-a iesit bine.


Ark

Nox

Bine ai venit pe forum cipriancre!

Cred ca mai corect ar fi o pseudo-rapire.... dar oricum felicitari pentru clip.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

Citat din: cipriancre din  02 August 2007, 14:09:28
Eu am postat filmuletul pe youtube. De altfel sunt autorul acestei productii. Cateva lamuriri:
- intreaga productie a fost realizata intr-o singura zi (mai precis in cinci ore). Am lucrat la ea trei persoane: doi graficieni (actualmente la ProTV) si eu, ca autor, realizator si producator. Au mai participat, bineinteles, regizorul, cameramanul, luministul, asistenta tehnica, sunetistul. Foarte important rolul regizorului, avand in vedere ca a fost in direct, dar si al sunetistului care a sincronizat perfect afectele audio).

in primul rand,felicitari pentru material!  interesanta si ideea,si realizarea!
in al doilea rand,vizavi de programul utilizat,intrebarea mea este: cum a fost filmat prezentatorul?avea sau nu in spate fondul pentru kroma?
   sigur ca nu aveam de unde sa stiu ce s-a folosit,doar incercam sa explic altor colegi ca un astfel de montaj nu se face cu pc de acasa... (btw, nu cumva e vorba de crearea ozn-ului in 3D Studio VIZ urmata apoi de randarea cu 3D Studio MAX?  ca asta e programul folosit pentru animatii...din cate stiu eu...)
        oricum,pentru o munca de 5 ore arata super...felicitari inca o data!
si sa nu uit:bine ai venit printre noi!
ps  poate ca o sa ne intalnim la sesiunea de vara....ce spui?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

cipriancre

#20
Multumesc pentru primire. Si pentru aprecierile la adresa filmuletului. Initial planuiseram o chestie mai complicata, dar graficienii n-au apucat sa construiasca toate elementele necesare. De fapt n-au avut timp nici sa le inceapa, de aceea tot ceea ce ati vazut s-a facut in ziua difuzarii.

National TV are in dotare un studio virtual si un soft aferent (Viz Art) cu care s-au realizat mai multe astfel de productii. Iata inca doua exemple (din cele produse de mine):

1. Deschidere National TV - de observat trecerea prezentatorului din redactia de stiri in studioul virtual! De asemenea, sala de clasa si statia de metrou.

http://www.youtube.com/v/CJLa10Ruk9Q

2. Birouri in Bucuresti - de observat cum patrundem din harta in oras apoi chiar in cladire, unde se afla reporterul care ne vorbeste si care se plimba printre elementele din incapere.

http://www.youtube.com/v/UtG4d1QkXB8


Nox

#21
Interesante animatiile, dar as dori sa fac 2 observatii:

- la prima sunetul este de o calitata scazuta, mai ales melodia de pe fundal (eu personal sunt foarte pretentios cand vine vorba de calitatea auditiei); e posibil ca distorsionarea sa fie produsa in urma transcodarii si nu a montajului propriu-zis;

- la a doua mi-a placut sincronizarea dintre sunetul produs de pantofii prezentatoarei si miscarea acesteia.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

si io vreau!  adeca asta...softu! doar ca ma tem ca e nevoie de o echipa bine pregatita sa se joace cu el!
    da e tare!
pacat insa ca nu e prea folosit...sau cel putin cat ma uit eu pe national,n-am prea remarcat...poate ma insel(sigur)...
   oricum,isi merita banii!
iar exemplele sunt edificatoare...iti poti face o idee...cam ce s-ar putea face...
  in concluzie:   :star: :star: :star: :star: :star:  cinci stele de la mine!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

ro_hack_sys

un soft pe care il folosesc si eu este discreet ( autodesk acum ) combustion sau poate adobe after effects , si crede-ma ca scot rezultate super si fara keying facut cu hardware :)

Arckadii

da, intr-adevar adobe after effects este extraordinar pentru asa ceva.


Ark