Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O perspectiva groaznica.

Creat de Arckadii, 07 Februarie 2007, 14:29:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ryn

Si cu ocazia asta scapi si de radiatii si se rezolva problema ...  :-D

DarthVader


Arckadii

@Calinahanna
Calinahanna, multumesc pentru sfaturi. ai dreptate.Cred ca ar trebui sa incep sa fac asta.

@butterfly2crazy
Calinahanna se refera si la alte lucruri pe langa radiatii.

@DarthVader
thank you.

@ryn
lol, ai dreptate:))

calinahanna

@ butter fly 2 crazy

Citatlucrurile astea nu se rezolva k stai sau nu pe acasa ...unde esti expus radiatiilor...oricat ai fi de putin expus sfarsitul tot acelasi este...k stai cu 1-2 ore mai mult acasa sau mai putin chiar nu conteaza..nu crezi?
Dar cum se rezolva? Si de ce crezi ca eu am spus ca sa se rezolva?
CitatAsa ca incepi prin a te "curata" de orice e rau in jurul tau.
(Asta am spus eu.)
Probabil ca este greu, ca orice inceput. Dar este o alternativa... Tu ce alternativa ii oferi lui Arckadii?
Citatsa te mai puna ala de la subsol sa mai zici ceva k "un om in plus sau in minus ce mai conteaza" k vin si imi incep cariera de criminala cu tine
Hm... i-o dai la cap inaintea radiatiilor... Simplu si elegant, nu?


butterfly2crazy

@calinah
cel mai simplu ar fi sa caute ceva impotriva radiatilor exista neutralizatoare...kiar "home made",trebuie doar sa caute pe net......si ark stie la ce m am referit eu...aici te ai bagat in seama aiurea...

Arckadii

eu o sa fac pe prostul aici. deci nu stiu la ce s-a referit nimeni. insa calm down butterfly:) te rog mult.
nu ataca... fii fluturash cuminte si lasa aripile alea linistite.
hai sa ne intelegem bine. pana una alta e prostia mea. de ce sa va certati voi?
Ark

butterfly2crazy

@ark
u know what i am talking about!sunt fluturas cuminte ,dar eu vb cu u nu cu @calinah...si se baga asa si ea in seama aiurea...asta m a enervat...nu altceva

Arckadii

calinahanna imi este si ea prietena si nu imi place sa ii vorbesti urat. atata tot.
Ark

apokryphos


Arckadii,

Eu as zice sa nu-ti faci probleme. Cel mai probabil mortile vecinilor nu au nici o legatura intre ele. Moartea datorata cancerului in Romania are, din cate imi amintesc, o incidenta de cam 10-15% la barbati. Pentru un lot statistic mic si nereprezentativ ca vecinii din bloc pot sa apara variatii destul de mari. Se poate calcula probabilitatea ca sa fi fost o pura coincidenta.

Ma indoiesc ca o sursa localizata ar putea cauza situatia din bloc. In mare parte, blocurile romanesti sunt facute din prefabricate din beton armate cu otel. Opresc foarte bine radiatia de la o sursa localizata. Mai prost este ca unele ziduri interioare sunt construite din materiale considerate reziduuri (gen cenusa de la termocentrale) care sunt bogate in radioactivitate naturala. Asta insa ar fi o sursa distribuita si de joasa intensitate. In plus, pentru ca reziduurile respective produc in principal emisii de radon, un gaz radioactiv care emite radiatie alfa, e greu sa detectezi ceva.

Aparatele de masurat radiatiile sunt si ele pe mai multe categorii. Cele mai multe sunt facute pentru surse puternice si localizate. Nu investi banii in nimic daca nu esti foarte sigur de ceea ce vrei sa masori. Daca ti se pare ca mortile respective sunt legate, mai degraba as suspecta un agent chimic mutagen. Cauta lucrurile comune cum ar fi schimbare in ultimii cativa ani a izolatiei tevilor, vopsea dubioasa pe holuri etc.  Radiatia e sperietoarea clasica, dar foarte rar este cauza reala.


A.

Arckadii

Iti multumesc pentru mesaj. Un lucru e cert: coincidenta sau nu, 8 barbati au murit de cancer...
Chestii dubioase cu vopsele si ce imi mai spuneai tu nu am observat. Insa cine stie.
Multumesc inca o data.
Ark

Arckadii

Ok, am inchis subiectul. multumesc pentru raspunsuri. daca mai doreste cineva sa aduca anumite completari, am sa va rog sa o faceti pe MP. Multumesc.
Ark