Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O perspectiva groaznica.

Creat de Arckadii, 07 Februarie 2007, 14:29:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Salutare.
Stiu ca topicul nu se prea incadreaza in nimic din ce se discuta pe aici.
Totusi, am aflat cu stupoare ca  in zona in care ma aflu este posibil sa se afle pe o sursa radioactiva.
Mentionez faptul ca 70% din barbatii care au murit in acest bloc au murit de cancer, lucru care mi se pare dubios.
Rugamintea mea este: daca aveti informatii despre cum se poate confectiona o ansa, sau de unde pot face rost de un aparat de masurare radioactiva, sa imi raspundeti in topicul asta.
Sper ca nu am deranjat pe nimeni deschizand un astfel de topic aici.
Arckadii

LupinThe3rd

Ark,
Nu stiu daca mai exista dar mai demult exista asa numita "Protectie civila". In mod normal aveau si aparate de masurare a radiatiei. Nu garantez ca mai exista.

Arckadii

asta stiu Lupin si chiar am cunostinte acolo. insa nu vreau sa alarmez pe nimeni. vroiam o investigatie pe cont propriu. stiu ce inseamna sa agiti spiritele. tot in capul tau se sparge dupa aia.
multumesc oricum.
Arckadii

alx

în primul rând trebuie sã ºtii cã zone cu radioactivitate crescutã se aflã in multe locuri din România,deci este posibil sã te afli ºi tu într-o astfel de zonã.Echipamentele de detecþie pt. radiaþii sunt scumpe,eu am gãsit ceva mai simplu la conex electronic,ai aici link-ul : http://www.conexelectronic.ro/content/category|displayProductDetails/catID_54/pID_101776/pageID_0/0.html     nu aveau pe stoc dar poþi vorbi cu ei,poate se rezolvã.Existã ºi o altã metodã pt. a verifica dacã existã radiaþii,simplã ºi eficientã:se ia o bucatã de hârtie fotograficã alb-negru si se pune într-o cutie de carton,bine protejatã contra luminii,apoi duci aceastã cutie la subsolul blocului,ºi o laºi acolo cel puþin 24 ore,dupã care se developeazã aceastã hârtie.Dacã a fost expusã radiaþiilor,hârtia va apãrea voalatã,parþial sau total.Atenþie la manevrarea hârtiei,pentru a nu o expune accidental la luminã ºi a compromite astfel testul.Dacã ai alte nelãmuriri vizavi de aceastã metodã nu ezita sã ceri ajutor.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

multumesc alx.
o sa vad ce se poate face
Ark

alx

cu plãcere,sper sã te ajute sã dormi liniºtit.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

baaron

Intrebare: exista in zona in care locuiesti ceva ce seamana a antene Connex?

Arckadii

da baaron. pe un bloc aflat la cca 50 de metri.
Ark.

baaron


alx

cam de cât timp se aflã antena acolo? cã probabil când vorbeai de cei 70% dintre barbaþii morþi de cancer din bloc te refereai la o perioadã mai mare de timp,probabil dinaintea apariþiei telefoniei mobile.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

intocmai...antena e cam de prin 98(antenele de fapt)
Ark

alx

aºadar iradierea produsã de emisia în domeniul microundelor iese din discuþie,cred cã ar fi bine sã faci niºte mãsurãtori pentru radioactivitate .Ar mai fi o posibilitate,ca blocul tãu sã se afle deasupra unui nod energetic,dar eu nu ºtiu foarte multe despre cum se manifestã aceste energii sau care sunt urmarile lor,poate ne ajutã cineva...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Arckadii

ramane de vazut. pana la urma, un barbat in plus sau in minus, ce mai conteaza.... :martiansad:
aici ma refer la mine. oricum nu as avea ce sa fac in cazul in care as descoperi o sursa de radiatii, cred ca o sa o las moarta pana la urma. multumesc de posturi.
Ark

alx

ok,dar eu tot cred cã ar trebui sã faci niscaiva mãsurãtori,cel puþin pentru a nu trãi cu îndoiala asta toatã viaþa.ªi,ai putea sã te muþi!(na cã am zis-o!!!!).
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

ryn

Citat din: Arckadii din  09 Februarie 2007, 08:56:58
ramane de vazut. pana la urma, un barbat in plus sau in minus, ce mai conteaza.... :martiansad:
aici ma refer la mine. oricum nu as avea ce sa fac in cazul in care as descoperi o sursa de radiatii, cred ca o sa o las moarta pana la urma. multumesc de posturi.
Ark

Iata un bun crestin ! :D scuze ark, dar seamana cu atitudinea personajului principal din Mioritza