Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Decembrie 1989 (pentru cunoscatori)

Creat de baaron, 30 Ianuarie 2007, 19:00:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

antoniu

schimbarea politica in romania era cunoscuta de centrul de coordonare ,conducere si control informativ cu mai mult de 7 luni inainte. Iar Iliescu era pe buzele tuturor celor ce cunosteau actiunea ,atat in tara cat si instrainatate ,acei ce monitorizau pregatirile de rasturnare a ceausestilor ......pe 21 s-a facut in teren de catre toate serviciile implicate ,verificarea locatiilor si traseelor de parcurs in vederea efectuarii actiunii de initiere voita ,a fenomenului de contagiune in masa.    toti ofiteri BAM din cadrul ambasadelor  ROMANIEI ...stiau de mult cine va prelua puterea   .....restul este literatura.

Lone Ranger

Citat din: antoniu din  26 Martie 2008, 22:48:33
schimbarea politica in romania era cunoscuta de centrul de coordonare ,conducere si control informativ cu mai mult de 7 luni inainte. Iar Iliescu era pe buzele tuturor celor ce cunosteau actiunea ,atat in tara cat si instrainatate ,acei ce monitorizau pregatirile de rasturnare a ceausestilor ......pe 21 s-a facut in teren de catre toate serviciile implicate ,verificarea locatiilor si traseelor de parcurs in vederea efectuarii actiunii de initiere voita ,a fenomenului de contagiune in masa.    toti ofiteri BAM din cadrul ambasadelor  ROMANIEI ...stiau de mult cine va prelua puterea   .....restul este literatura.
Hm, trebuie sa fiu de acord cu dom' profesor... Eu, unul, am auzit de Iliescu (despre care mi s-a vorbit ca "omul pe care Gorbaciov o sa-l puna în locul lui Pingelica") înca din vara lui '88. iar cei care aveau cunoscutzi printre nomenclaturishti sau prin institutziile purtatoare de uniforma, shtiau - înca înainte de Congresul al XIV-lea al PCR - ca tovarasul Ceau nu va apuca viu Craciunul .

adipop

Am citit intr-o publicatie americana, aparuta cu mult inainte de 22 decembrie 1989, strategia de schimbare a regimului din Romania.
adi

sevastase

Din ce imi amintesc eu despre comunism vs capitalism vs nazism s-a discutat la o intrunire secreta in New York in 188si ceva....S-a folosit formula problema-reactie-solutie....adica s-a creat comunismul, a fost alimentata mass media cu propaganda pana a devenit baubaul mondial ( e necesar ca atunci cand creezi o antiteza la propria asa zisa filosofie sa iasa ceva diametralopus tie ) , l-a lasat sa creasca si chipurile sa ameninte. S-a creat nazismul pe a ceeasi premiza..etc etc.....dam inainte 100 si ceva de ani, zeci de conflicte armate si 2 razboaie mondiale mai tarziu, 100 demilioane de victime, si ne-am intins peste tot. Mai cream si teroristii alqaeda, mai daramam 2-5 tari ( urmeaza iran, siria si coreea de nord ) .... Si totul cu ce scop ? ....controlul .

Crearea unui guvern mondial, reducerea populatiei la 500 milioane, introducerea microcipului, un guvern mondial, o banca, o armata/politie....si negarea oricaror drepturi constitutionale individuale.

adipop

Citat din: sevastase din  28 Martie 2008, 00:13:25
Din ce imi amintesc eu despre comunism vs capitalism vs nazism s-a discutat la o intrunire secreta in New York in 188si ceva....S-a folosit formula problema-reactie-solutie....adica s-a creat comunismul, a fost alimentata mass media cu propaganda pana a devenit baubaul mondial ( e necesar ca atunci cand creezi o antiteza la propria asa zisa filosofie sa iasa ceva diametralopus tie ) , l-a lasat sa creasca si chipurile sa ameninte. S-a creat nazismul pe a ceeasi premiza..etc etc.....dam inainte 100 si ceva de ani, zeci de conflicte armate si 2 razboaie mondiale mai tarziu, 100 demilioane de victime, si ne-am intins peste tot. Mai cream si teroristii alqaeda, mai daramam 2-5 tari ( urmeaza iran, siria si coreea de nord ) .... Si totul cu ce scop ? ....controlul .

Crearea unui guvern mondial, reducerea populatiei la 500 milioane, introducerea microcipului, un guvern mondial, o banca, o armata/politie....si negarea oricaror drepturi constitutionale individuale.

Daca ai fi in locul lor, ce-ai face ?
adi

sevastase


adipop

Citat din: sevastase din  28 Martie 2008, 00:30:13
in locul cui ?

Celor care fac parte din acest guvern si care-si inchipuie ca vor conduce lumea. Eu cred ca sunt insuficient de pregatiti, ca sa fie constienti de ceea ce fac.
adi

sevastase

Citat din: adipop din  28 Martie 2008, 00:49:52
Celor care fac parte din acest guvern si care-si inchipuie ca vor conduce lumea. Eu cred ca sunt insuficient de pregatiti, ca sa fie constienti de ceea ce fac.
adi
nu sunt ei insisi....e important ca atunci cand te gandesti la ce fac cei ce ne conduc sa nu iijudeci prin prisma a ceea ce simti tu, pentru ca acolo sus ajunge numai cine trebuie, care e ales, crescut si pregatit pentru rolul respectiv. Posedati e cuvantul mai potrivit.

Personaleu as aboli sistemul societatii piramidale pentru ca nu ne caracterizeaza originea umana. Noi suntem fiinte sociale, pasnice si fericite care ar trebui sa traim in comunitati. Gandestete asa...in cea de-a 4a densitate.....toti suntem telepatici si nu putem ascunde nimic unul de celalat. Iti imaginezi ? fara agende ascunse ? nu mai poti minti....dispar cateva concepte false : banii, politicul, administrativul, si tot ce caracterizeaza societatea piramidala....dar mai intai trebuie sa ne trezim la realitate.

Lone Ranger

Citat din: sevastase din  28 Martie 2008, 00:13:25
Din ce imi amintesc eu despre comunism vs capitalism vs nazism s-a discutat la o intrunire secreta in New York in 188si ceva....S-a folosit formula problema-reactie-solutie....adica s-a creat comunismul, a fost alimentata mass media cu propaganda pana a devenit baubaul mondial ( e necesar ca atunci cand creezi o antiteza la propria asa zisa filosofie sa iasa ceva diametralopus tie ) , l-a lasat sa creasca si chipurile sa ameninte. S-a creat nazismul pe a ceeasi premiza..etc etc.....dam inainte 100 si ceva de ani, zeci de conflicte armate si 2 razboaie mondiale mai tarziu, 100 demilioane de victime, si ne-am intins peste tot. Mai cream si teroristii alqaeda, mai daramam 2-5 tari ( urmeaza iran, siria si coreea de nord ) .... Si totul cu ce scop ? ....controlul .

Crearea unui guvern mondial, reducerea populatiei la 500 milioane, introducerea microcipului, un guvern mondial, o banca, o armata/politie....si negarea oricaror drepturi constitutionale individuale.
Astea apar shi în "Protocoalele ^Intzeleptzilor Sionului", document pe care istoriografia oficiala & "istoricii serioshi" tzin mortzish sa-l prezinte a "apocrif" shi "fabricat de Ohrana tzarista la ordinul lui Nicolae al II-lea". Din pacate, confirmat de evenimentele din  ultimul secol shi mai bine....

LupinThe3rd

Citat din: Lone Ranger din  28 Martie 2008, 12:03:57
Astea apar shi în "Protocoalele ^Intzeleptzilor Sionului", document pe care istoriografia oficiala & "istoricii serioshi" tzin mortzish sa-l prezinte a "apocrif" shi "fabricat de Ohrana tzarista la ordinul lui Nicolae al II-lea". Din pacate, confirmat de evenimentele din  ultimul secol shi mai bine....
Aici chiar nu sunt de acord. Gasesti pe wikipedia suficienta argumentatie care explica contarrul a cel crezi tu. Iar daca citesti datele int dai seama ca au nimerit pe langa. Vorbesc de anul 2000 ca an final si nu s-a intamplat nimic. Vorbesc de clasa munctioare si aia a disparut. Uite o discutie pe tema asta si finalul ei purtata pe http://misa-yoga.blogspot.com/2008/01/criza-financiara-si-viitoarea-lovitura.html in care finalul e ceva de genul : ba eu stiu mai bine cum traiesti tu.... :D, discutie pe care am purtat-o pe blogul MISA
Citat6 comentarii:
pendulul lui Focault spunea...
Din pacate exista o problema: proletariatul nu prea mai este deoarece prin anii 50 in USA numarul gulerelor albe il depasea pe cel al gulerelor albastre. Adica economia americana devenea dintr-o economie bazata pe productie intr-o economie bazata pe servicii. Un proces asemanator s-a intamplat si in Germania de Veste, Franta, samd. Singurele tari care au incercat sa conserve si sa "prezerve" proletariatul au fost tarile blocului comunist pentru ca dupa buchia cartii lui Marx&Co proletariatul este baza revolutiei...
In cazul EU, USA; Japonia, smd economiile sunt bazate pe servicii si nu pe productie avand mai degraba un caracter postindustrial.
http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_European_Union#Industries
http://ec.europa.eu/employment_social/knowledge_society/index_en.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Post-industrial_society
http://en.wikipedia.org/wiki/Post-industrial_society#Social_and_economic_attributes_of_the_post-industrial_society
Am un sentiment ca nici unul din dumneavoastra nu lucreaza in industurie.
"Când vom dobândi puterea absolutã asupra întregului pãmânt, vom suprima în scurt timp toate Bursele de fonduri publice, deoarece nu vom mai admite ca prestigiul puterii noastre care va trebui sã fie legendarã sã ajungã ºtirbit datoritã unor variaþii de preþuri. Aceste preþuri vor fi instituite atunci prin lege la valoarea lor realã" cred ca mai bine nu il ingrosati. Comunismul era unul din sistemele in care preturile erau fixate de stat, planul cincinal era litera de lege (in urmatorii 5 ani facem cuie dar de fapt ne trebuiau suruburi, samd). A fost un esec. Preturi fixate de stat? poate la asta mai viseaza nostalgici comunisti. In ziua de azi toti fug ca dracul de tamaie de asa ceva. Orice economist sanatos la cap iti spune ca este o cretinatate asa ceva...
Protocoalele Inteleptilor Sionului (sa nu ne ascundem dupa degete) spun cam asa la inceput: PLANURILE DOMINÃRII ÎNTREGII LUMI, INIÞIATIVÃ FIXATÃ SÃ SE REALIZEZE PÂNÃ ÎN ANUL 2000 ÎN CELE 24 DE PROTOCOALE SECRETE, ÎNTOCMITE DE CONDUCÃTORII FRANCMASONERIEI MONDIALE CU OCAZIA MARELUI CONGRES SECRET FRANCMASONIC DE LA BÂLE, ELVEÞIA, CARE A AVUT LOC ÎN ANUL 1897.
2000 a trecut de 8 ani.
Tot in protocoale se spune: "Adevãrata ºtiinþã a ordinii sociale, în taina cãreia noi nu lãsãm sã pãtrundã creºtinii, ar arãta tuturor cã locul ºi munca fiecãruia trebuie sã fie diferitã, pentru a nu fi un izvor de încurcãturi în urma lipsei de potrivire dintre educaþie ºi muncã." Paradoxal societatea post-industriala se caracaterizeza tocmai prin diferentiere si munci diferite inexistente anterior.
Sincer nu stiu ce lecturati in timpul zilei, serii, noptii, samd dar cred ca poate ar trebui sa va largiti sfera de lectura, cu exceptia Protocoalelor. Cred ca un bun inceput ar fi cartile lui Alvin Toffler, Mircea Malita (membru al Clublui de la Roma) si Milton Friedman... Probabil oricum nu o sa le cititi, dar cine stie, poate totusi unul din dumneavoastre de curiozitate va citi macar una din ele

30 ianuarie 2008 12:05   
yogi blogger spunea...
Multumim pentru pretioasele indicatiile de lectura.
Textul protocoalelor era o anexa la articol, subiectul fiind filmul documentar si criza financiara.
Nici un comentariu despre acest subiect?

Din pacate datorita superioritatii cu care o afisati, va scapa faptul ca textul pe care-l comentati nu este scris de noi si ca este aparut dupa 1897, precum si faptul ca majoritatea dintre noi lucreaza in industrie.
In ceea ce priveste textul protocoalelor remarcabil este ca descrie sistemul centralizat cu multi ani inainte de aparitia acestuia, si ca dezvaluie originea masonica a comunismului.

Daca vom asista sau nu la un comunism sau fascism global vom vedea probabil in curand.

30 ianuarie 2008 12:32   
Pendulul lui Foucault spunea...
Cam mic articolul si cam mare anexa.
De acord ca nu ati scris dumneavostra Protocoale dar nu sunt doar o anexa ci mai degraba un argument pentru foarte scurtul articol dans impresia ca articolul de fapt este o introducere la anexa. Centralismul ca si concept este mult mai vechi decat protocoalele. Chiar si centralismul economic a avut avocatii sai inaintea protocoalelor (de ex: Alexander Hamilton). Un alt exmplu ar fi perioda Meiji din Japonia.
Originea masonica a comunismului? Am indoieli. Constructiile de genul Marx a fost mason deci comunismul are origine masonica sfideaza logica elementara... La fel de valabil este argumentul Marx a fost jidan deci comunismul e facut de jidani...
Dupa cum spuneti si dumneavoastra o sa vedem :). Personal cred ca ne indreptam spre o fracturarea din ce in ce mai adanca a comunitatilor, care cu ajutorul Internet-ului reduc distantele fizice.si costurile comunicatiei Astfel chiar si dumneavoastra puteti comunica cu Grieg Bivolaru sau primi articolele acestuia, de ex., la un cost incredibil de redus...
La http://www.dcdc-strategictrends.org.uk gasiti o analiza a DCDC care e foarte interesanta.La Key Theme 2 vorbeste despre
"ICT developments and advanced mass-transit systems will
facilitate and increase connectivity between ethnic/national diasporae and their
communities of origin. This will tend to reduce incentives for integration and
assimilation and allow self-contained 'virtual' communities to exist across
continents in ways not always in step with the interest and aspirations of their host
countries. Remittances from members of diasporae will remain an important
source of capital transfer and redistribution, especially for developing countries.
Less benignly, diaspora will remain a medium for the international transmission of
social risk, including: inter-communal violence, terrorism and transnational crime,
especially trafficking and illicit trade."
Tot in respectivul document puteti gasi si fragmentul:
"By 2035, an implantable information chip could be developed and wired directly to the
user's brain. Information and entertainment choices would be accessible through
cognition and might include synthetic sensory perception beamed direct to the user's
senses. Wider related ICT developments might include the invention of synthetic
telepathy, including mind-to-mind or telepathic dialogue. This type of development would
have obvious military and security, as well as control, legal and ethical, implications." prin Strategic Shocks intelegandu-se:
"Having analysed a range of probability-based outcomes, the potential for major strategic
discontinuities is considered by introducing contingent Strategic Shocks. These are
either, typically, very unlikely, or likely to occur at extremely infrequent intervals. Historical
examples of the sort of discontinuity which the Strategic Shocks highlight include:
The destruction of Minoan civilization as a result of volcanic eruption in 1450 BC.
• The impact of the Black Death on 14th century Europe.
• The attack on the United States in September 2001."
Adica chip-ul pe creier este relativ improbabil.
La aparitia acetui document presa a vuit la chestiunea cu chip-ul 2uitand" sa citeze si respectiva pagina unde se explica care e probabilitatea respectivului eveniment... Sper ca dumneavoastra sa nu procedati in acelasi fel...
In speranta ca nu v-am plictisit,
Cu stima.

30 ianuarie 2008 15:14   
yogi blogger spunea...
Ambele dvs. comentarii sunt cam spam-uri. Daca nu ati fost atent, ideea articolelor era criza financiara si politica la nivel global, creata si manipulata in folosul propriu al catorva indivizi si in detrimentul tuturor celorlalti oameni.

In stilul acesta de comentare ne putem lega de orice cuvintel din care sa dezvoltam teorii intregi si sa povestim toata istoria lumii de la geneza incoace intr-un text care sa ameteasca cititorii si sa-i deturneze in directii false.
Iar noi nu dorim deloc asta.

30 ianuarie 2008 23:41   
Pendulul lui Foucalut spunea...
Sincer raspunsul dumneavoastra m-a lasat cu gura cascata si nu ma refer la "Ambele dvs. comentarii sunt cam spam-uri" ci cu "intr-un text care sa ameteasca cititorii si sa-i deturneze in directii false. Iar noi nu dorim deloc asta.". Nu ma asteptam la un asa raspuns pentru ca din punctul meu de vedere cititorii trebuie sa decida singuri care directie e falsa si in care directie sa mearga. Cred ca este vorba de libera alegere...Acest fel de argumente l-am auzit pana acum doar de la grupari gen Martorii lui Iehova. Nu cred ca dumneavoastra si colegii dumneavoastra intrati in acesta categorie... Oricum stati linistit pentru ca credintele inving logica. Ferice de cel ce se indoieste.... Paradoxal afirmatia cu spam-urile mi-a adus aminte de argumentul celor de la Gardianul cum ca replicile MISA sunt scrise pe 3-4 pagini de ziar...
Si acum sa revenim la articolul dumneavostra: cred ca este partial fals. E posibil sa fim in pragul unei crize finanaciare dar filmul ( demontat de cateva ziare, aveti link-uri pe wikipedia) nu este un argument destul de solid iar fragmentele din anexa dumneavoastra sunt cu atat mai putint, fapt care l-am spus in primul post: fixarea preturilor e un element pe care orice economist sanatos la cap nu il doreste si ca proletariatul in conceptia protocoalelor nu mai exista. Pot sa adaug ca mizeria clasei muncitoare de la sfarsitul sex XIX nu mai exista nici ea. Ziua lumina de munca, in cazul Germaniei este descrisa de 35-40 de ore pe saptamana, 30 de zile lucratoare de concediu, samd...

31 ianuarie 2008 12:24   
yogi blogger spunea...
Sper ca nu ati ramas cu gura cascata si ca ati reusit sa o inchideti intre timp.

Impresia mea este in continuare ca va autoamagiti sustinand teoriile sociale false ale celor care manipuleaza societatea, doar pentru ca ati trait si traiti dupa ele, iar a le nega ar insemna sa va negati intreaga existenta precum si viitorul. Cand esti in "Matrix" e mai greu de acceptat ca realitatea e alta.

Nu o sa incerc sa va "trezesc" ci doar va spun si eu sa lasam cititorii sa decida si sa asteptam desfasurarea evenimentelor.

S-ar putea sa nu avem prea mult de asteptat.




Lone Ranger

Citat din: LupinThe3rd din  28 Martie 2008, 12:11:14
Aici chiar nu sunt de acord. Gasesti pe wikipedia suficienta argumentatie care explica contarrul a cel crezi tu. Iar daca citesti datele int dai seama ca au nimerit pe langa. Vorbesc de anul 2000 ca an final si nu s-a intamplat nimic. Vorbesc de clasa munctioare si aia a disparut. Uite o discutie pe tema asta si finalul ei purtata pe http://misa-yoga.blogspot.com/2008/01/criza-financiara-si-viitoarea-lovitura.html in care finalul e ceva de genul : ba eu stiu mai bine cum traiesti tu.... :D, discutie pe care am purtat-o pe blogul MISA
N-ai decît sa nu fii de acord... oricum nu se schimba nimic - cu sau fara acordul tau!!! Date pe tema asta am "digerat" mai multe decît eshti tu dispus sa crezi... Cu clasa muncitoare, ai dat-o complet în bara: în loc sa dispara, s-a extins, cuprinzînd acum shi ceea ce se numeshte "white collar". Adica shi pe cei care presteaza munca intelectuala... Cîta vreme ai un shef pe cap, tot din clasa muncitoare faci parte, weather you like it or not!!!!! Sau poate eshti mare patron de corporatzie, caz în care trebuie sa-tzi cer scuze pt. ca te-am inclus în rîndurile clasei muncitoare.....
^Inchei concluzionînd ca privim istoria (shi nu numai ) din perspective diferite. O prefer pe a mea.

LupinThe3rd

#236
Citat din: Lone Ranger din  28 Martie 2008, 12:33:44
N-ai decît sa nu fii de acord... oricum nu se schimba nimic - cu sau fara acordul tau!!! Date pe tema asta am "digerat" mai multe decît eshti tu dispus sa crezi... Cu clasa muncitoare, ai dat-o complet în bara: în loc sa dispara, s-a extins, cuprinzînd acum shi ceea ce se numeshte "white collar". Adica shi pe cei care presteaza munca intelectuala... Cîta vreme ai un shef pe cap, tot din clasa muncitoare faci parte, weather you like it or not!!!!! Sau poate eshti mare patron de corporatzie, caz în care trebuie sa-tzi cer scuze pt. ca te-am inclus în rîndurile clasei muncitoare.....
^Inchei concluzionînd ca privim istoria (shi nu numai ) din perspective diferite. O prefer pe a mea.
Nu tet opreste nimeni sa te preferi versiunea ta, ca doar e democratie. Din pacate versiunea ta spune ca clasa muncitoare, inclusiv cu mine daca te face sa te simti bine, saraceste din ce ce mai mult. De fapt e pe dos. Se spune ca munceste de da in cap. Fals. In Germania se munceste max. 40 de ore. Snt 30 de zile lucratoare de concediu, samd. Starea de sanata a clasei muncitoare e din ce in ce mai buna. Durata medie de viata  in Bayern in cazul barbatiilor este undeva catre 78 de ani. Se pare ca datele au fost niste pietre nedigerabile pentru "stomacu" tau ca au intrat pe o parte si au iesit pe alta... :D. Probabil daca intrebi in stanga in dreapta pe forum mai sunt si altii care stau in afara Romaniei sau care nu au plecat boi su s-au intors vaci de pe vre-un santier sau de la capsuni. It ivor spune acelasi lucru despre nivelul de trai, sanatate, samd :D... :p
Ma gandesc ca multa dreptate a avut fratele Pitis: nu conteaza cat de lung ai parul ci conteaza cat si cum gandesti... iar versiunea cu nu conteaza cat de sczrt ai parul e la fel de valabila :p
Pace si fericire intre oameni

Lone Ranger

Lupin, constat cu iritare crescînda ca pastrezi acelashi stil arogant shi atacul la persoana fatza de cei care nu gîndesc la fel ca tine. Chiar crezi ca demonstrezi ceva?

sevastase

Imi place mult ce scrie tipul asta baaron... observa foarte bine si trage concluzii pertinente. Mi-ar place daca ar maiposta....Cred ca Decembrie 89 este inlinie cu evenimentele mondiale din perioada respectiva, evenimente planificate cu mult in avans.

adipop

Citat din: sevastase din  28 Martie 2008, 01:20:48
nu sunt ei insisi....e important ca atunci cand te gandesti la ce fac cei ce ne conduc sa nu iijudeci prin prisma a ceea ce simti tu, pentru ca acolo sus ajunge numai cine trebuie, care e ales, crescut si pregatit pentru rolul respectiv. Posedati e cuvantul mai potrivit.

Personaleu as aboli sistemul societatii piramidale pentru ca nu ne caracterizeaza originea umana. Noi suntem fiinte sociale, pasnice si fericite care ar trebui sa traim in comunitati. Gandestete asa...in cea de-a 4a densitate.....toti suntem telepatici si nu putem ascunde nimic unul de celalat. Iti imaginezi ? fara agende ascunse ? nu mai poti minti....dispar cateva concepte false : banii, politicul, administrativul, si tot ce caracterizeaza societatea piramidala....dar mai intai trebuie sa ne trezim la realitate.

Eu cred ca aici, se poate discuta serios. Sistemele piramidale, trebuie inlocuite cu cele neuronale. M-am ocupat odata de  " sisteme secrete " si-am observat in Timp cat de gresit pot oamenii sa gandesca. Considerand ceva secret, ti-ai inchis ( de cele mai multe ori in stare inconstienta ) o usa....in a intelege.

Spui ca acolo sus...ajunge numai cine trebuie. Care este ales.
NU. Tu alegi, daca iesi din marea masa de oameni, daca nu ramai in efect de turma, de oi sau de lupi.

Despre pregatire....eu cred ca mai bine discutam de autopregatire....Un sistem nu poate fii schimbat mergand pe cai batatorite....

Aici este si marea Frumusete. " Lupta cu malu' " cum spunea un Prieten.

Poti creea  " Energii de forma ", la care cei care cred ca domina, daca nu se adapteaza, dispar din istorie. Poti creea un alt Univers, pe alte baze, la care toti ceilalti se aliniaza in Timp.
adi