Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Surse alternative de energie si noi metode de producere a acesteia

Creat de xennon_2000, 24 Ianuarie 2007, 20:16:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

-----
Citat
-----Undeva mai sus Alx cerea surse: apropo de energia alternativa, am vazut la TVR,  un tip care inventase un motor cu aprindere prin compresie, care folosea drept combustibil un amestec de MOTORINA+ APA - nu mai retin proportiile dar parca  APA AVEA PESTE 50%  .
----Era vorba de  emisiunea "GARANTAT 100% " realizata de un  tip originar din Cluj , parca Bogdan Stefanescu ii zice( da' nu-s sigur) si a fost reluata de cel putin doua ori. Tipul e si acum pe la TVR , deci poate fi contactat de curiosi/intrebatori.
-----Inca n-am auzit ca cineva a luat in serios chestiunea. Dupa cate mi-am dat seama la acel moment, omul (inventatorul) era de meserie mecanic, iar inventia o facuse de nevoie, pe vremea cand nu se prea gasea motorina. A folosit-o mai intai pe un motor de autoturism, si apoi pe un tractor, cu care a si arat. Deci nu era ceva neviabil ori neserios.
-----De ce nu a luat nimeni treaba in serios?  CHIAR, ma intreb siu eu - si va intreb si pe voi:DE CE ?
----- Cateva din motivele pe care le intuiesc le-am vazut mai sus. Ei si, ce putem face noi muritorii de rand, chiar daca suntem ecologisti, naturisti, ozenisti/ufologi, ori alte alea ?? Cand ne vom apuca - un pic mai serios poate - de investigat, si vom vedea care sunt manevrele, vom reveni cu picioarele pe pamant. Ori, poate unii dintre noi au bani si "cojones", hai sa vedem, in mine au un sustinator. Si nu numai cu vorba!
-----Howgh!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

xennon_2000

ROMULUs@
Lumea nu este receptiva la asemenea schimbari bruste!
daca vrei sa ai sursele tale proprii alternative de energie nu te opreste nimeni! dar cu conditia sa le ai la yine acasa! As vrea si eu un asemenea motor+panou solar+acumulator+eoliana si la reteaua de distributie sa apelez foarte rar!

Florin337

Iata o sursa de energie ce transforma caldura mediului ambiant in curent electric. Este vorba de caldura aerului sau a apei dintr-un put. In proiectul prezentat este vorba de apa unui put, randamentul este mai mare.
Studiati, analizati, daca va puteti permite sa o realizati bucurati-va de ea. Eu inca nu am reusit sa o fac, inca strang bani!
Numai bine!

http://www.energiialternative.net/articole/colab/fcov1.htm