Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cate civilizatii extraterestre cunoasteti?

Creat de stargate, 19 Ianuarie 2007, 17:37:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xennon_2000

PT. SXN.....si nu numai: voi pune poze scanate din cartea "IAD contra RAI" de Ion Tugui...descrierea uneia dintre cele mai puternice rase de alieni!

xennon_2000

O mica descriere si scopul SANTANIENILOR pe Terra:

xennon_2000


dedeiu

Citat din: sxn_b din  19 Ianuarie 2007, 21:08:26
Stiu prea putin despre ei. Stiu ca ne-au avertizat ca va avea loc o "selectie" pe baza spirituala in 2012 (ceva de genul ca oamenii care au vibratii scazute in aura energetica nu vor rezista). Si in rest nu mai stiu doar putin. Asa ca nu mi-ar strica o lectura in plus.  :-)

LE: Acum am vazut mesajul tau. Stii si vreun link care ii descrie?(nu conteaza daca este in engleza)  :-)

2012 are legatura cu calendarul maias te pomenesti.

LupinThe3rd

Eu stiu o singura rasa: lunaticii :( si se poti fi intalniti fara probleme

jean

Cate civilizatii extraterestre exista?
Frank Drake, de la Universitatea Cornell (Ithaca, New York) a propus în acest sens, în 1960, formula: N = R x fp x ne x fl x fc  x L,
Sa fie corecta estimarea nr. civilizatiilor avansate din galaxie pe baza acestei formule? Mai sunt si alte pareri?
Din articol rezulta ca ar exista cateva sute de astfel de lumi în Galaxia noastra...
Mai multe amanunte gasiti in articolul lui DAN D. FARCAS din revista Magazin.
http://www.revistamagazin.ro/content/view/6771/4/
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Cred ca acea ecuatie poate fi f. reala. Date fiind distantele uriase dintre stele, si avand in vedere ca emisiile noastre radio sunt acum receptionate doar pe o raza de aprox. 100a.l. distanta in care sunt cuprinse doar cateva zeci de stele, sa nu ne mire ca inca nu receptionam semnale radio de la alte posibile civilizatii din galaxia noastra. "Tacerea" din univers nu e un argument in favoarea inexistentei altor civilizatii. Din pacate aceste distante reprezinta o bariera extrem de dificila in calea contactului si a posibilei comunicarii prin metode standard intre civilizatii.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

#22
  StarDust, ce te face sa crezi ca acele civilizatii folosesc undele radio pt comunicatii? doar pentru ca le folosim noi? Undele radio sunt puternic influentate de diferite campuri si energii aflate in spatiu, inclusiv unde radio emise de diferite corpuri ceresti.
  Presupunand totusi ca au descoperit si folosesc aceste unde, si ca ar fi receptionate de noi, crezi ca am reusi sa facem decodificarea informatiilor respective? Pentru ca sigur sunt codate ca si emisiile noastre. Sau gandit ei la o codare asemanatoare? Gandeste numai cat de complicata este codarea anumitor semnale digitale pt TV HD. Sau daca nu stii, informeazate de undeva.
  Eu cred ca folosesc alte misloace de comunicatie mult mai stabile in mediu cosmic. Poate pulsari, acele corpuri ceresti care trimit semnale de mare intensitate si la perioade de timp foarte scurte si egale, sunt niste faruri care semnalizeaza caile  civilizatiilor cosmice.
  Legat de ecuatie, intradevar poate fi reala. Sunt convins ca in galaxie sunt multe civilizatii mai dezvoltate ca noi, si unele sigur au ajuns si pe pamant.
Adevarul este dincolo de noi

APOLLO

Voi de cate ori treceti pe langa un musuroi mic de furnici , interactionati cu ele???
Tu ,cel care citesti , pune-te in urmatoarea situatie : ai mers in ziua aceea cu masina de la Constanta la Timisoara si undeva la jumatatea drumului te-ai oprit sa faci o pauza de cateva minute;intamplator , in locul unde ai oprit era si un musuroi de furnici. Te interesat macar? Banuiesc ca te-ai uitat la el si-ai plecat mai departe si nici macar nu ti-a pasat.Ai parcurs in cateva ore o distanta de care furnicile nici nu au habar.
Deci ... cand ma gandesc ca noi pamantenii avem doar cateva mii de ani de cultura, mi se pare insignifiant fata de tot ce ne inconjoara in univers. De ce s-ar arata altii,noua? Cu atat mai mult , sa stim de ei cati si cum sunt...
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

Kbal

#24
Apollo in principiu ai dreptate dar nu 100 %  :-D. In cazul nostru nu e vorba de un musuroi de furnici e vorba de o planeta frumoasa, plina de viata si mai ales de o specie inteligenta care o domina. Oare crezi ca am putea trece neobservati precum musuroiul de furnici, si calatoriile interstelare a extraterestrilor fiind comparabile cu cele precum constanta-timisoara ?

Iar o fiinta extraterestra, apartinand unei civilizatii mult mai evoluate decat a noastra nu cred ca e neparat si mai "voluminoasa" fata de noi, precum comparatia om-furnica.Era vorba de superioritate tehnologica/psihica si nu dimensionala  8-).

Pe bune,hai sa fim realisti, exemplele de natura : imaginativa ca interactionati cu o furnica sau o soparla...etc. is expirate de mult, nu le vad logica.

Only the best is good enough ...

jean

CitatVoi de cate ori treceti pe langa un musuroi mic de furnici , interactionati cu ele???
Da APOLLO, eu am studiat de mai multe ori furnicile care vin si pleaca de la musuroi. Am observat activitatile lor, am incercat sa le impiedic sa vad cum reactioneaza. Daca eu fiinta umana am facut acest lucru nu vad pentru ce anumite inteligente extraterestre nu ar face acelasi lucru cu noi. Mai ales ca noi ne consideram mult mai superiori furnicilor si am creat o civilizatie pe pamant.
  Daca oamenii au vazut fiinte extraterestre observand plante si animale apartinand pamantului, de ce nu ar face observatii si asupra noastra. Deci sunt de acord cu Kabal.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

#26
Citat din: jean din  30 Ianuarie 2009, 00:08:47
  StarDust, ce te face sa crezi ca acele civilizatii folosesc undele radio pt comunicatii? doar pentru ca le folosim noi? Undele radio sunt puternic influentate de diferite campuri si energii aflate in spatiu, inclusiv unde radio emise de diferite corpuri ceresti.
  Presupunand totusi ca au descoperit si folosesc aceste unde, si ca ar fi receptionate de noi, crezi ca am reusi sa facem decodificarea informatiilor respective? Pentru ca sigur sunt codate ca si emisiile noastre. Sau gandit ei la o codare asemanatoare? Gandeste numai cat de complicata este codarea anumitor semnale digitale pt TV HD. Sau daca nu stii, informeazate de undeva.
Salut Jean!
Pai eu am facut precizarea, ca, numai daca ne asteptam ca acele civilizatii folosesc metode conventionale, adica cele cunoscute de noi, atunci nu prea trebuie sa ne asteptam la multe. Stiu cat de complicata e codarea semnalelor TV, lucrez in domeniu :D
Tocmai de aceea tind sa cred ca e posibil ca in ipoteticele comunicatii interstelare trebuie sa existe alte cai probabil necunoscute noua, iar acestea sa fie folosite de civilizatii aflate cam pe acelasi prag de evolutie.
De fapt, cred ca ar fi doua sanse ca noi sa luam contact cu altii... Daca ei au o tehnologie superioara, care sa infranga barierele spatiu-timp, sau sansa ca ei sa fie in jurul unei stele apropiate, iar in viitorul apropiat undele noastre radio, si ale lor sa reuseasca sa ajunga de la unii la altii. Oricum in cazul acesta si noi, si ei, ne vom vedea in "trecut"
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

#27
Citatin viitorul apropiat undele noastre radio, si ale lor sa reuseasca sa ajunga de la unii la altii
StarDust, am inteles ca lucrezi in domeniul electronici ca si mine, si stii ca undele radio pierd din energie in functie de distanta fata de emitator. Asa ca undele emise de noi sau de alte civilizatii pot in functie de distanta  aiba un nivel asa de mic incat sa nu se mai deosebeasca de zgomotul radio din spatiul cosmic, Sa nu uitam ca o unda electromagnetica emisa de Soare ajunge la noi in aproximativ 8 min. 
Dar de la un sistem solar la altul?
Cum vom comunica cu o fiinta de pe Jupiter?...Planeta ce are emisii radio foarte puternice fata de undele emise de noi.
  I-mi aduc aminte ca, la un moment dat se spunea despre semnalul radio primit de la sondele Pioneer 10 si 11, ca abia mai poate fi receptionat cu cele mai puternice antene ce se aflau in acel moment pe pamant si tocmai iesise din sistemul solar.
  In ultimele zile m-am tot gandit care ar fi cel mai de inteles mesaj, trimis de noi catre alte fiinte inteligente din galaxie. Am ajuns la concluzia ca mesajul ar trebui sa aiba o componenta vizuala si o referinta cosmica.
    -Componenta vizuala, deoarece majoritatea fiintelor vii de pe pamant si care traiesc pe scoarta terestra, poseda un semenea
     organ (ochii). Deasemenea fiintele care insotesc diferite OZN-uri poseda asemenea organe de vedere si daca cel putin unele
     dintre ele vin din spatiu inseamna ca este posibil ca organul vederi sa fie destul de raspandit printre inteligentele din univers.
    -Referinta cosmica este necesara pt. a arata nivelul nostru de inteligenta si pozitia noastra in spatiu.
A facut cineva de pe Pamant un asemenea mesaj pentru semenii nostri cosmici? Raspunsul este DA. Un asemenea mesaj se afla pe tablitele aurite atasate sondelor Pioneer 10 si 11. Avea o componenta vizuala si o referinta cosmica. Era un mesaj cosmic complet. Numai calea prin care a fost transmis a fost rudimentara la nivelul posibilitatilor noastre actuale. Trebuie gasita o cale de transmitere a  mesajelor mult mai rapida. Asta in cazul in care deja nu exista. Comunicatia fiind stabilita de extraterestrii cu anumiti semeni de-ai nostri, alesi de ei pe criterii pe care numai ei le cunosc. Eu sunt convins ca ei deja au contact cu anumiti semeni de-ai nostri. Sunt mult mai aproape de noi decat credem.
salut!
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

#28
Da undele radio se atenueaza cu distanta, adevarat. Dar intr-un fel, si eu am vrut sa ilustrez ca e destul de improbabil sa primim mesaje pe aceasta cale pe care noi o cunoastem, la asta ma refeream cand am pomenit de contactul prin radio. De aceea cred ca nici nu vom afla prea curand cat de adevarata e acea ecuatie. Nu contest ca nu ar exista si alte canale de comunicatie "non-standard" dar din pacate eu nu prea cred decat ceea ce "vad"... Sper doar ca "ei" vor aparea si se va intampla ceva remarcabil, poate vom fi norocosi si vom vedea asa ceva in cursul vietii noastre. Dupa cum zici Jean, cred ca intr-adevar componenta vizuala e f. importanta si poate cea mai expresiva, stim cu totii ca o imagine poate spune mai mult decat o mie de cuvinte.
P.S.
Vreau sa amintesc aici o carte care poate o aveti si unii dintre voi: "Enciclopedia fiintelor extraterestre" scrisa de Mandics Gyorgy, o enciclopedie deosebit de interesanta care ar merita studiata macar ca titlu informativ.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

angellla29