Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce credeti ca vor extraterestri de la noi?

Creat de jackie28t, 05 Decembrie 2006, 19:50:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce credeti ca vor extraterestrii de la noi?

Schimb de suveniruri
2 (3.4%)
Genele noastre
3 (5.1%)
Sufletele noastre
3 (5.1%)
Sa ne studieze
19 (32.2%)
Schimb de informatii
2 (3.4%)
Sa ne ajute
9 (15.3%)
Sa se foloseasca de noi
7 (11.9%)
Sa ne cucereasca
0 (0%)
Cu totul altceva...
14 (23.7%)

Numărul total de membrii care au votat: 28

jackie28t

Am deschis acet topic intitulat ''Ce credeti ca vor extraterestri de la noi?'' deoarece tocmai observasem un topic mai vechi deschis de AdiM intitulat ''Ce vrem noi de la extraterestri?'' link direct aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,591.0.html

Acum urmeaza o intrebare mai serioasa:-Ce credeti ca vor extraterestri de la noi?
Va rog sa votati in sondajul de mai sus pe care l-am expus si de ce nu chiar sa va spuneti aici parerea.

sxn_b

Salut Jackie si felicitari pentru ideea de a deschide acest topic.
Pai eu zic ca ar fi mai multe variante:
    - Schimb de suveniruri: unii oameni rapiti au primit un fel de mici piramide din anumite aliaje
    - Sa ne studieze: unii rapiti isi amintesc ca erau pe o masa mare, ca de operatie
    - Sa ne ajute: unii rapiti au spus ca li s-a spus ca Pamantul se apropie de o catastrofa, ca oamenii il distrug si le spuneau ce sa faca sa impiedice acest lucru.
Deocamdata am votat pentru Sa ne studieze.

jackie28t

Am pus ''Schimb de suveniruri'' ca pe o gluma...ca sa nu scriu schimb de bomboane :-D

sxn_b


jackie28t

#4
Citat din: sxn_b din  05 Decembrie 2006, 20:15:44
    - Sa ne studieze: unii rapiti isi amintesc ca erau pe o masa mare, ca de operatie

Am avut si eu ocazia sa discut cu astfel de persoane numite si ''ABDUCTEES'' sau ''CONTACTEES''...si credema ca ei inca mai sufera din cauza acelor asa spuse operatii si ca defapt ei s-au considerat si s-au simtit ca si cum au fost niste COBAI pe masa de operatie.Dureros si umilitor pot spune :|

francis.dumas

sa observe cum au mai evoluat micile sau marile lor experimente

jackie28t

Citat din: francis.dumas din  05 Decembrie 2006, 20:54:46
sa observe cum au mai evoluat micile sau marile lor experimente

Tot ce se poate...dar deoarece extraterestri pot fi mai multe tipuri de viata inteligenta venite din mai multe parti ale universului...poate ca o anumita rasa de extraterestri cerceteaza sa vada cum evolueaza micile experimente ale vecinilor extraterestri. :wink:

udar

Fete frumoase, sarmalute, mici, si desigur manele...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t


francis.dumas

da,da si sa barfeasca micile experimente ale vecinilor extraterestri , ascultand 'adrian extraterestrul minune" :-D

liteady73

Salut Jackie28t !...

Felicitari pentru initiativa unui astfel de sondaj.
Imi voi justifica votul acordat, explicandu-ma pentru fiecare din optiunile sondajului:

Ce credeti ca vor extraterestri de la noi?

Schimb de suveniruri : binenteles ca nu e cazul...

Genele noastre : cateva factiuni extraterestre chiar recolteaza ADN uman cat si al altor specii de pe Terra, dar nu e o motivatie/caracteristica definitorie a prezentei lor aici;

Sufletele noastre : m-am gandit initial sa votez aici, dar m-am razgandit vazand in josul sondajului o optiune generala care o inglobeaza si pe cea de aici;

Sa ne studieze : da, ne studiaza de eoni, dar nu de asta sant aici ;

Schimb de informatii : nu santem inca la nivelul la care sa le oferim informatii semnificative;

Sa ne ajute : e posibil, dar acest ajutor ar fi similar cu cel prezentat in romanul "Odiseea spatiala : 2001", si anume, un ajutor abscuns si subliminal sub forma unui obiect totemic;

Sa se foloseasca de noi : Am votat aici. E cea mai generalizatoare si aproape de adevar optiune pusa la dispozitie de sondaj. Se folosesc de noi de cand ne-au creat sau de cand ne-au intalnit prima oara demult, in negura timpurilor. Santem o specie inteligenta, dar cutumizata si caracterizata de dezordine si ineficienta la scara planetara. Ceea ce ne face un perfect creuzet de experimentare in orice domeniu imaginabil pentru o civilizatie extraterestra care este de sute, mii de ori mai batrana decat civilizatia noastra.

Sa ne cucereasca : nu e cazul, santem deja cuceriti, cel putin la nivel mental;

Cu totul altceva... : aceasta optiune este prea ambigua, de aceea ma abtin sa votez.




jackie28t

#11
Salut liteady73,
foarte bune raspunsuri ai precizat mai sus.M-ai inpresionat chiar.Seriozitate si maturitate este cea ce avem nevoie.
Am expus acest sondaj si m-am abtinut totusi ca la inceput de a spune punctul meu de vedere, de acea,tocmai pentru a vedea si urmari punctul de vedere al celorlati membrii si cam cum vad ei lucrurile despre acest subiect.Deoarece ma cam jenat pot spune acel topic deschis in trecut cu intrebarea ''Ce vrem noi de la extraterestri?'' si la care mai,mai sa  ne faca sa ne gandim la schimb de martisoare si pistoale cu laser ca sa putem juca pac pac in spatele casei...deci am vrut sa deschid putin ochii la ceva mai serios si sa ne punem aceasta intrebare:

-Daca EI extraterestrii intr-adevar ne viziteaza atunci care ar fi motivul lor...ce vor ei defapt de la noi?
Rog toti membri care viziteaza acest topic sa-si expuna sincer parerea lui despre acest subiect.


Dupa multe carti remarcabile pe care le-am citit legate de acest subiect dupa mai multe discutii pe care le-am avut cu persoane asa numite si ''CONTACTEES'' (cei contactati de ET)sau ''ABDUCTEES'' (cei rapiti de ET) si cu mai multe persoane cu grad din cadrul militar din unele baze militare din Anglia si Statel Unite am ajuns la concluzia ca foarte multe informatii se leaga intre ele si ca defapt la ora actula noi pamantenii suntem in contact cu anumite rase de extraterestrii si ca defapt colaboram cu ei pentru a se satisface unele agende.Noi dorim de la ei tehnologie avansata.Ei doresc de la noi HUMANS adica oameni pentru mai multe motive.Este o afacere murdara dar profitabila pentru ambele puteri.Defapt Noua Ordine Mondiala sustinuta de mai multe agentii cu putere din diferite tari,cele de baza fiind USA SI UK la care de mai multi ani sub unele baze militare sub pamant exista tuneluri si chiar mici orase subterane cu laboratoare militare si tuneluri de conectare.As avea pagini si pagini intregi de spus aici despre acest subiect dar nu stiu  daca exista putinul respect de a fi asultat cel putin.Voi reveni... :wink:

Shadowman

 La cit e Universul de maret, s-ar putea spune ca extraterestrii vor totul si nimic !
Fiecare extraterestru cu cerintele sale...Functie de inteligenta,posibilitati,stadiu de evolutie,caracter...
Desi nu sunt adeptul sondajelor,voi bifa ultima optiune..."Cu totul altceva"...
Ceva deasupra puterii de intelegere a oamenilor...Sau-ma rog-a unora...Ca sa nu generalizez !
Si noi si ei-extraterestrii-,cred ca suntem piese ale unui puzzle gigant...
In care ne asamblam,influentam...
Daca se folosesc de noi ? Posibil...
In magie exista un principiu : Principiul corespondentelor...
In care un lucru nesemnificativ,o actiune fara importanta pot declansa evenimente de mari proportii...
Vointa lor... ? Dorinta lor...?
Vechea poveste si eterna intrebare :"Teatrul de marionete si papusarul sef"...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

Citat din: Shadowman din  06 Decembrie 2006, 12:55:32Fiecare extraterestru cu cerintele sale...Functie de inteligenta,posibilitati,stadiu de evolutie,caracter...

Aici sunt intru totul de acord cu tine Shadowman.

sxn_b

Citat din: liteady73 din  06 Decembrie 2006, 11:22:01
Schimb de suveniruri : binenteles ca nu e cazul...
Nu inteleg... de ce nu este cazul?De fapt ne dau ei noua suveniruri.