Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Timiºoara, jud. Timiº] [15 noiembrie 2006]

Creat de Alethia_Spitz, 30 Noiembrie 2006, 14:56:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alethia_Spitz

Voi posta inca un Articol din Dracula. Articolul e din numarul de ieri 29.11.2006.

Bronzat la... OZN

O farfurie zburatoare a planat deasupra Timisoarei

Cei care spun ca OZN-urile nu se arata decat in locuri neumblate din munti si paduri sau, in rare ocazii, in preajma unor sate izolate, se insala, intrucat de multe ori  ele apar si in mijlocul asezarilor populate. Nu ne referim neaparat la intamplarea de acum cateva decenii, cand o escadrila de farfurii zburatoare a survolat Casa Alba, defiland nestingherita prin centrul capitalei americane Washington, ci la un fapt petrecut in urma cu 2 saptamani,(In jurul datei de 15 noiembrie 2006) intr-un cartier al orasului Timisoara. Atunci, sub ochii uimiti ai mai multor martori, o farfurie zburatoare a planat la mica inaltime, deasupra blocurilor.

Un sunet teribil

Primul care a observat obiectul a fost, se pare mncitorul Cornel Sanciu. Abia venit din schimbul II, Stanciu, om la locul lui, casatorit si tata a trei copii, se afla in balconul apartamentului sau din cartirul Freidorf, fumand o tigara, inainte de culcare. In jurul orei 23.20, dupa cum isi aminteste el , a auzit un zgomot ca "un tiuit in urechi", farte subtire si inalt, venind parca de deasupra bloculu. "Am zarit o aeronava in forma de disc, cu un fel de dom bombat in centru. Miam dat seama ca ea scotea sunetul acela ascutit, care ma zgaraia pe creier. Nu eram baut, nici adormit, ci perfect lucid, dar tot m-am frecat la la ochi, ca eu cedeam ca visez. Si totusi, obiectul era real. Am observat ca avea, pe fetele laterale, niste ferestre, ca un fel de hublouri. Obiectul plutea in aer, la ui mai mult de 50 metri inaltime si trimitea, la intervale de cateva secunde, spre strada, cate o raza de lumina de culoare alb-albastra, ca a unui neon, dar mult mai intensa decat orice neon pe care l-am vazut vreodata. In clipa aceea sotia mea, care dormea in cealalta camera, cu mezinul nostru, Mirel, a venit speriata catre mine, intrebandu-ma ce poate fi, caci auzise si ea zgomotul acela si intras in panica. Eu cred ca un sunet asemanator s-a auzit si atunci, la mitingul organizat de Ceausescu, in 22 decembrie, cand s-a speriat lumea... Caci, va spun drept, era un zgomot pe care nu-l puteai suporta, te apuca frica, dar nu stiu de ce... Dupa e a mai plutit vreo cinci minute deaupra noatra, obiectul s-a inaltat rapid si a disparut peste blocul vecin. Desi era aproape miezul noptii, am iesit in fata blocului, la buticul de acolo, si vanzatorul, un bun prieten al meu, mi-a confirmat ca vazuse si el obiectul si ca televizorul la care se uita s oprise brusc, de parca i s-ar fi ars tubul catodic. nu stiu ce-o fi fost obectul cela, dar sigur avion nu era, ca n-avea aripi, nici nu stiu cum naiba se mentinea in aer".

Raza venita din cer 

Tot in acea noapte, la aproape un kilometru de blocul unde locuia primul martor, taximetristul Costin Ciortea, in varsta de 23 de ani, a vazut, la randul sau, enigmatica aeronava, fiind surprins, initial, de zgomotul puternic pe care aceasta il facea si apoi de lumina orbitoare pe care aceasta o trimitea spre pamant. " Tocmai primisem  comanda si ma indreptam spre blocul respectiv, aflat in Freidorf. La un momentdat, aparatul de emisie-receptie a incetat sa mai functionezesi am auzit tiuitul acela foarte puternic. Am ridicat ochii spre cer si am vazut lumina ca de neon, foarte stralucitoare. m-am speriat si am incetinit. Pe cuvant, mi-a fost frica sa nu-mi cada pe masina... La un momentdat s-a oprit si instantaneu, lumina a scazut in intensitate. Atunci l-am vazut bine. Consider ca era de marimea unui camion si avea forma de castron rasturnat, da, exact ca acele farfurii zburatoare despre care se vorbeste atat. Nu cred ca era la o inaltime mai mare de 80 de metri de strada. Am scos capul pe geam, ca sa-l vad mai bine si nu stiu ce m-a apucat sa pun alarma si sa claxonez. In clipa aceea, s-a aplecat pe-o parte si a trimis o raza care pur si simplu mi-a maturat masina... Tot ce am simtit a fost un val de caldura si-n fractiunea aceea de secunda, nu exagerez cu nimic, mi s-a lipit camasa de sira spinarii, de transpiratie! Cand sa ma uit iarasi, disparuse, nu stiu unde... Si se lasase o liniste de te speriai. Am oprit masina, sa ma linistesc, si atunci legatura radio cu dispeceratul s-a restabilit. Dar eu eram atat de socat , incat i-am mai cerut peratoarei o data adresa, ca nu mai habar unde trebuie sa ma duc... "

"Colegii zic ca am fost cu blondele la solar"

Abia a doua zi insa, taximetristul avea sa vada efectele ciudatei intalniri de gradul III: chipul si palmele ii erau bronzate de jurai ca abia se intorsese de la mare. " Sa ai parte de un asemenea bronz in luna noiembrie e cam ciudat, trebuie sa recunoasteti. Colegii fac si acum misto de mine, zic ca am fost cu blondele la solar, ca am inventat povestea cu OZN-ul, dar va jur ca este adevarat ce v-am spus. Sunt sigur ca raza aceea mi-a provocat bronzul , pentru ca mi-a fost afectata numai pielea care a venit in contact cu ea, fata si mainile, de-si nu pot explica in ce mod a facut-o, asa rapid. Dupa doua zile pielea a inceput sa se cojeasca , exact ca atunci cand te bronzezi. Am fost la doctor si nu mi-a gasit nimic, a spus ca sunt perfect sanatos. N-am mai stat sa-i povestesc  ce patisem de fapt, ca sigur ma trimitea la psihiatru. Va rog insa sa scrieti acolo ca eu am vazut un OZN si nici pomeneala sa fiu nebun sau sa fi avut vedenii", a mai declarat taximetristul timisorean.   





toma

Hmmmm Faina poveste. Seamana cu povestile intilnirilor de gradul II de prin anii 65-70 :lol:
Dar:
- fiind la 50 de metri, obiectul trebuia sa fi fost destul de mare ca sa i se poata  distige hublourile (ma rog fie ele si pe lateralele unui ...disc). Deci se putera vedea de la distante mari. Nu mai erau trecatori pe strada?
- in cinci minute nu au maoi fost si alti martori?(prietenul nu se pune ...stiti de ce  :wink:). La un asa zgomot trebuiau sa apara la ferestre si alti vecini! Avind in vedere la ce ora se termina fimele la TV, nu era o ora prea tirzie!
- vecinilor din bloc nu li s-a oprit televizorul? Si nu numai in acel bloc? Si de ce numai TV si nu toata reteaua electrica???
- frecventele inalte sunt greu de suportat intr-adevar, dar panica este provocata de frecventele joase, sub 20 de Hz.
- taximetristul nu are martori?
- pot confitma colegii "bronzul" de pe miini si fata?
- daca legatura radio s-a intrerupt, centralista nu l-a intrebat ce s-a intimplat? Nu ar fi sesizat panica din vocea lui?
In orice caz, nu cred a fi mai mult decit o poveste ce nu depaseste nivelul revistei Dracula......
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

APOLLO

Sunt student in Timisoara.Simpatica poveste ,dar nu s-a auzit de ea pe niciunde ...decat in Dracula,daca zici ca de acolo e preluata.
Sigur ar fi aflat lumea si prin Complex si in ziarele locale si pe la Tv se zicea,dar ... NIMIC.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.

aswotim


Marius MMG

Citat din: aswotim din  07 Decembrie 2006, 00:29:35
Ma interesez de caz.

I be back soon....
Si a cam trecut timpul si nu ai venit cu nici un raspuns. Sa inteleg ca erau doar povesti?

aswotim

ca un fel de ilustratie la povestea de mai sus... o poza tot din Timisoara, prinsa de mine, de curand.

lylyt_ice

 Si ce crezi tu ca ai fotografiat...un avion,sau un OZN(?)n-e poti spune mai multe despre aceasta fotografie ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

aswotim

Desi ceea ce pare a se afla in stanga Lunii pare un OZN, este ceva necunoscut... Nu am vrut decat Luna sa o fotografiez...Nu stiu ce reprezinta, de fapt. Posibil sa fie elicopter? La Timisoara actualmente se mai afla o flotila de elicoptere, in locul Migurilor mutate de aici...

lylyt_ice

   Eu cred ca tu ai vrut sa fotografiezi" HELICOPTERUL" si Luna a intrat in plan neinvitata...nu invers!!!  Interesant "HUBSCHRAUBER" :wink:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

aswotim

Cine stie...
Despre cazul initial am mari dubii. Nu am dat inca de persoanele in cauza.