Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cum ar arata lumea dupa un dezastru major la nivel global gen Atlantida

Creat de adelinn, 25 Noiembrie 2006, 00:25:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adelinn

                 Am creat acest subiect in urma unor discutii pe marginea sortii civilizatiei Atlantide.din cate stim,aceasta a disparut in mare.Mai sunt unele idei ca o parte din populatie s-a refugiat pe continent,unde si-au pus in valoare o parte din  cunostintele pe care le-au dus cu ei.    Presupunem ca se intampla ceva de genul asta si in prezent,in sensul ca se produce un eveniment care ne afecteaza f mult gradul de dezvoltare,ma refer la distrugerea totala a fabricilor,uzinelor etc,tot ce inseamna industrie plus ca ar disparea cea mai  mare parte din populatie.Ba chiar as propune un scenariu si mai radical.ca am supravietui numai noi,cei care postam aici,pe un pamant pustiit.Nu ca am fi noi cei alesi ,ci pentru a incerca sa vedem cat de mult putem recrea din ce a fost.Nu cantitativ ci calitativ.Cata tehnologie putem reproduce din ce a fost.spuneam intr-un raspuns la alt subiect ca nu stiu daca am fi in stare sa facem un cui,pe al lui Pepelea daca vreti  :-D , daca am fi nevoiti,cu toate cunostintele pe care le avem in prezent,care sunteti de acord,sunt mult mai vaste decat in urma cu 2000 de ani.si totusi atunci se producea ....fier sau bronz.Noi am stii sa facem asa ceva?
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

bgh

Sa speram ca omenirea nu va trai un scenariu apocaliptic si ca trecerea in urmatoare
  dimensiune se va face fara mari probleme.Atlantida continentul disparut se pare ca
  a disparut in adevaratul sens al cuvintului,explicatia "plauzibila" trecerea in alta
  dimensiune, deoarece nimeni nu ar detine o dovada cit de mica despre o civilizatie
  atit de avansata .Ceva asemanator se pare ca se va intimpla si cu civilizatia noastra
  si predictia se pare ca este pt anul 2012.

xennon_2000

Cred ca un scenariu tragic ar fi razboiul nuclear!Din care ar supravietui doar 3% din populatia terrei.....si aia care vor suprav vor fi mutanti :cry:

Marius MMG

Citat din: xennon_2000 din  21 Decembrie 2006, 20:25:55
Cred ca un scenariu tragic ar fi razboiul nuclear!Din care ar supravietui doar 3% din populatia terrei.....si aia care vor suprav vor fi mutanti :cry:

stai ca e posibil sa ne faca rusii o bucurie acum cu centrala asta nucleara

lylyt_ice

  Mie...nu mi-ar fii trecut prin minte sa deschid un asemenea subiect...m-i se pare mult prea macabru si  ce sa spun ....nici nu vreau sa m-a gandesc...ce mai conteaza cei care raman si-si roaga moartea,dupa ce au murit aproape toti ......????????
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

xennon_2000

De supravietuit tot o sa mai supravietuiasca careva, dar prin subterane sau pesteri poate, si o sa ajungem niste mutanti, ceva de genu (filmul "Masina timpului").

Marius MMG

Citat din: xennon_2000 din  06 Iunie 2007, 10:17:54
De supravietuit tot o sa mai supravietuiasca careva, dar prin subterane sau pesteri poate, si o sa ajungem niste mutanti, ceva de genu (filmul "Masina timpului").
Doamne fereste!