Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este Dumnezeu?

Creat de sxn_b, 23 Noiembrie 2006, 14:22:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce credeti ca este, de fapt, Dumnezeu?

O divinitate, asa cum e descrisa in Biblie
28 (35.9%)
O altfel de divinitate
14 (17.9%)
Extraterestru
12 (15.4%)
Lumina/Adevar
10 (12.8%)
Dumnezeu este totul
14 (17.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 37

sxn_b

Topicul Adevaratul nume al lui Dumnezeu a cam deviat, iar pentru revenirea sa am deschis acest topic. Deci, ce credeti ca este Dumnezeu? Va invit sa va spuneti parerea.
PS: Eu votez pentru O divinitate, asa cum e descrisa in Biblie.
LE: Daca vreti sa mai adaug vreo optiune, imi spuneti.  :wink:

Max C.

Eu cred ca divinitate ,daca ar fii ET nu cred seamana cu noi din punct de vedere spiritual , deci tot divinitate se numeste ...nu? :roll: :-D

Necunoscutul

Daca Dumnezeu este o divinitate atunci cine l-a creeat? Sau cum a aparut el?

NU SUNT ATEU DAR NICI CREDINCIOS NU SUNT
Eu sunt un om al dovezilor, eu nu ma arunc sa dau un raspuns daca nu am destule dovezi, pana acum dovezile arata ca Dumnezeu este extraterestru.

Daca cineva are dovezi ca dumnezeu este o divinitate, il rog sa le posteze.

Ganditi-va un pic, acei oameni de acum 2000 de ani nici nu stiau de electricitate si credeau ca Pamantul este plat. Minunile facute de Iisus cum ar fi mersul pe apa, inaltarea la cer si altele, pot fi facute si de stiinta moderna sau cel putin de stiinta viitorului, cum este cazul in serialul Star Trek si altele.

OZN-urile ii ridica pe oameni de la pamant atunci cand ii rapeste, asemanator cu inaltarea la cer a lui Iisus.

Vindecarile miraculoase facute de Iisus sunt asemanatoare cu aparatul ala din Star Trek, cum se numea, parca "Tricorder" sau ceva de genul asta nu mai tin minte.

Faptul ca El a venit din cer sugereaza ca a venit de pe o alta planeta, asa cred eu.

Si cel mai interesant este faptul ca atunci cand oamenii ii cereau lui Dumnezeu sa li se arate acesta raspundea:
"-Nu poti vedea fata mea, deoarece omul nu poate vedea fata mea si sa traiasca"

Mai multe dovezi ca Dumnezeu este foarte probabil un extraterestru gasiti in cartea scrisa de Erich von Daniken (Amintiri despre viitor).

8-)

sxn_b

#3
CitatDaca Dumnezeu este o divinitate atunci cine l-a creeat?
Atunci pe Creator cine l-a creat? Eu cred ca unul dintre ei exista dintotdeauna.  :wink:

Necunoscutul

Eu cred in Big Bang si cred ca fizica ne-a creeat. Parerea mea.

8-)

alinutzu

dap sxn_b chiar ca a deviat topicul ala din alte lipse de dovezi nu prea mai avem ce spune

raspunsul ca este o divinitate asa cum este descris in biblie este eliminat
exista ceva dovezi ca nu Dumnezeu (atotcreatorul a tot ce exista) ar fi fost creatorul nostru direct (spun nu cel direct deoarece el a creat fiintele superioare si fiintele superioare pe noi :) )

As putea spune ca un raspuns poate fi o alta divinitate// fiinta extraterestra, in orice caz o fiinta superioara (o putem considera o divinitate daca ar fi sa facem o diferenta intre capacitatea noastra de cunoastere si a Lui/Lor) care nu este din spatiul terestru adica o divinitate extraterestra

can't stop the signal ...

Interesent

Raspuns: Un Zeu este o vietate omeneasca materiala din carne si singe, venita din adincurile cosmosului pe pamint si care sa saltat asupra omenirii in forma de Atotputernicie.
Un Zeu, dupa filozofia crestina si alte credinte religioase, nu exista in acest fel. Istoria vorbeste in plural, despre zei. Sie fiecare din ei au un domeniu in care ei s-au specializat.
Lasind la o parte din ce punct de vedere de credinta se combate ca ar exista numai un Zeu sau mai multi, urmeaza o incercare de definitie a acestui titlu.
Titlul de Zeu este la origine un titlu pentru un om cu o deosebita stiinta evolutiva inalta si intelepciune intr-un anumit sau mai multe domenii. De acea se gasesc in analele istorice legendele despre zei pentru diferite domenii. Un zeu de vinatoare, unul de medicina, etc.
In religia Iudeasca se vorbeste de JHWH, cunoscut ca Jahve. Dar acest nume este folosit gresit si are o alta provenienta.
La origine "JHWH" se numeste Jschwisch (citit in limba Rom: Isvis) si "JHRH" se numeste Jschrisch (rom:Isris), tradus in limba Germana se numeste: "Weisheitkoenig" si "Weisheitskoenigin", in limba Romana inseamna: "Rege de Intelepciune" si "Regina de Intelepciune". Acest titlu nu se da oricui si la orisicine, si nu reprezinta Forta Atotputerniciei, respective, Puterea Naturii Creatoare!!
Aceasta Atotputernicie este acea care a creiat spiritul omenesc ca o parte din ea. Atotoputernicia nu poate fi niciodata comparata cu un Zeu sau Zeita, deoarece un Zeu ramine un om si un product al Atotputerniciei. Atotputernicia se manifesta in tot ce exista, se vede si nu se vede, material si inmaterial este.
Pentru meritul acestui titlu ca Zeu, trebuiesc indeplinite diferite conditii in evolutia omeneasca care se manifesta in gradul de stiinta si intelepciune. Primind un asemenea titlu (dind mai multe examene) nu inseamna ca acel om devine Atotputernicia!
Omul ramine chiar daca are acest titlu, cu greseli si trebuie sa se evolutioneze mai departe. Dupa evolutia materiala (ca trepta), pe care noi o petrecem astazi, si care mai dureaza citeva miliarde de ani, urmeaza celelalte trepte, de tip mai fin, si care nu mai au nevoie de un corp material ca locuinta pentru Spiritul omenesc.
Revenind la astazi inseamna, ca in trecutul planetei noastre, in timpul cind aici au trait diferite grupe extraterestre cu bastinasii paminteni impreuna, conducatorii acestora sau saltat singuri in egoismul si in "nebunia" lor pe rangul unui JHWH (Jschwisch) pretinzind de la popor si prin violenta doctrinei lansate, ca aceasta persoana sa fie slavita ca Atotputernicia. Acesti oameni au dat ordin ca lumea sa se "inchine" in fata lor, pentru ca ei ar fi acei creatori ale tuturor fiintelor (plante, animale, oameni), planetelor, cosmosului, etc.
Din nestiinta si din frica pedepsei cu moartea, oamenii au preluat aceste ordine si au facut asa cum li sa spus.
Pe linga acesti noi Zei autoproclamati au existat si acea din aproprierea lor, ca adjutanti (sau modern spus: asistenti). Acestia au profitat de noul sistem si au mentinut legile noi dupa gustul conducatorului (si astazi se procedeaza tot asa) profitind de acest sistem si poporul tinindul indoctrinat.
Una din aceaste doctrini s-a mentinut pina astazi, cunoscuta ca Crestinism. Celelalte religii (si secte) folosesc acelasi sistem de indoctrinare si subjugare si profit de oameni.
Trebuie mentinut urmatorul fact: un Zeu ramine un om cu greselile si partile lui bune. El nu este cineva care sta peste alti oameni si are drepturi mai multe sau mai mari, decit ceilaltii. In pozitia lui si cu gradul inalt de stiinta si de intelepciune este acesta in rolul unui intelept si ca invatator. Acestia pot in mod de ajutor sa invete oamenii in stiintele spirituale si alte domenii. Profetii sint acei oameni care au fost invatati in aceste stiinte si au tot asa o stiinta si un grad de intelepciune mare si au abilitatetea sa invete lumea mai departe. Henok, Jeremia, Immanuel (alias Isus Christos), Mohamed si altii - au fost Profeti si invatatori adevarati, care au adus cunostinte despre stiinta spirituala nefalsificata si au combatut tot timpul sectele si religiile care tin oamenii in intuneric. Religia crestina ca si celelalte religii nu pot avea o baza pe cea ce fosti Profeti au invatat. Cea ce noi cunoastem in ziua de astazi sint ramsitele acelor doctrini vechi care au fost lansate si mentinute in viata de oameni si gruppe de oameni care cauta sa profite de aceste sisteme si pot sa asupreasca lumea mai departe prin nestiinta.
Forta Naturii Creatoare (Atotputernicia) care este o putere neutrala, nu are nevoie de structurile create de oameni cu sfinti, ingeri si alti inlocuitori, care sa o reprezinte.
Religiile nu dau oamenilor nici un raspuns la : de unde vine?, de ce traieste cum traieste? unde se duce omul cind moare?
Legile Naturii sint logice, oricind si de orisicine recunoscute si intelese, manifestinduse din actio=reactio, si care nu cunosc bine sau rau. Aceste manifestatii reies ca rezultat din felul cum omul gindeste si traieste.
Lumea zeilor si structurile create ale acestora sint un product artifical nelogic si destructiv al omului si nu al naturii!

Elvin

#7
    Am votat 'o divinitate asa cum o descrie biblia". Sunt curios - acela care a votat 'o alt fel de divinitate', la ce 'fel de divinitate' se gandeste ?

   Unii zic 'daca Dumnezeu exista, atunci pe el cine l-a creat ? Eu cred in Big Bang". Dar big Bangul nu rezolva problema, pt ca si eu pot intreba "dar big bangul, cine l-a declansat ?"
   Acum vreo 500 de ani astronomii vremii au aratat ca pamantul se roteste in jurul soarelui si e rotund, nu plat. Acum vreo 100 de ani s-a aratat ca e posibil zborul cu un aparat mai greu decat aerul. De cativa ani se desfasoara niste experimente unde lumina calatoreste mai repede decat ...viteza luminii.. Intr-un viitor nebulos, se va accepta si ca pot exista fenomene [sau poate numai un Fenomen] fara nici o cauza. De fapt deja fizica cuantica da niste semnale in acest sens, pentru ca sunt particule subatomice care apar si dispar in aceeasi miliardime de secunda, fara nici o cauza identificabila.

   In alta parte cineva se intreba de unde vine termenul 'Dumnezeu'. Mi se parea evident ca vine de la 'Domine Deus', adica 'Domnul Zeilor'. Aici este un punct luminos, unde adeptii Dumnezeului paleoastronautic se pot impaca cu cei ai Dumnezeului transcedental. "Domnul Zeilor', il putem vedea ca 'zeul' mai presus de 'zei' [te gandesti la civilizatii extraterestre din ce in ce mai avansate, din ce in ce mai necorporale, si in varful lor se afla Dumnezeu, care e insasi iubirea cum zice Ioan Teologul]

  Prieteni, Dumnezeu ne e inaccesibil daca-l cautam cu rationalul. Desi El este si izvorul ratiunii, dar nu se lasa descoperit de minte, ci de inima. Credinta, nu ratiune. Dar si prin credinta daca vrem sa privim, trebuie mai intai purificat sufletul de legaturile patimilor, care nu fac decat sa-ti distraga atentia de la 'the simple and obvious truth'. Cei care au facut lucrul asta si au cazut in extaz mistic au vazut ca in toate lucrurile era, prin toate lucrurile curgea, 'ceva' - in era Star Wars, ne e mai simplu sa o intelegem daca o numim 'forta'. O 'energie necreata' cum ar zice teologii, care infasoara toata existenta, si care se manifesta la toate straturile. Atomii alearga unii spre altii, dar exista si o gravitatie sufleteasca, ce atrage pe cei din aceeasi specie unii de altii, si urcand mai sus te poti gandi la civilizatiile extraterestre care se unesc in confederatii galactice - e aceeasi 'forta' manifestata la o scara mai mare. Si scopul final este ca, entitatile fiind unite intr-una singura, sa se reintegreze in fiinta suprema din care provin
 

Necunoscutul

Deci, elvin, vrei sa zici ca acea 'forta necreata' este Dumnezeu?

8-)

udar

Este extrem de interesant acest subiect si multumesc politicos tuturor celor care imi permit si mie, in ignoranta mea, sa imi exprim opinia asupra sa.

Am optat pentru ,,un alt fel de divinitate" pentru ca, din pacate celelalte doua nu sunt pe placul meu, desi nici acest raspuns ales nu evidentiaza clar opinia mea.

Ne intrebam cu totii ce este Dumnezeu... Mergem la un teolog, ii punem intrebarea, iar el ne raspunde: ,,Dumnezeu a existat dintotdeauna si va exista pentru totdeauna. Dumnezeu ,,se misca" in materie si din materie. Dumnezeu nu poate fi creat sau distrus".

Mergem la un fizician quantic. Si il intrebam ,,ce este energia?". Iar el ne raspunde:  ,,Energia a existat dintotdeauna si va exista pentru totdeauna. Energia ,,se misca" in materie si din materie. Energia nu poate fi creata sau distrusa".

In fond, vorbim despre aceleasi lucruri. Omul este in principal energie, de aici si natura sa divina, asa cum se spune in crestinism. Energia, conform teoriei lui Einstein, nu se pierde niciodata, ci se conserva. Si iacata ca avem si asa numita ,,viata dupa moarte" crestina. Universul intreg este format din energie, iar modul in care noi rezonam cu aceasta energie, modul in care ne ,,tunam" amplitudinea energetica astfel incat sa fie in armonie cu universul este ceea ce ne aduce ,,divinitatea" si prosperitatea dorita.

Mi-este deci, foarte greu sa spun: ,,Eu nu cred in Dumnezeu". Pentru ca Dumnezeul crestin nu este decat o modalitate particulara de a interpreta lumea ce ne inconjoara. La fel ca si Dumnezeul iudaic sau islamic.

As fi vrut sa scriu mai multe dar cred ca am concentrat in mod inteligibil parerea mea legata de acest subiect.

Acum sa va explic de ce nu cred in imaginea Dumnezeului creator de lumi si de oameni. Este cunoscut stiintific faptul ca trebuie sa existe niste conditii speciale, extrem de stricte, pentru ca gaurile negre sa se formeze. Si totusi acest univers al nostru pare a fi cea mai buna varianta de gazduire a acestor gauri negre dintre toate variantele posibile de universuri. In plus de asta, 99% din formarea universului este improprie vietuirii. Cu alte cuvinte, daca am spune ca un Dumnezeu a creat universul, inseamna ca acel Dumnezeu l-a creat pentru gaurile negre, si nu pentru ca viata sa prospere. Daca divinitatea aceea ar fi crea universul pentru oameni si pentru viata in general, atunci cu siguranta ar fi fost mult mai mult spatiu dedicat vietuirii, este foarte logic.

Un alt motiv este insusi creierul uman. De ce sa creeze un Dumnezeu acest creier al nostru? E un organ fara de care nu exista constiinta. Este clar ca fara creier un om nu poate functiona normal. Este insa ilogic sa creezi un organ atat de vulnerabil cum este creierul, in loc sa creezi pur si simplu un om care sa nu aiba nevoie de asa ceva.

Iar cel de-al treilea argument de-al meu impotriva existentei unei entitati de genul celei din Biblie este conceptul de rai si iad. Sa spunem ca ajung in rai. Ca si bun crestin, la fel ca pe pamant, trebuie sa imi pese de toti ceilalti oameni, nu? Ei bine, cu toate ca sunt in rai, dar stiind ca sunt atatia oameni in iad pe care nu ii pot ajuta cu nimic in a-i scoate de acolo, din suferinta, ei bine acela ar fi iadul pentru mine. Este deci un paradox...

As fi vrut sa scriu mai multe, stiu ca exprimarea de mai sus e cea mai defectuasa de pana acum, dar sunt in graba si nu pot sa dezvolt mai aprofundat...

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Max C.

Papa Paul II a afirmat intrebat fiind de un tanar daca exista aliens ,ca acestia  exista si ei sunt ca si  noi copiii Domnului.
Stigmatii cum ii explicati? Vin alienii si le gauresc membrele???

Eu nu sunt fanatic religios dar Dumnezeu exista.'Cine are urechi sa auda ,cine are ochi sa vada'

udar

I-as ruga pe cei care au raspuns "O divinitate, asa cum e descrisa in Biblie" sa raspunda argumentelor mele. Daca doresc, desigur...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Sper ca nimeni sa nu inteleaga gresit prin cuvantul DIVINITATE
Defapt cum descrieti voi ceva divin?
Pe langa asta va rog sa-mi descrieti si mirosul unei flori.

sxn_b

CitatDefapt cum descrieti voi ceva divin?
Pai pentru mine divinitate inseamna ceva atotputernic, un conducator suprem.
CitatPe langa asta va rog sa-mi descrieti si mirosul unei flori.
Aici m-ai prins Jackie. Nu stiu cum as putea descrie mirosul unei flori.  :-)

udar

O clasificare a mirosurilor apartine lui Henning. El apreciaza ca exista 6 mirosuri de baza: balsamic, picant, eteric, rasinos, ars si putred. Florilor le e speific mirosul balsamic, insa cred ca la cate tipuri de flori exista, le poate fi atribuit si un alt fel de miros....

Orice poate fi descris...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)