Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce credeti despre ET?

Creat de hidden, 09 Ianuarie 2006, 22:05:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

De unde vin extraterestri???

de pe planeta noastra, dar in dimensiuni diferite
2 (14.3%)
de pe planetele din spatiu cosmic
10 (71.4%)
este o inscenare a americanilor sau a rusilor
0 (0%)
ma mai gandesc
2 (14.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 2

Votare închisă: 09 Ianuarie 2006, 22:05:26

StarDust

Shadowman din cate imi amintesc, toate cazurile(sau marea majoritate) prezentate de Vallee, au fost investigate personal. E totusi un lucru important. Nu a copiat din alte carti, cazuri rescrise cuvant cu cuvant. Mi se pare f. interesant ca un astrofizician a ales sa investigheze un asemenea fenomen, si asta, la o data in care comunitatea stiintifica te repudia daca te ocupai de un asemenea domeniu neconventional. Si da, asa cum scria si Urban, sunt convins ca la nivel cosmic (daca se poate spune asa) rasa noastra nu e decat o rasa inapoiata. In afara de faptul ca avem tehnologie, moral, suntem inca mai rai ca animalele, distrugem tot ce atingem, ca fiinte dotate cu constiinta de sine nu respectam dreptul la viata al altora, etc ... Un motiv mai mult decat suficient pentru o ipotetica civilizatie avansata ET, ca sa sa pastreze distanta fata de noi. Si inca ceva, nu sustin ca Vallee ar avea 100% dreptate, dar cred ca s-a apropiat mai mult decat altii de "esenta" problemei.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

GabyS

Citat din: Urban din  14 Iunie 2010, 12:45:32
Datorita naturii umane, Omul, indiferent de tehnologia pe care ar avea-o la dispozitie ar distruge totul pe o raza de cateva sisteme solare....Este foarte normal ca civilizatiile extraterestre din sistemele solare apropiate sa controleze discret evolutia si mersul planetei asteia....in functie de interesele fiecareia. Nu extraterestrii manipuleaza ci grupurile elitiste care au acces direct la cunostinte pe care ar fi trebuit sa le aiba orice om de pe planeta asta.

Bine spus...
Dar sa speram ca lucrurile se vor schimba curand... in mai bine

Siberia

"Hello, I'm Vrillon from the Ashtar Gallactic Command" si cred in extraterestrii :))) ( Nu din cauza lui Vrillon :P )
Da, cred ca ET exista. Si ar fi culmea sa nu existe. Trebuie sa fii nebun sa crezi ca intr-un univers in expansiune noi suntem singurii smecheri care sa ne facem de cap. Ce cred despre ei ? Pai, cred ca sunt de diferite forme si culori, de diferite arome, etc. E clar ca poate nu toti sunt verzi, or fi si unii albastri sau gri, unii cu antene, altii cu coarne, altii cu aripi in functie de perceptia fiecaruia.
Adunand caii de la pascut, hai sa ne gandim putin. Poate ca acesti ET exista printre noi si nici macar nu-i putem vedea pentru ca sunt intr-o alta dimensiune, poate ca ei exista pe alte planete chiar si cercetate, gen Marte, sau chiar pe partea intunecata a Lunii sau pe Titan, sau pe Charon, dar exista intr-o forma pe care sa n-o putem detecta cu aparatura noastra. Pot fi humanoizi sau poate pot avea forme cat mai ciudate. De ce sa nu admitem ca orice este posibil ? Putem sa credem toate aberatiile cu care suntem tinuti in "nestiinta" dar nu putem admite ca pot exista si ET sub forma fizica ?
Cat despre implicatiile paranormalului in subiectul ET este mai mult decat logica.
Eu imi inchipui ca daca un ET ar vrea sa ma contacteze nu s-ar apuca sa invete romana. Cred ca ar face-o intr-un mod telepatic, sau poate intr-un limbaj holografic pe care sa-l inteleaga oricine de pe planeta. In acelasi timp cred ca daca mi-ar transmite un mesaj il voi percepe potrivit educatiei si inteligentei mele. Prin asta vreau sa zic ca daca maine m-ar contacta un extraterestru eu m-as gandi mai intai ca ar putea sa fie o "facatura"  terestra, dupa care daca mi-ar da o dovada (nici macar nu imi pot inchipui ce dovada) ca este ET, as crede ca este ET. In acelasi timp, daca acelasi ET ar contacta-o pe vecina mea cea care traieste in cea mai mare puritate a sufletului si merge in fiecare zi la biserica, ea va crede ca a fost contactata ori de vreo sfanta/sfant, ori de vreun demon (asta in fun ctie de atmosfera care i-a fost indusa in momentul contactului). Daca acelasi ET l-ar contacta pe vecinul de la 1, acesta ar fi convins ca guvernul american condus de fortele malefice ale lui Rotschild si Bildebergii i-au trimis pe cineva din Mossad care sa-i inoculeze o experienta ET si astfel sa-l foloseasca mai apoi pe post de candidat manciuran si alte vise d-astea.
Poate ca vecinul de peste drum este de fapt ET, n-am de unde sa stiu, nu ? Exista intr-adevar o limita a rezonabilului, dar uitandu-ne in ce hal se abereaza peste tot in lume despre orice subiect, cred ca si daca ne-ar scuipa cineva adevarul in fata noi tot nu l-am crede. Si e si normal sa fie asa, sa fim dezbinati si sa ne contram pe tot felul de subiecte pentru ca in acest fel putem fi cel mai bine controlati :)))
Divide et Impera e o lege universal / intergalactic valabila !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Ronin

Citat din: Shadowman din  14 Iunie 2010, 12:44:38
Un lucru e cert : cand vom avea un raspuns,multi vor muri de foame !  :wink:
Unii spun ca experientele personale conving si valoreaza mai mult decit foile de hartie. Vallee a trait experiente...? Nu-mi amintesc...

Pai citeste-l pe J. Vallee...
Experientele personale conving. Pe cine ?
Nu intamplator se face conexiunea intre cele doua fenomene, cel ozn si cel ocult.
De regula cei cu "aplecari" spre ocult au parte de expereinte ufologice.

Eu am fost curios odata sa vad cine sunt acei oameni care spun ca au intalniri cu fantome. Pai majoritatea erau practicanti de "stiinte oculte". Experienta are loc pentru a-i intari convingerea "novicelui" ca-i pe drumul cel bun sau, atunci cand se sperie (cazul fantomelor), se trece din lac in putz. Adica se cheama in ajutor o echipa de investigatii oculte, echipa aflata intr-o deosebita relatie cu cate un preot catolic.

Pai nu ati inteles de ce si "mentalistul nr. 1" al Romaniei, Vlad Grigorescu, zice ca "Vaticanul a acceptat hipnoza din 1956."
Ca tot Vaticanul e' acum liderul si in controlul de tehnologie inalta dar si in stabilirea contactelor extraterestre... Parca prinde sens, nu ?

Parerea mea este ca lucrurile sunt simple dar noi le facem complicate prin lipsa de incredere in rapoartele de natura biblica.

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

abyss

#49
Treaba asta cu cei buni ºi cei rãi e o proiecþie a temerilor noastre tribale. E logic. Pânã acum am fost singuri. A accepta cã viaþa înseamnã conºtiinþã e un pas formidabil pe scara evoluþiei. Iar conºtiinþa o datã descoperitã ºi conºtientizatã oferã eliberarea ºi suma tuturor rãspunsurilor. O plantã ºtie ce eºti ºi te poate recunoaºte... Noi putem face asta? Având conºtiinþa treazã putem distinge adevãrul... Putem face diferenþa. Altfel nu ºi toate rãmân vorbe-n vânt!

Ronin, tu chiar crezi cã existã lei buni ºi lei rãi?

GabyS

Citat din: @biss din  14 Iunie 2010, 14:25:47
Treaba asta cu cei buni ºi cei rãi e o proiecþie a temerilor noastre tribale. E logic. Pânã acum am fost singuri. A accepta cã viaþa înseamnã conºtiinþã e un pas formidabil pe scara evoluþiei. Iar conºtiinþa o datã descoperitã ºi conºtientizatã oferã eliberarea ºi suma tuturor rãspunsurilor. O plantã ºtie ce eºti ºi te poate recunoaºte... Noi putem face asta? Având conºtiinþa treazã putem distinge adevãrul... Putem face diferenþa. Altfel nu ºi toate rãmân vorbe-n vânt!

Ronin, tu chiar crezi cã existã lei buni ºi lei rãi?

Sunt de acord cu tine... constiinta noastra este una din cheile tuturor... pe langa constiinta este inima, adica iubirea neconditionata... ;)

Urban

Citat din: GabyS din  14 Iunie 2010, 14:44:08
... constiinta noastra este una din cheile tuturor...

ET au Constiinta?

Siberia

"ET au Constiinta?"

Buna intrebare ! :)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Ronin

Eu mi-am spus candva parerea. In noi insine putem vedea un mini conflict. M-am folosit si de replica lui Al Pacino in "Recrutul".
De ce unii aleg calea infractiunii si altii nu ?

Ca si punct de referinta, pentru a vedea de care parte esti, se gaseste Legea.
O cunoastem sub denumirea de cele 10 porunci.

Comapara-ti viata cu aceasta Lege a libertatii, iubirii, etc. si apoi vei vedea de ce parte a baricadei te afli.
Fara o lege putem "jongla" la nesfarsit cu cuvintele...

Faptul ca in afara interiorului nostru exista un alt conflict de genul celui de-al doilea razboi mondial (milioane de morti), este un alt aspect care ne poate duce cu mintea la un conflict cosmic.
Care ar fi ala ? Pai tot la rapoartele biblice ajungem. :-D
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

mr

Citat din: Siberia din  14 Iunie 2010, 15:04:48
"ET au Constiinta?"

Buna intrebare ! :)

Ar fi absurd sa spunem ca nu. Noi insine se pare ca suntem o rasa creeata... capabila sa manifeste Constiinta. Automat, cel putin creeatorii nostri poseda acest fapt.

Observand modul in care se manifesta o mare parte dintre semenii nostri, ma intreb daca nu cumva avem mai multi creatori ...diferiti ca scop :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

GabyS

Desigur ca au consiinta... Desigur ca sunt multi creatori si co-creatori, inclusiv noi suntem co-creatori... Desigur ca este un Creator Suprem, Dumnezeu!  :-)

abyss

Citat din: Ronin din  14 Iunie 2010, 16:05:28
Eu mi-am spus candva parerea. In noi insine putem vedea un mini conflict. M-am folosit si de replica lui Al Pacino in "Recrutul".
De ce unii aleg calea infractiunii si altii nu ?

Eu mi-am spus candva parerea...(Iluzia faptului ca sinele e trupul si neintelegerea naturii fundamentale a propriei existente ce ar fi trebuit sa fie o stare inefabila de fericire, foc mistuitor si pura traire), In noi insine putem vedea un mini conflict(atasamentul fata de suferinta rezultata din implicarea in ciclul greselilor repetate), De ce unii aleg calea infractiunii si altii nu ?(neintelegerea si evitarea conceptului de eliberare si centrare a mintii concomitent cu realizarea ca sufletul individual este parte dintr-un intreg vast, ce este baza si sursa a tuturor lucrurilor vii cat si al celorlalte).

Citat din: Ronin din  14 Iunie 2010, 16:05:28
Ca si punct de referinta, pentru a vedea de care parte esti, se gaseste Legea.
O cunoastem sub denumirea de cele 10 porunci.

Comapara-ti viata cu aceasta Lege a libertatii, iubirii, etc. si apoi vei vedea de ce parte a baricadei te afli.
Legea a fost lasata pentru cei orbi, surzi, muti, rataciti, inselati, inrobiti si morti spiritual. Adica pentru cei care nu pot face diferenta, nu observa contrastul si poate ar avea nevoie de un punct de referinta, dar nefiind totusi obligatoriu...  Adu-ti aminte de vorbele:
"lasati mortii sa-si ingroape mortii" (apropo de fixatia ta pe iezuiti & Co)

Baricada...hmmm, e o iluzie care se mai cheama si desertaciunea desertaciunilor. Ea exista doar pentru cei care nu au constiinta treaza. Vrei sa vezi de care parte esti? sau mai bine UNDE te afli cu adevarat si in ce postura?
Prin discernerea a ceea ce e real de ireal omul poate evidentia iluzia si astfel ajunge la intelegerea ca ceea ce observa ca fiind "lumea inconjuratoare" e de fapt ceva ireal si ne-permanent si ca de fapt constiinta este adevarata existenta. Aceasta intelegere intelectuala e "mantuirea", faptul ca vazutul si nevazutul sunt Dumnezeu realizat ca dualitate a existentei. Aici fac o paranteza - In cautarea telului ultimativ eventualele puteri spirituale intermediare sunt de evitat deoarece ele pot fi blocaje in calea eliberarii ultime... De aceea cei adevarati nu le manifesta.

Citat din: Ronin din  14 Iunie 2010, 16:05:28
Fara o lege putem "jongla" la nesfarsit cu cuvintele...
Gresit. Fara o constiinta treaza putem "jongla" cu adevaruri profunde la nesfarsit pentru ca nici unul nu realizeaza nonsensul situatiei si nu "vede" adevarul desi toate sunt raze ale aceleiasi surse.

Citat din: Ronin din  14 Iunie 2010, 16:05:28
Faptul ca in afara interiorului nostru exista un alt conflict de genul celui de-al doilea razboi mondial (milioane de morti), este un alt aspect care ne poate duce cu mintea la un conflict cosmic.
Faptul ca in exterior e un conflict e doar o proiectie a starilor interioare pe care omul a ales sa le traiasca. Eu nu vad un razboi cosmic. Eu vad doar o manifestare ce cauta sa se autocunoasca prin toate aspectele. Iar acum acea manifestare minunata a ales in mod inconstient sa devina asemeni unui virus care doreste doar sa se multiplice in detrimentul gazdei si nimic altceva. Dar de aici si gloria eterna a celor ce au invins si s-au eliberat! Pe aceia Dumnezeu ii rasplateste cu cel mai nepretuit dar: Libertatea si intelegerea cea dincolo de orice sens, tangenta ori comprehensiune.

Citat din: Ronin din  14 Iunie 2010, 16:05:28
...este un alt aspect care ne poate duce cu mintea la un conflict cosmic. Care ar fi ala ? Pai tot la rapoartele biblice ajungem. :-D
Zau, nu-ti inteleg fixatia asta. Iarta-ma te rog, dar parca ai fi un ET cu o biblie in mana! :-) Termenul asta de "rapoarte biblice" suna so f*%#^g alien! :rainbow:

Biblia e o carte care trebuie traita, nu "citita" si "citata". Asa vei vedea ca poti urma lumina doar daca o privesti constant sau macar cu intermitente...

Bafta!

Ronin

#57
@biss, nu am inteles nimic... :mrgreen:
Esti prea profund pentru mine. (hihi)
Ce este constiinta ?
Imi aduc aminte de cartea lui Victor Ostrovsky, "Mossad Top Secret", unde intr-o anumita situatie, o operatiune, un individ avea mustrari de constiinta fara sa stie ca ele, mustrarile, erau rezultatul unei operatiuni/inscenari Mossad.

Sau am auzit de un trib de canibali care isi mancau semenii canibali atunci cand acestia imbatraneau. Ii urcau intr-un copac, strigau ca "fructul este copt", scuturau pomul, moshu cadea si ei il papau...

Unde era constiinta ?

Constiinta lucreaza intr-un patrat al cunoasterii, ori cunoasterea vine, daca vorbim de crestinismul nealterat de catolicism, din CUVANT. Adica ceea ce numesc eu pe aici, rapoarte info. de natura biblica.
Adica in lumea informatiilor, atunci cand ai de stabilit un lucru, nu mergi pe constiinta. Mergi pe informatie/cunoastere.

Si-ti dau si un exemplu biblic ca tot suntem la "ce este ET".
Raportul info. biblic spune ca satan va lua infatisarea unui inger de lumina si-i va insela (amagi) pe multi.
Imi spui si mie prin ce procedee ale constiintei vei reusi sa intelegi ca ingerul de lumina este de fapt un drac ???

Dar de fenomenele spiritiste, la care am pus pe undeva definitiile, ce zici ? Cum sti daca mortii aia care apar sunt ceea ce pretind sau sunt alte spirite care pot lua infatisarea mortului tocmai pentru a insela ...

Ai citit de regele Saul si de "experienta" sa paranormala ? Ma refer la vizita cu vrajitoarea. De ce Dumnezeu interzisese poporului sa aiba contacte cu lumea oculta ?
Era de ajuns constiinta acolo ?
Tot informatia/cunoasterea era necesara si acolo.
Undeva, tot in acest raport inspirat, se spune ca : "Poporul meu piere din lipsa de cunoastere".
Poporul nu piere din lipsa de constiinta ci din lipsa lor de a acorda credit cunoasterii care vine din rapoartele biblice.

Orice alt tip de cunoastere este important insa in materie de ceea ce discutam noi pe aici, raportul nr. 1 ramane totusi cel inspirat de Dumnezeu.
Nu ai observat ca si J. Vallee (si altii) pun problema existentei OZN si a ET si din alt punct de vedere ?
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Siberia

"Constiinta lucreaza intr-un patrat al cunoasterii, ori cunoasterea vine, daca vorbim de crestinismul nealterat de catolicism, din CUVANT. Adica ceea ce numesc eu pe aici, rapoarte info. de natura biblica.
Adica in lumea informatiilor, atunci cand ai de stabilit un lucru, nu mergi pe constiinta. Mergi pe informatie/cunoastere"
.

Si daca informatia este eronata ??? Daca cunoasterea este in mod voit alterata ?
De ce ne-am cramponat in definitia constiintei si de ce citesc din 2 in 2 posturi despre rapoarte biblice ?
Sa inteleg ca pe vreun ET l-ar interesa Biblia si rapoartele biblice ? :))

Mie mi se pare ca Biblia a fost aruncata umanitatii tocmai pentru a ascunde cu maiestrie adevarata origine a omenirii.
Sunt atatea lucruri ilogice in Biblie, si totusi trecem peste ele si acceptam totul doar pentru a asculta "cuvantul" si pentru a urma "legea".
Disecam constiinte, disecam Binele si Raul (cu toate ca sunt notiuni relative: ceea ce pentru mine poate insemna Bine, pentru altul poate insemna Rau), disecam rapoarte biblice... Pentru ce ? Pentru a ajunge la concluzia ca totul se rezolva prin Iubire !
Intr-o lume in care manipularea a devenit o adevarata arta, e greu sa ceri oricui sa ramana cu constiinta treaza, sa aleaga intre bine si rau !
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

mr

#59
Citat din: Siberia din  15 Iunie 2010, 10:39:10
"Constiinta lucreaza intr-un patrat al cunoasterii, ori cunoasterea vine, daca vorbim de crestinismul
nealterat de catolicism, din CUVANT. Adica ceea ce numesc eu pe aici, rapoarte info. de natura biblica.
Adica in lumea informatiilor, atunci cand ai de stabilit un lucru, nu mergi pe constiinta. Mergi pe
informatie/cunoastere"
.
Si daca informatia este eronata ??? Daca cunoasterea este in mod voit alterata ?
De ce ne-am cramponat in definitia constiintei si de ce citesc din 2 in 2 posturi despre rapoarte biblice ?
Sa inteleg ca pe vreun ET l-ar interesa Biblia si rapoartele biblice ? :))
Mie mi se pare ca Biblia a fost aruncata umanitatii tocmai pentru a ascunde cu maiestrie adevarata
origine a omenirii.
Sunt atatea lucruri ilogice in Biblie, si totusi trecem peste ele si acceptam totul doar pentru a asculta
"cuvantul" si pentru a urma "legea".
Disecam constiinte, disecam Binele si Raul (cu toate ca sunt notiuni relative: ceea ce pentru mine poate
insemna Bine, pentru altul poate insemna Rau), disecam rapoarte biblice... Pentru ce ? Pentru a ajunge la
concluzia ca totul se rezolva prin Iubire !
Intr-o lume in care manipularea a devenit o adevarata arta, e greu sa ceri oricui sa ramana cu constiinta
treaza, sa aleaga intre bine si rau !

Nu cred ca avem cum sa stabilim daca informatia este eronata sau nu pentru ca, dupa atatea mii de ani, nu
prea avem cu ce sa o probam. Mai cred ca fiecare din cartile fundamentale prezinta o parte sau o anumita
perspectiva din adevar, iar noi, la nivel de perceptie, suntem suficient de defazati incat sa nu
intelegem mare lucru sau sa ni se para totul lipsit de logica.

De ce sa nu-i intereseze pe ET despre ce ne-au transmis prin diverse metode in timp?
Sunt multe exemple prin care au dovedit ca vor sa ne transmita cunoasterea... Ne-au pus la usa
totul...trebuia doar sa iesim si sa luam. Nu ne vor obedienti, sclavi...ci ne-au dat multe indicii pentru a ne dezvoltam singuri constiinta.

Eu zic ca problema principala e la noi. Si porneste din inima sistemului - educatia. Suntem invatati de
mici copii ca toate cauzele problemelor si neintelegerilor isi au originea in exteriorul nostru. Aici ni
se ascunde adevarul despre noi insine. Si anume faptul ca putem manifesta constiinta prin echilibrarea
partilor integrante ale fiintei noastre - trup, minte, ratiune - obtinand astfel adevarata cale a
perceptiei si cunoasterii universale.

Asa se explica de ce a ajuns manipularea la nivel de arta. Lipsa de vointa si constiinta slaba a oamenilor permite acest lucru. Cine manipuleaza nu face decat sa mentina un anumit nivel de dezinformare si in acelasi timp sa perfectioneze noi tehnici.

"Binele si Raul" reprezinta motorul cresterii noastre in constiinta. Trebuie doar sa ne pozitionam corect in raport cu el pentru ca, da, totul se rezolva prin Iubire. Dar o Iubire care sa vina din convingerea si  vointa unei constiinte trezita si responsabila. :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein