Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Omul

Creat de dedeiu, 18 Octombrie 2006, 23:25:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dedeiu

Imi voi expune parerea despre ce este omul. Eu vad ca omul incearca prin tehnologie sa se reproduca, incearca sa-si fara mai comode multe din activitatiile fizice si mentale. Calculatorul pentru calcule, masina pentru locomotie, macaraua pentru ridicat, etc. Intr-un fel el se reproduce. Dar ce este omul? Mai multe celule reprezinta un tesut. Mai multe tesuturi reprezinta un organism. Deci robotul este un robot organic dotat cu un procesor(creier) si cu constiinta(?).
Noi suntem diferiti de animale prin constiinta. Ele habar nu au ca exista, dar noi stim la un nivel de constiinta ... hmmm. Nu stiu sa zic la ce nivel suntem. Daca animalele au anumite functii gen mananca(); , se_sperie(); . alintat();, omul isi da seama de ele. Culmea omul ca orice animal poate creea noi functii sau le poate distruge ceea ce este mai greu. Acestea se stocheaza in subconstient, ca niste baze de date. Omul de astazi isi optimizeaza gandirea pe un suport logic insemnand matematica. Eu cred ca exista si alte baze pe care gandirea se poate folosi precum: bazele energetice. Omul se adapteaza. O masinarie mai formidabila ca el nu exista. Transmiterea prin gena(legile lui Moise) este puternica. Creierul scrie cod in urmatoarea gena pe care o transmite prin identificatori ca ADN-ul. Asa poate supravietui o specie. Este formidabil. Creierul are si un "BIOS" adica codificarea lui, limbajul lui, care este protejat de constiinta. Nu iti dai seama de el, dar poate fii rescris. Ceea ce vreau sa spune ste ca poti modifca ADN-ul si sa iti cresti o a treia mana, inca un rinichi. Omul are mai multe nivele de constiinta, noi fiind, doar dupa parerea mea, la un nivel inferior. Acesta poate manipula materia, poate folosi telepatia si multe alte chestii de care nu stim. Evident creierul se poate apara in anumite masuri si aici apar ideile fixe. Isi stabileste un "Fire Wall" si gata cu informatiile externe. Ramane numai pe frecventa lui. Atunci omul devine un ignorant. Sa vorbim putin si despre puterea fizica. Chinezii si popoarele din jur cunosc puterea energiei "chi". Ce este asta? Pai este constiinta ca poti manipula materie, poti lovi cu o anumita intesitate, energie. Multi ioghini isi formeaza un "scut enegetic" si apoi primest pumni si picioare de la altii. In gat, in penis si in toate zonele sensibile fara a pati nimic. Omul are implementate functiile de baza la nastere gen mancat();, dormit();, cerceteaza();, etc, insa dezvoltarea celorlalte dureaza. Deci, in concluzie, ce este omul? Un robot organic manipulator de materie si energie, toate dupa parerea si experienta mea. Va rog sa ma contraziceti, sa adaugati si sa facem un subiect interesant bazat pe argumente si nu pe cearta sau alte porcarii.

jackie28t

Omul este un animal inteligent uneori poate fi chiar si un imbecil.Reactia lui depinde de tot ce se invarte in jurul lui.
Cum ai arati saltarul cu bani sau de bomboane (sau ma rog pe Pamela Anderson :-D) atunci a-si va schimba reactia.
Astazi poate sa fie un talentat maine o ia razna si ajunge schizofrenic iar poimaine sa se comporte ca o maimuta.
Sufletul este cu totul altceva.Este esentza spiritului nostru divin care la randul lui se poate schimba din cand in cand.
Cat despre plante...credema ca ele pot simtzi chiar si spiritul omului.De obicei se cam ofilesc atunci cand se trece prin priajma un anume caracter periculos sau detzinut.Cat despre animale,unele te pot mananca cu tot cu pantofi altele te pot sluji pe viata.Sunt foarte multe cazuri de animale extraordinare care au salvat viata unor creaturi omenesti.Ma intreb oare de ce?
Scuze..sunt putin cam obosit si cred ca ma voi duce la culcare acum.Asa ca va las pe voi sa continuati.... :-D LOL

dedeiu

Plantele simt? Nu cred, e vorba de energia pe care o transmitem in jur. Poti face urmatorul experiement: Iti aduci intr-o camera o gasca de 20 de prieteni, ii rogi pe toti sa vorbeasca cu 2 oameni pe rand pe care o sa-i aduci tu. Unul sa fie plin de viata, care spune mereu glume, vrea sa fie in centrul atentiei, etc. si celalalt sa aibe cu totul alte preocupari, sa nu vrea sa fie in centrul atentiei, sa nu rada la glumele lor, sa arate ca nu-l intereseaza oamenii aia. Ce trebuie sa vezi? Energia pe care o transmite fiecare.
"Este esentza spiritului nostru divin care la randul lui se poate schimba din cand in cand." ? Cum se schimba?
"Sunt foarte multe cazuri de animale extraordinare care au salvat viata unor creaturi omenesti."
Corect, explicatia e sus. Numai bine.

jackie28t

Tocmai mi-am recitit postul meu pe care l-am scris aseara si nu pot spune altceva decat:ups,iar am intrat pe forum ametzit.
Cat poate spune un om dupa un coniac  :-D LOL LOL

dedeiu

Si ca sa vezi coincidenta, atunci cand am scris ce era mai sus, eram pilaf culmea de la un Alexandrion.

jackie28t

Te cred! Ei na....Omul  :-D

xennon_2000

Parerea mea e ca omul ar trebui scos din clasa PRIMATE.....in mod sigur nu ne tragem din maimute si nici maimutele din oameni! :-(

CHIP

corect.in nici un caz nu provenim din maimute.nu a fost descoperita niciodata veriga lipsa dintre maimuta si om din cauza unui motiv foarte simplu-aceasta nici nu exista.

Arckadii

daca nu a fost descoperita asta nu inseamna ca este inexistenta. pur si simplu nu a fost gasita:)
nu mai fi asa de extremist:)
Ark

xennon_2000

Dupa cercetarile efectuate, omul se aseamana la ADN mai mult cu soarecii (cobaii) decat cu maimutele; fizic vorbind este o asemanare intre om si maimuta mare, dar eu unul cred ca nu avem acelasi regn cu animalele psihic vorbind (mai ales sentimental), fizic insa sunt asemanari.....cred cu inversunare in creatie!

dedeiu

Pai aici e vorba de adn. Cel care ne-a facut a introdus date in adn in asa fel in cat sa aratam cum aratam acum. Daca noi putem modifica adn-ul si sa introducem o noua informatie gen sa mai creasca o pana pe picior, corpul o face.

Anna

pai normal...e ca si cand ai programa un controler...schimbi acolo un bit...in loc de 0 pui 1 si gata face altceva :-D oricum eu sunt impotriva ingineriei genetice. S'a vazut clar si la legume... un ardei mare, gras, rosu, lucios, colorat parca cu pensula are un gust bleah

CHIP

Veriga lipsa dintre maimuta si om este insusi omul.De fapt originea omului si spatiul cosmic sunt la momentul actual 2 din cele mai disputate domenii din toata lumea si ale caror secrete sunt cele mai bine pazite.

Mihai_Tm

Daca tu imi spui mie ca ne tragem din maimuta eu ma fac popa! Sa fim seriosi,chit ca ADN-ul este extrem de asemanator dar uite si tu ce diferenta face un 1%.

Anna

unele teorii sustin ca maimutele sunt de fapt oameni degenerati...experimente nereusite. alta teorie, abordata in "a 12 a planeta" sustine ca oamenii sunt rezultatul imbinarii ADN-ului maimutelor gasite deja pe Terra de nefilimi, cu ADN-ul lor-extraterestru. Imi place intreberea din final a autorului.....si daca nefilimii ne-au creat pe noi...pe nefilimi cine i-a creat?...si tot la Dumnezeu si la puterea divina ajungem oricum am da-o. :-D