Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

teleportarea umana

Creat de mistic, 13 Septembrie 2006, 22:46:27

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mistic

Se poate un om teleporta cu ajutorul mintii si fara vre un alt aparat sau ceva de acest gen????????????? :? :? :? :?

darkness


mistic


darkness

UBICUIT'ATE s.f. (Livr.) Însusire atribuitã cuiva (de obicei divinitãþii) de a putea fi prezent pretutindeni (sau în mai multe locuri) în acelasi timp. [Pr.: -cu-i-] - Din fr. ubiquit'e.
Sursã : DEX'98 (19812

nu e teleportare propriu-zisa, dar intra in  categoria pe care tu vad ca o studiezi cu interes ( pirokinezie, telekinezie,telepatie etc )...

Shadowman

Citat din: mistic din  13 Septembrie 2006, 22:46:27
Se poate un om teleporta cu ajutorul mintii si fara vre un alt aparat sau ceva de acest gen????????????? :? :? :? :?

Ma abtin . Poate prin "LUMINITA DE LA CAPATUL TUNELULUI" te-ai putea teleporta !Ma tem insa
ca mintea nu-ti va fi prea mult de folos...Greu de spus ! Teleportezi trupul material dar unde ramine
sufletul ? Poate prin "luminita" te-ai putea trezi cu un trup nou !Si cu amintirile dinaintea "teleportarii"
intacte ! Poate....Eu unul as prefera un aparat...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

mistic

pai si ce aparatul iti telelportarea cu aparate iti teleporteaza si sufletul??????? :-o

prosecco

Citat din: mistic din  16 Septembrie 2006, 07:27:08
pai si ce aparatul iti telelportarea cu aparate iti teleporteaza si sufletul??

?????? mistic nu am inteles nimic din postul tau

jackie28t

Citat din: mistic din  13 Septembrie 2006, 22:46:27
Se poate un om teleporta cu ajutorul mintii si fara vre un alt aparat sau ceva de acest gen?

8-) Da ''mistic'' se poate si defapt se numeste ''Astral Projection''
Te rog sa arunci o privire pe acest link.Eu personal am discutat cu foarte multi oameni care au fost rapiti de extraterestrii de mici copii si la care,la varsta adulta au avut aceste experiente ca proiecte astrale.Sper ca linkul sa fie informativ.
http://paranormal.about.com/library/weekly/aa110501a.htm
Daca sunt ceva nelamuriri te rog nu ezita sa ma intrebi.Poate te pot ajuta cu ceva.

CitatJones: What is astral projection? How would you describe it?

Gross: Astral projection is the ability to leave your body. Everyone leaves their body at night, but before they do leave, they have to put the physical mind to sleep. Most people don't remember this, but when the physical mind is asleep, the subconscious takes over, and this is usually when you do your astral projection. In other words, everybody does it, but they just don't remember doing it.

darkness

grosso modo zis...
mie nu mi se pare ca proiectia astrala este teleportare;Omul este format din cel putin trei parti (corpuri). Primul, fizic, care este efectiv partea biologica, care are nevoie de mincare, odihna, etc. Al doilea, numit eteric, este forta vitala, ki-ul din filozofiile asiatice. Al treilea, numit, suflet sau spirit este de fapt constiinta noastra, ratiunea, gindirea, tot ceea ce denumim Eu. Se spune ca mai sunt inca 4 corpuri, dar astea sunt prea advanced pentru a le intelege.

Proiectie Astrala : Abilitatea de a desparti trupul de spirit si de a face spiritul parte activa, in timp ce cealalta parte e imobilizata.   ( poate fi extinsa asta si putem face comparatie si cu ubicuitatea )

Proiectia astrala poate fi clasificata in trei tipuri de baza: proiectie mentala, proiectia astrala propriu-zisa si proiectie eterica. Proiectia mentala este de fapt clarviziunea simpla ("vedere la distanta") si "calatoria in mintea voastra". Imaginatia ocupa un rol important. Experienta proiectiei mentale nu este foarte vie si cel mai probabil este sa fiti niste simpli observatori mai degraba decat participanti. Cu toate acestea, proiectia mentala este o importanta "cale de acces" catre proiectia astrala propriu-zisa.
In timpul proiectiei mentale sau a celei astrale sunteti capabili sa calatoriti prin obiecte solide, dar nu veti fi capabili sa actionati asupra lor sau sa le miscati (daca acestea se gasesc in lumea fizica). Acest lucru nu este adevarat in cazul proiectiei eterice. Fie ca este o asteptare a subconstientului, fie ca e o proiectie eterica adevarata care in teorie presupune ca o parte din corpul vostru fizic a fost deplasata odata cu proiectia (partea eterica sau vitala), acest lucru poate fi dificil de determinat. Proiectiile eterice in general calatoresc in sau foarte aproape de lumea fizica. Au fost raportate chiar si cazuri (foarte, foarte rare) in care intregul corp fizic este transferat intr-o alta locatie (teleportare), sau cazuri in care corpul fizic exista si actioneaza in doua locuri diferite in acelasi timp (bilocatie)!
Dar pe noi ne intereseaza in principal proiectia astrala propriu-zisa si cea mentala intr-un grad mai mic. Proiectia astrala si cea mentala nu sunt limitate la lumea fizica. Calatoria in tinuturile mentale si astrale este posibila si de cele mai multe ori preferabila. Iar proiectiile astrale si mentale nu sunt restrictionate nici la tinutul strict pamantesc (puteti calatori chiar si pe luna sau planete).

in sfera oculta, proiectia astrala se mai numestesi decorporalizare/dedublare


mistic

eu vreau sa zic teleportare pe bune trup si suflet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dreamy

Teleportarea oamenilor in stilul Star Trek este de domeniul science-fictionului, totusi oamenii de stiinta din Danemarca au reusit teleportarea informatiei din lumina in materie aducand stiinta comunicatiei cuantice mult mai aproape de realitate.

Pana acum, s-a reusit teleportarea obiectelor similare cum ar fi: lumina sau atomii individuali pe o distanta scurta dintr-un loc in altul intr-o fractiune de secunda. Profesorul Eugene Polzik si echipa sa de la Universitatea Institutului din Copenhaga - Danemarca au reusit sa faca un pas mai departe, folosind in procesul de transfer atat lumina cat si materia.

Experimentul  a  implicat  pentru  prima  data  un  obiect  atomic  macroscopic c are  continea  miliarde  de  atomi.  De asemenea, s-a reusit teleportarea pe o distanta de o jumatate de metru, in viitor sperandu-se ca distanta sa creasca. Cu toate ca teleportarea este asociata cu SF-ul nu este probabil ca vreo persoana sa fie teleportata in curand, fiind vorba deocamdata de transferul informatiei dintr-un loc in altul.

sursa http://www.news365.ro/Oamenii_de_stiinta_au_reusit_teleportarea_a_doua_obiecte_diferite_IDN20361.html


spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

jackie28t

Multumesc foarte mult ''mirela'' si ''Spooky'' pentru acele linkuri.Stiam de ele si chiar nu de mult ''nemo''care acum si-a schimbat numele in ''nhl'' dupa cate vad m-a intrebat cum e cu teleportarea ca nu prea putea intelege.

Stiam de acele stiri si defapt tehnologia in prezent este mult mai avansata decat cea ce stim noi publicul in general.
Daca v-as spune cateva expeimente din bazele militare americane si britanice mi-ati spune ca o dau in science-fiction dar dupa cum se vede si in linkul prezentat mai sus de Spooky cu timpul prin evolutie science-fictionul poate deveni foarte simplu si realitate.

jackie28t

Am vrut sa spun defapt:
Multumesc foarte mult ''dreamy'' si ''Spooky'' pentru acele linkuri. :-D LOL
Tocmai i-am raspuns in alt topic nu demult lui ''mirela'' si acum in loc sa spun ''dreamy'' fiind putin obosit am scris tot mirela.sorry,oboseala :wink:

Dreamy

Salutare tuturor!!

Spooky, ma bucur ca am putut participa cu o informatie noua,
norocul meu este, ca imi vin tot felul de stiri noi pe mail!! :-D

Jackie28t 
Citat din: jackie28t din  07 Octombrie 2006, 01:22:47
Am vrut sa spun defapt:
Multumesc foarte mult ''dreamy'' si ''Spooky'' pentru acele linkuri. :-D LOL
Tocmai i-am raspuns in alt topic nu demult lui ''mirela'' si acum in loc sa spun ''dreamy'' fiind putin obosit am scris tot mirela.sorry,oboseala :wink:
..de data asta trec cu vederea  :evil: data viitoare o sa pretind mielul! :lol: :lol: