Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ups,doar o jucarie zburatoare :-)

Creat de monk, 25 Martie 2006, 18:55:14

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prosecco

imi pare rau,dar nu stiu almanahul......

cat despre zvastica,asa e.....nu e creaatie nazista......

zvastica e simbolul soarelui nu?



Elvin

     Offtopic

   pentru paleoastronaut si prosecco, ai caror stramoshi au suferit in blestematele de razboaie mondiale. Va ung la suflet cu 2 cugetari ale lui Platon [spre rushinea mea preluate la a 7-a mana dintr-un joc pc]:

    "Numai mortii au apucat sa vada sfarsitul razboaielor"
    "Toate razboaiele ar inceta daca mortii s-ar putea intoarce"

AdiM

Citat din: Elvin din  26 August 2006, 21:44:22
    "Numai mortii au apucat sa vada sfarsitul razboaielor"
    "Toate razboaiele ar inceta daca mortii s-ar putea intoarce"

Mortii cu mortii, si viii cu viii.

Aste e dintr-un joc LIVE, pe care mortii il joaca mort, iar viii il joaca plini de viata. :-D


toma

CitatSi la JUGUL KGB-ist impus de MOSCOVA chiar prin cozile noastre de topor numite dupa caz ILIESCU,NASTASE,VADIM TUDOR,UDMR....
Din pacate nu ei sint de vina, ci fostul Rege Mihai care a aceptat cirdasia cu Stalin, fara sa se gindeasca la consecinte!! Un simplu NU ar fi fost deajuns...poate...daca SUA nu ne-ar fi dat pe greci!
Da, zavasica este un simbol solar, doar ca a fost rasucita nitel. Steau, ca simbol, stiti de unde provine??

CitatESTI DECIS sa CONTESTI ORICE DOVADA ti s-ar aduce.....
Pina acuma nu am vazut nici o dovada!!!! Cel putin in ultima poza este o antena...radar, iar desenul nu-mi spune nimic, decit, eventul, ca ceva se prinde intr-o menghina si se rasuceste! Cit despre prima si penultima ...sa fim seriosi!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

toma

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

toma

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

AdiM

Citat din: toma din  28 August 2006, 10:09:24
Din pacate nu ei sint de vina, ci fostul Rege Mihai care a aceptat cirdasia cu Stalin, fara sa se gindeasca la consecinte!! Un simplu NU ar fi fost deajuns...poate...daca SUA nu ne-ar fi dat pe greci!

In privinta evenimentelor istorice, din trecut, decise de altii asa cum au simtit ei ca merita la vremea respectiva, parerea mea este ca "tot ce s-a intimplat a fost inevitabil" si ca nu are nici o eficienta sa cugetam acum ce ar fi fost daca ar fi fost altfel... Nu conteaza ce au gindit si au facut altii, de demult, cu care n-am avut nici o legatura, chiar daca noi suportam niste consecinte ale faptelor lor, dar conteaza ce gindim si facem noi de acum inainte, in conditiile existente in prezent. Ne-am nascut pe Pamint in conditii deja create de altii, si nu ca sa judecam ce au facut altii dinaintea noastra, ci ca sa facem tot ce putem mai bun, mai departe, in conditiile date. Daca stie cineva cum sa schimbe trecutul judecindu-l critic, e ceva... Dar tot ce putem controla este viitorul care se naste in prezent din deciziile si faptele noastre de ACUM.

toma

AdiM, ai perfecta dreptate!
Si ca sa fim cit de cit in tema:
CitatDar tot ce putem controla este viitorul care se naste in prezent din deciziile si faptele noastre de ACUM.
Lucrul asta nu-l inteleg "ghicitorii" in ale viitorului!!!! :lol:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

paleoastronaut

#38
Da Toma..Tradatorul Mihai a fost si decorat de TIRANUL STALIN pentru LASITATEA LUI!Si culmea tupeului s-a mai si dus anul trecut sa ia inca  o medalie comemorativa a VICTORIEI COMUNISTILOR ORDINARI CHIAR DIN LABA LUI PUTIN!!!!!!
Toma..Nu esti de acord cu mine nici asupra cozilor de topor comuniste numite Iliescu-KGB,Nastase-KGB,VADIM-KGB......
Cat despre ozneurile naziste acestea pe care TU TOMA le poti vedea si contesta SUNT PROTOTIPURILE pe care le-au furat americanii de la nazisti,le-au perfectionat si acum se intrec cu ozneurile alienilor..Sau macar incearca sa se intreaca...
Cat despre cunoasterea istoriei EA ESTE OBLIGATORIE!CINE NU ISI CUNOASTE ISTORIA II VA REPETA GRESELILE

toma

Cum spuneam, sint cam satul de dovezi...contrafacute sau interpretari ce vor sa confirme cu  tot dinadinsul dorinta cuiva.
Sa luam fotografia de mai jos, dovada irefutabila a unui nave aliene prabusite undeva in stepa rusa, sub nasul unei divizii de tancurii nemtesti.
Bun, sa zicem ca asa este! Hai sa luam nitel la puricat datele.
1. Cum s-a pastrat secretul unui asemenea evenimnet, intr-adevar senzational, mai ales daca tinem cont de conditiile geo-politice! Vestea s-ar fi raspindit extrem de repede, cu toata opozitia superiorilor care, ori cum, ar fi venit tardiv!. Nu-mi vine a crede ca au fost doar trei martori: cei doi militari ce se vad si fotograful! Or fi venit MIB cu un oarce sclipici?
2. Un astfel de eveniment ar fi stirnit o curiozitate enorma, martorii ar fi avut niste ochi cit cepele, s-ar fi ingramadit cu duiumul in jurul obiectului, ori vedem doar doi martori...total dezinteresati: unul se uita undeva aiurea in tramvai, fara nici o legatura cu obiectul de care nu se intereseaza citusi de putin, iar cel de al doilea ar parea sa aiba atintita privirea undeva in dreapta imaginii, e drept destul de aproape de obiec, dar nu pe acesta! Omul e perfect relaxat, deloc interesat de obiect, deloc socat de cea ce vede!
3. Cam care ar fi dimensiunile obiectului?? Un Panzer are cam 6 metri lungime si vreo 2,5 in inaltime iar  fotografia pare sa fie facuta de la o distanta de citva metrii,  sa tot fie cam  5 sau 7. Avind in vedere ca obiectul este in primul plan putem aprecia cu larga generozitate un diametru de cel mult 1 metru!
4. Contactul cu solul. Chiar sa fi asezat cineva cu mare grija obiectul acolo si tot ar fi ramas ceva urme! Or se presupune ca acesta a cazut de la oarece inaltime, ba mai mult, o fi avut si oarece viteza! Dar peisajul in jur este ...bine mersi, nici o urma de violenta ciocnire cu  "solul",  nici un val de pamint ...nimic!
5. Cu toate ca obiectul, ce cintareste probabil citeva zeci de kilograme bune, se presupune ca cazut de la oarece distranta si o fi avut si ceva viteza, este infipt in sol doar de ..doua degete! Cu toate ca "farfuria" de la Rosvelt s-a cam sifonat rau, ba au mai sarit si ceva tablarii de la locul lor, obiectul nostru e bine mersi, nu are nici macar o zgirietura!
6. Pozitia obiectului. Obiectul pare a avea un bord de atac destul de subtire iar "solul" este aproape tangent la acesta, punctul de contac fiind infim! Unghiul in care sta obiectul indica un clar echilibru instabil! Cu toate ca nu este infipt in "sol", obiectul sta bine mersi in pozitie! Trebuind sa tot aiba citeva zeci bune de kilograme, fenomenul nu se poate explica decit daca facem apel la niste  ...balamale ori daca motorul antigravitational mai functioneaza inca!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

toma

Schite si planuri dupa care nu s-a construit, ba chiar mai mult, nu s-ar putea constru vreo-data ceva am si eu destule!
Ica bomba atomica nazista!
Sau generatorul de plutoniu!
Incearca cineva sa construiasca un avion dupa planurile de miai jos???
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

toma

 In 1935, Dr. Eugen Sanger publica, in revista Austriaca Flug, un articol despre  un avion cu motor racheta cu combustibil lichid. Comandamentul German ii solicita sa construiasca la Trauen, im mare secret,  acest avion numit Silverbird, avionul urmind sa fie inclus in programul Amerika Bomber. Sanger lucreaza citva ani la proiect, incepind defapt cercetari privnd realizarea unui motor racheta cu combustibil lichid ce va fi folosit la rachetele V-2.
Progarmul prevedea construirea unui avion racheta suborbital, pilotat, care urma sa decoleze din Germania de pe o rampa similara cu cea a bombei zburatoare V-1 apoi, printr-un zbor planat asemanator cu "topairea" unie pietre plate aruncate pe suprafata apei, urma sa ajunga deasupra Americii unde lasa bomba, ca apoi sa-si continue zborul planat pina ajungea , ocolind Pamintul in Germania. Este inutil sa mai spun ca proiectul nu a fost realizat niciodata, dar de ce ramine sa aflati singuri! Mai jos aveti citeva date tehnice dupa care, cine vrea, poate sa construiasca avionul rachtea, bineniteles cel mult din ...plastic sau carton, sub forma de macheta!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

toma

Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)