Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

INGERI CAZUTI ZILNIC !!!

Creat de APOLLO, 22 Iunie 2006, 03:08:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

neura

Citat din: toma din  20 Iulie 2006, 14:07:48
ce s-a intimplat cu Zeus, Atena, Hydra, Venus, Afrodita, Morfeus, Stix, Apolo, Bachus, Poseidon, Titan, ? Unde au disparut ei? Au murit? Au plecat pe alta planeta mai ingaduitoare? Mai locuieste cineva pe Olimp? Ori, pur si simplu au fost inlocuiti, in mintea si imaginatia umana, cu altceva?
Toma ai dreptate, acest "fenomen" se numeste sincretism. Dupa cum bate vantul prin constiinta oamenilor, dupa cum se schimba tehnica si puterea de cunoastere si analiza, si mai ales pe baza subiectivismului uman, vechii zei  si vechile credinte sunt cosmetizate si apar noi fete in panteonul credintelor noastre. Uita-te ce s-a intamplat cu fondul mitic dacic si cum se suprapune peste el, in puncte cheie - "datina crestina".

Ba sunt ma multi zei , ba e doar unul , ba sunt ingeri, ba sunt ET....ba....ba... ba...
Pentru ca fondul religios al constiintei ne "obliga" sa credem in ceva...
si din cauza asta ajungem la astfel de concluzii:
Citat din: Elvin din  19 Iulie 2006, 11:33:00
   Pe ingeri ii vom vedea cu totii la moartea noastra, sunt sigur de asta. Bunul simt, intuitia, lecturile m-au facut sa cred in ei.


Citat din: Elvin din  19 Iulie 2006, 11:33:00
'fatza' Tatalui Ceresc, in timp ce majoritatea pamantenilor din cauza vietii ne-dumnezeieshti pe care-o duc, nu o vor vedea niciodata
sincer sa fiu prefer sa fiu realist si sa nu ma avant in consideratii dualiste ale "vietii de dincolo", pe care f multi o vad nu doar schitata ci si cu foarte multe detalii...
Neintrand intr-o alta discutie, te intreb doar atat: majoritatea pamantenilor probabil or fi non-crestinii nu?

Statistici evidente ale celor care nu vor vedea niciodata
Citat'fatza'
http://www.adherents.com/images/rel_pie.gif
http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html
http://www.religioustolerance.org/worldrel.htm

Elvin

#31
eu am precizat clar "din cauza vietii pe care o duc". Insa tu ai inteles numai ce ti-a convenit, de unde se vede ca ai o obsesie veche impotriva religiilor. Insa religia e doar un cod de comportament, nishte parametri care ajusteaza tendintza omului de a se intoarce la animalitate. Noi nu vom fi neaparat cercetati despre 'religia' la care am aderat, ci vom fi verificati in legatura cu felul in care ne-am trait viatza si cat de mult am progresat spre lumina Divina

APOLLO

#32
...Titlul asta l-am pus asa ceva de genul stirilor protv , adica iti zice ceva in titlu , dar e putin mai diferita treaba.Fara sa ma refer la cineva anume si fara intentia de a supara, cred ca am gasit o alta vorba veche:Doar prostii cred tot ce li se spune.Si cu asta as vrea sa termin cu postarile aiurea pe site-ul asta care se vrea a fi altceva si fara sa vrea atrage numai "enigmatici" plin de complexe si idei idioate,care complexati fiind in viata de zi cu zi stau pe forumuri cu intentia de a face pe desteptii si a bulversa activitatea acestora.
Ar fi o irosire de spatiu sa fim doar noi in univers.