Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Kymosabe

Lylyt ,acum chiar nu cred ca am jignit pe cineva .
Insa daca acet topic este deschis doar pentru cei care cred , atunci eu ma retrag .
De fapt a fost greseala mea ca am intervenit . Pana acum am evitat sa postez vreun comentariu pe acest topic deoarece mi s-a parut un subiect caruia nu merita sa ii acord vreo  atentie .
Dupa cum spuneam si in postul precedent , toata aceasta ,,gonoree'' pe seama anului 2012 imi provoaca dureri de cap deoarece vine in contradictie cu realitatea in care traiesc .
Nu vreau sa imi consum neuronii cu fanteziile unor oameni care pun pe hartie ce viseaza noaptea .
Daca voi mai avea ceva de comentat pe seama acestui subiect , voi deschide un nou topic care se va intitula ,,2012 - Aberatiile inceputului de mileniu III'' . Daca..

PS1 Va las sa va pregatiti in liniste pentru 2012. Vise placute! 

PS2 Acum Lylyt ai motive sa spui ca am jignit si imi cer scuze anticipat.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

  Vise placute...!?! Asta ar trebuii sa-ti spun eu tie...dar eu iti spun mai bine: trezeste-te ca ai dormit destul....! Si asta nu-i o jignire, ci o povata colegiala....Depinde acum cum intelegi tu...?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

Citat din: lylyt_ice din  13 Decembrie 2007, 17:06:29
Nu crezi in: profetii, Calendar Maya, alinieri astronomice, Centura fotonica, anomalii puternice Solare, Schimbari drastice de clima, Scaderea magnetismului pamantului...samd, nu mai discuta pe tema asta si lasa-i pe cei interesati sa-si expuna parerile.....Ar fii cel mai elegant din partea ta !!!

Lylyt, aceste lucruri sunt demonstrate stiintific , sunt o certitudine . As fi un idiot sa spun ca sunt aberatii.
Stim cu totii ca Terra a trecut si va trece prin mari schimbari (ere glaciare , inversari de poli , eruptii vulcanice , catastrofe cosmice , etc ) si ca exista o ciclicitate in producerea acestor evenimente .
Deranjant este faptul ca unii folosesc aceste adevaruri stiintifice drept ,,avangarda'' pentru profetiile lor , care  uneori  (cum e in cazul de fata )   sfideaza toate legile Naturii (probabil si ale Universului).


Citat din: Maxx din  13 Decembrie 2007, 17:43:36
Se pare ca bunul simt a cam disparut de pe forumul asta si acum s-a ajuns la niste chestii penibile....retineti un aspect :EXISTA MULTI DESTEPTI PE PAMANTUL ASTA, DAR PREA PUTINI INTELEPTI!


Iar PROSTIA este o suferinþã nedureroasã a inteligenþei.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

   si care sunt legile universului care ar putea fii sfidate(?) ca pana in prezent oamenii de stiinta nu prea au raspunsuri  concrete la nimic ...mai ales ca noi nici nu prea putem percepe din ce anume este format universul, iar ceea ce numim noi univers este o parte infima din ceea ce in realitate compune universul...? Iar Mayasii, le-au dat o lectie grandioasa, oamenilor de stiinta care orbecaie in intuneric...De unde au stiut Mayasii(un popor "PRIMITIV") ce se intampla in univers ?...Ca din fizica de orice clasa universitara (nu numai a 5-a) nu poti afla legile unui univers pe care nici macar nu-l percepi si nu stii mai mimic despre el. Asa ca mai lasati-o moarta cu scolile si cu cartile de fizica...ca sunt de mult depasite de Profetiile altora mai primitivi, cu muuuulte mii de ani in urma....!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Serban M

#439
Citat din: lylyt_ice din  13 Decembrie 2007, 23:39:03
   si care sunt legile universului care ar putea fii sfidate(?) ca pana in prezent oamenii de stiinta nu prea au raspunsuri  concrete la nimic ...mai ales ca noi nici nu prea putem percepe din ce anume este format universul, iar ceea ce numim noi univers este o parte infima din ceea ce in realitate compune universul...? Iar Mayasii, le-au dat o lectie grandioasa, oamenilor de stiinta care orbecaie in intuneric...De unde au stiut Mayasii(un popor "PRIMITIV") ce se intampla in univers ?...Ca din fizica de orice clasa universitara (nu numai a 5-a) nu poti afla legile unui univers pe care nici macar nu-l percepi si nu stii mai mimic despre el. Asa ca mai lasati-o moarta cu scolile si cu cartile de fizica...ca sunt de mult depasite de Profetiile altora mai primitivi, cu muuuulte mii de ani in urma....!

''primitivii'' de atunci, superior-evoluatii de maine   :wink:

oare chiar mayasii au facut totul de capul lor ?

think twice ,cu piatra si ciomagu nu faceai constructii ''divine'' pentru noi,cei de acum,la care sa ne clatim ochii precum gainile plus alte numeroase lucruri,pe care le inca catalogam drept ''mister/enigma''  :|

http://www.crystalinks.com/crystalskullmh.jpg

http://www.geocities.com/dominorus/skull_ica.jpg

http://www.redicecreations.com/specialreports/2006/01jan/annunaki.jpg

StarDust

Citat din: Kymosabe din  13 Decembrie 2007, 17:49:10
Nu vreau sa imi consum neuronii cu fanteziile unor oameni care pun pe hartie ce viseaza noaptea .
Stiu ca te plictiseste asta, dar mai poti sa afirmi ca e o fantezie, cand un vis se realizeaza aproape exact in realitate, dupa ceva timp??? (nu e vorba doar de unul)  Daca cineva mi-ar explica asta i-as ramane dator...

Citat din: Kymosabe din  13 Decembrie 2007, 17:49:10
toata aceasta ,,gonoree'' pe seama anului 2012 imi provoaca dureri de cap
De acord, cand aud si eu de aberatii in domeniul astronomiei, nu stiu ce sa fac, sa rad, sau sa plang...Se fabuleaza cam mult pe tema datei de 2012, poate fi in 2008, dar tot la fel de bine in 2666 asta e... dar noi nu are rost sa ne certam pt. asa ceva... V-om traii (sper) si vom vedea...
Salutari!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: Sirius13 din  13 Decembrie 2007, 23:58:17
''primitivii'' de atunci, superior-evoluatii de maine   :wink:
oare chiar mayasii au facut totul de capul lor ?

think twice ,cu piatra si ciomagu nu faceai constructii ''divine'' pentru noi,cei de acum,la care sa ne clatim ochii precum gainile plus alte numeroase lucruri,pe care le inca catalogam drept

www.evdaniken.com/

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Serban M

#442
Citat din: Kymosabe din  14 Decembrie 2007, 00:19:03
www.evdaniken.com/



ciudat reply.

inteleg prin faptul ca-mi dai un quote cu erik von daniken ,esti deacord cu aceasta teorie,implicit cu profetiile mayase.

http://www.bibliotecapleyades.net/sumer_anunnaki/reptiles/reptiles28.htm

Kymosabe

#443
Citat din: Sirius13 din  14 Decembrie 2007, 00:37:44
ciudat reply.

inteleg prin faptul ca-mi dai un quote cu erik von daniken ,esti deacord cu aceasta teorie,implicit cu profetiile mayase.

http://www.bibliotecapleyades.net/sumer_anunnaki/reptiles/reptiles28.htm

Sirius , am crescut citind cartile lui von Daniken . Unii poate nu au habar cine e.

Cat despre profetiile mayase mi-am exprimat punctul meu de vedere .
Au asociat un eveniment astronomic cu venirea lui Kukulcan , nimic mai mult.

Si cum mi-a placut ,,Intoarcerea Zeilor'' de von Daniken , in 2012 eu il voi astepta pe Kukulcan . :wink:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

 Despre, von Daniken...cred ca stiu foarte multi...cel putin cei care bat cararile pe aici pe forum, i-au citit cartile...Iar despre asocierea calendarului mayas cu venirea lui Kukulcan...nu te contrazice nimeni...la ei se chema Kukulcan...la noi Iisus...etc. Important este ce anume se va intimpla si ce vrea sa insemne pt. omenire venirea acestui mult asteptat personaj(?) sau este vorba despre o metafora (enigma)ascunsa sub aceste nume si se refera de fapt la energia care v-a inunda sistemul nostru solar, provenita de la soarele central al galaxiei, energie pe care pana la acea data nu putem sa o percepem din cauza pozitiei in care ne aflam ?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Serban M

#445
Citat din: Kymosabe din  14 Decembrie 2007, 01:03:03
Sirius , am crescut citind cartile lui von Daniken . Unii poate nu au habar cine e.

Cat despre profetiile mayase mi-am exprimat punctul meu de vedere .
Au asociat un eveniment astronomic cu venirea lui Kukulcan , nimic mai mult.

Si cum mi-a placut ,,Intoarcerea Zeilor'' de von Daniken , in 2012 eu il voi astepta pe Kukulcan . :wink:

Am citit daniken,nu-l simpatizez,nu-l detest.insa scriitorii isi au rolul lor,cat timp e comercial nu prea e inghitit de marea majoritate a cautatorilor de adevar.insa aici vorbim de maiasi.

nimic mai mult ?

ei bine aroganta denota faptul ca o ti pe a ta lunga si lata ,pana si semnatura ta imi afirma.ia un loc si mai dai un search despre maiasi.

Quetzalcoatl era reprezentat in carne si oase ca fiind zeul suprem,''profetiile'' sau cum vrei tu sa le numesti au fost simple scrieri,ce au scos la iveala originea omenirii (creatia) si incotro se indreapta ,nimic mai mult.

Kymosabe

#446
Citat din: Sirius13 din  14 Decembrie 2007, 01:37:17
Am citit daniken,nu-l simpatizez,nu-l detest.insa scriitorii isi au rolul lor,cat timp e comercial nu prea e inghitit de marea majoritate a cautatorilor de adevar.insa aici vorbim de maiasi.

nimic mai mult ?

ei bine aroganta denota faptul ca o ti pe a ta lunga si lata ,pana si semnatura ta imi afirma.ia un loc si mai dai un search despre maiasi.

Quetzalcoatl era reprezentat in carne si oase ca fiind zeul suprem,''profetiile'' sau cum vrei tu sa le numesti au fost simple scrieri,ce au scos la iveala originea omenirii (creatia) si incotro se indreapta ,nimic mai mult.

Scrierile lor sunt doar legende , asa cum intalnim de altfel la toate civilizatiile antice .
Este important modul in care sunt intelese si interpretate aceste legende .

Ce intelegi tu prin ,,marea majoritate a cautatorilor de adevar ''?
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

#447
Citat din: Sirius13 din  14 Decembrie 2007, 01:37:17
Quetzalcoatl era reprezentat in carne si oase ca fiind zeul suprem,''profetiile'' sau cum vrei tu sa le numesti au fost simple scrieri,ce au scos la iveala originea omenirii (creatia) si incotro se indreapta ,nimic mai mult.

Aceste scrieri nu ,,au scos nimic la iveala'' . Ele prezinta intr-o forma metaforica creatia si originea omului .Si dupa cum spuneam exista zeci de astfel de legende  .
Mai mult ,nu cunosc niciun tratat stiintific cu privirea la originea si evolutia omului care sa se bazeze pe legendele mayase.
Stiinta se bazeaza pe date si informatii precise , care pot fi demonstrate , nu pe povesti .

Iar adeptii teorie ,,2012'' incearca sa furnizeaza publicului larga o poveste care nu poate fi demonstrata stiintific .






Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

#448
Citat din: Kymosabe din  14 Decembrie 2007, 02:27:59

Iar adeptii teorie ,,2012'' incearca sa furnizeaza publicului larga o poveste care nu poate fi demonstrata stiintific .


Iar adeptii teorie ,,2012'' incearca sa furnizeze publicului larg o poveste care nu poate fi demonstrata stiintific .
Asa ar fi trebuit sa sune aceasta fraza. :lol:

Oricum am promis ca ma retrag de pe acest topic si am sa ma tin de cuvant .
Acesta a fost ultimul meu post.

PS Nu tastati in timp ce beti bere!



Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Serban M

#449
*hai sa lamurim o chestie,daca strabunicul tau iti zice cand esti mic ca la varsta de 20 de ani o sa iti iei o slujba,tu ii ceri demonstratie stiintifica ?

Spune direct ca nu intelegi subiectul acestui topic si apoi sa te retragi.

Tu ai inteles din civilizatia/istoria maiasa ca e o poveste de adormit copii gen harap alb?

din cate am inteles si faptul ca existi poate fi o legenda? interesant. eu zic sa bati cateva search-uri mai intense si ai sa realizezi ca exista o multitudine de informatii,chiar si ''tratate'' sau cum le spui tu ,stiintifice in care este luata in considerare teoria mayasa si prinde teren destul de mult  crede-ma  :wink:.

Pretinzand ca esti tras din maimuta imi suna mai mult a legenda,dar sa nu ne abatem prea mult de la subiect.Iti dau un filmulet ce ar trebui sa-ti mareasca putin barierele si sa-ti mareasca putin respectul fata de aceasta civilizatie :

http://xfacts.com/sumer_dvd.html