Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Serban M

#420
Citat din: Kymosabe din  13 Decembrie 2007, 01:05:17
Sirius in cazul omului nu e vorba de adaptare ci de evolutie .
Adaptarea si evolutia sunt doua notiuni distincte .


Serios ?
Care este baza fundamentala a evolutiei ?

adaptarea.

sunt ca moara si vantul.

reflecta mai intens : http://youtube.com/watch?v=6CAPGG3kMKs


*Gandeste-te simplu,baga mana in istorie si fura un om neevoluat(-3000 ani),pune omul neevoluat in mediul de astazi si vezi cat supravietuieste.Surprinzator ai sa realizezi ca moare aproape instant,datorita faptului ca nu s-a adaptat cu timpul.Ei bine,acum intelegi ce inseamna adaptarea?

StarDust

Da, si eu cred ca Adaptarea la noi conditii, duce la mutatii genetice care genereaza Evolutie... s.a.m.d...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Serban M

You got the point then    :mrgreen:

Kymosabe

Poate nu stii , dar omul modern , spre deosebire de stramosii  lui are capacitatea de a modifica , de a crea .
Omul modern nu mai este constrans de anumiti factori asa cum se intampla acum cateva mii de ani.
Animalele se adapteaza  , deoarece sunt manate de instinct .
Omul fiind inzestrat cu ratiune are posibilitatea de a schimba lucrurile in folosul lui .
Eu nu am vazut ierbivore care sa semene iarba daca le este foame .
   
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Serban M

Citat din: Kymosabe din  13 Decembrie 2007, 01:29:54
Poate nu stii , dar omul modern , spre deosebire de stramosii  lui are capacitatea de a modifica , de a crea .
Omul modern nu mai este constrans de anumiti factori asa cum se intampla acum cateva mii de ani.
Animalele se adapteaza  , deoarece sunt manate de instinct .
Omul fiind inzestrat cu ratiune are posibilitatea de a schimba lucrurile in folosul lui .
Eu nu am vazut ierbivore care sa semene iarba daca le este foame .
   

Vad ca o iei pe sarite sau pretinzi ca nu ai inteles nimic.

Sry but that's the truth..  evolution = adaptation.   :|

LupinThe3rd

Exact. iar in 2012 va fi urmatorul pas in evolutie. Vom avea doua dar  mai mici :)... Doua ce? E... Citeste profetia aia cum porumbei...

StarDust

Am sa va relatez aci o experienta personala, In jurul varstei de 6-8 ani am avut de cateva ori (cred ca 5-6 ori) un un fel de vis foarte profund, din care ma trezeam plangand si cu o mare amaraciune in suflet... se facea ca asistam la un mare dezastru din care toate persoanele, dragi si lumea asa cum o stiam, va disparea in urma unui fel de cataclism a carui natura nu pot sa o precizez... In orice caz pot sa va spun ca visul era terifiant, si cu timpul mi s-a estompat din memorie si pur si simplu nu mi-l mai pot aminti cu exactitate... a ramas doar senzatia aceea... Nu pot sa zic nici o data anume, dar sper ca acest vis nu se va realiza niciodata. Acum incerc sa privesc rational acel (pentru mine mai mult decat) vis, si ma intreb la acea varsta ce putea sa imi declanseze acel vis care s-a repetat identic de mai multe ori, si de ce atat de terifiant. Pe atunci nici pe departe nu ma preocupa asa ceva, eram un copil fericit si imi vedem de ale mele  :-D...
Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

loreley

Citat din: LupinThe3rd din  13 Decembrie 2007, 12:31:23
Exact. iar in 2012 va fi urmatorul pas in evolutie. Vom avea doua dar  mai mici :)... Doua ce? E... Citeste profetia aia cum porumbei...

Care  profetie cu  porumbei?

StarDust

Citat din: LupinThe3rd din  13 Decembrie 2007, 12:31:23
Exact. iar in 2012 va fi urmatorul pas in evolutie. Vom avea doua dar  mai mici :)... Doua ce? E... Citeste profetia aia cum porumbei...

Nu Lupin, vom avea doi, dar mai mari,... ochii... LOL!!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

loreley

Mda...numai  voi  stiti  profetia   asta,  si noua  nu  vreti  sa  ne-o    spuneti...

StarDust

#430
Citat din: LupinThe3rd din  13 Decembrie 2007, 12:31:23
Citeste profetia aia cum porumbei...

Trebuia sa ramana secreta asta, si noi am deconspirat-o pe forum... si nu pe oricare ci pe cel cu 2012...
(sper ca nu deranjeaza ca mai si spunem cate o gluma pe forum-uri)
Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

loreley


           Pai  secreta   ,secreta,  dar  s-o  stim  si  noi :lol:

Kymosabe

In ceea ce priveste  profetiile despre anul 2012 am observat un lucru : durerea de cap provocata este direct proportionala cu cantitatea de cunostinte de fizica, anatomie , biologie , logica pe care le detii.

Aceleasi profetii se faceau si inainte de 2002 cand urma sa aiba loc alinierea planetelor din sistemul nostru solar .
Alinierea s-a produs , a fost un eveniment astrononomic frumos , interesant , rar  (care are loc odata la 179 de ani) dar nimic mai mult .

Urmeaza anul 2012 ,cu un alt eveniment astronomic extrem de rar ,  un aliniament precis al soarelui cu centrul galaxiei noastre , si din nou alte speculatii , profetii .

Toti spun ca civilizatia Maya a prezis acest eveniment , iar calendarul lor se opreste la aceasta data 21.12.2012 , ceea ce inseamna ca atunci va avea loc un eveniment major pentru omenire.
Dar ce importanta are acest lucru ?
Mayasii , care erau fascinati de astronomie si a caror cultura se invartea in jurul astrelor, au reusit (un fapt extraordinar) sa calculeze aceasta data si sa descopere un fenomen astronomic extrem de rar .
Normal ca primul lor gand a fost sa il asocieze cu un eveniment extraordinar pentru civilizatia lor si anume revenirea zeului Kukulcan (Quetzacoatl).

Calendarul mayas se termina in 2012 deoarece ei si-au atins scopul : au aflat data exacta cand se va intoarce zeul lor .
De asemenea au descoperit un ciclu astronomic care s-a incheiat .
Calendarul lor e ca un cerc care s-a inchis . Daca ar fi continuat nu ar fi facut decat sa repete ceea ce stiau deja .



Mai jos aveti un site cu peste 200 de date care prevedeau ,,ceva'' si care au
au ramas fara niciun efect :

http://www.bible.ca/pre-date-setters.htm
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

lylyt_ice

 Kymo ar fii mai dragut din partea ta sa renunti la jigniri si atacuri.....iar in ceea ce priveste anul 2012, nu vad de ce depui atata efort pentru a convinge ca nu se v-a intampla nimic(?) Mai sunt si oameni care au curiozitatea de a stii mai multe despre aceste evenimente care sunt anuntate de mai multe surse, ce te deranjaza pe tine sau pe altii ca unii oameni urmaresc aceste evenimente cu mai mult interes si nu exclud posibilitatea ca ceva se va intampla, Daca nu se v-a intampla nimic ...foarte bine...! Dar daca totus ceva o sa fie (?) Iti asumi tu raspunderea ca va fii totul O.K.(?) si ai curajul sa spui oamenilor ; ascultati-ma pe mine ca stiu eu ca n-o sa fie nimic(?) Nu cred! Asa ca lasa oamenii sa creada si sa comenteze fiecare dupa cum crede si simte....Acest topic se numeste ;"Sa ne pregatim pentru 2012..." ci nu "argumente si teorii contra anului 2012"...!!! Nu crezi in: profetii, Calendar Maya, alinieri astronomice, Centura fotonica, anomalii puternice Solare, Schimbari drastice de clima, Scaderea magnetismului pamantului...samd, nu mai discuta pe tema asta si lasa-i pe cei interesati sa-si expuna parerile.....Ar fii cel mai elegant din partea ta !!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Max C.

@lylyt_ice...Subscriu!

Se pare ca bunul simt a cam disparut de pe forumul asta si acum s-a ajuns la niste chestii penibile....retineti un aspect :EXISTA MULTI DESTEPTI PE PAMANTUL ASTA, DAR PREA PUTINI INTELEPTI!